Greaca - Cercani

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Ono »

Indian Larry wrote:Frumosi , dar nume nu au ? Ar fi misto sa-i cunosti dupa nume .
In Anglia chiar li se dau nume si ii noteaza intr-un registru de cate ori au fost prinsi, la ce data si la ce momeala.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Cateva poze de dimineata.....

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Paulletta
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Greaca - Cercani

Post by cezar »

Indian Larry wrote:Frumosi , dar nume nu au ? Ar fi misto sa-i cunosti dupa nume . :D Sambata l-am prins pe "Marcel" . L-am mai prins acum 2 saptamani dar nu stiu ce-o fi cu "Ghita" de nu pune botul . :lol:

Scuze , nu m-am putut abtine . :oops:
Nume cred ca n-au, dar pot fi recunoscuti dupa picioruţele care le cresc pe masură ce vizitează malul.
Pană la urmă, asta este o dovadă incontestabilă a teoriei evoluţiei speciilor a lui Darwin. Sub ochii noştri se produce transformarea peştilor în reptile.
Iar avand în vedere şi faptul ca fenomenul se petrece la puşcărie, experienţa capătă semnificaţii aparte. :lol: :lol: :lol:
Nasol este doar faptul că de la atatea drilluri, botul li se va lungi ca la raţe, iar crapii vor deveni un fel de ornitorinci.
Iar cand se vor muta pe mal, vom vana ornitorinci la pasaj.
Sau crapi la vizuină. :lol:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Foto din timpul cantarului de dimineata.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Paulletta
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

paulletta wrote:
Miyagi wrote:Ce-a mai facut Paule Mircea cu ala mic?
Este totul ok.
Doamne ajuta! Succes tuturor acolo! Si noi suntem in carti. Suntem cu mult peste Tata Nitu si peste Dan Mitranescu.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Ono »

Paulletta, m-ai dat gata cu peisajele alea cu celofan! Scrie dom'ne o poezie sa vad ca-ti vibreaza lingurica!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Ono wrote:Paulletta, m-ai dat gata cu peisajele alea cu celofan! Scrie dom'ne o poezie sa vad ca-ti vibreaza lingurica!
Ono, fiecare alege din fotografii ce doreste sa vada. :lol:

PS: Deh, sunt incepator in ale fotografiei ;)
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Greaca - Cercani

Post by modigliani »

Am citit si m-am ..... ,, minunat " !!! :o :o :o :o :o
Un dialog tipic mioritic ! Unu' a gresit , altii , inhaitati ca lupii ( imediat adunati sub un steag al unei cauze ad-hoc ivite ) l-au sfasiat p-ala fara mila ..... Odata ce si-a cerut scuze gaseam potrivite comentarii de genul ,, Ok , ai grija pe viitor " . ,, Lupii " aia poarta dialogul in ..... Saptamana Mare !!! Un dram de ingaduinta , putina toleranta , puteau arata . Macar acum ! Vorbim de Pasti , de Isus , de iertare , de alte alea ..... Unde sunt ?

Toader , pe cat de mult a gresit , zic eu c-a facut fata ,, dialogului " cat se poate de civilizat si crestineste . Blamez si eu fapta ( furtul ) insa-l felicit pentru pozitia verticala si eleganta din comentarii ! Si mai ales pentru faptul c-a venit la discutii cu scuzele de rigoare ! BRAVO nene !!! Prin asta , zic eu , isi asuma pe deplin greseala .....

.....................................

Deh , nene ! La d-astea s-a ajuns in pescuitul pe balti/poligon . ..... E deja Rocket Science :shock:

p.s. Pe crap cum il chema ?
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Greaca - Cercani

