Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Cristian Candeori »

Valentin Petrovici wrote:Înţeleg că noi bărbaţii suntem mai pofticioşi de fel dar Sorine te rog mult să ştergi tu imaginea. Poate mai aruncă cîte un ochi p-acilea şi vro pescăriţă, soţie de pescar sau copil. Restul postării o poţi lăsa. Nu te supăra te rog.
Acum "scrisoarea" nu mai are nici un haz :cry: , mai bine era putin modificata :lol:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Valentin Petrovici wrote:Mersi mult Sorin şi sper că nu te-ai supărat. Am discutat acum în deltă şi este exact cum am spus. Acolo creşterea apei este mult mai mică.
http://www.inhga.ro/showImage.php?path= ... e21658.gif
...parerea mea, inca 3 - 4 zile e blanda, dupe vezi in link ce vine .... deja peste CA( cota de atentie )
Interventia mea a fost ca sfat si ptr ca aveam in plan si eu un drum si deja incepusem supravegherea cote si vreme, m-am bagat in seama.
Experienta mea zice, de cand este Internet, sa nu mai bat niciodata in cuie data plecarii, mai ales cand e o iesire la cort. Daca nimeresti intr-o perioada de ploi, chiar la probabilitate de 50% poa' sa-ti provoace nenumarate dificultati si sigur mii de draci, iar o prognoza cu 7 - 10 zile inainte e buna, consulti mai multe site-uri de profil si tragi o concluzie.

Acu' de cote, sa continui,
pe G.Earth, la data imaginii cu M23, in stg jos este 30.04.2006 si poti evalua pe unde e posibil un amplasament uman ptr tabara daca faci o comparatie a cotelor actuale cu cele din tabelul de mai jos ( un fragment ) pe care il am in arhiva, si potzi vedea ca si Insula din fatza M23 e sub apa:
Cotele apelor Dunării în sectorul românesc (cm)
la data de 26.04.2006

Portul km Cota Cota Cota Ora
atenţie inundaţie pericol 6

Brăila 170 560 610 750 699+2
Galaţi 150 560 600 700 661+2
Isaccea 103 410 540 600 524+0
Ceatal Izmail 80 350 400 430 474+1
Tulcea 71 380 410 450 437+0
Ceatal Sf. Ghe. 63 350 400 435 408+0
Gorgova 39 190 280 280 315+0
Crisan 21 180 200 200 220+1
Sulina 0 100 150 150 121+0
Far Aterizare Hm 0 0 150 78-1

cam asta-i parerea mea, numai voi hotaratzi, eu numa am vrut sa ajut, asa ca intre fratzi de suferintza. In rest .....
FIR INTINS, BRAT VOINIC SI MULTA, MULTA SANATATE !

PS. Am coafat eu tabelul dar tot de kkt a iesit, ca-i in .xls, dar daca vrei originalul trimite-mi un mail cu adr.ta de email si raspund cu atasament.
S'auzim numa de bine !
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Mersi Sorine pentru tot sprijinul acordat. Ai perfectă dreptate în tot ce spui. Şi noi urmărim cu atenţie nivelul Dunării. Nu spun că am făcut şi noi unele previziuni în urmă cu cîteva zile şi am preconizat ca pe 1 iunie Dunărea să ajungă la maxim 3,60 - 3,70 . Însă am privit ceva mai sus şi tot aşa am preconizat că pe data de 10 iunie să ajungă la 2,50. Cam aşa stă treaba. Acum ce o vrea ăl de sus. Cunosc treaba cu ploile. Asta este ce să facem acum să nu mai plecăm în deltă de frica ploilor? Nu ar fi prima dată. Pînă la urmă închiriem la Leana. Cît priveşte locurile de campare. Deci în fiecare zi vorbesc cu cei din Milă. În primul rînd cu Ina Tureac care face Tulcea de 2-3 ori pe zi şi cutreieră delta cu turişti. Locurile noastre de pe Şontea sunt uscate încă. S-a vorbit şi la Crişan. Aşa este şi pe Dunărea veche de la Crişan. Deci atenţie Şontea unde malul este mai jos. Cît priveşte păduricea……păi aia se inundă la peste 4,50 la Tulcea. Avem şi planuri de avarii. Pericol iminent este cînd la Sulina este peste 2 m. Atunci da pericol . În rest toate bune. Noi am bătut în cuie data pentru că aşa am căzut toţi de acord. La o dată nu putea cutare, la alta cutare, la alta cutare ş.a.m.d. Şi noi facem în aşa fel să fim împreună mai mereu. Asta este. Vedem ce-o ieşi dar sperăm să iasă bine . Somoteiul şi bibanul şi – au făcut apariţia pe Dunărea veche la Mila 23. Încă o dată mulţam pentru tot. Îmi face plăcere să am pe cineva lîngă noi măcar cu gîndul .
Last edited by Valentin Petrovici on 27 May 2010, 07:09, edited 1 time in total.
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by fanelul »

