Valea Argovei

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

pt cine are chef sa pescuiasca linistit,fara probleme de umblat la apa sau ca gaseste locul ocupat,ii recomand aceasta acumulare,pestele are un gust foarte bun fiind de apa curgatoare,plata e modica 15 roni,iar daca te duci pe la pranz,cum m-am dus eu,nu vine nimeni,se prinde carjanca la kil si platica frumoasa,mai pica si caras la juma de kil insa mai rar !
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Valea Argovei

Post by ALIN66 »

da costine dar nu mai e valea argovei ceea ce a fost!patronul,angajatii si satenii o "plaseaza" la greu(am prieteni care locuiesc in valea argovei si mi-au povestit cum sta treaba)!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Valea Argovei

Post by nexu »

costin stefanescu wrote:pt cine are chef sa pescuiasca linistit,se prinde carjanca la kil si platica frumoasa,mai pica si caras la juma de kil insa mai rar !
Acu` da tot ce stii, cu de`a amanuntu`...prin ce zona ai pescuit???
0762 747 895...0732 085 740
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

pai fratilor,or plasuii ei apa dar la cata baltoaca e ce credeti ca-i poate face,sa-i ia boii de la bicicleta :lol: ,Nexule,m-am pus si eu undeva mai ferit de vant cam intre V.Argovei si Danesti si unde era apa mai mica,dupa parerea mea nu coteaza asa mult unde dai,cel putin in perioada asta,acum sa nu dai chiar unde baga aia navodul,se pierd multi pesti in bradisul din mal dar pe total te alegi cu ceva si faptul ca nu-i nici dracu p'acolo e frumos !
User avatar
rosu razvan
Posts: 124
Joined: 16 Feb 2010, 10:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by rosu razvan »

La cat e de mare balta aia si daca o goleste de apa nu scoate pestle din ea niciodata !
Eu pescuiesc mult pe Vale din barca dupa salau si la ce structuri si gropi si alte alea are balta aia poate sa novodeasca pana le vine rau !
Asa ca cine vrea sa mearga cu toate increderea ca peste este destul pentru toti !
Daca un om sta 10 ore pe un scaun si se uita la balta e nebun , daca are si o undita in mana e pescar !!!!
rosurazvan2005@yahoo.com - 0765/043430
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Valea Argovei

Post by costin stefanescu »

azi dupa amiaza am fost iar acolo mai mult pt pustii mei,binenteles platica si iar platica+ un salau,dar gratis si fara galagie,s-au distrat copiii,au facut baie,pt cateva ore a fost super OK,ce sa zic,daca Dunarea ne face asa figuri trebuie sa ne adaptam situatiei :evil: :lol: !
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Valea Argovei

Post by fish bone »

....nu frate, eu nu merg pe balta.......da' acu' daca Dunarea...............
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
fpasare
Posts: 17
Joined: 18 Feb 2010, 09:06
Location: dalga-gara
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by fpasare »

Am fost sambata pe Valea Argovei cu doi prieteni ,ei au pescuit la varga iar eu la lansete ,sau cel putin asa am vrut deoarece am uitat cutia cu mosmoande acasa noroc ca am avut in masina ace si momitoare si apucate de legat.Taxa 15 ron liniste cum a spus si domnul Stefanescu si plase kilometri :evil: :evil: :evil: dar goale :lol: :lol: :lol: bon ceea ce ma mirat dar poate a fost mustrat paznicul ca el cerea bani si baieti scoteau plasele langa noi . Capturi :6 platici la lanseta boaba de porumb la coserva iar la undite biban si guvide la rama si viermus,asta pana a inceput potopul ca pe urma am lecat la pod la Milotina unde nu am mai pris nimic dar am asistat la o ratare salau pe la kil pa guvide congelat.
Ps la ce ati prins carasi aceia la kil si mai ales in ce parte a balti
Pasare Florin
0726.196.293
pasare_florin81@yahoo.com
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Valea Argovei

Post by nexu »

fpasare wrote: ...ceea ce ma mirat dar poate a fost mustrat paznicul ca el cerea bani si baieti scoteau plasele langa noi
Pe Valea Argovei, este concesionat pescuitu` cu plase, ca si pe Mihailesti,nu braconeaza nime` acolo, iar folosirea monofilamentelor, este ceva normal...
0762 747 895...0732 085 740
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by fatdaddy »

