Viermi rosii la rapitori

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Viermi rosii la rapitori

Post by alexdaniell »

Salutare tuturor,

Deschid acest topic sa va pun in tema cu o problema destul de grava zic eu.
Unii dintre voi cu siguranta stiti acest lucru, pentru cei care nu stiu, vreau sa va spun ca stiuca pe dunare este infestata cu un parazit (un vierme) rosu, lung si subtire (cam 0,5mm).
Am fost zilele trecute la pescuit pe Dunare, vineri la Peceneaga si sambata am oprit la Daieni parca si am dat nitel dupa stiuca. Eu am luat vreo 6 bucati iar prietenul meu vreu 15-18. Cand am ajuns acasa si le-am operat, toate erau infestate cu viermele asta nenorocit. Si ale mele si ale lui. Prima data l-am gasit in bibanii de pe Olt. Acum din ce-am mai citit pe net despre el se pare ca e prezent la toti rapitorii din Delta, Dunare, Olt si nu numai.
Aveti mare grija si fiti cu bagare de seama. Eu am aruncat tot pestele, la fel si prietenul meu. Se pare ca si ciprinidele au inceput sa-l aibe. Dau un link unde problema e dezbatuta : http://www.rapitori.ro/forum/un-parazit ... 12634.html

Aveti grija chiar si la cel din magazine.

Fire intinse va doresc....si deacum doar C&R....e pacat s-l mai omor daca tot are paraziti.
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by johnny_fia »

Stiu despre ce vorbesti. Stiuca era singurul rapitor care nu avea acest parazit, imi pare rau sa aud ca si ea este infestata. A inceput cu bibanu, pe urma avatu, a trecut la salau si acum e si in stiuca. Am inteles ca nu sunt periculosi pentru oameni, numai ca imi e asa scarba sa ii curat, dar sa ii si mananc. Nu cred ca o sa mai scapam de acest parazit din pesti. :(
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by alexdaniell »

Da...este infestata. Eu unul nu mai opresc niciuna pentru ca e pacat dea s-o omor degeaba. Nu pot sa mananc cand vad creaturile alea cum colcaie in ea....
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by shogunu65 »

http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=137

:)

nu murim noi de la niste viermisori :mrgreen:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Mihai Vinturache »

acest vierme este cunoscut intre pescarii de Dunare sub numele de "sarma". S-a discutat mult despre acest parazit si pe forumul nostru si pe alte forumuri. Ca idee de principiu, nu este periculos pentru om. Moare foarte repede, la fiert, la prajit, chiar si in congelator. Sigur ca este neplacut sa-l vezi, mai ales ca, in situatia in care pestele moare in timpul transportului, viermele iese din peste si il gasesti pe suprafata. Din pacate cred ca nu doar pestele de Dunare va avea de suferit, pentru ca in lantul sau de reproducere intra ca purtator si pasarile de balta, asa ca incet-incet va migra in tot arealul nostru.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Albatrin »

Mihai Vinturache wrote:...Moare foarte repede, la fiert, la prajit, chiar si in congelator...
Aici Mihai te contrazic, după două-trei luni la congelator erau ca noi, cum s-au filetat peştii cum s-au trezit şi sârmele !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Ono »

Cred ca pescuitul pe garle va fi doar prinde si elibereaza, iar de mancat... oceanicu' scrie pe mine!

Albatran, esti sigur ca e aceeasi specie? Cat a rezistat in congelator?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Albatrin »

Ono wrote:Cred ca pescuitul pe garle va fi doar prinde si elibereaza, iar de mancat... oceanicu' scrie pe mine!