Proaste vesti, Sorine, excelent site-ul din link!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Cu toate că nivelul Dunării este cum este, iacătă că la cele 8 persoane prezentate , un număr de încă patru persoane au aderat la grupul nostru. Deci în total suntem 12. Nici mulţi nici puţini. Asta este . Cu Dumnezeu înainte. Toată flotila folosită pentru transportul de la Tulcea spre locul de campare este la nivel maxim. :arrow: :arrow: :arrow: Toate drumurile duc în .........deltă.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Iată şi programul alcătuit pe baza discuţiilor purtate.
Perioada 10 -17 iunie.
Locul de campare urmează a fi stabilit în funcţie de cotele Dunării dar se pare că va fi Dunărea veche bucla 2 de la Crişan zona îngustă.
Joi 10 iunie între orele 7,00 – 7,30 întîlnirea celor trei grupuri ( Iaşi, Cluj şi Bucureşti) în parcarea de la Sindicate la Tulcea. Dan şi Victor vor pleca imediat spre Nufărul de unde vor lua şalupa lui Dan şi vor pleca pe ruta Nufărul – Partizani – Maliuc – Gorgova – Crişan spre locul de campare. Se va constitui un fond de rulment, vom face ultimele cumpărături apoi ne vom deplasa la nisipuri şi în jurul orei 10 vom pleca spre inima deltei cu şalupa lui Ina cea mare de 250 CP. Lîngă Lebăda se face joncţiunea cu şalupa lui Dan şi se va merge la locul de campare. Se vor descărca bagajele apoi şalupa lui Ina cu 3 persoane din grup vor merge spre Mila 23 unde se vor caza la Vanea Jigarov. După aranjatul taberei Dan, Mihai şi Vali vor pleca şi ei spre Mila 23 cu şalupa lui Dan de unde vom lua vro doi saci de gheaţă de la cherhana, rîme, vom mai face ceva cumpărături şi vom pleca spre tabără. Cam acesta este planul pe prima zi.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

