Cojesti, CL

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Cojesti, CL

Post by laurentiu_sonia »

Am fost ieri la indrumarea unui prieten pe Cojesti, primul sat dupa Belciugatele. Taxa 50 RON. Nu prea s-a prins mare lucru, doar cativa carasi putin mai mari decat pachetul de tigari si vreo 2 mai mari. Pe aia mai mari i-am luat sa ii prajesc sa innebunesc vecinii. Pazanicul zicea ca zilele trecute au prins unii si crap dar eu ma indoiesc. In orice caz e de tinut minte pentru la anu' fiindca e plin de ciortan cat palma , pe care esti obligat sa-l eliberezi.
Sa auzim de bine!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Cojesti, CL

Post by costin stefanescu »

pai nu stii cum e cu baltile astea ?,azi nu merge da' ieri l-au rupt! :lol: :lol:
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Cojesti, CL

Post by Hoinar7777 »

Buna ziua. Si eu am fost ieri la Cojesti impreuna cu cativa prieteni si am prins in doi (la 5 lansete ), 9 kg numai caras din care 7-8 buc. cam 3-4 la kg si restul palmas cum se spune.A fost vreme frumoasa si o partida reusita pt.ca am avut activitate,a mers mai bine in doi, stiti cum este unul lanseaza altul pune momeala etc.Dintre ceilalti prieteni cu care am fost unul a prins 6 kg,altul 2,5 kg si celalat tot cam asa.
Pot spune ca mi-am satisfacut cat decat pofta de pescuit si am sa mai merg pe acolo.
Cat despre crap si salonta sau macar ciortan n-am vazut nimic,in schimb mi-a spus si mie paznicul ca linga baraca sau adapostul de langa dig ar fi prins cineva nu stiu cand o salonta de 2 kg si probabil ca va mai spune la multi de acum incolo :lol: :lol: :lol:
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Cojesti, CL

Post by Hoinar7777 »

Am fost Sambata 26.Martie,................3 carasi,mici mici de tot.

Ori nu a mancat, ori navoade,ori.......cine mai stie. Taxa tot 50 lei/12 ore
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Cojesti, CL

Post by Ono »

propun o noua activitate, acvaristica!
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Cojesti, CL

Post by matei1971 »

Am fost si eu de doua ori anul trecut pe aceasta balta si am prins in afara de caras si crap pe la 2 kg. Enervant e ca trage carasul la orice de te innebuneste!
Un alt lucru deranjant este ca daca pescuiesti de noapte trebuie sa platesti si taxa pt ziua urmatoare!
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Cojesti, CL

Post by matei1971 »

Hoinar7777 wrote:Am fost Sambata 26.Martie,................3 carasi,mici mici de tot.

Ori nu a mancat, ori navoade,ori.......cine mai stie. Taxa tot 50 lei/12 ore

Unde ai pescuit? Drumul tot asa de prost este?
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Cojesti, CL

Post by Hoinar7777 »

Drumul este bun,cu exceptia celui de pe balta si pe dig,unde sunt aceleasi sleauri de la tractoare,dar avand in vedere ca nu ai prea mult de mers,merge sa zicem.

De pescuit, am pescuit pe partea campului (nu pe partea cu cabana paznicului),acolo unde balta face un mic arc de cerc si balta este mai ingusta.(de la dig 50-70metri).Daca erai pe acolo,eram cu Logan-ul alb.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Cojesti, CL

Post by Relu »

Cum ai rezistat vantului ? Eu la 13:00 am plecat ca mi s-a parut deja inuman sa mai stau.
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Cojesti, CL

Post by Hoinar7777 »

Am plecat la 13:50,de pe balta,aveam tarana si in cap sa nu-ti mai spun ca spalasem si masina cu o zi inainte.

Cand am plecat eu erau valurile ca la mare.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Cojesti, CL

Post by Relu »

Intr-adevar nasol rau ...
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Cojesti, CL

Post by matei1971 »

Hoinar7777 wrote:Drumul este bun,cu exceptia celui de pe balta si pe dig,unde sunt aceleasi sleauri de la tractoare,dar avand in vedere ca nu ai prea mult de mers,merge sa zicem.