Albatran, esti sigur ca e aceeasi specie? Cat a rezistat in congelator?
Două luni cel puţin !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by shogunu65 »

si de asta cu tipul congelarii s a discutat. Daca este pus in lada / frigider cu congelare rapida, exista sanse sa supravietuiasca, dar in congelator de frigider clasic nu. E o diferenta intre modul in care se cristalizeaza apa din tesuturi la congelare rapida fata de lenta. Mai mult nu ma bag sa spun ptr. ca nu ma pricep. De mancat nu stiu cat e de problema ... pentru un pescar care mananca somn ... sigur somnul a mancat mai multe chestii dubioase decat niste viermisori ...

acum fiecare cu parerea lui ... daca multi fac C&R exclusiv ... noi ceilalti vom prinde mai multi pesti punctabili :)))

eu personal recunosc ca practic C&R cam asa: pestele care nu e in limitele de la regulament il eliberez (nu si daca este ranit grav de carlig); daca am prins mai mult de 4-5 kg pastrez maxim 2-3 exemplare mai rasarite. Pe Arges si Neajlov am eliberat aproape tot ce am prins (stiuca pe Neajov si mreana pe Arges). In rest pot spune ca imi place sa consum ceea ce prind si consider ca nu se compara gustul de peste oceanic (congelat) cu cel de peste autohton :D
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Observ ca tot mai multa lume considera congelarea ca o forma de „sterilizare” a produselor alimentare. Nimic mai fals !!!
Niciodata congelarea nu a fost considerata ca o forma universal valabila de sterilizare, dezinfectare sau, si mai rau deparazitare !!!
Efectele refrigerarii din p.d.v. al conservarii alimentelor, au urmarit aspecte legate de: activitatea microorganismelor, a enzimelor, a reactiilor chimice si modificarea caracteristicilor fizice ale alimentelor (Recomand o carte f. interesanta si utila in gospodarie: „Tehnici de pastrare a alimentelor prin frig”; autori: Gheorghe Mihalca – Veronica Mihalca; Ed. Tehnica, Bucuresti – 1986).
Cat priveste efectele congelarii asupra unor paraziti, datele din literatura de specialitate sunt putine, cu trimitere la situatii particulare si in nici un caz referitor la parazitii pe care-i analizam noi aici (dupa cunostintele mele)
Raman deci „sfinte” metodele care omoara majoritatea parazitilor: fierberea si prajirea la temp. de peste 70gr.C !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by alexdaniell »

Cea mai sfanta metoda dupa parerea mea e sa nu mananci daca are paraziti. Mai ales ca pe astia ii si vezi. Daca nu-i vezi mai e cum mai e. Ce-oi mai prinde d-acum incolo ...doar fiert bine sau prajit bine. In niciun caz sushi sau afumat sau uscat.

Ono...ce zici....om fi avut si noi in ciorba aia la Peceneaga? Oricum a fiert atat de bine ca nici de azbest daca era nu rezista...
Eu m-am mai uitat la carne cand o molfaiam dar ma uitam dupa oase nu dupa viermi si n-am vazut d-astia.
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Hoinar7777 »

Buna ziua stimati colegi.
Gripa aviara am avut,gripa porcina am avut, acum asta ne mai lipsea.Sa nu vada guvernantii nostri topicul asta ca le dati idei :lol: si cum nu au prea multa minte parca vad la toate posturile tv si in toata presa ca a aparut in tara NHN9, 19 sau 99,virusul sau parazitul care va pune in pericol vietile noastre,si sa-i vezi cum o sa sece ei toate baltile, sa culeaga toti pesti si o sa-i arda in gropi comune si sa dezinfecteze iarasi toate anvelopele autovehiculelor cu solutia aia de citeva milioane de euro(la nivel national) :lol: :lol: :lol: un fel de apa sfintita :lol:


Acum lasind gluma deoparte cred ca viermisorii astia au existat si atunci cind noi nu aveam acces la atit de multe informatii si internet si nu cred ca a facut victime sau inbolnaviri in masa a populatiei,si ma mai gindesc la romii care culeg, consuma, si vind pestii adunati in mizeria aia de mil, atunci cind se seaca Dimbovita pentru curatarea albiei.
Sa auzim numai de bine.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Mihai Vinturache »

