Balastiera Domnesti

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Balastiera Domnesti

Post by Marian BARUTZ »

Am fost pe multe balti cu tot felul de sisteme de incasarea banilor, toate total ilegale dar la baltoaca asta s-a inventat scrisu` intr-un registru, pur si simplu :o . Aici, la balta asta,de fapt nu-i balta este o groapa din care se scotea balast, de vreo 4 hectare, foarte adanca, cu maluri urate si o incercare de amenajare primitiva a locurilor de pescuit. Din spusele paznicului-patron s-ar fi bagat in ultima luna-jumate vreo 15 tone adica 1 5 . 0 0 0 kilograme de crap care raportati la suprafata baltii, ar fi rezultat cam un peste de 1,5 kilograme la 4 metri patrati de luciu de apa :mrgreen: In 9 ore de asteptare, eu si amicul cu care am fost, la 8 lansete incarcate cu "bunatati" nu s-a intamplat nimic, da` nimic.
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Balastiera Domnesti

Post by marian_i »

eu am citit undeva, pe alt forum, ca aici e raiul pescarilor.
"Domnilor pescari, intradevar o balta buna langa Bucuresti. Am fost placut surprins ca in acest bazin se pot intampla atatea. M-am asezat la tuburi, iar dupa ce am lansat ce 5 lansete regulamntare, prima trasatura fiind un salau la 700-750 g. Urmatoare trasatura salonta la 2,300kg, nou o alta surpriza, angajatii baltii vin si ne anunta ca se va da cate un bors de peste gratuita la ora 11:30. Lasand lansetele la apa am mers pentru acel bors. Ajuns acolo, surpriza mare, un adevarat restaurant incepand de la wisky 5 categori, vinuri, bere, ciorba de peste, mici, friptura. Foarte frumos amenajat, forte bine servit. Intors la lansete, dupa ce am servit borsul, am gasit o lanseta in apa, trasa de pe cracan si a inceput o rafala de vant. Dupa acea rafala de vant o aparut din nou o surpriza. A inceput crapul sa traga. Catre seara am inceput sa strang lansetele. Au aparut si angajatii baltii, care mi-au cantarit pestele constatand ca am 9,400Kg. Am platit diferenta de cantar cu 10lei/kg. Acum imi dau seama dece patronul balti in urma cu 2 ani tipa la pescari, vroia sa faca si sa ajunga unde a ajuns acuma: curetenie, disciplina si peste in balta. Incercati balata!"

domnule barutz, ori nu ati avut parte de rafale de vant, ori ati fost indisciplinat :?
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Balastiera Domnesti

Post by nexu »

marian_i wrote:eu am citit undeva, pe alt forum, ca aici e raiul pescarilor...domnule barutz, ori nu ati avut parte de rafale de vant, ori ati fost indisciplinat :?
Ori pt a te convinge de adevar, tre` sa meri tu insuti, la locu` faptei :lol:
0762 747 895...0732 085 740
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Balastiera Domnesti

Post by Marian BARUTZ »

marian_i wrote:eu am citit undeva, pe alt forum, ca aici e raiul pescarilor.
"Domnilor pescari, intradevar o balta buna langa Bucuresti. Am fost placut surprins ca in acest bazin se pot intampla atatea. M-am asezat la tuburi, iar dupa ce am lansat ce 5 lansete regulamntare, prima trasatura fiind un salau la 700-750 g. Urmatoare trasatura salonta la 2,300kg, nou o alta surpriza, angajatii baltii vin si ne anunta ca se va da cate un bors de peste gratuita la ora 11:30. Lasand lansetele la apa am mers pentru acel bors. Ajuns acolo, surpriza mare, un adevarat restaurant incepand de la wisky 5 categori, vinuri, bere, ciorba de peste, mici, friptura. Foarte frumos amenajat, forte bine servit. Intors la lansete, dupa ce am servit borsul, am gasit o lanseta in apa, trasa de pe cracan si a inceput o rafala de vant. Dupa acea rafala de vant o aparut din nou o surpriza. A inceput crapul sa traga. Catre seara am inceput sa strang lansetele. Au aparut si angajatii baltii, care mi-au cantarit pestele constatand ca am 9,400Kg. Am platit diferenta de cantar cu 10lei/kg. Acum imi dau seama dece patronul balti in urma cu 2 ani tipa la pescari, vroia sa faca si sa ajunga unde a ajuns acuma: curetenie, disciplina si peste in balta. Incercati balata!"

domnule barutz, ori nu ati avut parte de rafale de vant, ori ati fost indisciplinat :?
Da` de trezit cand s-a sculat din vis, o fi cazut de pe scaun :lol:
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Balastiera Domnesti

Post by marian_i »

nexu wrote:Ori pt a te convinge de adevar, tre` sa meri tu insuti, la locu` faptei :lol:
nu merg, frate, ca nu am chef sa tipe patronul la mine si sa ma oblige sa mananc ciorba si sa beau 5 feluri de whisky :(
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”