Greaca - Cercani

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Am petrecut ieri (5 aprilie) un pescuit de poveste pe Greaca - Cercani, balta lui George Mihaila.
Am pescuit de la ora 8 pana la ora 16 si am prins 22 crapceni intre 1,5 -3 kg si una (1) bucata de 10,4 kg care este noul meu record personal.
Fiind primavara am mers pe momeala vie, adica viermusi si rame care au asigurat distractia (frecventa). Cel mare insa, a intrat pe boabe de porumb cu aroma de scoica. N-am prins nimic la boiles dar nici nu am insistat pe acest tip de momeala pentru ca nu am pescuit decat 1 zi. Alti pescari au avut rezultate bune la boiles dar erau veniti de cu 1 zi inainte iar unii de sambata si au avut timp sa faca pat de nada. Ca urmare, exceptand trofeul, pe toti i-am prins doar la 2 scule. Celelalte 2 au stat pe porumb si boiles si nu prea au avut activitate. Am mai prins si cateva bucati de carasi care au asigurat o cana de icre.
Ca intotdeauna, balta deosebit de curata, gazda primitoare si conditiile deosebite. Apa foarte mare, cum n-am vazut-o niciodata.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

si poti sa ne spui cam pe unde ai dat, in ce loc si care mai sunt conditiile de acolo? multumesc!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Regulamentul baltii:

"Stimati Pescari,
Incepind cu 15 Aprilie 2010 de deschide pescuitul pe balta Greaca-Cercani cu urmatorul regulament:
Taxa de pescuit pe 12 ore(de la 06.00-18.00) 30 lei.
Se pescuieste doar pe Bazinul Mare
In taxa puteti retine 5 Kg de caras.
Se pescuieste cu 4 lansete.
Se pot retine maxim 3(trei)crapi cu greutate cuprinsa intre 1si4 Kg.
Crapii se pastreaza in saci de crap si odata pus in sac nu se mai schimba.
Este obligatoriu sa aveti saltea de primire si saci de pastrare pentru crap.
Cine nu are saltea de primire sau saci de crap poate inchiria de la administratia balti contra cost
Salteaua 5 lei/zi si Sacul 2 lei/zi
Cine este prins cu ciortan sub 1 Kg in sac paraseste balta.
Cine nu are cintar sa anunte administratia balti si va primi unul sa poata cintari capturile.
Masina va sta in parcare pe toata durata partidei de pescuit fara nici o exceptie.
Daca retineti crapi (maxim 3)in greutate cuprinsa intre 1-4 Kg ii veti plati cu 15 lei Kg.
Carasul (peste cele 5Kg) daca retineti il platiti cu 4 lei Kg."

Informatii pentru cei care nu cunosc balta:
Balta are locuri de pescuit amenajate cu umbrare foarte mari la care se poate organiza masa de 20 de persoane si pontoane astfel incat in we foarte multi pescari vin cu familiile. La nevoie paznicii asigura si gratarul necesar pentru fripturi dar nu sunt permise petrecerile zgomotoase. Sunt amenajate cateva toalete curate si butoaie de tabla pentru gunoaie. Balta este foarte curata, atat apa cat si malurile, incat e o placere sa stai in iarba. Exista si cateva bungalouri pentru cei care vor sa stea peste noapte, dar pentru asta e nevoie de acordul lui George si acesta, in general, il da doar celor care i-au castigat increderea. Paznicii sunt foarte discreti dar vigilenti. Toate locurile de pescuit sunt accesibile cu masina. Bagajele se descarca la locul de pescuit dupa care masina se duce in parcare. La plecare vine un paznic care cantareste pestele prins si supravegheaza imbarcarea in masina. In rest supravegherea se face de la distanta, cu binoclul. Se poate pescui si nocturn cu conditia amintita anterior iar pentru plantat se plateste o taxa suplimentara pe care nu o cunosc pentru ca nu practic plantatul. Balta dispune de o populatie de crapi mari destul de numeroasa si este populata suplimentar de cateva ori pe an.
Drumul este asfaltat pana la balta.

De aceasta data eu am pescuit in jumatate din spate a baltii, dincolo de gaspodaria administratiei si dincolo de bungalouri. Dar se prinde foarte bine pe toata balta. Eu am ales acel loc deoarece am fost insotit de un prieten unditar si am sperat ca acolo are sanse mai mari la caras. A prins doar 7-8 carasi, bagati in juvelnic si multi ciortani cat palma eliberati imediat.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Greaca - Cercani

Post by mikcutu »

Taxa de 30 Ron este doar pentru membrii APC21 sau pentru toata lumea?
Presupun ca in cei 30 Ron se pecuieste exclusib C&R, fara a retine nici un peste, de orice fel ar fi el, caras, crap, somn, etc...nu?
Mai trebuie rezervare facuta in prealabil?