Post by Petru Burian »

modigliani wrote:Am citit si m-am ..... ,, minunat " !!! :o :o :o :o :o
Un dialog tipic mioritic ! Unu' a gresit , altii , inhaitati ca lupii ( imediat adunati sub un steag al unei cauze ad-hoc ivite ) l-au sfasiat p-ala fara mila ..... Odata ce si-a cerut scuze gaseam potrivite comentarii de genul ,, Ok , ai grija pe viitor " . ,, Lupii " aia poarta dialogul in ..... Saptamana Mare !!! Un dram de ingaduinta , putina toleranta , puteau arata . Macar acum ! Vorbim de Pasti , de Isus , de iertare , de alte alea ..... Unde sunt ?
Toader , pe cat de mult a gresit , zic eu c-a facut fata ,, dialogului " cat se poate de civilizat si crestineste . Blamez si eu fapta ( furtul ) insa-l felicit pentru pozitia verticala si eleganta din comentarii ! Si mai ales pentru faptul c-a venit la discutii cu scuzele de rigoare ! BRAVO nene !!! Prin asta , zic eu , isi asuma pe deplin greseala .....
1 -- Total de acord cu cele citate :evil: Din pacate, datorita unor astfel de "pescari" avem de tras toti ceilalti in raporturile noastre cu adminii de locatii cu plata :evil: :evil: De aici regulamentele draconice si tonul imperativ, "infricosator" si uneori chiar ofensator, din regulamente (vorbesc in general).
2 -- In acelasi timp apreciez modul in care Dl. George a "rezolvat" incidentul, si il felicit pt. balta, conditiile existente dar si in continua evolutie spre si mai bine, precum si pt. sait si rubrica RUSINICA, o premiera in domeniu.
3 -- Ce m-a surprins foarte tare :o :o :o a fost comentariul colegului si prietenului Paulletta :shock:
Stimate coleg Paulletta, noi ne cunoastem nu de azi de ieri si va sunt inca dator pt. ampla prezentare pe care mi-ati trimis-o, despre balta Greaca-Cercani. Tocmai de aceia, imi permit sa va dau un sfat: astfel de comentarii sunt "total neasteptate", sub nivelul dvs. si va strica imaginea :cry: Sunt ferm convins ca puteati sa transmiteti aceleasi idei si intr-o alta formulare. :lol: :lol: :lol:
Sper ca veti intelege corect mesajul meu, dar aceasta este parerea mea.
Va doresc toate cele bune :!:
Christos a'nviat !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Greaca - Cercani

Post by p_m_1959 »

Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra(ei) lui! se intimpla acum 2011 de ani,dar cum el nu e Isus ca din doi pesti sa sature multimea....
Cristos a 'nviat!!!
___________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Greaca - Cercani

Post by cezar »

paulletta wrote:Cititi si va minunati.... :evil:


http://www.greaca-cercani.ro/2011/04/18 ... ste-furat/

:evil: :evil: :evil:
Paule, citesc si...nu ma minunez ! :twisted: :twisted: :twisted:

Din pacate, ciordeala, lipsa de respect pentru reguli si legi, lacomia si marlania au devenit "sporturi nationale". Si nu numai la pescuit !
Pescari hoti, patroni hoti si destui martori cu vocatie de farisei, care condamna cu manie proletara fapte pe care le comit si ei destul de frecvent !
La modul general, nu legat de balta Greaca-Cercani !
Concret, despre balta lui George...ce sa spun? Pacat de eforturile si amabilitatea gazdei.
Daca nici regimul de puscarie nu ajuta, atunci chiar nu mai este nimic de facut !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Greaca - Cercani

Post by Claudiu »

Mult zgomot pentru prea putin... :roll:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

modigliani wrote:
p.s. Pe crap cum il chema ?
Pe crap il chema Modigliani... :lol: :lol: :lol:
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Greaca - Cercani

Post by modigliani »

Monumental Paule !

Cristos a Inviat .....
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Greaca - Cercani

Post by Relu »