Andrei Riga
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Adi11 »

nexu wrote:
fpasare wrote: ...ceea ce ma mirat dar poate a fost mustrat paznicul ca el cerea bani si baieti scoteau plasele langa noi
Pe Valea Argovei, este concesionat pescuitu` cu plase, ca si pe Mihailesti,nu braconeaza nime` acolo, iar folosirea monofilamentelor, este ceva normal...
Dar poate ca oamenii fac Catch and Release la plase ce aveti voi cu ei? :))
User avatar
szebastian
Posts: 11
Joined: 11 May 2011, 14:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by szebastian »

A fost cineva pe 2011 la Valea Argovei? ma intereseaza conditiile de pescuit la rapitor.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by fatdaddy »

fatdaddy wrote:O "pescuiala" pe Vale

http://pescuitul.3xforum.ro/viewtopic.p ... 5170#45170
Andrei Riga
User avatar
szebastian
Posts: 11
Joined: 11 May 2011, 14:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by szebastian »

Am fost pe Valea Argovei si intradevar e o apa linistita care tine destul peste cu toate ca se plasuieste intens. E o balta buna oferind mai multe specii de peste inclusiv rapitor si excelenta ca pret, doar 15 ron si asta daca ajungi dimineata. Daca ajungi dupa 12 nu mai cere nimeni nici o taxa. Ca densitate predomina platica cu exemplare frumoase mai rar se ia caras si crap. Atentie la guvide ca strica cam orice momeala dar nu se face simtit si in larg.
mirceafeeder
Posts: 70
Joined: 24 Feb 2012, 13:03

Re: Valea Argovei

Post by mirceafeeder »

As vrea sa fac un pescuit la platica la sfârşit de săptămâna.....as dori câteva informaţii!dacă se pescuieste pe acceasta balta si cât este taxa in perioada asta...astept un raspuns .Toate cele bune ;)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei

Post by Mihai Vinturache »

Anul trecut se prindea bine in zona canalului de la Silistea si costa 30 lei (dar nu veneau in fiecare zi in control).
Nu am informatii din acest an. Mai asteapta putin, sunt colegi care au fost mai des pe acolo anul trecut.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mirceafeeder
Posts: 70
Joined: 24 Feb 2012, 13:03

Re: Valea Argovei

Post by mirceafeeder »

Mersi Mihai pentru detalii...o sa urmaresc ,ca sa vad dacă mai posteaza cineva cu ceva informaţii.Toate cele bune
Petre Gaitos
Posts: 7
Joined: 29 Mar 2010, 08:09

Re: Valea Argovei

Post by Petre Gaitos »

Am fost astazi la Silistea, tot lacul este dezghetat.
Se prinde babusca multa si frumoasa, iar cei de langa pod au prins chiar caras si ciortan.
Pretul acum este 15 lei pe zi.
Permise pentru intreg anul se pot procura de la dl. Ciudin Gheorghe, telefon 0724664967.
mirceafeeder
Posts: 70
Joined: 24 Feb 2012, 13:03

Re: Valea Argovei

Post by mirceafeeder »

Am fost prezent ieri pe balta silistea,am ajuns pe la ora 9.30 ....am pescuit la feeder dar fără nici un rezultat,pestele mânca la suprafaţa.M-am hotărât intrun final sa dau la pluta.....rezultatul fiind unul neasteptat,in jur de 4 kg de rosioara....si asta numai in 2 ore (15-17) Una peste alta .....este o balta numai de pescuit la undita :cry: (bine ca nu am uitat cum se pescuieste la pluta) :D Toate cele bune ;)
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei

Post by Victor »

cred ca am sa merg si eu pe vineri .
cred ca taxa de 15 roni este pina la prohibitie ,ca asa a fost anul trecut.
a fost un vecin la belcugatele ,prima balta de la sosea ,cea cu hotelu ,a luat 6 kg caras frumos[a avut si unu la kil] si a avut o ruptura .
60 taxa si era un flacau care supraveghea balta ,cum trageai cum era atent sa vada ce scoti.
am jurat ca nu ma mai duc acolo
0762965992
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”