Jaf pe Pantelimon

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Am trecut ieri prin "baza" si ceea ce mi`a fost dat sa vad, m`a facut sa rosesc :oops: amintindu`mi ce de mai tampenii faceam, copil fiind...
Pantelimonu` era concesionat, de catre primaru`(Caju), din comuna Pantelimon, acesta despartise balta in 2 c`o plasa din sarma, pt a delimita zona in care facea populari,doar ca baietii destepti, i`au facut niste gauri in plasa, iar pestele a trecut si dincolo...actualmente, cica n`ar mai fi al lu` Caju(este viceprimar), da` cica i s`ar permite sa mai scoata din peste, sa`si recupereze din pagube, iar activitatea de paza si taxa a lacului, a disparut(daca cineva ia vreo taxa, o face ilegal)...


Revenind, salau` a depus, bibanu` de asemenea, iar puii acestora, formand bancuri de milioane de pestisori de 5cm, stau pe langa maluri, unde sunt decimati de catre pescari, care cu minciocu`, care cu perdeaua,iar acela care ia sub juma` de sac acasa, inseamna ca n`are gaini de hranit, ori s`a saturat de chiftelute din salau... :cry:


Arunc si io o vorba: daca exista posibilitatea, ca cineva, pers fizica, sau APC21, sa faca rost de`o masina, dotata cu aeratoare,care sa transporte "firca" aceea, pana pe Arges, Neajlov, Sabar, Calnistea, Glavacioc, sau de ce nu, Dunare, sa vedem impreuna ce costuri sunt, iar daca se rezolva cumva transportul, ma ofer sa fiu ghid, pt aceia care vor sa participe, la capturarea puilor de biban si salau...ar fi ceva, sa poti baga cateva galeti de salau intr`unu` din raurile, mai sus mentionate...

Copil fiind, mai tot timpu` mi`l petreceam, pe malu` Pantelimonului, iar in vremea cand se lua salau de 3-5-8kile, la copca si toamna biban la juma` de kil, la fel era prin mai-iunie, puzderie de puiet, iar eu, asemenea netrebnicilor de astazi, plasuiam c`o perdea si`mi bateam joc de acei pestisori :oops:
0762 747 895...0732 085 740
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by cezar »

nexu wrote:Am trecut ieri prin "baza" si ceea ce mi`a fost dat sa vad, m`a facut sa rosesc :oops: amintindu`mi ce de mai tampenii faceam, copil fiind...
Pantelimonu` era concesionat, de catre primaru`(Caju), din comuna Pantelimon, acesta despartise balta in 2 c`o plasa din sarma, pt a delimita zona in care facea populari,doar ca baietii destepti, i`au facut niste gauri in plasa, iar pestele a trecut si dincolo...actualmente, cica n`ar mai fi al lu` Caju(este viceprimar), da` cica i s`ar permite sa mai scoata din peste, sa`si recupereze din pagube, iar activitatea de paza si taxa a lacului, a disparut(daca cineva ia vreo taxa, o face ilegal)...


Revenind, salau` a depus, bibanu` de asemenea, iar puii acestora, formand bancuri de milioane de pestisori de 5cm, stau pe langa maluri, unde sunt decimati de catre pescari, care cu minciocu`, care cu perdeaua,iar acela care ia sub juma` de sac acasa, inseamna ca n`are gaini de hranit, ori s`a saturat de chiftelute din salau... :cry:


Arunc si io o vorba: daca exista posibilitatea, ca cineva, pers fizica, sau APC21, sa faca rost de`o masina, dotata cu aeratoare,care sa transporte "firca" aceea, pana pe Arges, Neajlov, Sabar, Calnistea, Glavacioc, sau de ce nu, Dunare, sa vedem impreuna ce costuri sunt, iar daca se rezolva cumva transportul, ma ofer sa fiu ghid, pt aceia care vor sa participe, la capturarea puilor de biban si salau...ar fi ceva, sa poti baga cateva galeti de salau intr`unu` din raurile, mai sus mentionate...