Nea Vali eu cred ca voi ateriza pe Sfantu tura asta. Imi va lipsi in mod sigur mistretul lui Mihai pe care am avut ocazia sa-l degust la Manjesti acum 2 WE si nu numai pe el. Daca trebuie sa intareasca cineva prezentarea ce i-ai facut-o eu am s-o fac virulent.
Sunt convins ca o sa-mi lipseasca toata atmosfera unor oameni deosebiti si pescari adevarati. Vom tine legatua insa si ne vom impartasi experientele acolo in inima Deltei.
S-avem parte de vreme buna!
p.s. daca ma-nvatati cum sa pun si eu poze va arat cu ce o sa suplinesc lipsa bucatelor alese pe malul garlii.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi wrote:Nea Vali eu cred ca voi ateriza pe Sfantu tura asta. Imi va lipsi in mod sigur mistretul lui Mihai pe care am avut ocazia sa-l degust la Manjesti acum 2 WE si nu numai pe el. Daca trebuie sa intareasca cineva prezentarea ce i-ai facut-o eu am s-o fac virulent.
Sunt convins ca o sa-mi lipseasca toata atmosfera unor oameni deosebiti si pescari adevarati. Vom tine legatua insa si ne vom impartasi experientele acolo in inima Deltei.
S-avem parte de vreme buna!
p.s. daca ma-nvatati cum sa pun si eu poze va arat cu ce o sa suplinesc lipsa bucatelor alese pe malul garlii.
Cele două expediţii nu au fost, nu sunt şi nu vor fi la concurenţă. Numai că aşa a picat acum. Sunt convins că şi în compania lui Cezar, Costin, Iancu, Valic şi restul o să vă simţiţi excelent. Va fi o atmosferă plăcută ca mai mereu. Nu putem spune că nu sunt pescari deosebiţi. Din contră mai toată lumea îi cunosc şi ştiu cam ce le poate pielea în ale pescuitului. Şi în grupul de sf. Gheorghe sunt bucătari de bucătari şi mai sunt şi ceva vînători. Aşa că ......totul o să fie perfect. Repet eu am făcut acea prezentare a participanţilor nu pentru a scoate în evidenţă priceperea lor în ale pescuitului ci mai mult pentru ai cunoaşte toţi de aici şi mai ales pentru a destinde atmosfera şi aşa destul de încărcată. În rest toate cele bune. Din păcate la noi lista este închisă deoarece avem numai 12 locuri pe şalupe şi distanţa este mai mare şi nu putem face 2 curse. Aşa că la treabă că a venit şi timpul nostru. Prea mult am aşteptat. Parcă nimic nu este mai frumos ca pregătirile.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:
Miyagi wrote:Nea Vali eu cred ca voi ateriza pe Sfantu tura asta. Imi va lipsi in mod sigur mistretul lui Mihai pe care am avut ocazia sa-l degust la Manjesti acum 2 WE si nu numai pe el. Daca trebuie sa intareasca cineva prezentarea ce i-ai facut-o eu am s-o fac virulent.
Sunt convins ca o sa-mi lipseasca toata atmosfera unor oameni deosebiti si pescari adevarati. Vom tine legatua insa si ne vom impartasi experientele acolo in inima Deltei.
S-avem parte de vreme buna!
p.s. daca ma-nvatati cum sa pun si eu poze va arat cu ce o sa suplinesc lipsa bucatelor alese pe malul garlii.
Cele două expediţii nu au fost, nu sunt şi nu vor fi la concurenţă. Numai că aşa a picat acum. Sunt convins că şi în compania lui Cezar, Costin, Iancu, Valic şi restul o să vă simţiţi excelent. Va fi o atmosferă plăcută ca mai mereu. Nu putem spune că nu sunt pescari deosebiţi. Din contră mai toată lumea îi cunosc şi ştiu cam ce le poate pielea în ale pescuitului. Şi în grupul de sf. Gheorghe sunt bucătari de bucătari şi mai sunt şi ceva vînători. Aşa că ......totul o să fie perfect. Repet eu am făcut acea prezentare a participanţilor nu pentru a scoate în evidenţă priceperea lor în ale pescuitului ci mai mult pentru ai cunoaşte toţi de aici şi mai ales pentru a destinde atmosfera şi aşa destul de încărcată. În rest toate cele bune. Din păcate la noi lista este închisă deoarece avem numai 12 locuri pe şalupe şi distanţa este mai mare şi nu putem face 2 curse. Aşa că la treabă că a venit şi timpul nostru. Prea mult am aşteptat. Parcă nimic nu este mai frumos ca pregătirile.
Ai in totalitate dreptate cand te referi la oameni. Eu vroiam sa se stie ca nu esti singurul care gandeste asa. Personal sunt foarte bucuros ca daca merg undeva gasesc in sfarsit si oameni de calitate grupati in mari "familii". E greu spre imposibil sa mai existe asemenea asocieri in ziua de azi si ce-i cel mai tare e ca ne-a adunat frumoasa asta pasiune sub aceeasi umbrela.
Sa va dea Dumnezeu sanatate si inspiratie deajuns ! :)
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Ce-mi place mie la aceasta asociatie, este faptul ca are mai multi „ghizi” de mare clasa, care au organizat si organizeaza expeditii nemaipomenite. Pregatirile, organizarea, desfasurarea, impresiile postume si imaginile, toate au facut (si fac) sa ma simt si eu prezent :D :D :D
Sunt convins ca iarasi voi „participa” la 2 expeditii deosebite, drept care urez tuturor „vant in pupa”, fara evenimente nedorite, vreme de vis, fire intinse si capturi marete :!:
Sa auzim numai de bine :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Cu părere de rău bag seamă că este o persoană foarte afectată de aceste două expediţii. Şi nu că am pleca noi ci pentru că ceva îl reţine şi nu poate fi alături de noi. Nu de mult era animator pe acilea iar acu îl observ numai ca simplu vizitator. Pune el ceva la cale. Măreţ. Cred că urmează a treia expediţie. Am impresia că nu a terminat mielul de jupuit.
Cît priveşte pe domnul Burian. Oricînd sunteţi bine venit alături de noi. Un seminar cu subiectul pe masă.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