De pescuit, am pescuit pe partea campului (nu pe partea cu cabana paznicului),acolo unde balta face un mic arc de cerc si balta este mai ingusta.(de la dig 50-70metri).Daca erai pe acolo,eram cu Logan-ul alb.
Anul trecut am pescuit la baraca de tabla iar anul acesta am inteles ca s-a prins ciortan la cimitir, informatia e de la unul din patroni deci nu f exacta!
Vreau sa ies week-end-ul urmator 24 h si nu stiu daca sa ma duc la Fundulea 7 sau aici, poate imi recomandati ceva.
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Cojesti, CL

Post by Relu »

A fost cineva la Cojesti in we ? Daca da, cum a fost ?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cojesti, CL

Post by Miyagi »

In we-u` de azi a fost tare naspa insa am avut marea placere sa discut cu Catalin si alti colegi asociati :D . Din pacate ceaiul ramane pe alta data Relu ;) .
Tu ai facut ceva pe acolo?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cojesti, CL

Post by Miyagi »

Si era sa uit. Nu mai merg pe aceasta balta decat dupa o campanie lunga si agresiva de publicitate si paraconfirmari. Regulament pentru botanisti si cand te duci acolo iti spun ca au populat pe data de 11 cu nush cate tone insa cu balta plina nu ia nimeni decat un degetar, trei brichetari, cinci palmasi sh-un somn-alez. Mai m-am facut si de ras in fata copilului ca n-am stiut de ce ciobanu` ii zice guvidului cum ii zice!
Chiar! cine stie?
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Cojesti, CL

Post by Relu »

Miyagi wrote:In we-u` de azi a fost tare naspa insa am avut marea placere sa discut cu Catalin si alti colegi asociati :D . Din pacate ceaiul ramane pe alta data Relu ;) .
Tu ai facut ceva pe acolo?
La modul cel mai serios, imi pusesem in gand sa trec pe la tine sa bem un suc ! Aveam 2 "Fanta" la mine :D
M-am enervat asa de tare ( nu atat ca n-am prins dacat cateva fatze, cat din cauza vantului de tot rahatul ! ) incat am strans intr-o mega viteza profitand de o "pauza" intre rafale, si mi-am adus aminte de tine cand eram deja in DN .. :(
E a 4-a iesire anul asta pe Cojesti, si de fiecare data m-a batut vantul de m-a capiat. Azi macar a fost cald, dar randurile trecute pe langa vant si ploaie, am avut parte si de frig groaznic :cry:
Legat de balta, eu am insistat sa merg pentru ca am un vecin care merge de cativa ani frecvent, si mereu vine cu peste. Nu vine cu capturi deosebite, dar cateva kile de caras si din cand in cand cate un ciortan ciupe mereu. Cum eu dau la feeder ( si foarte rar la match ), teoretic ar fi o balta buna pentru mine.
Catalin s-a "dezumflat" azi, dar eu o sa mai insist pana sa trag o concluzie.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cojesti, CL

Post by Miyagi »

Relu wrote:
Miyagi wrote:In we-u` de azi a fost tare naspa insa am avut marea placere sa discut cu Catalin si alti colegi asociati :D . Din pacate ceaiul ramane pe alta data Relu ;) .
Tu ai facut ceva pe acolo?
La modul cel mai serios, imi pusesem in gand sa trec pe la tine sa bem un suc ! Aveam 2 "Fanta" la mine :D
M-am enervat asa de tare ( nu atat ca n-am prins dacat cateva fatze, cat din cauza vantului de tot rahatul ! ) incat am strans intr-o mega viteza profitand de o "pauza" intre rafale, si mi-am adus aminte de tine cand eram deja in DN .. :(
E a 4-a iesire anul asta pe Cojesti, si de fiecare data m-a batut vantul de m-a capiat. Azi macar a fost cald, dar randurile trecute pe langa vant si ploaie, am avut parte si de frig groaznic :cry:
Legat de balta, eu am insistat sa merg pentru ca am un vecin care merge de cativa ani frecvent, si mereu vine cu peste. Nu vine cu capturi deosebite, dar cateva kile de caras si din cand in cand cate un ciortan ciupe mereu. Cum eu dau la feeder ( si foarte rar la match ), teoretic ar fi o balta buna pentru mine.
Catalin s-a "dezumflat" azi, dar eu o sa mai insist pana sa trag o concluzie.
Nici cu mine nu mi-a fost rusine insa am fost si cu piticu dupa mine si s-a cam orientat. A avut activitate. Sunt bronzat cu ochelari de mi-e sirusine sa merg maine la servici. Bronz de vant.
Eu am zis ca nu mai merg decat in anumite conditii ca nu-mi plac anumite chestii si vreau sa adaug exact ce spui si tu. Balta e mistocutza pentru stationar numai ca trebuie sa fie si administratorii seriosi. Nu-i de ajuns doar civilizati. Spre coada lacului undeva dupa pranz cred ca erau pe malul nostru undeva la 10 standuri si pe nicaieri nimic. Noi mai luam in buza stufului, tipul de pe malul opus care unditzea in lansetele noastre si atat. La un moment dat s-a intors tatal lui Catalin sa vada daca s-a intamplat v`o minune daca tot s-a invartit vantul, iar minunea a fost ca ne-am saturat de vorba, iar Cata de schimbat monturi :D .
O fi mers Fanta aia cu un Jack? Chiar nu era o problema ca aveam si Pepsi.
Important e ca am deschis o cale de dialog, iar pana cand l-om si initia se vor aduna licorile.
Multa sanatate!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Cojesti, CL