Copil fiind, mai tot timpu` mi`l petreceam, pe malu` Pantelimonului, iar in vremea cand se lua salau de 3-5-8kile, la copca si toamna biban la juma` de kil, la fel era prin mai-iunie, puzderie de puiet, iar eu, asemenea netrebnicilor de astazi, plasuiam c`o perdea si`mi bateam joc de acei pestisori :oops:
Nexule, ma voi interesa de o "viviera". Poate ne ajuta si Eugen Fetes, el stiu ca are niste contacte.
Marea problema va fi ...tot cu oficialitatile. Sunt convins ca se va trezi constiinta in creierasul lor si sa faca tapaj.
Inca ceva: prietenul dr.Petru Burian cred ca acesti pestisori pot fi transferati fara probleme ?
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

cezar wrote: Nexule, ma voi interesa de o "viviera". Poate ne ajuta si Eugen Fetes, el stiu ca are niste contacte.
Marea problema va fi ...tot cu oficialitatile. Sunt convins ca se va trezi constiinta in creierasul lor si sa faca tapaj.
Inca ceva: prietenul dr.Petru Burian cred ca acesti pestisori pot fi transferati fara probleme ?
Autoritatile... :lol:
Lacul Pantelimon, apartine primariei, iar primaria n`are agenti de paza pe lac...oricand sunt dispus, sa traversez lacu` inot, pt a ma sustrage controlului autoritatilor, dar lasand gluma la o parte, la capturarea pestilor, nu te ia nime` in seama, iar daca vrei sa ceri acordu` cuiva, pt a baga niste bibanei si cativa strapazani, pe vreun rau, gresesti enorm...e de`ajuns sa facem asta, fara a cere acordu` cuiva,ba chiar putem chema si fro` televiziune, la aceasta actiune...

Pe langa aeratoare, ar fi utile si cateva cuburi de gheata, care sa incetineasca, metabolismul pestilor, stiut fiind ca daca apa se raceste treptat, la salau si biban, aproape ca functioneaza criogenia...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Nexule, ma voi interesa de o "viviera". Poate ne ajuta si Eugen Fetes, el stiu ca are niste contacte.
Marea problema va fi ...tot cu oficialitatile. Sunt convins ca se va trezi constiinta in creierasul lor si sa faca tapaj.
Inca ceva: prietenul dr.Petru Burian cred ca acesti pestisori pot fi transferati fara probleme ?
O viviera cu aerare (obligatoriu !!!) este neaparat necesara. Cu ghiata nu este o idee rea, mai ales ca apa cu cat este mai rece, cu atat "retine" mai mult oxigen dizolvat.
Atentie insa la socul termic, mai ales la deversarea puietului in locatia finala. Temperaturile ar trebui sa fie +/- egale, intre ape.
Cat priveste "ecologia" nu ar fi o problema, in cazul in care puietul este deversat intr-un rau, cat mai mare si intr-o zona in care diversitatea biotopului si a biocenozei :lol: este mare. In astfel de cazuri, sistemul se poate auto-regla.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by pupu »

La fel se intampla si la podul spre Dobroiesti ,ala de la capatul tramvaiului,am vb cu un consilier de la primarie si zice ca sunt copii si nu are ce le face .

Numai bine...
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Daca se "suna adunarea", la ora 5-5.30, in juma` de ora se prinde pestele, iar la ora 6oo maxim, se poate pleca cu masina catre locatia stabilita, nu de alta da` nu e traficu` aglomerat...totu` e sa avem ceva gheata, recipient pt apa cu gheata, pestii vor sta intr`un sac, sau direct in butoi, nu e cine stie ce...
0762 747 895...0732 085 740
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Iata si cateva mostre, capturi realizate, cu un mincioc, de unu` care face asta zilnic :evil:
Image
0762 747 895...0732 085 740
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Bricheta are 76mm...
Image
0762 747 895...0732 085 740
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Un lucru bun, ar fi ca strapazanii sunt mai rar capturati...
Or fi plecati in larg, or fi mai iuti la inot, or fi tot mai putini !!!...

