Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Apăi dacă stau bine şi gîdesc, trupa ta Sorine pescuieşte C&R. Tot mai meseriaşe sunt alde Aniuta, Nataşa, Feodosia, Mariusia etc. Alea iau peştele în mînă cu simţ de răspundere. Pe la Milă mai este şi Leana spaima rîmelor. Eventual astea sunt pentru ceva masaj umed bucalo-facial. Coane Mihai faci cum doreşte sufleţelul tău dar nu te văd bine. O să-ţi dîrdîie genuchi din bielete.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Valentin Petrovici wrote:Apăi dacă stau bine şi gîdesc, trupa ta Sorine pescuieşte C&R. Tot mai meseriaşe sunt alde Aniuta, Nataşa, Feodosia, Mariusia etc. Alea iau peştele în mînă cu simţ de răspundere. Pe la Milă mai este şi Leana spaima rîmelor. Eventual astea sunt pentru ceva masaj umed bucalo-facial. Coane Mihai faci cum doreşte sufleţelul tău dar nu te văd bine. O să-ţi dîrdîie genuchi din bielete.
.... acu m-am prins, l-a pacalit Leana pe-un camarad cu rame moarte, doar cateva mai vioaie pe deasupra aruncate, dar m-am "tipat" in barca si m-am dus peste ea, am stresat-o puternic de ce-a facut si mi-a zis ca n-a dat rame adevarate decat la aia pe care-i cunoaste si c-a fost mai 'nainte unul " nea Petrovici " si a luat tot ce avea, ca i-a zis ca si-au pierdut totzi ramele, asa ca sa ma intorc dupa pranz ca pleaca cu moshu ei dupa altele ..... deci am localizat cine a epuizat-o pe Leana d-a cerut time-out.......... acu te las sanatos sa ma ocup de Mihaita Mura, tre sa-i fac lipeala la grupul meu ..... :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dan »

Valentin Petrovici wrote:Apăi dacă stau bine şi gîdesc, trupa ta Sorine pescuieşte C&R. Tot mai meseriaşe sunt alde Aniuta, Nataşa, Feodosia, Mariusia etc. Alea iau peştele în mînă cu simţ de răspundere. Pe la Milă mai este şi Leana spaima rîmelor. Eventual astea sunt pentru ceva masaj umed bucalo-facial. Coane Mihai faci cum doreşte sufleţelul tău dar nu te văd bine. O să-ţi dîrdîie genuchi din bielete.
.
Vali, am o problema medicala. Doctorii mi-au interzis cu desavarsire ciorba de peste si fasolea aia cu afumatura. :( si m-au trecut la regim strict. Am voie doar ...pilaf. Asa ca, pe probleme de sanatate, schimb trupa. :roll:
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Da bre da. Uitea acuşi. Cu regim de orez o să te văd precum gălbejiţii ăia de la Europa. Intrat de tot la apă. Bine că ai reuşit să ai doi copii minunaţi că nu prea mai văd eu şanse să mai faci cu regim de orez. Mai bine îţi prescria regim la lichide.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Deci acum am primit mesaj de la Alin. Avem încă o persoană din Cluj. Deci suntem opt. Este întîia oară cînd vine în deltă O să-i facem botezul pe malul apei. Deja se pregăteşte pentru eveniment. Nu cunosc date suplimentare pentru prezentarea lui. Am primit şi datele.
Last edited by Valentin Petrovici on 21 May 2010, 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Valentin Petrovici wrote:Sorine am precizat şi o mai fac o dată. Am aderat la acest grup pentru că programul lor coincide mai mereu cu al meu. Nu am făcut diferenţă între colegii de aici şi ei. Toţi sunt faini din toate punctele de vedere. Cît despre meserie......nu mai vorbesc. Am făcut o scurtă prezentare a lor pentru că mulţi de aici nu prea îi cunosc decît din postări. Cei de aici sunt cunoscuţi. Mai ales din punct de vedere al experienţei lor şi a meseriei în ale pescuitului. Uitasem şi a vînătorii. Aşa că eu nu am dorit să fie o comparaţie. Aştept să-ţi cunosc şi trupa ta. Pe unii poate i-am văzut pe la Milă.
...vezi mai nea Petrovici, cum se cunosc imediat baietzii de Mila, adica astia ca noi, si cum pun botu' "bibanii" de Iasi pe rama care'a mancat otzel si se intreaba de ce iau aer si sunt bagatzi la plasa? ....acu' ca sa-l scap pe nea Petrovici, trebe sa revin la postarea anterioara.
Nea Mihaitza si nea Dane, cu putzina atentie se observa timpul trecut la care am postat, acum urmeaza up-dateul, ca cele initziale sunt de muuult, de cand am inceput eu si nea petro sa bantuim prin Balta ....asa ca oferta actualizata este asta .....
Katty( rinKa ) si Pussy, pline de remuscari dar cu "microbul pescuitului activ" ca hepatita C , au ajuns asa :
Image
..Ioana, insa, a ramas specializata tot pe caras ....dar " a praduit " lansete si mulinete, a trecut la betze ....
Image....
asa ca , mai copii, tot cu nea Petro e mai bine ca-i meseriash ...
LA BUNA VEDERE, COPII

