Caldarusani 2010

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

ciobeas1
Posts: 14
Joined: 26 Apr 2010, 12:39

Caldarusani 2010

Post by ciobeas1 »

Am gasit aici http://www.topbalti.ro/locatie-de-pescu ... #slideshow ca s-a deschis pescuitul pe caldarusani. Maine vreau sa ajung pe balta . O fii adevarat ? Eu stiam ca nu se pescuieste. A fost cineva in 2010 sa aflu mai multe detalii? Multam..
ciobeas1
Posts: 14
Joined: 26 Apr 2010, 12:39

Re: Caldarusani 2010

Post by ciobeas1 »

Am fost ieri cum v-am zis pe Caldarusani si se poate pescui contra sumei de 150ron/zi/10kg.
Am prins un crap de 4kg la boillies si la rama un somn de 2kg si ceva platica.Lacul este Super Frumos.
Fir Intins.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Caldarusani 2010

Post by costin stefanescu »

pe mine unu',daca o baltoaca costa mai putin de 200 de roni/zi,nu ma intererseaza,n-am ce cauta pe ea :lol: !tot inainte mandrii pionieri ,pana la gaura finala,aia din portofel! :lol: :lol:
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Caldarusani 2010

Post by rubliov »

se merita si nici scump nu este.cred insa ca daca au umbrele,muzica in surdina,antitantari,alte chestii bune nu-s banii pierduti ci doar aruncati de buna voie
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Caldarusani 2010

Post by Marian BARUTZ »

costin stefanescu wrote:pe mine unu',daca o baltoaca costa mai putin de 200 de roni/zi,nu ma intererseaza,n-am ce cauta pe ea :lol: !tot inainte mandrii pionieri ,pana la gaura finala,aia din portofel! :lol: :lol:
La mine mai e o problema :twisted: Nu poci sa dau minim 200 lei/zi daca, dupa ce gauresc buza pestelui, nu-l arunc apoi in balta, sa mai aduca niste bani la domn` patron :oops: Si musai sa mai bag si cateva kile bune de porumb si bile ca, deh, sa man`ce si gura lui, cea intepata, ceva bunut, ca gura lu` domn patron precis baga tare la cozonac :lol:
ciobeas1
Posts: 14
Joined: 26 Apr 2010, 12:39

Re: Caldarusani 2010

Post by ciobeas1 »

Cam asa este cu pretul , este mare :x , dar unde sa te duci la pescuit daca nici pe baltile cu plata nu prinzi mare lucru. Daca ar intelege romanii si nu ar mai face ravagii pe lacurile unde se pescuieste doar cu permis ar fi o solutie mai ieftina. Pana la vremuri mai bune bagam adanc mana in buzunar.asta este..
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Caldarusani 2010

Post by costin stefanescu »

coane,vremurile mai bune nu vin in niciun caz dupa metoda ta ;)
ciobeas1
Posts: 14
Joined: 26 Apr 2010, 12:39

Re: Caldarusani 2010

Post by ciobeas1 »

Am fost miercuri 13.10 parca , au mai lasat la pret , acum este 100ron/12h.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Caldarusani 2010

Post by valic »

ciobeas1 wrote:Am fost miercuri 13.10 parca , au mai lasat la pret , acum este 100ron/12h.
si ce 100 e putin :o
Valic
0744 644 368
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Caldarusani 2010

Post by Armand »

Pe 2010 nu cred ca am dat adunat 150 de RON la baltile cu taxa... :oops:
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Caldarusani 2010

Post by Cristian Candeori »

valic wrote:
ciobeas1 wrote:Am fost miercuri 13.10 parca , au mai lasat la pret , acum este 100ron/12h.
si ce 100 e putin :o
Depinde pentru ...cine.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Caldarusani 2010

Post by costin stefanescu »

eu nu cred c-am dat vreun ban pe anul asta la balti,poate doar asta iarna la copca sa fi dat ceva !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Caldarusani 2010

Post by Claudiu »

Cred ca incepand cu anul viitor o sa tot dau bani pe balti pentru ca nu mai am timp de frecat manganu' sa caut locuri pe dunare sau delta unde oricum ma costa scump pregatirea, deplasarea, una-alta...
De fapt ce vreau eu? Vreau sa stau relaxat o zi pe malul apei si sa prind peste. Chestia asta se poate rezolva numai daca pescuiesc pe o balta privata. Mi se falfaie daca e peste salbatic sau furajat, ideea e sa pescuiesc.
Last edited by Claudiu on 21 Oct 2010, 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Caldarusani 2010

Post by PETREMAN »

Aspectul banilor conteaza doar atunci cand sti ca in anul respectiv o sa ai timpul necesar sa mergi de vreo 50 de ori la pescuit si asta sa insemne de 50 de ori taxa pe baltile unde o sa mergi ,de asta exista pescuitul la Dunare ,sa achizitionezi permis de pescuit si sa mergi in natura cu un buget mai redus si de multe ori se imparte la mai multe persoane .de multe ori nu prinzi peste dar nu se compara 3 zile de Dunare sau Delta cu o saptamana de pescuit pe balta(parerea mea) ;)
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Caldarusani 2010