Mai Nea Vali iote-acu vorbi la Cazane si-mi zise omu` ca-s bazinele asa scazute cum n-au fost vreodata. In afara sint coduri rosii,dar si la noi in N si NV (Pe la Satu Mare in jos). O sa ma uit si pe prognoze si mai vorbim.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Valentin Petrovici wrote:Cu părere de rău bag seamă că este o persoană foarte afectată de aceste două expediţii. Şi nu că am pleca noi ci pentru că ceva îl reţine şi nu poate fi alături de noi. Nu de mult era animator pe acilea iar acu îl observ numai ca simplu vizitator. Pune el ceva la cale. Măreţ. Cred că urmează a treia expediţie. Am impresia că nu a terminat mielul de jupuit.
Cît priveşte pe domnul Burian. Oricînd sunteţi bine venit alături de noi. Un seminar cu subiectul pe masă.
....pune si aseaza de una, dar a mea e in 25.08, de 3 saptamani, ca taica pleaca cu acareturi multe ....pana la generator, drujba si frigider ;) ....asta d'acu e de amagire si vorbe ...discutii ...vizite, si stau in sat la prieteni, si e spre sfarsit de iunie ..... dar tot cu ochii pe Dunare sunt, chiar de nu da'n sat, tot se infiltreaza prin spate, din Obretin, si e tot satu'i o Venetie ...c'am mai patzit odata!
...asa caci KKT in TRAISTA, restul am baza pe voi, c'am vazut ca ceva meserie cunoastetzi .....
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Deja sunt 3 clujeni pe la Crişan. Au avut un rateu super. S-au chinuit cu barca peste o oră să-l scoată. Au ratat. Asta este . Uneori cîte un rateu este mai frumos ca şi captura în sine. Destui turişti -pescari deşi apa este crescută şi destul de tulbure.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

ImageImageImageImage
;) ;) ;)
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by cezar »

Vesti bune, baieti !
In pofida apei mari, pe Dunarea Veche a inceput sa 'intre" crapul !
nu mult, dar...intra ! ;)
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

cezar wrote:Vesti bune, baieti !
In pofida apei mari, pe Dunarea Veche a inceput sa 'intre" crapul !
nu mult, dar...intra ! ;)
Va asteptam cu masa pusa! :D
Pana la noi aveti asa:
1- pe canalul Perivolovca - 35 km (3 h)
2- pe canalul Suez - 24 km (2 h)
3- direct prin stufaris si papuris - 18 km (?? h) :lol: :lol:
La cerere - ne deplasam! :D :D
P.S. Nu uitati sa-l luati si pe Cornel! :roll:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

mihai_mura wrote:
cezar wrote:Vesti bune, baieti !
In pofida apei mari, pe Dunarea Veche a inceput sa 'intre" crapul !
nu mult, dar...intra ! ;)
Va asteptam cu masa pusa! :D
Pana la noi aveti asa:
1- pe canalul Perivolovca - 35 km (3 h)
2- pe canalul Suez - 24 km (2 h)
3- direct prin stufaris si papuris - 18 km (?? h) :lol: :lol:
La cerere - ne deplasam! :D :D
P.S. Nu uitati sa-l luati si pe Cornel! :roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Vin eu de unul singur da vin din cer. :D
Si sper sa gasesc si ceva Omenie de soi p-acolo :lol: .
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Doamneeee........ nu mă lăsa !!!!!! Se anunță zile grele. Bine venită toată lumea. Cred că trei ceaune de 20 ajung. Grea viață. Promitem că pescuim numai C&R. Cum văd pe cineva că nu eliberează peștele îl confisc și îl arunc direct în ..........ceaun sau în tigaie. Restul să ne auzim cu bine chiar dacă unii ne-au dorit succes. Nu - i bai.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Doamneeee........ nu mă lăsa !!!!!! Se anunță zile grele. Bine venită toată lumea. Cred că trei ceaune de 20 ajung. Grea viață. Promitem că pescuim numai C&R. Cum văd pe cineva că nu eliberează peștele îl confisc și îl arunc direct în ..........ceaun sau în tigaie. Restul să ne auzim cu bine chiar dacă unii ne-au dorit succes. Nu - i bai.
Nea Vali sa-ti dea Dumnezeu atata sanatate incat pana la 107 sa pescuiesti decat catch and keep si apoi sa gatesti la 5 ceaune ca pentru porci si numai bors de Delta :D .
De restu` Marasesti :lol: sa moara bogatanii.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”