Cascioarele

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Cornelus
Posts: 15
Joined: 13 Jan 2010, 16:59

Cascioarele

Post by Cornelus »

Balta Cascioarele se afla in judetul Calarasi. Se poate ajunge din drumul national DN4 dreapta spre Heresti, Hotarele, Cascioarele.
LOCALIZARE
Am fost sambata. De anul acesta balta a trecut in administrare privata. Auzisem ca a fost bagat peste...vreo 20t, ultima varianta sustinuta de administrator sambata fiind de 26t :roll: Din pacate nu am intrebat care sunt regulile baltii fiind prea euforic din cauza ca era prima iesire pe acest an. Taxa este de 50 lei am impartit locul cu un prieten. Am avut impreuna 5 lansete si 2 undicioare. Rezultatul a fost de aprox 7 kg, notabila fiind doar "captura" de 800 gr (un ciortanel). Cel mic eliberat, cel rasarit (cat palma) a ajuns prajeala alaturi de mujdei si bere. Am dat la pufuleti, rama, viermusi, cocolos.
Concluzie: o balta buna, peisaj frumos, curat (au trecut niste insi sa ne lase saci de gunoi dar aveam) 10-12 masini pe balta. A mers foarte bine gratarelul, berea si vinul. Probabil ca daca am fi fost mai experimentati am fi prins mai bine.
Fir intins! ;)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Cascioarele

Post by Mihai Vinturache »

Te rog fii putin mai explicit.
S-a prin caras ca palma sau ciortanica mica? Presupun ca e vorba de caras dar nu rezulta.
Ati platit 50 lei de persoana sau pentru locul de pescuit pe care ati stat 2 insi?
Este vorba de balta mare de la Cascioarele (cea cu insula, in dreapta soselei) sau de cele din stanga soselei inainte de intrarea in sat(venind dinspre Hotarele)? Acolo e un grup de 4 balti.
Toate au fost balti bune acum cativa ani (multi) dar n-am mai fost de mult la pescuit acolo si mi-ar placea un pescuit bun la caras.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cascioarele

Post by valic »

Mihai,

Pentru caras este Jurilovca pe 1 mai ........... ai uitat ? acolo distractie, sa-ti iei nada .........
Valic
0744 644 368
User avatar
Cornelus
Posts: 15
Joined: 13 Jan 2010, 16:59

Re: Cascioarele

Post by Cornelus »

Cu scuze, caras cat palma. Ciortanelul a fost unul singur. Intr-adevar este vorba de balta mare cea cu insula. Pe celelalte nu le-am vazut.
Taxa 50 lei de om insa a sa "popularizeze locul" administratorul ne-a taiat un singur bilet - asa de fidelizare. Probabil ca a vazut ca nu am intins zeci de scule :D
Drumul este bun cu exceptia a catorva sute de metri de la iesirea din hotarele spre cascioarele. In jurul baltii drumul bun.

@valic: suna bine.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Cascioarele

Post by Eugen Fetes »

valic wrote:Mihai,

Pentru caras este Jurilovca pe 1 mai ........... ai uitat ? acolo distractie, sa-ti iei nada .........
Doar pentru caras sa bati drumul pana la Jurilovca? :lol:
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
0745578278
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cascioarele

Post by valic »

[/quote]
Doar pentru caras sa bati drumul pana la Jurilovca? :lol:
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/[/quote]
Eugene,

Noi mergem cu alte scopuri la Jurilovca, daca iese si de "caras" cu atat mai bine, asa ca, comentariile tale pline de ironie nu-si au sensul.
Ca sa nu zic ca tu bati drumul pana la Perivolovca mai degeaba :lol:

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”