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Cred ca incepand cu anul viitor o sa tot dau bani pe balti pentru ca nu mai am timp de frecat manganu' sa caut locuri pe dunare sau delta unde oricum ma costa scump pregatirea, deplasarea, una-alta...
De fapt ce vreau eu? Vreau sa stau relaxat o zi pe malul apei si sa prind peste. Chestia asta se poate rezolva numai daca pescuiesc pe o balta privata. Mi se falfaie daca e peste salbatic sau furajat, ideea e sa pescuiesc.
Uite asa au aparut de'a lungul evolutiei ............... "Pescarii de duminică" :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Caldarusani 2010

Post by G_H »

He he he.
Totusi, a nu se confunda cu pescarii de "week-end din cand in cand" sau de "concediu" care se pregatesc tot timpul anului, ascut ace, baleiaza magazinele online de specialitate, completeaza echipamentul, participa la forumuri si cafenele, rateaza de putin iesirile pregatite de organizatie si...cand in sfarsit prind o iesire, nici nu se gandesc sa iasa altundeva decat in salbaticie, sa traiasca intens fiecare trasatura (misterul si surpriza locatiei salbatice, unde poate fi in ac aproape orice -un biban, un sorete, un avat nervos sau ditamai bocancul ori o frumusete de leader de somn agatat de o ramura putrezita)... :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Caldarusani 2010

Post by cezar »

G_H wrote:He he he.
Totusi, a nu se confunda cu pescarii de "week-end din cand in cand" sau de "concediu" care se pregatesc tot timpul anului, ascut ace, baleiaza magazinele online de specialitate, completeaza echipamentul, participa la forumuri si cafenele, rateaza de putin iesirile pregatite de organizatie si...cand in sfarsit prind o iesire, nici nu se gandesc sa iasa altundeva decat in salbaticie, sa traiasca intens fiecare trasatura (misterul si surpriza locatiei salbatice, unde poate fi in ac aproape orice -un biban, un sorete, un avat nervos sau ditamai bocancul ori o frumusete de leader de somn agatat de o ramura putrezita)... :D
Corect ! :D
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Caldarusani 2010

Post by FAE »

:D SALVE :D
...Cezar...mah prietene...cite "ESIRI" ai avut tu in sezonul asta...??? :? ..."IO sincer sa-ti spun in afara perioadei cind eram in doliu(sti ca am avut un deces in familie) saptaminal am fost pe balta cel putin 2 -3 zile... 8-) ...poi tu pescuiesti mai mult virtual.. :lol:
asa este de la o virsta...ca-m incep sa t-e lase...UNA...ALTA... :mrgreen: ...!
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Caldarusani 2010

Post by G_H »

Noi vorbeam de pescuit sportiv-recreativ, nu de "strungarit (nu strunjit) baltile". Frumusetea pentru unii dintre noi consta in vizionarea hartilor, cercetarea prealabila a locurilor, alegerea "locului perfect' si "nebatut" de altii, febra pregatirilor si bucuria de a impartasii locul de pescuit, ciorba si palinca cu cat mai multi prieteni intr-un cadru cat mai natural posibil... Pescuitul pe "crapodrom" sau pe "carasodrom" nu ne incanta in mod deosebit (cel putin pe mine)...Si nu e chestiune de bani. Sa te urci in masina, sa mergi 2-300 de km, cazarea etc. costa de cele mai multe ori mai mult decat taxa de pe cea mai "teapana" balta de langa casa...Dar cum spunea un prieten, pescuitul pe crapodrom este ca si cum ai mirosi o floare cu masca de gaze pe figura...Merge din cand in cand, dar...

Fir intins si distractie placuta, oricare ar fi balta!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Caldarusani 2010

Post by cezar »

FAE wrote::D SALVE :D
...Cezar...mah prietene...cite "ESIRI" ai avut tu in sezonul asta...??? :? ..."IO sincer sa-ti spun in afara perioadei cind eram in doliu(sti ca am avut un deces in familie) saptaminal am fost pe balta cel putin 2 -3 zile... 8-) ...poi tu pescuiesti mai mult virtual.. :lol:
asa este de la o virsta...ca-m incep sa t-e lase...UNA...ALTA... :mrgreen: ...!
;) SA TRAITI BINE ;)
FAE, iar te mananca pielea ! :lol: :lol: :lol:
Ai ramas in pana de trascau si ai dat-o pe petrosin ? Iti "cauzeaza", mai baiatule !
Eu am anul asta mai multe zile de pescuit decat ai tu de munca!
Ma gandesc ca stii sa socotesti, doar esti om de afaceri !
Ia socoteste: 12 sau 13 iesiri de 2 zile la Dunare, 3 iesiri de o saptamana (una in Delta, pe bratul Sf.Gheorghe, alta la Dunare, pe bratul Macin, a treia la Jurilovca-Razelm).
A mai fost Gura Portitei (alte 4 zile). Si au mai fost si unele de o zi jumate.

Tu crezi ca daca ai fost de cateva ori la Tibrinu, ai platit balta, te-ai imbatat din primul sfert de ora (alcoolist, deh...), apoi ai plecat acasa sa te tratezi de dureri de cap...crezi ca ai pescuit ?
Mai baiete, du-te la culcare, sa faci "nanica"! :lol:
Last edited by cezar on 23 Oct 2010, 05:23, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”