pescuit in Apuseni

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

pescuit in Apuseni

Post by danutz »

Buna ziua,

Mare rugaminte, mare: Cine poate sa-mi dea niste sfaturi legate de pescuitul in zona Padis, adic Somesul Cald si Lacul Fantanele? Tre sa stau pe acolo cam o saptamana la cort. Normal ca o sa incerc sa fac ceva trasee montane, dar nu nu-s de mine. Acu', ca orice pescar amator, m-am orientat spre ape si lacuri de munte ca sa amplasez tabara (ca suntem vreo 4 corturi) si sunt singurul pescar. Acu diferenta intre un nebun (care se uita la o apa) si un pescar il face undita, dar dupa nevasta-mea mai este si pestele prins. Deci, va rog sa ma ajutati sa-mi salvez onoarea.
Vorba multa saracia omului: ceva sfaturi pentru lacul Fantanele si Somesul Cald? oricum vor aparea si impresiile de dupa!

Toata stima si respectul!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: pescuit in Apuseni

Post by Albatrin »

Ăsta-i locul:
Image
Image
Image
Şi asta poţi să prinzi:
Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: pescuit in Apuseni

Post by Mihai Vinturache »

Tocmai ce ne-am intors de la arbitraj in etapa campionatului national de spinning desfasurata pe acest lac.
Un loc superb, un lac superb si pesti frumosi.
Am stat de vorba cu mai multi pescari aflati pe mal si care chiar prindeau pesti. Asa incat iti pot da urmatoarele sfaturi:
- de cautat zone in care deverseaza paraie si te asezi in golfurile respective, in zona colturilor golfului (nu in fundul golfului)
- se pescuieste cu boaba de porumb (din pacate nefiind foarte interesat de problema n-am cerut detalii dar inclin sa cred ca e vorba de porumb crud, in lapte)
- nadire cu TTX
- se prinde clean frumos si vaduvita
- pescuit cu shefield la adancimi de circa 4-5m.
Atentie ca datorita nivelului foarte scazut al apei din lac accesul este destul de dificil pana la apa.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: pescuit in Apuseni

Post by Geo »

Adaug la ce a scris Mihai (si langa mine au fost cativa pescari)
- nadire cu amestecuri de fainuri, inclusiv TTX. Cred ca rezultate bune ar avea un mix pentru rau sau ape reci.
- boaba de porumb in lapte, asa cum a presupus si Mihai
- se poate prinde bine la viermusi si rama
- se mai poate prinde biban, dar cam micut...

Concediu placut si fir intins !
Pescuitul = Relaxare în natură
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: pescuit in Apuseni

Post by danutz »

Dupa o bine meritata vacanta revin cu impresii, pentru ca sunt dator.

Dupa o sedere la cort de 5 zile la Glavoi si dupa un chin istovitor pe cheile Galbenei, am ajuns in cele din urma la Fantanele, cazarea fiind in Rachitele.
Incerc sa fiu mai succint (dar...), in prima zi dau o fuga pana in statiunea Fantanele, trag masina intr-o parcare, scot arsenalul si ma lansez la apa. Nevasta si ea cu un scaun (usor din Al) si o carte dupa ea. Ca si oricine caruia ii joaca piticii in cutie (craniana) incep mandru sa prepar nada, luand aminte de sfaturile dvs (ttx, alte prafuri pt ape reci, ceva pesmet, niste benzar pe langa, deh sa fie) si o las sa se linisteasca. Scot mandru o varga de 7m, un shefield si una de spining si le aranjez ca la romexpo pe mal pentru a fi pregatite. Uitasem sa zic ca de dimineatza, am sapat 2 ore la balegarul gazdei pentru a procura momeala.
Pregatesc tot, aruc, si bag o tigare, si mai bag una, si inca una. Dadeam la rama de balegar. Mai bag vre-o 2-5 tigari si apoi ma ia darq. "mah parca baietii aia ziceau ceva de porumb". Scot conserva, desfac calm, schimb toate pe porumb. ARUNC, si... mai bag o tigare. Ma enervez si incep sa ar apa cu un spining. Bine ca aveam tigari. L-a 10m de mine activitate pe mal, niste pusti aruncau cu pietre, deci bine ca aveam tigari.
In cele din urma vine unu, localnic care plimba turisti cu barca, de-mi zice, "prietene, aici nu o sa prinzi peste in viatza ta, cu o juma de ora inainte sa vii tu, a coborat un autocar intreg de copii si au aruncat cu pietre in lac fix in locul asta". Ei bine, eu ce fac? Strang tot (dupa vre-o 4 ore fara urma de tzac) si plec la pensiune si ma fac muci.

a 2-a zi, dupa vre-o 2 pahare cu gazda, plec hotarat. locatie: Dealul Botii. Brum: off-road. Caut, gasesc. Parca era locul descris de voi. Ideal. Paraul curgea din padure, golfulet linistit de bataia vantului, nici cald nici frig, bere rece, locatie perfecta.

Scot nada (pregatita cu o zi inainte), nadesc locul, beau o bere si fumez. Apoi arunc, shefield 4m, varga la mal, doar cu porumb. Si printre ele schimbam voblere cu rotative si oscilante. Si? si nimic. La vre-o 2 ore vine unu cu barcan (barca din aia hoatza cu motor tare in spate si electric cu comenzi si scaun in fatza) si incepe la musca. si arunca, si coate. Nu mare, mic la vre-o 25cm (maxim, tras de par), dar a scos. Ei, ce fac eu. Ma ia dracii, normal. Arunc toata momela in apa, rup o undita si plec sa ma imbat. Partea buna, am observat ca (dupa de am arucat toata nada in apa) ca pestii din zona aveau gura mai mica decat boaba de porumb, la care eu dadeam.
Oricum, faina zona, si cred ca are si peste, dar sa prinda cine stie.

Multumesc frumos pentru sfaturi!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: pescuit in Apuseni

Post by Lorelai »

Frumoasa poveste, naturala, fara happy end.
Da' cu undita ce-ai avut ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: pescuit in Apuseni

Post by murphy7 »

Lorelai wrote:Da' cu undita ce-ai avut ?
Pai nu-i mai trebuie, isi ia lanseta de musca :D
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: pescuit in Apuseni

Post by danutz »

murphy7 wrote:
Lorelai wrote:Da' cu undita ce-ai avut ?
Pai nu-i mai trebuie, isi ia lanseta de musca :D
Sincer, am calcat-o din greseala. Cat despre pescuit la musca, iar ii las pe cei care se pricep, dar cine stie poate asta este un inceput si pt mine.
Hai Romania!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”