Balta de STIUCARIT moca

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Balta de STIUCARIT moca

Post by FAE »

:D SALVE :D
O balta buna ptr. STIUCAREALA si "de gloaba"( moca) este la pietroaie (mihailesti la baraj),vecinul meu merge de 2-3 ori pe saptamina si mereu se pricopseste cu 2-3 bucati,daca este vru-n amator..."io sint disponibil,si asa nu am ce face in casa :|
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Geo »

OK, FAE. Mulţumim de info!
Dar de ce ai pus acelaşi topic de două ori ?
Evident, unul va dispare...
Pescuitul = Relaxare în natură
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by cezar »

Geo wrote:OK, FAE. Mulţumim de info!
Dar de ce ai pus acelaşi topic de două ori ?
Evident, unul va dispare...
A facut "cafenea de unul singur", cu palinca de Banisor, d'aia a pus topicul de doua ori ! :D :D :D
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by FAE »

:D SALVE :D
Nu am facut nici-o "cafenea de unul singur :cry: ,efectiv am avut treaba,chestia cu postatul de 2 ori dabia acum m-am prins...cind incerci sa modifici un text care a fost deja expediat el apare de 2 ori...cred ca se poate remedia...tov DIRECTOR... :twisted: ,ce "io sint betiv... :mrgreen: ,,sint o fire "EVLAVIOASA...BISERICEASCA..."IO nu BEAU.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...apa!
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

FAE wrote::D SALVE :D
O balta buna ptr. STIUCAREALA si "de gloaba"( moca) este la pietroaie (mihailesti la baraj),vecinul meu merge de 2-3 ori pe saptamina si mereu se pricopseste cu 2-3 bucati,daca este vru-n amator..."io sint disponibil,si asa nu am ce face in casa :|

Din cate stiu eu, care am fost p-acolo de citeva ori, vin unii si iau o taxa de 30 roni(daca ceri chitanta) sau te mai lasa si la 20, negociabil! Asta in partea dreapta a barajului, pe dale! Mi se pare(nu sunt foarte sigur) ca "La pietre" e pe stanga, dar si acolo am inteles ca se duc cei cu taxa...

Eu am luat niste strapazan frumos, pe dreapta, la pestisor viu, pe fund :)

Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Mihai Vinturache »

Daca vin si pe stanga (vorbim de sensul de mers dinspre Cornetu spre Mihailesti) atunci e un abuz. Aia au in administratie doar lacul. Dincolo de baraj (pe rau) este ANPA.
Daca este vorba de locul numit "la pietre" (asa a scris FAE) atunci e dincolo de baraj, pe raul Arges, nu pe lac.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mr marinel
Posts: 77
Joined: 25 Oct 2009, 23:11
Location: Bucuresti Romania
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mr marinel »

Sa fiu in ton cu Mihai.

Da sau Nu.

Pe malul dinspre Cornetu cum cobori printre ferma de pui cea veche paragina Ceausista si cea noua vopsita gri nu mai stiu cum se numeste ce-a mai ramas din satul ala care mai are 2 stradute pretentios spus mai bine zis ulite care se infunda in malul lacului eu intotdeauna am pescuit cu permisul ANPA sfatuit de niste pensionari la care le tot fac carnete pe fiecare an.
Si l-au lovit pe salau la bucatica sau oblete intreg sincer nu au iertat nimic dar nu am avut ce comenta. Ei vin 5 insi intr-o Dacie tin la un loc lansetele si mulinetele au un singur rucsac in sfarsit stiti voi. Pescuiesc cu lansete lungi de 4 metri de alea de fibra de sticla rusesti arunca pana in insula si o aseaza ca la Dunare.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

mr marinel wrote:Sa fiu in ton cu Mihai.



Pe malul dinspre Cornetu cum cobori printre ferma de pui cea veche paragina Ceausista si cea noua vopsita gri nu mai stiu cum se numeste ce-a mai ramas din satul ala care mai are 2 stradute pretentios spus mai bine zis ulite care se infunda in malul lacului eu intotdeauna am pescuit cu permisul ANPA sfatuit de niste pensionari la care le tot fac carnete pe fiecare an.

Nu cunosc locul acela; inainte de curba la 90 grade la stinga (care se continua cu o curba la dreapta si apoi urmeaza podul si barajul) mergi inainte, fara sa urmezi drumul? Sau treci podul, intri in Mihailesti, apoi faci dreapta si mergi pina iesi din Mihailesti, urmezi drumul, treci de o ferma (PUIUL cred ca se cheama) si apoi in dreapta, cobori spre balta(drumul vechi cred ca a fost acolo)?
Poate lasi aici ceva indicatii despre drum!
Multumesc!
Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
marian_i
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 18:33

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by marian_i »

treci podul, intri in mihailesti si urmezi soseaua pana apare un indicator, pe partea dreapta - "malu spart 10 km"; acolo faci dreapta (s-a reparat si drumul :) si mergi tot inainte pana intri in draganescu, apoi dreapta si ajungi la balta. in toamna anului trecut nivelul apei era ff scazut. cu 2 - 3 ani in urma, in fata se desfasura ditamai lacul; anul trecut era doar cursul argesului si o mare de stuf :o taxa era de 30 de lei...sau de 20 de lei... in functie de cum negociai cu oamenii lui lodi.
http://mihailesti.harta.orasultau.ro/
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Mihai Vinturache »

Uite aici o schita. FAE face vorbire despre zona numita "La pietre" sau "La pietroaie" si de fapt si spune "la baraj". Ti-am marcat si zona numita "La pietre" si pe cea de la Draganescu (sau Malu Spart).
Am modificat putin poza, sa fie mai clara.

