Lebada-Pantelimon

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Lebada-Pantelimon

Post by p_m_1959 »

M-am obisnuit sa ajung dimineata devreme la balta,asa ca ieri nu am putut fi la pescuit,dar am plecat
in vizita pe balti ,prima si ultima oprire Lebada;exact in momentul in care am ajuns un pusti a pus pe mal
un crap la vreo 6 kile,dar stiti la cine vine mustaciosul,la cei norocosi, tipul nu avea mincioc,nu avea cracane,lansetele daca
le gaseam nici nu ma uitam la ele,dupa vreo ora s-a mai prins inca un crap mai mare,dar cireasa de pe tort a fost un somn de
145cm/25 kile s-a strans lumea ca la urs,poze,filmari si toate cele astazi am fost iar 3 pescari nimic notabil.
____________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Lebada-Pantelimon

Post by modigliani »

Problema cu Lebada Pantelimon este ca ..... teoretic este un ,, ghiol " inchis . Comunica foarte slab cu lacul mare . Acel somn ( si probabil altii ca el ) este .... ori adus inspre populare ( lucru ce care ma-ndoiesc ) , ori este prins si eliberat a nu stiu cata oara . Eu personal am prins acolo somn de 6 - 7 kg in 2000 . Daca pot intui corect rata de crestere a speciei ...... se naste un semn de intrebare .

Cel mai ciudat lucru insa este faptul ca este una dintre cele mai ,, batute " garle din Bucuresti sau de prin preajma . Faptul ca , indiferent de ,, cotizatia " zilnica pentru o partida de pescuit ( de oricand ! ) , in Lebada Pantelimon s-a prins peste . Mult si frumos !

Eu am crescut in ,, cartier in 23 " . Copil fiind , mi-aduc aminte ca se lucra la renovarea hotelului . Odata cu acesta s-a decis si inchiderea ( prin diguire ) a golfului ce astazi se constituie in LP . De atunci incoace ,, mini lacul " a facut numai surprize . Placute !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lebada-Pantelimon

Post by p_m_1959 »

Ciudata balta intradevar,acum 25 de ani ziua se facea schi nautic iar noaptea tragea pestele in draci,cate forfacuri am aruncat
pe sarmele alea!referitor la somn,Vasile,patronul,a spus ca acum cativa ani ar fi bagat vreo 60 de bucati,cat despre comunicarea
cu lacul mare se face in amonte printr-un tub cu dimetrul de 1 m ,iar in aval prin calugar,de aceea nivelul apei este acelasi
cu al lacului Pantelimon 1si2
_______________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi necazurile d-abia atunci incep!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Lebada-Pantelimon

Post by nexu »

modigliani wrote: Eu am crescut in ,, cartier in 23 " . Copil fiind , mi-aduc aminte ca se lucra la renovarea hotelului . Odata cu acesta s-a decis si inchiderea ( prin diguire ) a golfului ce astazi se constituie in LP . De atunci incoace ,, mini lacul " a facut numai surprize . Placute !!!
Sa traiesti vecine ;)
Vechiul spital de TBC, a fost tranformat in actualu` hotel Lebada, tot atunci au luat fiinta si legendele cu monstrii din Pantelimon...
Partea cu "pestele aflat dincolo de dig", partea numita "lebada", are o istorie relativ scurta, lacul fiind asemuit unui lighean, acolo pescuind numai cei care.........da` nu mai conteaza, treaba e ca Vasile, Petre & altii de`ai lu` carutza verde, au populat lacu` si noi(ei) pescarii care pescuim acolo, ne simtem bine :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Lebada-Pantelimon

Post by modigliani »

nexu wrote:Sa traiesti vecine
Salut , salut , vecine !

Asa este . Partea ,, Lebada " are o istorioara destul de scurta . Mi-aduc aminte , in anii '80 , cand s-a construit digul dintre Lebada si padure . Si imediat dupa construirea acestuia cele doua lacuri , cel mare si cel nou creat au avut parte de ,, evolutii " diferite .

Despre cel mare , ... ce sa spun ? Am ,, milioane " de amintiri cu diverse capturi sau cantitati mai mari sau mai mici de peste . Eu personal am dat in Pantelimon la peste cu predilectie din debarcader si pana-n baza . Insa am cam batut toate malurile acestuia . Am dat la pod , in padure ,, la casuta " , la groapa de gunoi , la ,, piersici " , la stavilar , la statia de epurare , la Peles , la pompieri , samd .
Intotdeauna lacul a tinut peste . Mult si aproape imposibil de scos . Poate sa fii avut un mic declin in anii '80 cand apa era de-a dreptul infestata cu ,, verzeala " ( cunoscatorii stiu ce zic ! ) .
Am prins acolo mult biban , mult salau , caras , fito , crap , somn ( rar . In anii aia . Acum sta altfel treaba)si raci ..... ,, la greu " ! :D :D :D
Cu crapul in lacul asta e o alta poveste . Acum vreo 10 ani , Caju a luat lacul in concesiune . A tras el o plasa intre ponton si ,, casuta " , vezi doamne il gospodareste mai bine , incercand sa creeze intre pod si ponton un ,, laculet " mai mic . Taxa era de 300 000 / zi in acesta , iar in restul lacului doar 100 000 . ,, Baietii " , cand s-au ,, intepat " ei care-i treaba , ...... i-au taiat astuia plasa pe la fund sa poata scapa crapul si-n partea cealalta . Fireste ca acesta n-a avut nevoie de invitatie speciala si s-a conformat . Caju = tzeapa ! ( a fost poate prima data in viata mea sa fi auzit de pescari care .... taie plase ! :lol: :lol: :lol: ).
Cam de-atunci incoace s-a ,, pripasit " mult crap in Pantelimon .
Repet , am ,, milioane " de povesti cu lacul ala .
Vesti mai noi ... nu am . Intre timp am devenit nenegociabil pescar de Dunare si de rauri salbatice . Am mai dat doar o singura data , in Ianuarie 2009 , la ,, Piersici " , cu ,, zgarciuri " dupa salau . Am luat vreo 4 - 5 strapazani si-un biban ,, punctabil ". Dar atat . Uneori mi se face dor , nu de pescuit , ci de malurile lacului . Maluri pe care le-am ,, presarat " cu multe si curate amintiri din copilarie .
...........................................
,,VeciNe-xule" , am stat pe Darabani si de ,, leat " sunt la vreo patruj'de ani . Mare lucru daca nu ne-om stii .
Cele bune !
Last edited by modigliani on 23 Apr 2010, 21:33, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Lebada-Pantelimon