Multumesc,
Mikcutu.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Asa cum scrie in regulamentul de mai sus "in taxa puteti retine 5 kg de caras".
Restul pestelui se plateste.
Taxa de 30 lei este pentru toata lumea si e bine sa sunati in prealabil mai ales daca vreti sa mergeti in WE. Sunati marti sau miercuri pentru ca in acest an vor fi multe concursuri, deci trebuie sa verificati daca balta e libera.
George Mihaila - 0745 165 254
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Greaca - Cercani

Post by mikcutu »

Mihai Vinturache wrote:Regulamentul baltii:

"Stimati Pescari,
Incepind cu 15 Aprilie 2010 de deschide pescuitul pe balta Greaca-Cercani cu urmatorul regulament:
....
O mica intrebare: Din data de 15 aprilie se modifica regulamentul conform celui prezentat de dumneavoastra si pana atunci se practica alt regulament sau din data de 15 aprilie se deschide oficial pescuitul pe balta Cercani, pana atunci fiind interzis?

Multumesc.

PS: nu ne rasfatati cu niste poze?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Din data de 15 aprilie se deschide pescuitul "oficial" si se aplica regulamentul postat mai sus. In mod exceptional, pana atunci George mai primeste pe balta pescari pe care ii cunoaste.

Poveste despre fotografii.
In momentul in care am vrut sa fac fotografii cu crapul cel mare sorele stralucea destul de tare. Nea Gicu, cu care eram la pescuit nu vede prea bine aproape. Din cauza luminii puternice + vedere slaba nea Gicu nu a vazut mai nimic pe displayul aparatului foto. Ca urmare din 3 fotografii in 2 apare doar capul meu foarte zambitor iar in cea de a treia se vede doar spinarea pestelui. Am facu greseala de a ma uita cum au iesit pozele doar dupa ce am dat drumul pestelui. Ca urmare anexez doar "jumate de peste".

Image
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Greaca - Cercani

Post by mikcutu »

superba cocoasa are mustaciosul...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Greaca - Cercani

Post by rebeu »

Eu n-aş fi sigur că nu vede... Nea Gicu n-a prins nimic? :lol: :lol: :lol:

Ca să nu mai am îndoieli d'astea, mi-am luat trepied. :mrgreen:
Acu' singura problemă rămâne... mustăciosu'. :oops:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by valic »

Sanki nu vede ........... e facatura poza si mai e si de acu 3 ani .............. :lol:
Valic
0744 644 368
mr marinel
Posts: 77
Joined: 25 Oct 2009, 23:11
Location: Bucuresti Romania
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mr marinel »

Mihai daca i-mi permiti o remarca.
Lansetele sunt puse gresit pe suporti.
Gandestete la marimea pestelui pe care l-ai prins si vei mai prinde si la sectiunea varfului lansetei acolo unde ai pus-o pe suportul din fata.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Multumesc Marinele, am sa tin cont de sfat.
Eu am mulinete cu baitruner si din acest motiv nu mi-am facut probleme. Pana acum...
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Greaca - Cercani

Post by mikcutu »

Am fost si eu duminica la George pe balta, impreuna cu un prieten, si rezultatul a fost: eu - 2 :( bucati sub 2Kg fiecare luate la porumb, el - la fel ca mine + unul la 4 Kg.
Am incercat si la rama dar intra ciortanica la 100g. Ca locatie am pescuit la vreo 100-150 m in dreapta cabanei lui George.

Din ce am inteles de la el, s-ar fi prins mai bine in stanga cabanei lui, spre intrarea pe balta.
Tot el mi-a zis ca s-au prins si 2 bucati spre 15 Kg.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

Sambata dimineata voi fi si eu pe balta la George impreuna cu Ovidiu Oancea si vom ramane peste noapte.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Ono »

M-ar tenta si pe mine pentru sambata, dar vad ca se anunta ploaie ... http://vremea.kappa.ro/giurgiu/greaca.html
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

Miyagi wrote:Sambata dimineata voi fi si eu pe balta la George impreuna cu Ovidiu Oancea si vom ramane peste noapte.
Si pe mine m-ar tenta sambata, chiar daca ar da cu ceva ploaie. Din cate tin minte, se poate intra si pe ploaie... Ce nu tin minte e drumul din Bucuresti. Cand am fost la copca caritabila, am fost cu un amic care stia drumul, imi scosesem la imprimanta variantele traseistice, dar din pacate le-am aruncat :( . Daca nu gasesc postarile cu traseele, n-ar strica un pic de ajutor, inclusiv coordonate GPS daca are cineva.