Image
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Mihai Vinturache »

In zona de la Draganescu, acum cativa ani am facut unul din cele mai frumoase pescuituri (cu undita) la caras.
Apa era usor scazuta si se putea intra pe vechiul drum, care trece prin mijlocul lacului. De pe drum, care este pietruit, se putea pescui in dreapta si in stanga lui. Se prindea cu o frecventa extraordinara carasi de 150-200 gr, la bobita de aluat de cartofi (reteta speciala).
La lanseta veneau carasi mai mari dar erau greu de scos pentru ca pe fund e plin de bolovani si erau foarte multe agataturi si rupturi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

[quote="Mihai Vinturache"]Uite aici o schita. FAE face vorbire despre zona numita "La pietre" sau "La pietroaie" si de fapt si spune "la baraj". Ti-am marcat si zona numita "La pietre" si pe cea de la Draganescu (sau Malu Spart).
Am modificat putin poza, sa fie mai clara.

Multumesc de clarificare! La Draganescu am fost, asa cum am zis, cum coboram spre balta, mergeam in dreapta, pe un drum ce avea si intr-o parte si in cealalta apa :D . Acela e "drumul vechi", s-a luat si acolo stiuca, dar nu la stationar...Dar si acolo si pe dale tot vin aia cu plata(30 cu chitanta, 20 fara chitanta).

La Pietre nu am fost niciodata si nu stiu cum se ajunge. As vrea sa ma duc, mai ales daca ziceti ca e fara taxa... ;) Daca stie cineva sa-mi spuna pe unde, ce si cum se ajunge, starea drumului, locuri, etc, ii sunt recunoscator. Multumesc anticipat!
Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Mihai Vinturache »

Daca intri pe Google Earth poti sa vizualizezi foarte bine drumurile care te duc pe fiecare din malurile Argesului.
Google Earth poate fi descarcat in mod gratuit si e usor de folosit. (Am spus asta pentru cazul in care inca nu l-ai folosit)
La vremea asta, cred ca cel mai bine e sa lasi masina sus pe baraj si sa cobori pe picioare pana pe malul apei.

Image
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

am fost azi, cum incepe barajul din cornetu, imediat in dreapta, pina-n instalatia aia cu tuburi pe apa; am luat vreo 5 kg strapazan, la pestisor viu; au aparut insa niste nenorociti, altfel nu le pot spune, care au bagat navoade pe toata portiunea pina la coltul barajului si apoi , mai departe, pina la mijlocul podului; degeaba am tipat la ei, degeaba i-am amenintat ca ii filmez si-i dau la stiri, ca tot au continuat sa bage plase; eu chiar i-am filmat cu aparatul foto, dar nu stiu daca si cum se poate pune filmare aici, sa vedeti si voi... :evil:

ca taxa, iar au venit baietii aia si am cotizat cu 300 vechi...
asta e, inca nu am permis, dar ciuciu MOCA...dintr-o discutie avuta cu un vecin de pescuit, cica balta ar fi concesionata lui LOT sau asa ceva, deci de aceea trebuie taxa...cine are mai multe detalii, exacte, e rugat sa le posteze aici...
multumesc anticipat!

Sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
mr marinel
Posts: 77
Joined: 25 Oct 2009, 23:11
Location: Bucuresti Romania
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mr marinel »

Nu inteleg din postarea ta unde ai pescuit daca ai pescuit in lacul mare la baraj este cu taxa in aval nu este cu taxa.
Incearca si in sat la Draganescu ai sa prinzi si mai mare nu stiu ce pica la viu dar la shad alb sidefiu se prinde.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

mr marinel wrote:Nu inteleg din postarea ta unde ai pescuit daca ai pescuit in lacul mare la baraj este cu taxa in aval nu este cu taxa.
Incearca si in sat la Draganescu ai sa prinzi si mai mare nu stiu ce pica la viu dar la shad alb sidefiu se prinde.
am pescuit in lacul mare, cum urci podul imediat in dreapta, pe dale; am fost si la draganescu, dar acolo merge la spin, nu la stationar; la spin nu ma bag ;)
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
badescu
Posts: 3
Joined: 03 Mar 2010, 10:43

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by badescu »

Salutare tuturor ,
Pana la urma in partea dreapta cum se vine dinspre Bucuresti spre Alexandria este cu plata sau e doar un abuz ?
Merci anticipat de raspunsuri !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by Mihai Vinturache »

In partea dreapta, adica pe lac, este cu plata.
In stanga, adica pe canalul de scurgere, este cu ANPA, deci fara taxa.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

badescu wrote:Salutare tuturor ,
Pana la urma in partea dreapta cum se vine dinspre Bucuresti spre Alexandria este cu plata sau e doar un abuz ?
Merci anticipat de raspunsuri !

se pare ca este cu plata, cica se fac si abonamente: 400 pensionari, 850 salariati (pe tot anul); aveam si un nr de tel daca iti trebuie abonament :lol:

sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta de STIUCARIT moca

Post by mdd69ro »

Mihai Vinturache wrote:Uite aici o schita. FAE face vorbire despre zona numita "La pietre" sau "La pietroaie" si de fapt si spune "la baraj". Ti-am marcat si zona numita "La pietre" si pe cea de la Draganescu (sau Malu Spart).
Am modificat putin poza, sa fie mai clara.

Image

zona numita "la ciobani" unde este? multumesc anticipat!

sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”