Post by modigliani »

p_m_1959 wrote: ziua se facea schi nautic iar noaptea tragea pestele in draci,cate forfacuri am aruncat
pe sarmele alea!
Vorbesti despre cablajul de balizare a culoarelor de canotaj ? Da , se facea mult canotaj . Cablajele alea ( si constructia pontonului metalic ( podium de premiere ) au aparut in 1985 ( parca ! ) . N-am lasat doar forfacuri in cabluri , ci odata m-am scufundat dupa raci . Am urmarit unul ,, baban " si nu mi-am dat seama ca am nimerit sub reteaua de cabluri . Balizele erau prinse de cablul principal prin intermediul altui cablu prevazut la capat cu un soi de carabina . In momentul in care am incercat sa ies la suprafata carabina mi-a agatat slipul . M-am panicat si era sa ma inec . M-au scos si m-au resuscitat , cine crezi , ....... Sandu Cataru , Macinic si Pacala ( Dumnezeu sa-i ierte pe toti trei . Figuri marcante in micutul cartier si pescari inraiti ) . Erau ,, la cot " si dadeau dupa biban ,, la taras " ......... Ce vremuri fratilor !

.......................

p.s. Iertat sa-mi fie off topicul !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lebada-Pantelimon

Post by p_m_1959 »

Vorbesti despre cablajul de balizare a culoarelor de canotaj[quote][/quote]
Nu despre astea vorbesc ci despre cablurile care foloseau ptr schi nautic si
erau prinse de niste piloni(unul dintre ei era in apa chiar in fata livezii ) de la cismea vreo 100 m
mai spre padure.
________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Lebada-Pantelimon

Post by nexu »

modigliani wrote:,,VeciNe-xule" , am stat pe Darabani si de ,, leat " sunt la vreo patruj'de ani . Mare lucru daca nu ne-om stii .Cele bune !
Aham, la 78 zici :twisted:
Apoi io mi`s de la piata Catelu, iar intr`o anumita vreme aveam o fata de pe Darabani :)
Dupa cum te lauzi cu etatea, cre` ca ne`am cam invartit in aceleasi spatiu si timp, in aceeasi perioada si asta ani buni, asa ca mare minune sa nu "ne fi calcat pe picioare", cand jucam un tenis cu picioru` in baza, sau la o bibaneala la placi, ori pe la Peles :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lebada-Pantelimon

Post by Miyagi »

nexu wrote:
modigliani wrote:,,VeciNe-xule" , am stat pe Darabani si de ,, leat " sunt la vreo patruj'de ani . Mare lucru daca nu ne-om stii .Cele bune !
Aham, la 78 zici :twisted:
Apoi io mi`s de la piata Catelu, iar intr`o anumita vreme aveam o fata de pe Darabani :)
Dupa cum te lauzi cu etatea, cre` ca ne`am cam invartit in aceleasi spatiu si timp, in aceeasi perioada si asta ani buni, asa ca mare minune sa nu "ne fi calcat pe picioare", cand jucam un tenis cu picioru` in baza, sau la o bibaneala la placi, ori pe la Peles :twisted:
Sau pe Darabani :lol:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Lebada-Pantelimon

Post by modigliani »

nexu wrote:mare minune sa nu "ne fi calcat pe picioare", cand jucam un tenis cu picioru` in baza, sau la o bibaneala la placi, ori pe la Peles :twisted:
:lol: :lol: :lol: N-am facut scoala la 78 . Ai mei aveau o idee fixa : sa invat Engleza . Ori in cartier nu se preda nicaieri . Asadar m-au trimis la ,, mama dracu' " -n Pantelimon ( Pescarus ) la 58 . Vai soarta mea , cati ani m-am uitat lung dupa 322 .... barat ! :lol: :lol: :lol:

Si .... ia zi taticule , pe cine vrajeai de pe Darabani ? ..... N-o fii sor-mea ??????? :lol: ( Hehe , n-am umblat si eu scos din minti dupa .... Francisca ? De pe la voi de la Catelu ! ..... Ups ! N-oi fi frac-su ??? )

Tare s-ar putea sa ne stim !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lebada-Pantelimon

Post by Miyagi »

....si uite asa se mai gaseshte omul de ruda :lol: .
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”