Floarea Popestiului

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Floarea Popestiului

Post by mikcutu »

Am fost ieri pe aceasta balta.
Taxa este:
- 50 RON C&R pentru persoane care apartin cluburilor
- 60 RON C&R pentru persoane neafiliate
- 120 RON/5Kg

Am pescuit in stanga barierei, pe locurile 27 si 28, impreuna cu un prieten.
Ca momeala am folosit solubile Mister Crab cu ulei de piper negru si scopex, JET de la Senzor, rama. Amicul a folosit solubile JET de la Senzor si rama
Rezultate: eu - 0 (zero), el - 4 bucati intre 4 si 5 kg puse pe saltea si alte 4 scapate.

Aspecte pozitive:
- este f. aproape de bucuresti
- este f. curat
- iti da bon fiscal fara sa ceri.
- grupurile sanitare sunt curate, iar la fiecare in parte exista apa sa te speli.
- peste exista
- are cateva pontoane amenajate
- are cateva unbrare amenajate

Aspecte negative:
- balta este mica
- nu poti ajunge la toate locurile de pescuit cu masina sa iti debarci calabalacul, chit ca apoi o aduci in parcare...
Za dacs cam from za tracs!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by Ono »

Prietenul tau la ce a prins?
Eu am fost o singura data, de 1 mai, si am prins unul de 8 kg. Au tras la bile S&O de 30 mm, iar altii intre 1,5 si 4 kg au venit la capsuni de 16.

Ma duc maine (si n-am saltea).

Am inteles ca balta e ciudata: uneori merge la rama, alteori la bile sau la porumb, iar pestele e cert cam puturos din fire, trebuie lasat mai mult dupa ce a tras, altfel scapa.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Floarea Popestiului

Post by mikcutu »

....la "JET", de la Senzor.

Nu stiu ce sa zic despre momeli...Pe partea cu foisoarele s-a prins la rama. Amicul meu a prins la JET... :shock:
In dreapta noastra eru baietii de la CZ la antrenament. Pana am plecat noi doar Madalin prinsese vreo 2 bucati...
Chiar nu stiu ce sa zic. Data viitoare voi incerca in dreapta de parcare...sa avem si masina la indemana, ca e complicat sa duci in spate toate bagajele...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by valic »

pe unde e balta asta si cum se ajunge mickutzule ?
Valic
0744 644 368
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Floarea Popestiului

Post by mikcutu »

In popesti-leordeni, la primarie faci stanga si mergi pe drum asfaltat pana cand vezi un panou pe partea dreapta cu "Balta de pescuit...."
sau
44°22'57.59"N/ 26°10'43.47"E cu google earth-ul.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by valic »

merci
Valic
0744 644 368
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by Ono »

Am fost ieri, foarte cald si vant permanent. Toata ziua am prins un singur crap de 12 kg si am mai scapat unul tot mare. + 20 de tacuri.
Dar langa mine au fost unii de la o echipa/club care in momentul in care am ajuns eu (la ora 9) deja prinsesera 10 (la 8 lansete). Cred ca nadisera foarte puternic cu arome intense pentru ca au mai prins intre 50-80 de crapi cat am fost eu acolo (intre 1 si 5 kg). Toti pestii din balta se stransesera la ei. Nu mai stau langa asemenea echipe, ca ma ia durerea de coleti! :lol:
Last edited by Ono on 28 May 2010, 01:02, edited 2 times in total.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by Mihai Vinturache »

Cel mai bine era sa te dai pe langa ei, sa mai intrebi, sa mai furi ceva.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Floarea Popestiului

Post by Ono »

Mihai, erau de genul prostului care daca a gasit o momeala in care a bagat 5-10 milioane, crede ca a descoperit Parisul. Ca urmare nu am discutat cu ei. Ei plantasera cam 4 galeti de 20-30 litri...
Daca cineva are nevoie de retete gaseste pe net cate vrea.
Totusi frumusetea pescuitului e ca chiar daca ai o reteta pentru azi, maine s-ar putea sa nu mai mearga si sa mearga altceva... :P iar eu n-am nevoie sa "fur", daca am nevoie de ceva - intreb, daca mi se raspunde ok, daca nu, - ma descurc . Pentru mine pescuitul e o adevarata placere si o relaxare, nu o goana dupa numarat si cantarit pesti.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”