riuri cu pastrav

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
cretzu2009
Posts: 1
Joined: 07 Apr 2012, 07:21

riuri cu pastrav

Post by cretzu2009 »

Buna seara

Stie cineva unde se mai poate prinde pastrav pina in 300km de Bucuresti?

Multumesc mult
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: riuri cu pastrav

Post by pescarul33 »

Prin 2010 am prins cativa pastravi in coada lacului pe Vidraru. Niste amici l-au pacalit si anul trecut tot in coada , de anul asta nu stiu nimic, mi-am propus o iesire undeva prin august. La barajul de la Maneciu am mai auzit niste zvonuri dar nimic concret. Undeva la vreo 275 km de Bucuresti de la Valcea spre Horezu , la cativa km dupa Negrulesti, se face la dreapta spre manastirea Bistrita(sat Costesti), se merge cca 20km poate chiar mai putin pana la manastire. Acolo se termina soseaua si prin dreapta manastirii se intra pe drumul pietruit printre rau si manastire, intrii pe defileu si tii cursul raului cativa km mai in amonte, cauti locuri mai putin umblate de turisti. De fiecare data am prins pastrav frumos pe acel rau, cel mai bine am luat la rama. Zona este superba de iesit cu familia , daca mergi odata iti spun sigur ca te mai duci si a 2a 3a si multe inainte. Poti vizita multe manastiri in zona , pestera de la Polovraci, Pestera muierilor, Manastirea Bistrita si pestera de la manastire, manastirea Arnota, de la Manastirea Bistrita vezi drumul care traverseaza raul si tii drumul prin cariera de piatra urci in varful muntelui , vezi manastirea si ai o priveliste mirifica de la inaltime asupra zonei pe care o tranzitezi pana acolo. Drum bun si fir intins, sa vii cu povestiri frumoase si poze cu capturi.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: riuri cu pastrav

Post by pescarul33 »

pescarul33 wrote:Prin 2010 am prins cativa pastravi in coada lacului pe Vidraru. Niste amici l-au pacalit si anul trecut tot in coada , de anul asta nu stiu nimic, mi-am propus o iesire undeva prin august. La barajul de la Maneciu am mai auzit niste zvonuri dar nimic concret. Undeva la vreo 275 km de Bucuresti de la Valcea spre Horezu , la cativa km dupa Negrulesti, se face la dreapta spre manastirea Bistrita(sat Costesti), se merge cca 20km poate chiar mai putin pana la manastire. Acolo se termina soseaua si prin dreapta manastirii se intra pe drumul pietruit printre rau si manastire, intrii pe defileu si tii cursul raului cativa km mai in amonte, cauti locuri mai putin umblate de turisti. De fiecare data am prins pastrav frumos pe acel rau, cel mai bine am luat la rama. Zona este superba de iesit cu familia , daca mergi odata iti spun sigur ca te mai duci si a 2a 3a si multe inainte. Poti vizita multe manastiri in zona , pestera de la Polovraci, Pestera muierilor, Manastirea Bistrita si pestera de la manastire, manastirea Arnota, de la Manastirea Bistrita vezi drumul care traverseaza raul si tii drumul prin cariera de piatra urci in varful muntelui , vezi manastirea si ai o priveliste mirifica de la inaltime asupra zonei pe care o tranzitezi pana acolo. Drum bun si fir intins, sa vii cu povestiri frumoase si poze cu capturi.

PS. Iti recomand sa nu-ti lipseasca permisul ANPA.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: riuri cu pastrav

Post by George Saftoiu »

Cu parere de rau,dar ma simt "obligat" sa va atrag atentia ca pescuitul pastravului se face "legal" numai la "ARTIFICIALE"!....dar ce conteaza ,cand multi altii sunt "doctori " pe furt?.......noi de ce nu am pescui cu momeala vie si la pastrav?
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: riuri cu pastrav

Post by raitmaerg »

pescarul33 wrote:De fiecare data am prins pastrav frumos pe acel rau, cel mai bine am luat la rama.

NU CU RAMA......e pacat.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: riuri cu pastrav

Post by pescarul33 »

raitmaerg wrote:
pescarul33 wrote:De fiecare data am prins pastrav frumos pe acel rau, cel mai bine am luat la rama.

NU CU RAMA......e pacat.
Stiu ca este pacat dar din pacate la asta merge , la artificiale se baga rar, treaba cu rama am luat-o de la localnici ca ei numai la asta pescuiesc. Radeau de mine cu artificialele mele ca ei prindeau des si maricei iar eu abia scoteam cate unul pricajit.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: riuri cu pastrav

Post by Mihai Vinturache »

ATENTIE! Sa nu dati de bucluc! E foarte posibil ca in zona sa nu puteti pescui cu ANPA si sa aveti nevoie de autorizatie pentru apele de munte.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: riuri cu pastrav

Post by mikcutu »

pescarul33 wrote:...

