Gura Portitei

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Gura Portitei

Post by danutz »

Buza ziua,
Stiu ca, numerosi membrii ai ACP au fost la Gura Portitei, de aceea va rog sa va faceti mila de un biet copil si sa-l indrumati pe calea cea dreapta, spre a nu face pacatul de a pune trusa de pescuit in cel mai intunecat ungher al camarei, ca promit ca anul viitor nu mai stresez cu permisul. :)
Dupa cum bine intuiti, o buna bucata din acest concediu (ca si anu trecut) il voi petrece la Portita si sunt intr-o mare dilema, la ce dau si unde??? Anu trecut (cu parere de rau, nu am participat la actiunea APC am fost mai tarziu, separat) m-am dus cu o hidro-bicla pe lac, in dreapta cum iesi de la Portitza, am legat-o de stuf si... dai, si dai, bataie cu soarele, crunt. Am bagat numai porumb (carnea lasata la putrezit, n-a apucat sa miste) si-am luat numai vreo 2 carasi si-o rosioara. Apoi mi-am adus aminte de berea rece si m-am intors la adapat.
Acu ma duc la cazare cu frigider, si-mi iau vreo 2 kile de rame,viermusi, alea alea.

Da, zic, mai intai, sa intreb si la domniile voastre, ceva sfaturi aveti? Sa nu ma duc bou si sa ma intoc... la fel. Acu la cata apa e acolo, imposibil sa nu salvez vreo sirena de la innec, da poate si un monstru ceva!
Va multumesc pt sfaturile voastre, cu ce, la ce, si unde.
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Gura Portitei

Post by Dumitrescu Iancu »

Pai,Danutz,daca prinzi `monstrul` iti umplu invidiosii frigiderul ala din dotarea camerei! :lol: :lol:
Sfatul meu este sa nu mai uiti nici un moment de berea rece... :lol: Nu cred ca are rost sa cari `artileria grea`(lansetele de prins monstri)!Mai bine te limitezi la o lanseta de spinning,o undita-doua,si incerci un pescuit usor,de vacanta!
PS Nici un stres cu permisul!La cate au fost anul asta,se mai intampla sa se intarzie cate unul din diverse motive,inclusiv din vina noastra!Dar se rezolva!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Gura Portitei

Post by George Saftoiu »

Ocupa-te tot timpul de "Sirena", nu o slabi deloc,ca de pescuit vei avea mult mai mult timp dupa o anumita varsta, cand doar vei admira "Sirenele".........,dar....poti combina "placutul cu utilul" daca este si ea de acord!
P.S. Ce stiu, este ca nu se prinde peste cam pe niciunde....(numai ce a venit un coleg de acasa de la Jurilovca si nimic).
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Gura Portitei

Post by Miyagi »

George Saftoiu wrote:Ocupa-te tot timpul de "Sirena", nu o slabi deloc,ca de pescuit vei avea mult mai mult timp dupa o anumita varsta, cand doar vei admira "Sirenele".........,dar....poti combina "placutul cu utilul" daca este si ea de acord!
P.S. Ce stiu, este ca nu se prinde peste cam pe niciunde....(numai ce a venit un coleg de acasa de la Jurilovca si nimic).
Daaaa Frateeee! asta-i cea mai buna idee. Fa-o sa tipe, sa urle sau ce galagie stie ea sa faca :D .
George sti si bancul cu pricina :D ?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Gura Portitei

Post by valic »

Incearca dupa ce iesi in lac, faci stanga, ocolesti stuful ala mare si te duci in colt spre far, acolo te poti distra la biban, caras, lin, etc, incearca toate felurile de momeli, nu stii la ce mananca in ziua aia, daca nadesti cu o zi inainte vei avea mari surprize ...
daca iei o barca te poti duce la Bisericuta in partea de nord sa inceri la salau la twister ...

Fire intinse

PS. Vezi ca pescuitul incepe acolo pe data de 3 iulie ...
Valic
0744 644 368
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Gura Portitei

Post by G_H »

valic wrote:Incearca dupa ce iesi in lac, faci stanga, ocolesti stuful ala mare si te duci in colt spre far, acolo te poti distra la biban, caras, lin, etc, incearca toate felurile de momeli, nu stii la ce mananca in ziua aia, daca nadesti cu o zi inainte vei avea mari surprize ...
daca iei o barca te poti duce la Bisericuta in partea de nord sa inceri la salau la twister ...

Fire intinse

PS. Vezi ca pescuitul incepe acolo pe data de 3 iulie ...
George Saftoiu wrote:Ocupa-te tot timpul de "Sirena", nu o slabi deloc,ca de pescuit vei avea mult mai mult timp dupa o anumita varsta, cand doar vei admira "Sirenele".........,dar....poti combina "placutul cu utilul" daca este si ea de acord!
P.S. Ce stiu, este ca nu se prinde peste cam pe niciunde....(numai ce a venit un coleg de acasa de la Jurilovca si nimic).
De acord cu antevorbitorii mei: Valic, George, Myagi, Iancu, etc.
Ocupate de "Sirena" ta in asa fel incat sa viseze in fiecare zi clipele petrecute la Portita...si...cand organizeaza APC21 o expeditie de "jaf si cucerire" pesteasca vei primi cu siguranta bilet de voie. ;) Daca totusi iti mai ramane un pic de timp, locurile indicate de Valic sunt cele mai interesante. As mai adauga la canalul 5 imediat dupa stavilar, in curent, la o partida de avat cu rotativa mica (0,1,2) sau la salau cu gingirica procurata de pe acolo, dar numai daca ai ceva mai mult timp si un prieten cu o barca mai puternica. :) Nici o partida de surfcasting pe plaja din sudul statiunii n-ar strica, mai departisor un pic, mai ales ca acolo puteti pescui, inota si face... plaja impreuna....romantic nu?!? ;) :D

Vacanta placuta!

Daniel

P.S. Poti sa fi sigur ca stiu ce spun...m-am intors duminica de acolo.. ;)
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Gura Portitei

Post by danutz »

Va multumesc la toti.
Dar cred ca o sa las vantul sa decida. Daca bate spre sirena, o iau la tranta, daca bate in directia opusa, si eu dupa el.
Oricum, interesante si realiste sfaturile dvs si va multumesc. Voi incerca cat mai mult sa ma simt bine. Promit ca revin cu impresii.
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Gura Portitei

Post by valic »

asteptam ............
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”