Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

tot v-ati distrat ceva :o
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by laloi »

AlinTeodor wrote:Ieri am fost la Chiroiu 4, Green Lake. La pauza s-au montat baterii de bolo, fir 0.16-0.20, mulinete clasa 2-4000. De fapt, din boloneza a ramas numai batul, caci au scos plutele si le-au lasat pe fund cu semnal din virf. Zeci de bucati de caras pe fiecare baterie, intre 500 si 800 gr. , ...
Puteti da mai multe detalii legat de acest stil utilizat aici? Cam la ce distanta de mal, plumb de ce greutate, momeala? Si nu in ultimul rand, la ce taxa, eu am vrut sa incerc o data la shefield si ma baga la taxa mai mare, nu cea de 30 ron de undite..
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Eu folosesc bateria de boloneza (2-3 unitati) in zonele dunarene cu curent slab, ca de ex.Salcia, Peceneaga pe Macin, golful de la 338 si 334 pe Dunarea veche, golful cu nisip de la Stancuta etc. E o lanseta de 4-6 m (eu folosesc 4m, ca nu vreau sa o adun de prin pomi), cu inele mari, pluta de 3-5 gr., plumbaj unic, un singur cirlig si momitor mic (5-15gr) foarte aproape de cirlig (15 cm), fir de 16-20. Mulineta este din clasa 2000-4000. Avantajele sunt ca se lanseaza foarte departe daca nu e vint si este extrem de sensibila la pluta si virf. Pot atinge 70-80 m. ceea ce cu lanseta de somn sau crap nu reusesc.
La Chiroiu 4 intimplator am avut bolo, le uitasem in setul de undite. Junii turci au scos pluta si le-au dat la fund ca orice lanseta normala. La locul zis La Nuci au ajuns pina aproape de liziera de stuf de pe malul celalalt, oricum in mica albie formata de curentul nord-sud. Acolo se adunase carasul mare, pe acolo haladuia si stiuca, numai crapul nu era.
In fine, ce glume am incasat azi la firma cu betele mele, nu mai povestesc....
Cit priveste taxele - parca am dat 40 pentru undite si 80 pentru bolo. Fiecare cum a decis.
Interesant este ca erau pescari cu baterii frumoase de crap care nu avusesera nici o trasatura de doua zile. Cind colegii mai tineri au inceput sa ia caras dupa caras au plecat....
Nici acum nu-mi explic de ce ei au luat caras mare si eu cu undita abia am adunat vreo 3-4, iar maruntis nimic...Prezenta stiucii imi spune ca maruntisul este rarit bine. Cine stie...am nimerit eu locul prost, dar era umbra si frigiderul aproape...
Iar acasa am constatat ca s-a luat o caracuda mica...A luat-o altcineva, ca daca o luam eu ii dadeam drumul.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by laloi »

Tks a lot :) La undite ma mir ca nu ai luat maruntis, aveai carligele prea mari cred, sau poate fiindca dadeai pe fund dupa caras... exact asa mi se intampla si mie... 5-6 carasi, si broaste testoase (in special pe langa stuf si numai la rama), la viermusi insa intre ape si spre suprafata obleti si rosioare cat cuprinde, imposibil sa dispara, si mie la viermusi mi-a intrat odata un strap... cu prima ocazie o sa incerc si eu la o lanseta gen bolo... si eu am stat odata intre 2 crapari, si toata ziua nu au luat decat 1 bucata, e drept ca era si perioada cand se batea...best
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by cezar »

& Alin Teodor

....Junii turci au scos pluta si le-au dat la fund ...

Turcaletii, tot turcaleti ! Nu se dezmint ! :lol: :lol: :lol:
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Laloi>Aceleasi linii ca la Lehliu sat 2 si Darvari - unde au mers perfect: fir 0.10-0.12, cirlig 12-14, pluta 0.75 sau 1gr. Nu stiu de ce nu au mers, m-am tot gindit, dar nu reusesc sa pricep. Poate a fost nada prea grea (cineva a adaugat niste ttx in nada si s-a cam incleiat), poate pesmetul nu a fost bun, nu stiu. Nada de suprafata de vara o fac foarte simpla: malai, pesmet alb, putin lapte praf, foarte putin gris. Acum s-au adaugat nu stiu punga de gata si niste ttx...Pina am vazut eu ce fac, se amestecasera...Dar nu-mi vine sa cred ca nada aceasta a alungat pestii in loc sa-i aduca...mai ales ca au folosit-o si pe momitoare si a mers, dupa cum s-a vazut. Poate a fost supranadit...cine stie...te enerveaza, evident..S-a luat la vermusi si la rima mica. Insa pastele nu au mers absolut deloc, la nici o adincime. Spre deosebire de Darvari si Lehliu sat 2.
Cezar>da, stupida, expresie, scuze !! Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun...
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”