Fundulea 7

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Fundulea 7

Post by PsiHo »

am avut cele mai frumoase partide din viata mea pe aceasta balta.(ma refer la anul ce-a trecut)
Somn african - 2-4kg luati la cabanos sau carligul plin cu viermusii
Crap - 2-3kg luati la boaba
caras (ca palma) - la rama/pufuleti/viermusi la undita
un prieten dadea la o bucatica de caras dupa somn si-a luat un strapazan.
Taxa era 100 lei 24 ore si aveai voie sa iei 16kg de peste
imi pare rau ca nu mai am poze,doar cateva de la partidele nereusite.(partida nereusita nu plecam fara 2-3ciortani la 2-3kg acasa)
o partida buna care am facut-o cu fratimiu..in 36 ore am prins peste 30kg de crap si somn la fel
dabia astept sa vina sfarsitul lui martie sa fac o iesire pe aceasta balta:)
am inteles ca toamna populase cu caras mare 500-700gr pt copca, a fost cineva pe aceasta balta la copca sa-mi confirme zvonurile?
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Fundulea 7

Post by catalin232 »

Am fost eu Duminica 20.03 si am indurat un frig de neimaginat .... am pescuit cu 1 feeder, carlig nr.14, viermi si larve pe carlig, nada Benzar si am luat 5 carasi cat palma... prietenu de pescuiala a luat vreo 6 carasi, unul mai rasarit pe la 400gr iar din ce am vazut la alti pescari pe balta asta a fost mersul in ziua respectiva, parca sa spun eu ca s-a prins un caras mai imbracat pe la 600 gr ...
Maxima zilei a fost ca am scos o Salonta de 5 kg la feeder cu fir de 0.10 si carlig de 14, o captura total intamplatoare dar mai mult decat binevenita...
Daca era soare afara si putin mai cald presupun ca stateau altfel lucrurile ....
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

am fost si eu pe 15, am dat numai la boaba,plantate nici o trasatura la lansete, am bagat o undita de 6m,am facut un pic de nada,am aruncat,acul foarte mic(greseala mea) am luat un caras,dupa 5-10min pleaca pluta lin ridic lanseta(nu intep) simt ceva greu(mare) o ia in stanga, si-mi face un Val urias,am mai stat 30min maxim o ora si-am plecat, nu sunt dezamagit,plus c-am vazut si unu mare mare care s-a speriat de mine cand am intrat cu barca :D.
prindea lumea carasi ca palma,mai mari,mai mici. oricum o zi superba.
eu ma mai duc pe 29..daca poti,sau puteti,am un fiat punto alb LKV plantez cu o barca pneumatica,dati pe la mine:P
taxa a fost 30 lei
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 7

Post by Mihai Vinturache »

Prieteni, a inceput sezonul de pescuit si in curand incepe prohibitia. Deci vom fi obligati sa pescuim cel putin o luna in aceste balti private.
Ca urmare, va rugam, pe cei care ati fost sau veti merge la aceste balti, sa prezentati mai multe detalii DE ACTUALITATE: cat este taxa (cu sau/si fara c&r), daca se poate lua peste acasa si cat, cate scule poti folosi, daca se poate planta si in ce conditii, daca balta a fost sau nu populata, ce fel de momeli s-au dovedit prinzatoare etc. Nu vrem informatii secrete, tine doar de bunavointa fata de colegi.
Daca aveti poze si mai bine.
Nu uitati ca dl. Burian asteapta sa valideze niste recorduri.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

Mihai, deci taxa acum este 30 lei 12 ore 7 kg de peste(poti lua acasa)
se poate planta fara nici o alta taxa.
anul trecut a populato in mai multe randuri cu ciortan 2-3kg si somn la fel 2-3buc.
in toamna a populat cu caras mare 500g-1kg (marketing,sa aiba lumea ce sa prinda la copca :P )
din propria mea experienta,iti pot spune ca trebuiesc plantate langa celalalt mal 1m maxim 2m (cu scopul sa nu fie nimeni acolo) ca momeala am folosit porumb preparat de mine atat ca nada cat si ca momeala.
ReTeTa: pt 24 ore
1 punga mancare porumbei 5kg (are o gramada de seminte,le cumpar de la un baiat cu 20 lei punga)
mai adaug 2-3-4 kg de porumb.
le las la inmuiat doar in apa fara nimic altceva 12-24 ore dupa care le fierb,le scurc de apa,pastrez 1-2l de apa in alt recipient, dupa care adaug un bidon csl (am folosit atat benzar cat si senzor) adaug vreo 3 - 4 linguri de robin red le amestec bine,dupa care adaug apa pastrata. cand se raceste mai adaug 2 lingurite de betaina (dar nu trebuie neaparat)
cand ajung pe balta iau 3 boabe din galeata le gauresc le pun pe fir,si cand le plantez mai arunc o mana de seminte in jurul monturi.
eu le plantez cu o pneumatica ca nu suntem pricopsiti:P
ma duc pe 29,daca poti veni ma gasesti acolo,sau lasa-mi un nr de tel (asta numai daca vi) si ne intalnim pe drum. plec pe la 5jumate-6 din buc
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 7

Post by Mihai Vinturache »

Multumesc pentru informatii si invitatie, am apreciat in mod deosebit raspunsul tau.
Nu pot veni pe 29 din motiv de servici.