Image
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Lorelai »

Cred ca vinde marfa imediat la cei de la care cumpara momeala, pescarii !
De fapt, de unde luam momela vie ? Magazinul ,( de fapt sunt trei) ala mishto de la iesirea din Tulcea, de unde o sa se aprovizioneze baietii care pleaca acum in Delta are tancuri cu asemenea exemplare.
Am cautat poate sa dau o justificare, nici eu nu cred in ea. Dar macar sper sa fie asta.
Ioana Radu , refren: N-ai sa stii niciodata !
Ca un om normal, nu-mi inchipui ca ar putea face altceva cu acei aproape alevini !
Dan Surdu
0722290903
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Lorelai »

Stimati Domni,
Pentru realizarea unei asemenea actiuni de salvare ecologica, pun la dispozitie
camioneta 1,5 to, inchisa sau deschisa, cu toata logistica
generator curent 220 V
2 bucati compresoare
Din pacate nu am nici un rezervor. Dar am o cada de baie din dezafectari.
Dar am toata disponibilitatea si placerea de a participa la un proiect de acest gen.
Daca aceste elemente ajuta cu ceva , astept cu viu interes o concretizare.
Cu stima,
Dan Surdu
0722290903
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Eu am un rezervor, 120/105/115cm, incadrat cu rame de teava...voiam sa`l vand, bine ca nu l`am dat...
Ne`ar mai trebui decat, vreo cativa insi, galeti pt a umple rezervoru`,inarmati cu mincioace, cu plasa marunta, sau vreo 4 halaiase din niro, pt baboi, din acelea 2/2m, niste gheata,gasim noi, apa luam cu galetile din balta...
Daca avem toate astea, nu tre` decat sa fim, cum se cracaneaza de ziua, pe malu` apei, sa nu avem trafic greu de infruntat...ideea e sa facem cat mai putin, pana unde ne vom duce cu pestisorii...
Suntem 2, care te mai bagi???

Image
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Lorelai »

Cred ca daca luam si o pompa submersibila, (o am la reparat) si cu generatorul, umplem mintenas bazinul.
Dar cum scoatem pestii ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by modigliani »

Nexule ! Ca si tine candva , dadeam la ,, perdea pe bete " . Cred ca nu ne-am iesit din mana , chiar daca ne-au trecut treizeci de veri prin viata . Ma bag ! Am iubit si iubesc lacul ala . Lacul ala m-a crescut ! Simt ca fiind firesc si de datoria , cel putin a noastra , cei ce-am crescut acolo , sa ne implicam in a face ceva in sensul asta .

Singura problema pe care-o vad este faptul ca avem imperios nevoie de sprijin legal . Nu poti sa discerni asupra populatiei piscicole din Pantelimon transferand puietul in alta apa .

La fel , invit pe dl profesor Burian sa ne sfatuiasca asupra modului in care se va finaliza actiunea asta .

............................

Repet , I'm in !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by nexu »

Si zici ca mai ai si acu` perdeaua???... :shock:
A apa crescuta, pana sus la salcii, iar daca am da cu perdeaua, tre` sa ne cam scufundam, da` tine cont si de cate sunt pe fundu` lacului...in niciun caz nu merge, dar, am sa merg sapt viitoare, sa iau un halau de la chinezi, iau unu` 2/2, cu plasa deasa, aia asa il omoara...mai am si un mincioc de crap, cu plasa mica si ne cam ajunge...
Vom da cu halau` si minciocu`, pe marginea bazinelor, catre larg ;)
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Petru Burian »

modigliani wrote:invit pe dl profesor Burian sa ne sfatuiasca asupra modului in care se va finaliza actiunea asta .
Eu zic ca este OK ! de fapt mi-am expus parerea la pag.1. :D :D :D
Va urez "succesuri" :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Jaf pe Pantelimon

Post by Lorelai »

Stimati domni,
In perioada 14 iunie /28 iunie o sa fiu plecat din tara.
Angajamentul ramane ferm valabil, ramane cineva in locul meu care va face exact ce am vorbit. In cazul in care actiunea se va desfasura in aceasta perioada, pentru mine o sa ramana regretul ca nu am fost prezent personal. Dar cu timpul, recuperam.
Oricum , ramane o saptamana de discutat detalii.
Dan Surdu
0722290903
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”