Stiu ca este pacat dar din pacate la asta merge , la artificiale se baga rar, treaba cu rama am luat-o de la localnici ca ei numai la asta pescuiesc. Radeau de mine cu artificialele mele ca ei prindeau des si maricei iar eu abia scoteam cate unul pricajit.
Nu le-ati spus localnicilor ca la 220 merge si mai bine?! Erati in top cu o astfel de gaselnita...sau si mai tare, strecurati tot raul printr-o plasa mono cu ochiuri mici, mici, mici.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: riuri cu pastrav

Post by PETER »

Am auzit o informatie, deocamdata neverificata.
Pe apele de munte nu se mai permite pescuitul cu momeli naturale.
Stiti ceva ?
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: riuri cu pastrav

Post by pescarul33 »

mikcutu wrote:
pescarul33 wrote:...

Stiu ca este pacat dar din pacate la asta merge , la artificiale se baga rar, treaba cu rama am luat-o de la localnici ca ei numai la asta pescuiesc. Radeau de mine cu artificialele mele ca ei prindeau des si maricei iar eu abia scoteam cate unul pricajit.
Nu le-ati spus localnicilor ca la 220 merge si mai bine?! Erati in top cu o astfel de gaselnita...sau si mai tare, strecurati tot raul printr-o plasa mono cu ochiuri mici, mici, mici.
mickutule imi pari cel putin ironic in postarea ta , daca am pescuit de 2 ori la rama la pastrav asta nu inseamna ca sunt braconier, am facut-o pentru ca aveam pofta de un pastrav proaspat, iar la artificiale veneau doar mici, am prins o data 2 si o data 3 pe care bineinteles i-am si consumat , cum scrie unul pe forum ca a luat un peste doi pentru pofta proprie cum sariti pe el , dar cand sunteti pe rau, balta , dunare etc si vedeti ca se braconeaza la greu de la pestele cat degetul pana la cel de zeci de kg, va kkati pe voi si nu stiti cum sa va faceti ca nu vedeti, de frica sa nu plecati si batuti si cu sculele luate sau geamurile la masini sparte. Rama am folosit-o pe o ancora de rotativa, tocmai ca am vazut la localnici ca inghitea pestele acul normal cu totul si nu cred ca face echivalentul unei bombe cu 5 sau 6 ace pe care am curaj sa pun pariu 100% ca o voi regasii in trusele a 75% din asa zisii pescari C&R. Du-te acolo si cearta-te pe tema asta cu localnicii care dau numai la rama si iau tot ce prind fie pentru consum fie pentru vanzare, ia atitudine, bate-i ,cheama politia, fa ceva si dupa aia vino si fa pe lupul moralist. Din taste stim cu totii sa dam dar cand suntem pusi in fata unor fapte reale nu stim cum sa facem stanga imprejur si s-o taiem mai repede ca si cum nimic nu sa-ntamplat.
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: riuri cu pastrav

Post by Claudiu »

Stai linistit, frate, ca usor-usor, n-o sa mai scrie nimeni pe forumuri ce a prins si la ce, pentru ca mereu se gaseste cate un moralist sa-ti strice buna dispozitie, si te-ntrebi daca mai merita efortul...
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: riuri cu pastrav

Post by mikcutu »

PETER wrote:Am auzit o informatie, deocamdata neverificata.
Pe apele de munte nu se mai permite pescuitul cu momeli naturale.
Stiti ceva ?
Eu stiam ca pescuitul salmonidelor este strict interzis cu momeli naturale dar faptul ca s-a extins la toate speciile, generalizandu-se prin "pescuitul pe ape de munte" nu am auzit inca.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: riuri cu pastrav

Post by Mihai Vinturache »

Eu stiam ca acest lucru este de multa vreme in vigoare.
Am fost acum ceva timp in Apuseni(destul de mult timp, 8-9 ani cred) si am incercat sa pescuiesc in Valea Iadului la mreana. Apa, foarte curata, era plina de mrene de 25-30 cm si am incercat sa pescuiesc cu rama si viermisori. Pescarii din jur mi-au atras imediat atentia ca nu am voie, spunandu-mi ca in apele cu salmonide nu ai voie sa pescuiesti decat cu momeala artificiala. Am renuntat la pescuit, nu aveam la mine niciun fel de artificiale si mi s-a parut ridicol sa incerc cu musca la mreana. Este ciudat faptul ca, desi zona este cunoscuta de multa vrema ca o zona de pastravi, in ultimii ani se dezvolta puternic populatia de mreana.
Intamplarea este reala, cat de reala este informatia pe care mi-au dat-o atunci ceilaltei pescari nu pot sa certific. La vremea respectiva nu am mai verificat.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: riuri cu pastrav

Post by pupu »

Sub pretextul ca dau la alte specii, multi pescari dau cu rama pe raurile cu pastrav,bineanteles ca specia vizata e chiar pestele mentionat, asa ca probabil unii inspectori , incearca cu fel de fel de momeli verbale sa evite acest lucru ,caci intradevar numai la salmonide nu ai voie sa folosesti naturale.

Numai bine...
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”