Oricum, eu informatiile nu le solicitasem doar pentru mine.
Era o rugaminte adresata tuturor celor care posteaza informatii despre balti, pentru a le putea folosi toata lumea.
Ar fi minunat daca toata lumea ar transmite informatii de genul celor pe care le-ai postat tu, chiar fara detaliile legate de prepararea nadei.
Stim toti ce inseamna sa pleci la pescuit si sa constati ca nu poti ajunge (sau nu poti pleca de) pe malul apei, sau ca nu ti-ai luat momeala care trebuie sau, cel mai rau, ca balta nu are peste si esti victima unei reclame mincinoase.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

:) nu sunt secretos, atata timp cat platim pentru a pescui acolo,si dc nu sa mai si prindem.
cand te duci incearca putina nada ca aia,daca nu ai seminte merge si doar cu porumb,porumbu fiert pana incepe sa ii sara coaja,pune macar pe 2 si celelalte 3 cu altceva, iti sigur ca am facut noi (eu,fratimiu si inca un prieten) experimente si am luat mai bine la aia,atat ca nada cat si ca momeala.nu zic ca nu ai prinde si la altceva dar nada aia ne-a dat-o prietenul acela care pescuieste de ceva timp pe aceasta balta.
inca odata, toata lumea planteaza pe mijlocul balti.. Gresit !
vrei sa prinzi peste ia-ti un loc unde nu e nimeni pe malul celalalt la ceva distanta in stanga-dreapta si planteaza=-le la maxim 1m de mal.. noi ne duceam cu barca ne tineam de mal si amplasam montura.. si barca are cam 1 m latime.
Nu stiu cum e in wekeend,daca se umbla la apa,se da de mancare,eu am fost numai in cursul saptamanii si nu au fost probleme.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Fundulea 7

Post by rebeu »

Hummmm... am şi eu o... nedumerire. De ce să plantez la 1m de malul de vis a vis în loc să mă duc direct acolo şi să plantez la 1m. Chiar să mă simtă şi dacă nu fac pic de zgomot?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

probabil te simt,nici noi nu faceam galagie si nu am auzit in nici o noapte sa sara langa malul nostru..doar pe malul celalalt.
nu am pescuit niciodata acolo (ma refer pe partea cu cabana paznicilor) ca sa nu existe dubii.
si am incercat si aproape de malul nostru..ca asa ne-am pus si noi intrebarea, dc sa ma duc .... m mai ales daca mai bate si vantu cu barca,si nimic!
poate nu am facut noi destula liniste,dar dc sa ma duc pe malul celalalt si sa merg pe varfuri? cand pot sta linistit pe malul asta le duc acolo si pot sa si dansez :D
incearca si cum zici tu, eu am zis cum am pescuit noi!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 7

Post by Ono »

Psiho, cat e latimea baltii? Se poate planta cu barcuta de nadit?
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Fundulea 7

Post by rebeu »

Pe hartă (uite aici) distanţa maximă ar fi 130m dar în majoritatea cazurilor este sub 100m. S-ar potrivi bărcuţa dacă nu te omoară vântu'...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Fundulea 7

Post by ALIN66 »

cum e drumul pana la balta ?ma referla portiunea de la asfalt pana-n balta! daca ploua am vreo sansa sa ies fara a fi remorcat? :lol:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

sunt 2 drumuri care duc la balta..
unu pe la o ferma..care ajunge la fosta groapa de gunoi (daca ploua,ca sa nu ai probleme poti lasa masina acolo)
si unu pe camp pare pietruit..dar are doar cateva aruncate .. e rau ca ai un deal de urca ca sa ajungi pe balta si ca sa iesi de pe balta si acolo sigur o sa ai probleme
parerea mea..daca ajungi cu ea pe mal si incepe ploaia urc-o la groapa de gunoi,ca sigur nu se stie cat timp ploua
de plantat poti planta,unde e cabana paznicilor e cea mai lata,nu stiu cat are exact,dupa e la fel peste tot
sa-ti zic si 2 locuri? :D daca o iei pe la groapa de gunoi opreste-te la primul foisor..plantezi 2-3 mai in dreapta (sunt niste bucati de pietre pe fund..) si 2 pe malul celalalt,cum am mai zis 1m de mal.
daca o iei pe partea cu dealul,cum l-ai coborat imediat in stanga,si pui 2-3 la buza stufului 2 la 1m de el,daca gasesti locul asta ocupat,te poti duce mai in fata imediat cum se termina o padurice mica,pe malul celalalt se vad niste ramuri ale unui copac in apa..
hai marti :D
ps. nu de alta dar daca bate vantu ma rupe la vasle :)))
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Fundulea 7

