Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Claudiu »

Deceneu wrote:Odata am vanat locu unde ingropa tataia vinu. dupa ce am scos 3 sticle si le-am golit i-am pus vin de comert si am ingropat la loc sticlele . Se pune tot ca si C&R ?
:lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Claudiu »

Eu am vanat pe bune, inca de pe la 9 ani...si chiar imi intrase in sange. Acum as vrea sa mai vanez...dar e scumpe astea, bre. :(
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Mie nu prea mi-ar place sincer.prefer pescuitul si vinu :))
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Claudiu »

Deceneu wrote:Mie nu prea mi-ar place sincer.prefer pescuitul si vinu :))
Tocmai asta e frumusetea vietii, ca noi, oamenii, suntem diferiti. ;) Iti dai seama ce de kkt era sa fim toti la fel... :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by cezar »

modigliani wrote:
Lorelai wrote:
Deceneu wrote: Raman la concluzia k . pescuitul este probabil cel mai scump sport.
Incearca skiul.
Sau golful... :D :D :D
Mergi departe Dane . M-as opri la vanatoare , ca si-asa sunt canale TV comune celor doua . :lol: :lol: :lol:

Io am zis : Daca m-apuc de vanatoare , primul glonte mi-l trag mie-n cap ....... si-am incheiat discutia inainte de-a-ncepe . Daca ratez cumva ...... al doilea glonte-l trage nevasta-mea ! Tot mie-n cap ! :shock:
Vanatoarea este pentru boieri, pescuitul pentru iobagi ! (Al.Bratescu-Voinesti)

Eu fac parte din ambele tagme, deci nu pot fi banuit de "partie-pris".
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

io zic k anual , nu e diferentza mare de bani intre pescuit si vanatoare.
Sa nu mai vb de pescarii de concurs...
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by modigliani »

Deceneu wrote:io zic k anual
..... " Ca " !!!!! Te rog si insist ! Mai da-l in PLM de stil de mess ! ( asta daca vrei sa mai ai parteneri de discutii ! ) Pe bune !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LIMBA ROMANA !!!!!!! PUNCT ! Ma straduiesc sa raspund fiecaruia ( inclusiv tie ) tastand cu atentie , din nevoia de-a etala respect . Treburile astea , kakaturile astea maltratoare jenante ale Limbii Romane , cu "k" si "vb" , nu te supara , denota superficialitate sau lipsa de respect la adresa interlocutorilor tai . Fa-ti "temele" si continuam sa comunicam . Altfel devii "Radio Romania Actualitati - Tendintele apelor Dunarii" - Moldova Noua , son sis san dis sentimetre , stasioner .......
Deceneu wrote: nu e diferentza mare de bani intre pescuit si vanatoare.
Ia mai calculeaza odata !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

iar am gresit. scuze.
Pai nu stiu sincer, imi zicea un vanator ca la ei la asociatie cotizatia anuala e undeva la 14-16 mil, 5 lei cartusu , chestii de genu.Si pusca e scumpa dar si lansetele multinete etc. nu spun ca e mai la fel , dar nu cred ca este o diferenta foarte foarte mare. din ce stiu si eu.
Am incercat sa fiu atent , sper sa fi scris cum trebuie :D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Mihai Vinturache »

Pentru Dinu
Am lipsit ceva vreme de langa calculator si nu am putut sa raspund. Scuze. Dar am vazut ca te-ai descurcat.
Pe de alta parte, s-a stabilit ca pe acest forum nu ne domnim, deci poti sa-mi spui Mihai. Si aici si daca ne vedem pe malul apei.
Pentru Modigliani si Deceneu
Mihai te sustin total. Limba asta e mult prea frumoasa si bogata ca s-o stalcim. Si daca ceilalti care posteaza se straduie sa scrie romaneste (chiar daca mai apar greseli gramaticale) hai sa ne respectam. Si limba romana si intre noi.