PS. Ptr nea Mihaitza, un mistretz bun arata asa , cu amanuntu' ....
Image
nu engross asa cum e aratat mai'nainte ....
face Katty si cu Pussy nishte parastase acum, numa cu frigarui si fripturi de mistretz, super, dar si bucatarul meu trage shtuca prin sos de fum ..... de se termina apa minerala la Mila23 ....
Image

TRAIASCA GARDA SI CAPITANUL
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Sorine iaca pregătire de post made a la Iaşi. De mistreţ, de oaie, de capră, de berbec, de mangaliţa, de bazna, de york, de landrace, de marele alb. Chin al dracu. Dan să - l văd cu orezul lui.
Image
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

Coane Vali, :oops: ......am gresit! Ma ierti??!! :D
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Revii la grupul nostru? Hai fii iertat. Căzuşi în păcate. Vezi.....mai este loc şi timp pentru alegerea drumului bun. Dan lasă să meargă cu ei. Cu orezul lui nu prea văd ce ar putea să facă. Vezi tu că se răzgîndeşte şi el.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dan »

Iertare prietene... :cry:
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Octobrie 2008 Mila 23 . La Vanea Jigarov în curte. Au Doamne nu mă lăsa....

Image

Image
Last edited by Valentin Petrovici on 21 May 2010, 14:46, edited 1 time in total.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

dan wrote:Iertare prietene... :cry:

Hai treacă de la noi. Fii iertat de asemenea păcate. Dar nu sunteţi voi de vină. Prietenul Sorin vă ispiteşte. El este autoru moral. Voiiii .....sunteţi oameni doar. Dar să nu uiţi de orez. Ăla este bun şi la stomac. Te strînge.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Adar Marian »

Sunteti de un sadism impins pana dincolo de limite!
Atentie! Dumnezeu nu bate cu paru'...
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

Nea' Mariane, la care grup te referi? Unde-mi recomanzi sa ma bag si sa nu intru la pacat?
In grupul Conului Sorin... evlavia parca e prea mare...
In grupul Conului Vali... te bate cu raci si ciozvarte de berbec stropite cu bere... Dar daca zici repede (citez) - "Au Doamne nu ma lasa", mai patesti ceva?!
:shock: Sau bag sama ca ai grait fara saga!? :o
Last edited by mihai_mura on 21 May 2010, 17:26, edited 7 times in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Adar Marian wrote:Sunteti de un sadism impins pana dincolo de limite!
Atentie! Dumnezeu nu bate cu paru'...
Sadici rău nea Mariane. Offf ce ne facem noi! Tinereţea asta bat-o vina. Dar trebuia să specifici sadicul să îl evităm. Aşaaa.....el continuă să apară.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Adar Marian »

Dom' Vali, de felu-mi sunt pofticios intr-o asa masura, ca de-ar fi facut Dumnezeu greseala sa-mi dea drumu-n lume ca femeie, eram o pacoste pe capul tuturor, asa, fiind barbat, ma mai scot. Treaba-i ca la vederea racilor pusi pe gratar mi s-a facut rau, la modul fizic, si doar afectiunea ce v-o port, alaturata stimei, m-a oprit sa dau frau liber noianului de aprecieri, nu tocmai ortodoxe, ce mi-au navalit pe buze - instinctiv, credeti-ma, absolut fara voia mea! Sunt ani buni, cred ca peste zece, de cand n-am mai gusta o asa bunatate, ultima oara incercandu-i la Rachelu, langa Revarsarea...
Concluzie proprie: fiti, rogu-va, mai blanzi in imagini, ca nu oricui ii sta la-ndemana sa plece nauc dupa raci acum.
mihai_mura wrote: Sau bag sama ca ai grait fara saga!? :o
Crede-ma, prietene, ca n-ai vrea s-auzi (citesti) ce mi-as fi dorit sa spun (scriu) imediat ce am dat cu ochii de imaginile din topic... :twisted:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