Multumiri pozitive!

PS Un nr. de telefon de la George Mihaila????
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Sosuaua Bucuresti-Giurgiu
Se iese pe la Progresul si se merge spre Giurgiu.

Traseul este urmatorul:
Bucuresti-Jilava-1 Decembrie-Adunatii-Copaceni- Calugareni-se urmeaza traseul asa cum este respective drumul de GIURGIU. Nu se deviaza la nicio intersectie sau sens giratoriu pana cand nu se ajunge la sensul giratoriu care in Dreapta se merge spre GIURGIU iar in stanga spre DAITA
LA SENSUL GIRATORIU SPRE DAITA SE FACE LA STANGA
Urmeaza:Daita-Frasinu-Baneasa(de Giurgiu)-Pietrele-Puieni-Prundu-GREACA.
La intrare in Greaca se merge inainte inspre centru.se vede o biserica mare
in fata (punct de reper) se ajunge la o cladire
mare alba (un fost magazine Cooperativa)care este pe partea dreapta in sensul de mers.ajuns acolo se ajunge in dreptul unui restaurant iar in partea stanga se vede un drum betonat.
Se face la stanga pe acel drum si se urmeaza asa cum este el
La un moment dat ajungeti intr-o vale iar acolo veti vedea un dig care desparte 2 baltii
Balta CERCANI este a doua balta care se vede de la digul de pamant pe partea stanga.
Se coboara digul si imediat in stanga dupa ce ati coborat se vede un drum in stanga pe malul baltii. Se continua drumul respective pana se ajunge la cabanute.
Distanta este 90km

BUCURESTI-OLTENITA
Se merge pana la Oltenita iar in Oltenita se trece poodul si se face spre dreapta catre Greaca.
Distanta 90km

Bucuresti Hotarele-Greaca

Se merge pe traseul Buc.-Oltenita pana la km 31 unde se afla o intersectie cu o statie peco.
Se face dreapta la intersectie unde se vede indicator catre Heresti,Hotarele.
Se merge pana la intrare in Heresti unde sa va face la stanga catre Hotarele.
Ajungeti in Hotarele in centru unde ve-ti vedea o statuie,acolo faceti la stanga si urmati soseaua care se face usor la dreapta.
Mergeti pana la iesire din comuna pana ve-ti vedea un pod cu laterale metalice si in dreapta fata un stalp de inalta tensiune din metal.
Acolo se face un drum in dreapta pe camp.
Se merge pe drumul acela pana ve-ti intalni o bifurcatie :drumul se desparte in doua sens de mers inainte si stanga .
Alege-ti drumul care se face la stanga in jos (o panta usoara) si urmati acel drum pana unde face la stanga,apoi se merge pe el pana se va vedea o intersectie care face la dreapta.
Mergeti pe acel drum la dreapta care va scoate in sat.ajungeti in sat si faceti in dreapta aveti punct de reper biserica
Mergeti pana la iesire din sat si pana in digul care desparte cele 2 balti care le vedeti faceti dreapta .
Se merge pe drumul de langa balta pana la cabana.
Distanta 50km.


PENTRU TRASEUL BUCURESTI/HOTARELE/GREACA, SUNATI LA GEORGE SA VA SPUNA, traseul pe sosea prin Magura 2
Last edited by paulletta on 18 Apr 2010, 16:22, edited 1 time in total.
Paulletta
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

Paulleta, multam mult si sanatate celui mic!
Am gasit postarile vechi, de la copca. Dar spre deosebire de acel drum, ultimul(prin Hotarele-Greaca) a suferit o modificare. E vorba de drumul prin Magura2, cum ai zis tu? Drumul fiind pe cimp, e practicabil, mai ales ca se anunta ceva ploi?
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Greaca - Cercani

Post by mikcutu »

eu recomand traseul prin soseaua Bucuresti-Giurgiu.
Este mai lung dar nu iti rupi masina.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

Eu recomand toate drumurile sa vedem la ce mushk :D .Important e ca ma va ploua pe balta pana Duminik si voi prinde peste.
Fir intins tuturor!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”