PENTRU TOTI !
Sunteti toti off topic! Deschideti altul si discutati cat vreti despre Dragon sau despre vanatoare.
Nu de alta dar e pacat ca peste cateva luni cand o sa vreti sa cautati unele din aceste informatii sa nu mai stiti unde!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Total Offtopic
Nene io scriu din obisnuinta nu vreau sa jignesc pe nimeni.promit de acum sa scriu cum trebuie.
Am fost azi in Dragon , am gasit fiecare ce cauta a fost ok. Standul lui Dong ala cu hauyo s-a mutat vis a vis
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Mihai Vinturache »

Mi-au placut produsele Hakuyo si ma mai intereseaza 1-2 feedere asa ca te rog spune mai exact unde s-au mutat.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

Mihai Vinturache wrote:Mi-au placut produsele Hakuyo si ma mai intereseaza 1-2 feedere asa ca te rog spune mai exact unde s-au mutat.
Visv a vis ... dar mai spre pavilionul 6 daca nu ma insel. Oricum ptr DONG chinezul care importa hakuyo ,vinde un romana ceva mai gras e imposibil de confundat.
Feeder a luat dn alin teodor la 60 de lei batzul , 4 mt. carbon imx6.oricum arata bine bine batul, primuk magazin din spre mavilionul 8 incoa vinde un roman mai micutz dar trecut de prima tinerete
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Lorelai »

Baieti, total off topic.
Pictorul a dat un prim mesaj de adeziune la acest prinipiu.
Mihai Vinturache wrote:Mi-au placut produsele Hakuyo si ma mai intereseaza 1-2 feedere asa ca te rog spune mai exact unde s-au mutat.
Mihai Vanturache, la tine apelez, mai plimb-o frate !!!
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Ieri am fost cu citiva pretendenti la stilul pescuit viteza la Lehliu sat 2. Se vede din sosea, are niste casute albe. Locul e bine amenajat, curat, destul de ieftin. Apa este verde, ceea ce inseamna ca nu are oxigen. S-a vazut limpede ca pestii abia se misca (caraseii nu reuseau sa scufunde plutele de 1.5 gr., le-am inlocuit cu plute de 1 gr.) Cind insa batea o pala de vint si apa se mai oxigena, se miscau mai cu talent,veneau imediat la suprafata dupa oxigen. De aceea trebuia sa schimbi mereu adincimea. Nu s-au prins decit carasel si asa-zisul balos (cred ca este babusca sau o corcitura de babusca). Cel mai bine au mers cei care au luat bete de max. 4 m. sub 200 gr. I-am organizat pe sesiuni - 2 de 3 ore, ca sa priceapa odata ca te duci la pescuit ca la munca: cu obiective precise, program si indicatori de performanta. In total s-au luat vreo 14 kg. de maruntis. A fost bine. Mi-am adus aminte ca prin 1976 am fost si eu la concursuri de viteza. Nu ma intrebati ce locuri luam. Trebuia sa fie unul la coada. La feeder fin si la rubesiana nu se lua decit ce se lua la viteza, dar mult mai rar. Plus ca la rubesiana muncesti ca la galere...Multumesc celor care m-au indrumat.
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Am fost si pe Darvari, in esenta pentru pescuit la undita. Curat, bine amenajat, desi am adunat vreo doua pungi de gunoi de pe urma celor dinainte - boala grea la noi, avem teoria sa lasi locul mai curat decit l-ai gasit. La undita de 5m, cu fir 0.12 si pluta 0.75 gr. au cazut bibani si rosioara. Multi. Surpriza a fost dupa amiaza, dupa nadire consistenta, cind la viermusi si porumb natur au cazut carasi frumosi de 4-500 gr. bucata. Si la undite si la lansete cu plumb de 7.5 gr. si fir de 0.16. Fara feader. Apa mica la mal, dar curata si bine oxigenta.
Nu stiu de unde aduc patronii pestele, dar carasii nu aratau deloc cum stiu eu - au solzi mari, grosi si gura mai groasa, parca ar fi amestecati cu crap. Nu e crap ca n-are mustati. Toate importurile astea vor schimba fauna baltilor. Poate citeste vreun inginer in piscicultura si ne explica.
Tot nu gasesc balti cu oblete si sabita, poate lin si mreana...Ma mai duc.
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Am uitat ceva interesant. Ne-am amuzat cu vreo 6-7 serpisori bruni, unii destul de mari. Intrau in juvelnice prin ochiuri, luau un firfiric in gura si apoi ieseau pe gura deschisa a juvelnicului tunel, dupa ce vazusera ca nu pot iesi pe unde au intrat cu prada in gura.....destepti foc. Pina nu le-am dat cite o firfirica sa manince fiecare nu ne-au lasat....
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by Deceneu »

haha. Serpii stiu ce vor.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by nexu »