Din pacate nu este asa.
Desi pescuiesc de multe zeci de ani, doar in ultimii ani am vazut acest vierme si il vad destul de des.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Ono »

alexdaniell wrote: Ono...ce zici....om fi avut si noi in ciorba aia la Peceneaga? Oricum a fiert atat de bine ca nici de azbest daca era nu rezista...
Eu am curatat si portionat toti pestii atunci si n-am vazut picior de viermisor, borsul a fiert foarte mult, se pare ca toti suntem inca sanatosi (sa vezi cum face Laloi cand va afla de treaba asta cu viermii :D iar nea Nicu cred ca ii ignora :lol: ).
Poate il identifica Petru si ne spune la ce sa ne asteptam...
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Petru Burian »

Ono wrote:
alexdaniell wrote:Poate il identifica Petru si ne spune la ce sa ne asteptam...
Despre acest parazit s-a discutat aici (25.11.2009) :roll: fiind vorba de Eustrongylides excisus :!:
Am gasit si link-ul :D :D :D
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=44&t=137
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by arlan »

"Ono...ce zici....om fi avut si noi in ciorba aia la Peceneaga? "

Vad ca sunteti sanatosi
Si la fel de bucurosi
Eustrongylides excisus de care-i vorba,
A facut mai buna ciorba.
TGK

PS. Traiasca MIELU'
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Petru Burian »

Petru Burian wrote:Stimati colegi
Observ ca tot mai multa lume considera congelarea ca o forma de „sterilizare” a produselor alimentare. Nimic mai fals !!!
Niciodata congelarea nu a fost considerata ca o forma universal valabila de sterilizare, dezinfectare sau, si mai rau deparazitare !!!
Efectele refrigerarii din p.d.v. al conservarii alimentelor, au urmarit aspecte legate de: activitatea microorganismelor, a enzimelor, a reactiilor chimice si modificarea caracteristicilor fizice ale alimentelor (Recomand o carte f. interesanta si utila in gospodarie: „Tehnici de pastrare a alimentelor prin frig”; autori: Gheorghe Mihalca – Veronica Mihalca; Ed. Tehnica, Bucuresti – 1986).
Cat priveste efectele congelarii asupra unor paraziti, datele din literatura de specialitate sunt putine, cu trimitere la situatii particulare si in nici un caz referitor la parazitii pe care-i analizam noi aici (dupa cunostintele mele)
Raman deci „sfinte” metodele care omoara majoritatea parazitilor: fierberea si prajirea la temp. de peste 70gr.C !!!
prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi… avertizează că alimentele congelate constituie un real pericol pentru sănătate. "În momentul în care un produs este congelat-decongelat şi congelat din nou se autocontaminează şi contaminanţii din el se pot dezvolta până la valori foarte periculoase pentru sănătate. Spre exemplu, peştele, care nu este steril şi are microbi, în momentul decongelării, microbii, când ajung la temperaturi pozitive şi stau câteva ore, se dezvoltă exploziv. La recongelare, peştele are o zestre de microbi crescută enorm, la milioane de microorganisme de la câteva. Toate produsele nesterilizate suferă astfel de procese. La noi e ca la nimeni, lanţul de frig este în neregulă. În loc să stea la minimum 18 grade Celsius, mai stau la minus 10 grade Celsius, la minus 5 grade Celsius, iar asta grăbeşte foarte mult degradarea produselor. Putem face toxiinfecţii alimentare grave. În special la peşti, dar nu numai, se generează histamine. Histamina este cauza apariţiei alergiilor şi a şocului anafilactic, poţi muri în două-trei minute, nici nu mai are timp să vină Salvarea, s-au întâmplat cazuri. În alimentele recongelate, procesele de apariţie a aminelor biogene, dintre care histamina este cea mai cunoscută substanţă alergenă, au loc la speciile peştilor albaştri marini, cum este scrumbia, codul, macroul. La recongelare, aceştia pot fi foarte contaminaţi cu histamină.
Sursa:
http://www.ziarulring.ro/stiri/bucurest ... u-sanatate
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Viermi rosii la rapitori

Post by Mihai Vinturache »

Domnul Burian, va multumim inca o data pentru aceste precizari.
Eu am fost invatat de mic sa nu recongelez un produs dezghetat, dar probabil sunt inca persoane care nu cunosc aceste detalii.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”