incomensurabili pacatoshi sunt cei fara de limita ...si capul sa-l plecam in fatza cumpatarii si proniei ceresti ( a se ceti Adar Marian ), dar mare e ispita si ma caiesc si sufar ( ca e prohibitie , voi oare ce ganditzi )...nea Petro ... , vezi cum bagam cotitele, prin "dumneavoastra", care esti interfatza si vaz ca incurajezi si sustzii pe toata lumea ....normal, cea din topic
SA FI SANATOS SI SA TE INTALNESC INCA 50 ANI , ca nici platforma'n Mila nu exista cand al nost tenis chinezesc amprenta el lasa .................... O TEMPORA
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Scrisoare din Canada/autocenzurata
Dupa ce m-am aranjat cat de cat in noua casa in Canada, am zis ca e timpul sa ma distrez si eu putin.
Cum luasem microbul din Romania de la excursiile prin Delta, m-am gandit sa merg la pescuit.
Pe nevasta-mea nu am reusit s-o conving, zicea ca e prea ocupata cu treburile casei si noul servici, asa ca m-am dus singur la magazinul specializat sa-mi cumpar scule si momeli.
Aici m-am intilnit cu Sam, care m-a sfatuit cam ce sa cumpar si mi-a zis ca stie niste locuri nemaipomenite unde se prinde biban. Doar s-a nascut si a crescut aici in Canada... trebuie sa stie mai bine!
Zis si facut, din vorba in vorba, am hotarit sa cumpar si o barca si sa mergem in acele locuri nemaipomenite.
Cum iti spuneam, pe nevasta-mea nu a fost chip s-o aduc la pescuit si cind a auzit de barca, nu a vrut sa-l lase nici pe ala mic, ca e prea mic si e periculos...texte obisnuite pentru o femeie. Vara si toamna asta au fost foarte calduroase in Canada, asa ca am inceput sa ies pe lac numai eu si Sam.
Cea mai buna partida de pescuit a fost acum 3 saptamini. Am umplut barca de scule de pescuit, de bere rece si am plecat pe lac.
Nici nu am ajuns bine la locul stiut, am aruncat lingurita in apa si hop... am prins cel mai mare biban pe care l-am prins in viata mea de pescar.
N-am reusit eu bine sa scot ancora din burta bibanului, ca hop...si Sam cu fratele geaman al bibanului meu!
Am facut si fotografii cu Sam tinind cei doi bibani!
Acum, dupa ce am scos filmul de la developat, nu ma mai inteleg cu nevasta-mea, cica sa nu ma mai duc la pescuit ca e periculos! Ca nici eu nici Sam nu aveam macar o vesta de salvare, ceva. I-am spus ca barca are colac, i-am promis c-o sa ne cumparam veste, dar nu a fost chip s-o induplec...
Sa vind urgent barca! Cine dracu mai cumpara barca acum, in prag de iarna?
Cred ca nu-i place ca ma pot distra si fara ea. Cred ca e geloasa ca pot sa ma bucur de viata! Ca inca pot prinde asa peste sau cine stie!
De aceea, ti-am scris tie, poate pui tu o vorba buna, ca un vechi prieten si infocat pescar, macar sa ma lase sa pastrez barca sau sa mai ies cu Sam la o bere din cind in cind.
Multumesc anticipat,
p.s.
Atasez si pentru tine o poza cu Sam tinind cei doi bibani, ca stiu ca altfel nu ma crezi cit erau de frumosi si o sa spui ce e o alta poveste pescareasca de-a mea.
Last edited by arlan on 26 May 2010, 09:13, edited 1 time in total.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Înţeleg că noi bărbaţii suntem mai pofticioşi de fel dar Sorine te rog mult să ştergi tu imaginea. Poate mai aruncă cîte un ochi p-acilea şi vro pescăriţă, soţie de pescar sau copil. Restul postării o poţi lăsa. Nu te supăra te rog.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Mersi mult Sorin şi sper că nu te-ai supărat. Am discutat acum în deltă şi este exact cum am spus. Acolo creşterea apei este mult mai mică.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”