Valea Argovei

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Lorelai »

Si daca flacaul supraveghea ce se prinde, atat timp cat este o balta privata cu anumite conditii, ce deranj este ? A fost necuviincios cu cineva ?
Sau poate nu am inteles eu bine ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Lorelai »

M-am luat de speta si nici nu am observat ca e vorba de alta balta.
Cer scuze juma, restul colegu'....
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Victor »

nu prea-mi place sa traga de juvelnic de 3 ori pe zi si din 6 ciortani 3 sa tii arunce in girla ,cum am patit aici si la calareti 3 si sa-ti dea marsu de plecare de la 12 ziua .
mai frumos a fost unu de visavis care avea vreo 10 bucati prinse,ia aruncat pe toti in girla si ia cerut banii inapoi dupa .
misto nu
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Lorelai »

In general pe toate baltile cu plata unde chiar exista posibilitatea sa prinzi si ceva peste, monitorizarea exista.
Acum depinde si cum se face. De obicei se urmareste vizual (cu binoclul).Daca e captura mai mare, normal, vine sa vada.
De ce zici ca a aruncat pestii aia in apa ? Erau cumva ciortanei mici si scria in regulament ca nu ai voie sa-i retii ?
Repet, vreau sa inteleg, nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Mihai Vinturache »

mirceafeeder wrote:Am fost prezent ieri pe balta silistea,am ajuns pe la ora 9.30 ....am pescuit la feeder dar fără nici un rezultat,pestele mânca la suprafaţa.M-am hotărât intrun final sa dau la pluta.....rezultatul fiind unul neasteptat,in jur de 4 kg de rosioara....si asta numai in 2 ore (15-17) Una peste alta .....este o balta numai de pescuit la undita :cry: (bine ca nu am uitat cum se pescuieste la pluta) :D Toate cele bune ;)
Balta este foarte buna pentru pescuit la lanseta (deci si la feeder) dar probabil ca ceva mai incolo, cand se incalzeste mai bine apa.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Victor »

am dat eu la feeder anu trecut pe canal la silistea si nu am luat decit guvizi in vreo 3 ore,apoi am schimbat pe forfac normal +bambina si a fost lanseta fruntasa ,adica prinzatoare.
si pentru lorelai :crapusteni erau intre 1si 2 kg majoritatea 1kil jumate.
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Lorelai »

Pai iar nu am inteles. De ce nu l-ai batut ? :mrgreen:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

bai fratilor,ce-mi place ca nu mai zice nimeni nimic pe aici,nu mai merge nimeni la peste pe nicaieri,informatie 0,lasa ca ma duc eu maine si o sa spun ce si cum :evil:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by arlan »

de obicei, nu'sh de unde, se ureaza " fir intins " ...... acu', da' la mine, ....lasa ca sti tu .... poate ploua!!! :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Victor »

pai daca spunem nu prea e indicat ca data viitoare gasesti locul ocupat.
vezi ca ai un M.P.
0762965992
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

am fost ieri dupa amiaza cu Paca,initial am vrut sa stam peste noapte insa cu ploaia anuntata ne-am razgandit,asa ca am stat doar cateva ore,destul de neconvingator,cateva kile de platica doar vreo 3 mai rasarite spre 400 de gr. retinute ,restul palmase si aruncate ca nu-s bune de nimic :) ,un biban frumos la guvide,si un caras la 400 gr,Paca tot cam asa,am pescuit cu 2 feedere ,in concluzie nu pot sa ma pronunt,o sa mai incerc saptamana viitoare,totusi ca bonus n-a venit nimeni cu plata asa ca e bine :) !
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Valea Argovei

Post by mikcutu »

am fost ieri dupa salau.
eu sunt habarnamist in salau (unii mai carcotasi m-ar intreba "... dar in ce fel de pescuit sunt cunoscator...") si cand toata lumea prindea, eu ma faceam ca inteleg cu merge treaba.
intr-un tarziu am inceput si eu sa prind. am luat 3 bucati sub 1Kg.

poze n-am dar va trebui sa ma credeti pe cuvant ca si voi sunteti pescari :D :D
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by DRM »

mikcutu wrote:poze n-am dar va trebui sa ma credeti pe cuvant ca si voi sunteti pescari :D :D
:lol: :lol: :lol:

profunda exprimarea ....... :D
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

de sambata seara pana vineri la pranz am fost impreuna cu Paca ,Petrica si trupa lui si Laloi venit noaptea,pe Valea Argovei,vreme buna,gratar in noapte si pescuit,s-a prins ciortani ,platica, cateva bucati la 600 gr si caras,unii mai mult altii mai putin,depindea de loc si de cat aruncai,personal am fost multumit,taxa 30 de lei ,nici dracu pe toata balta,paznicul a trecut cu taxa si nu l-am mai vazut,se baga plase dar nu prea conteaza,o iesire frumoasa in lipsa Dunarii
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Valea Argovei

Post by mikcutu »

costin stefanescu wrote:de sambata seara pana vineri la pranz am fost impreuna cu...
Dar ai stat ceva pe balta, nu gluma... :D :D :D
Za dacs cam from za tracs!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Valea Argovei

Post by p_m_1959 »

Am fost si eu acum 3 saptamani de joi pana duminica pe V.Presnei,am plantat 8 lansete pentru crap,la care am avut 4 trasaturi,2 ciortani la 3 kile pe mal unul mai mare scapat la mal(de cel mai mare peste e cel scapat)si inca o trasatura nefinalizata,caras putin si mic platica mica in schimb mult balos pe care l-as fi vrut prins la copca ;noaptea am prins ciortanici pe la 6-800gr,apa scazuta cred ca pestele e in aval pe la Danesti,V. Capitanului,maine plec pentru 3-4 zile (avantajul pensionarului posesor de permis de pescuit pe aceste balti) maine poze
_________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Valea Argovei

Post by shogunu65 »

Salut!

Imi explica si mie cineva ca "la prosti" cum ajung pe balta asta? Pe google maps e mare tare si habar n am unde se poate pescui. I am scris pe privat lui Costin dar cred ca n a intrat zilele astea.

Multumesc anticipat!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Valea Argovei

Post by shogunu65 »

s a rezolvat!

multumesc!
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Dan T »

Am fost la Valea Argovei de vineri dupa amiaza pana duminica pe la pranz. Distractie mare la caras. Lansetele fine faceau treaba (dar ale mele numai fine nu sunt :D ) asa ca am bagat un feeder. Rezultat: cca 8 kg de caras frumos, cam 2-3 bucati la kg si multa platicuta aruncata inapoi in apa.
Partenerul de pescuit a muncit la greu cu 4 lansete finute si a luat cca 12 kg de caras si 6 platici peste un kg bucata.
Secventa de pescuit: guvid, caras, guvid, platica, guvid, caras, guvid, guvid, caras... ne-au omorat guvizii. Salaul nu prea misca inca la vietate. Era un pensionar, cu cortul, de cateva zile, care dadea numai la salu. Intentiona sa stea 3 saptamani. Nu luase mare lucru.
Am fi stat pana duminica seara dar ustura pielea :D
Taxa de pescuit 30 lei/24h cu bon fiscal.
Alex1958
Posts: 21
Joined: 05 Feb 2014, 12:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Alex1958 »

Salut,
Vad pe F&H pescuit la salau din barca pe V Argovei.
Stiti cumva unde se poate lasa o barca la apa acolo si in ce conditii se poate pescui din barca la rapitor?
Multumesc!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”