cezar wrote: .....
Concret, despre balta lui George...ce sa spun? Pacat de eforturile si amabilitatea gazdei.
Daca nici regimul de puscarie nu ajuta, atunci chiar nu mai este nimic de facut !
Mai sunt si situatii in care D-l George nu-si respecta "clientii" !
Exemplu :
De cateva zile am vorbit cu D-l George si am rezervat un anume ponton pe "patrat". Mai exact am vorbit luni, vineri, si ieri. Toate bune si frumoase, plec azi dimineata la ora 5 de acasa, iau momeala, si la ora 6 fix eram pe ponton. Ma apuc de preparat nada, si la un moment dat apare D-l George si-mi spune ca nu mai poate sa ma lase pe acel ponton, pentru ca vin cei la APS, si ca pontonul respectiv e al lor, etc etc etc ...
Evident ca m-am blocat, enervat, si chiar nu stiam ce sa fac. In final ( de ce nu stiu !! ) m-am mutat pe alt ponton, cand in mod normal ar fi trebuit sa plec si sa nu ma mai intorc niciodata !!!
Mai mult decat atat, D-l George imi da telefonul D-lui Vasile ( parca ), sa-l sun si sa ma descurc EU cu el !!! Il sun, si-mi spune foarte frumos ca e pe drum, ca e pontonul lui, etc etc etc..
Va dati seama ca s-a ales praful de tot cheful si buna dispozitie pe care o aveam, mai ales ca am planificat partida asta de saptamana trecuta.
Oricum pe Greaca nu voi mai calca, si sincer imi pare rau ( patratul e numai bun pentru feeder ), dar am minima pretentie sa fiu respectat !

Ce vreau sa mai adaug:
- Stiu de protocolul APS in legatura cu patratul de la Greaca
- Asta a fost si motivul pentru care am confirmat de 3 ori, inclusiv ieri dimineata rezervarea !
Civilizat ar fi fost sa se procedeze asa:
- Explicat celor de la APS ca nu se anunta o partida in seara dinainte, si ca pontonul e ocupat.
sau
- Sa fiu anuntat telefonic de aseara ca pontonul nu mai e liber.

Noi sa fim sanatosi ...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by laloi »

Dl Relu, se poate sa mentionati care este acel ponton? (prezidential :mrgreen: ) Va intreb acest lucru doar prin prisma faptului ca acu sambata, 30 aprilie, voi participa la un concurs pe Patrat, si sa vad cum masluiesc tragerea la sorti sa pic pe el :D In rest promit sa nu il gasiti ocupat de mine ;)
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Greaca - Cercani

Post by Relu »

Stai linistit ca la concurs nu se folosesc primele pontoane din capete. Nu ca ar fi mai bune, dar ofera conditii sa le zicem "diferite" fata de celelalte.
Eu am preferat primul ponton dinspre balta mare. De ce ? Uite, ca asa am vrut eu ! Glumesc .. e mai potrivit pentru match, plus ca pot pune masina mai aproape si nu ma car cu toate bagajele in brate zeci de metri :)
Uite, asta e pontonul :
Image

La modul cel mai serios, eu nu voi mai calca pe balta aia, chiar daca nu cunosc ( inca ) alta balta la fel de potrivita pentru feeder in jurul Bucurestiului. Nu mai sunt la varsta la care sa ma las umilit, indiferent de situatie.
Ca sugestie, nu incerca sa dai cu alte momeli in afara de viermi. Nadeste bine, nu da departe !! ( 30-40 metri sunt arhisuficienti ), si dupa ce faci un pat de nada ( sugestie iarasi: trabucco carasio black amestecata cu viermi ), vei avea satisfactii mari. Inca ceva, nu folosi carlige mari ! 8-12 ca si dimensiuni sunt cele mai potrivite, si pune eventual cate un tehnopufi imediat dupa carlig, si un plumb mic la cativa cm de ac.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Relule, sicer sa fiu imipare rau de intamplarea ta. Stiu ce inseamna sa-ti pregatesti mult timp o iesire si un astfel de eveniment sa ti-o strice.
Chiar in poza ta se vede o pata albastra pe coltul pontonului. Este semnul distinctiv al celor 2 pontoane (primele de langa digul despartitor) care apartin APS.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: Greaca - Cercani

Post by Relu »

N-am spus nicodata ca APS-ul nu are dreptate, ei chiar n-au nicio vina.
Pe balta asta am fost de cateva ori, in zile extrem de rele ( frig, ploaie, vant, etc .. ) cand eram chiar singur pe balta. Iti dai seama cum te simti dupa ce inveti locul cu particularitatile lui, si te gandesti la partida cu multe zile inainte, sa-ti iei un "bot" cand ajungi acolo .... :cry:

Ca idee, uite cum era vremea acum cateva saptamani, si cati erau pe balta la ora 9 si ceva ...

Image

Image

Si cati pescari venisera pana la 11 ...

Image
Last edited by Relu on 26 Apr 2011, 23:34, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”