Post by ALIN66 »

n-am cum frate sa merg marti......am doi pretenari care si-au luat liber luni special ptr partida de luni!hai tu lunica or sa fie 11 grade,vint moderat ,si anunta astia ca nu ploua!oricum multam ptr informatii si dac' te razgandesti da-mi un beep!numerele sunt cele de mai jos!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Fundulea 7

Post by PsiHo »

ALIN66 wrote:n-am cum frate sa merg marti......am doi pretenari care si-au luat liber luni special ptr partida de luni!hai tu lunica or sa fie 11 grade,vint moderat ,si anunta astia ca nu ploua!oricum multam ptr informatii si dac' te razgandesti da-mi un beep!numerele sunt cele de mai jos!
nu pot luni..ti-am dat un mail la speed_66_al :D
o sa fie cam zapacit dupa wekeend dar cine stie..poate ai noroc ca majoritatea se duc si dau dupa caras in perioada asta ca deh e 30 lei..cand o s-o faca 50 lei, or sa fie mai putini pe balta :D
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 7

Post by Ono »

Am fost sambata. Cand am ajuns la ora 8, am crezut ca intru in parcare la supermarket, peste 70 de masini! si peste 150 de pescari pe o balta de 12 ha!- ca la stadion. In prima ora au mai trecut inca 30 de maisini cu noi veniti care vroiau sa pescuiasca... Cu greu ne-am infipt intre doi pescari fiecare, al treilea pescar care a venit nu a mai avut loc si a plecat la alta balta. Erau cam 4-5 metri intre pescari.

Deci... presiune mare pe peste... Apa are in principal 70 cm, si rar 90 si avea 8 grade C, apa e plina de vegetatie noua. S-a prins modest caras palmas si foarte rar de 500-700g si doi ciortani de 1 si 2,2 kg - asta a creat un soi de evenimet-efuziune pe toata balta de parca a fost prins MobbyDick...

Nu e de mers in weekend, nici luni, nici marti... daca vreti sa pescuiti linistiti si sa prindeti pesti, doar daca va plac serbarile populare. Noi am plecat la 14, fiindca era un vant de te lua pe sus efectiv, valuri de 10-20 cm. Nu mai ma duc pe balta asta.
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Fundulea 7

Post by ALIN66 »

Atunci o sa incerc pe fundulea 8-la steaguri...poate acolo o sa am noroc de mai putini "clienti".....macar sa fie 10 m intre pescari :lol: !!Ai vazut cumva frate Ono cum era pe fundulea 8?aceeasi viermuiala? :? :o eeeeeeeeeeeeee si aglomeratia asta are un raspuns:de la 01.04 cresc tarifele....acum costa max 40 lei in zona......de la 01 se dubleaza preturile :lol: !!!!!!eu plec ca sa fug de-acasa,sa merg pe dunare nu am timp,cel mai accesibil si ieftin mi s-a parut in zona fundulea!
Last edited by ALIN66 on 27 Mar 2011, 18:35, edited 1 time in total.
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Fundulea 7

Post by ALIN66 »

PsiHo wrote:
ALIN66 wrote:n-am cum frate sa merg marti......am doi pretenari care si-au luat liber luni special ptr partida de luni!hai tu lunica or sa fie 11 grade,vint moderat ,si anunta astia ca nu ploua!oricum multam ptr informatii si dac' te razgandesti da-mi un beep!numerele sunt cele de mai jos!
nu pot luni..ti-am dat un mail la speed_66_al :D
o sa fie cam zapacit dupa wekeend dar cine stie..poate ai noroc ca majoritatea se duc si dau dupa caras in perioada asta ca deh e 30 lei..cand o s-o faca 50 lei, or sa fie mai putini pe balta :D

N-am primit mail-ul frate PsiHo !!!!!! :? :o ...
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 7

Post by Ono »

ALIN66 wrote:eu plec ca sa fug de-acasa,sa merg pe dunare nu am timp,cel mai accesibil si ieftin mi s-a parut in zona fundulea!
Sunt multe balti in jurul orasului... si o luna si jumatate ne descurcam noi... Pe Fundulea 7 daca o face 80 lei cred ca nici 10% nu vor mai fi. Eu cred ca o lasa ieftina, dar o sa bage peste putin. N-am vazut pe Fundulea 8, am vazut insa pe 6 , care e cam salbatica (cea de langa 7), erau vreo 3 pescari.
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: Fundulea 7

Post by marin1 »

am fost sambata pe fundulea piscicola la americanu,7 carasei pe balta era ca in parcare la cora :lol:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”