AlinTeodor wrote:Nu stiu de unde aduc patronii pestele, dar carasii nu aratau deloc cum stiu eu - au solzi mari, grosi si gura mai groasa, parca ar fi amestecati cu crap. Nu e crap ca n-are mustati. Toate importurile astea vor schimba fauna baltilor. Poate citeste vreun inginer in piscicultura si ne explica. Tot nu gasesc balti cu oblete si sabita, poate lin si mreana...Ma mai duc.
Pe Darvari nu se face populare decat cu novac, pt a fi recoltat peste 3 ani...carasul, crapul, platica, babusca(balosul), rosioara, s.a.m.d., se inmultesc pe cale naturala...ar trebui sa observati cu atentie crasul, pt ca poate fi caracuda...eu am prins si nu mi`am dat seama decat odata ajuns acasa cu pestele, acolo pe balta, am comentat doar ca este un caras ciudat...
0762 747 895...0732 085 740
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

M-ati pus la cautat. E caras. L-am comparat cu ceva caras mai mare luat la Murighiol, mai e in congelator. Intr-adevar, cel de la Darvari are solzi mai mari si mai grosi, dar conformatia e identica. Culoarea difera - la Darvari e argintiu spre intunecat, cel de Murighiol e argintiu stralucitor. Nu e caracuda - cel putin daca il compar cu ce am gasit pe net. Caracuda care, de altfel, se numeste carassius carassius...Mi-am adus aminte ca dupa inundatiile din 1970 si 1975 se raspindise in Delta un soi de peste pe care lipovenii il numeau crap-caras. Cel de pe Darvari a venit in aceleasi monente (cam ora 16-17) si la lanseta fara momitor (deci la vreo 30-40 m) la porumb si la undita la 3-4 m. de mal la buchet de viermusi. Deci a venit pe momentul miscarii de la locul de somnolenta diurna la locurile de hranire. Pare caras...Oricum, nu mai uit aparatul foto. Prindem, dar uite ca nu prea stim ce...
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Balta cu obleti, sabita, carasel, platicuta

Post by AlinTeodor »

Ieri am fost la Chiroiu 4, Green Lake. Am ajuns foarte greu, dupa ce am haladuit 3 masini prin baltile Baraganului. Ne-am luat dupa harta si am incercat sa ajungem prin Fundulea-Belciugatele-Mariuta. Trei ore am pierdut. De fapt, este mult mai simplu de ajuns prin Afumati-Movilita-Dragoesti. Nervii de rigoare...
Ne-am dus pentru pescuit viteza. Apa curata, oxigenata. Zone de stuf, standurile destul de greu de identificat. Am schimbat nadirea, adaugind citiva viermusi la nada. In prima sesiune, la opt undite, nu s-au luat mai mult de cinci rosioare si bibanei. Mult mai rau ca la Lehliu 2 sau Dirvari.
La pauza s-au montat baterii de bolo, fir 0.16-0.20, mulinete clasa 2-4000. De fapt, din boloneza a ramas numai batul, caci au scos plutele si le-au lasat pe fund cu semnal din virf. Zeci de bucati de caras pe fiecare baterie, intre 500 si 800 gr. , parca era tras la xerox. Am ramas singur cu undita pe patru standuri supranadite pentru maruntis si n-am luat decit o mina de bibanei si rosioare, cinci carasi de 5-600 gr. si o broasca testoasa careia un coleg (chirurg de meserie) s-a chinuit sa-i scoata acul si sa o puna la loc in buna regula.
Pescarii dintre noi (n-am gasit standuri unul linga altul) si de prin jur se cruceau ce faceau junii astia (doua fete printre ei) la bolo/fund.
Iar ca sa se puna capac, ultimul bolo extras din apa avea o stiuculita de 1.5 kg. care probabil luase o rosioara/carasel agatat deja. Cum de n-a taiat firul e un mister...
Concluzia junilor pe care am incercat sa-i invat pescuit viteza: Sefu, e buna viteza asta, dar tot mai bine e la lanseta...Ai miinile libere pentru sprit, bere si alte nade apetisante...
Din lista pe care mi-ati facut-o (multumesc inca o data !) au ramas Snagovul si La Motor. Simbata viitoare...
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”