Post by Relu »

Miyagi wrote: ....
O fi mers Fanta aia cu un Jack? Chiar nu era o problema ca aveam si Pepsi.
Important e ca am deschis o cale de dialog, iar pana cand l-om si initia se vor aduna licorile.
Multa sanatate!
La modul cel mai sincer, mi-ar face placere ;)
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: Cojesti, CL

Post by catalin232 »

Peste au prins 2 cetateni langa mine pe capatul dinspre sosea al baltii , dar nu prea am ce comenta , 6 lansete fiecare cu bomba X 5 carlige/buc... au luat 3-4 buc. ciortan intre 1-2.5 kg. Din punctul meu de vedere balta trebuie evitata pentru pescuitul la feeder si nu din cauza ca nu am prins eu sau alte chestii de orgoliu personal ci pentru faptul ca are mult prea mult maruntis care pur si simplu nu iti permite sa pescuiesti la feeder. La momeli animale, din 50 de trasaturi poate scoti un caras in rest chinez, balos si rosioara toti cat degetul , mai mult de 1-2 min nu stau viermii in apa si daca nu ii scoti cu o scama de peste sunt toti supti .
Ca o alternativa ar fi sa pescuiesti exclusiv la boabe de porumb , dar asta nu mai e pescuit la feeder , sa arunci betele si sa te uiti lung la ele ore in sir poate iti da si tie un ciortan este inacceptabil din punctul meu de vedere.
Este bine totusi ca s-a iesit din casa , din pacate problema cu vantul nu se va rezolva decat in apropierea primei luni de vara.... primavara mere este asa cu vant puternic...nu deranjeaza ca e vant neaparat , dar nu poti face un vad si nu poti pescui cu exactitate, iar asta este chiar un impediment.

Si mie mi-a facut placerea intalnirea, asta demonstreaza cat de mica este lumea si ca trebuie sa fii om chiar si din spatele unui monitor ;)


PS: La guvid ii zice p..a ciobanului din cauza formei , daca ai observat , dupa ce il scot din carlig se umfla in falci si se zburleste tot (asemenea salaului) , iar in postura asta seamana cu o putsa :lol: :lol: dar ca sa fie ca a ciobanului tre sa dai pe Dunare la rama neagra ... ca asa pe alte balti numai dalea chinezesti iei :lol: :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Cojesti, CL

Post by Miyagi »

catalin232 wrote:Peste au prins 2 cetateni langa mine pe capatul dinspre sosea al baltii , dar nu prea am ce comenta , 6 lansete fiecare cu bomba X 5 carlige/buc... au luat 3-4 buc. ciortan intre 1-2.5 kg. Din punctul meu de vedere balta trebuie evitata pentru pescuitul la feeder si nu din cauza ca nu am prins eu sau alte chestii de orgoliu personal ci pentru faptul ca are mult prea mult maruntis care pur si simplu nu iti permite sa pescuiesti la feeder. La momeli animale, din 50 de trasaturi poate scoti un caras in rest chinez, balos si rosioara toti cat degetul , mai mult de 1-2 min nu stau viermii in apa si daca nu ii scoti cu o scama de peste sunt toti supti .
Ca o alternativa ar fi sa pescuiesti exclusiv la boabe de porumb , dar asta nu mai e pescuit la feeder , sa arunci betele si sa te uiti lung la ele ore in sir poate iti da si tie un ciortan este inacceptabil din punctul meu de vedere.
Este bine totusi ca s-a iesit din casa , din pacate problema cu vantul nu se va rezolva decat in apropierea primei luni de vara.... primavara mere este asa cu vant puternic...nu deranjeaza ca e vant neaparat , dar nu poti face un vad si nu poti pescui cu exactitate, iar asta este chiar un impediment.

Si mie mi-a facut placerea intalnirea, asta demonstreaza cat de mica este lumea si ca trebuie sa fii om chiar si din spatele unui monitor ;)


PS: La guvid ii zice p..a ciobanului din cauza formei , daca ai observat , dupa ce il scot din carlig se umfla in falci si se zburleste tot (asemenea salaului) , iar in postura asta seamana cu o putsa :lol: :lol: dar ca sa fie ca a ciobanului tre sa dai pe Dunare la rama neagra ... ca asa pe alte balti numai dalea chinezesti iei :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: . Sa-i explici tu asta copilului. :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”