Greaca - Cercani

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

modigliani wrote:Asta nu mai e pescuit , Paule . Asta-i ..... ,, rocket science " ! :shock: Permis de lanseta nu vor ? Eventual pe gabarite :
A - pentru pana la 2,10
B - intre 2,10 si 2,7
C - peste 2,7
C+ - pentru orice clasa echipata cu mulineta Baitrunner . :o :o :o

Dupa cum spune si regulamentul.....
Cine vrea vine, cine nu accepta conditiile este liber sa mearga in alta parte.
Nu este obligatoriu pentru nimeni sa pescuiasca numai pe Greaca-Cercani. ;)
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Greaca - Cercani

Post by modigliani »

Paule , inteleg perfect rationamentul ce-a stat la baza intocmirii regulamentului !!! Problema mea este urmatoarea : MAI EXISTA PESCARI IN TARA ASTA DISPUSI SA SE LASE SUPUSI UNEI ASEMENEA ,, TORTURI " ??? Cum spuneam , ....parerea mea , .... ala nu mai e , nene , pescuit !

Mai lipseste din regulament ca mersu' la pipi sa fie facut in pas de defilare ! :o :o :o

Marea majoritate a utilizatorilor acestui forum ( site , asociatie , etc ) sunt ,, haiduci " ( in sensul placut de catre noi al cuvantului ) . Ecologisti , oameni cu respect pt natura , pt ape si pt peste , haiosi , pusi pe sotii si pe poante , pe sprituri si pe mancaruri la ceaun , etc ( ai inteles ideea ) . ...... Nu-i , nenicule Cercaniu' pt noi . Sa fie sanatos ala cu balta lui cu tot , cu pestele lui cu tot , ...... io nici PLATIT n-as da odata la peste in conditiile alea . Aia nu-i distractie . E sport extrem ! :shock:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Indian Larry »

paulletta wrote:Si daca nu sti, foarte multi care pozau in pescari seriosi si onorabil au incercat sa fure peste.
Deci...... :?:

Paul , afirmatia ca se fura peste au muscat-o altii inainte . ;) Niciodata nu s-a dat un nume . De exemplu : astazi x-ulescu a fost prins cu peste sau ca a incercat sa fure . Ei bine NU , asta n-am vazut pana acum . Mai mult de atat , "pescari seriosi si onorabili" . :shock: Care sunt aia domnule ? Poti sa ne spui macar un nume ?
In ce tara civilizata ai mai vazut ca la un concurs/partida sa fi obligat sa-ti duci masina in parcare ? Poate eu nu am cort si vreau sa dorm in masina , care-i baiul ?
Paznicii aia ce fac ? Ca la primul baboi scos afara , sar toti pe tine sa-l eliberezi . Cand se fura , nu vad?


PS: Cercaniul este pentru lenesi , atat . Pescari cu fite de pescari si atat . Dai intr-o bultoaca cu porci furajati . Kkt . Haidi sa auzim de bine !
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Informatiile au fost puse pentru Liviu, deoarece el a intrebat care mai este treaba.
Pentru restul pescarilor exista varianta de a pescui in patrat, contra sumei de 50 de ron, 5kg de caras sau 1 crap.
Si iar revin, NU ESTE OBLIGATORIU PENTRU NIMENI SA PESCUIASCA la Cercani.
Vin doar aceia care accepta aceste conditii si vor sa iasa eventual si cu familia la un gratar.
Paulletta
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Intamplarea a facut sa fiu martor cand o trupa de 4 insi, veniti cu un furgon, au incercat sa fure cca 60 kg de crap, in conditiile in care fiecare primise un extras din regulament. In fiecare geanta, in fiecare galeata etc. era bagat cate un crap. Nici eu nu pot da nume pentru ca nu-i cunosc ,dar i-am vazut. Asta ca observatie. In fond omul conduce o afacere si trebuie sa si-o protejeze. Eu nu am ce sa-i reprosez acestui om, am fost tratat cu respect atata vreme cat l-am tratat cu respect. Mai departe este o problema de optiune personala a fiecaruia.
Pe de alta parte, acesta este un forum al pescarilor. Al pescarilor de toate felurile, fie ca sunt ei haiduci sau baltari. Hai sa nu ne luam peste picior pentru asta. Avind in vedere numarul de pescari inscrisi pana acum in asociatie, cred ca nimeni nu se mai poate hazarda sa spuna ca majoritatea sunt haiduci, atata vreme cat cunoastem putini dintre ei. Astfel de afirmatii ne duc intr-o directie gresita. V-ati simtit vreodata luati la misto, la semafor, de cel din BMW-ul de alaturi??? :(
Fiecare pescuieste dupa cum poate, fiecare are anumite conditionari: financiare, fizice, de anturaj, de timp etc. si nu trebuie condamnat pentru asta. Ce sa facem cu cei care merg sa pescuiasca la bulgarul de la Oltenita? Sa-i impuscam???
Pe de alta parte am convingerea ca si haiducii mai viziteaza baltile, macar in prohibitie :D.
Pilotul de avioane utilitare traieste placerea zborului la fel ca cel de pe supersonice. Si ca sa citez si eu o figura celebra... "parerea mea."
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Indian Larry »

Mihai , nimeni nu ia pe nimeni peste picior . Ia-o si tu ca pe o parere personala , nu atac la persoana .
Referitor la afirmatia "Pe de alta parte am convingerea ca si haiducii mai viziteaza baltile, macar in prohibitie " , ai perfecta dreptate . Cand nu se poate , aia e , mai calca si haiducii prin ligheane , insa nu in asta consta problema , ci mai degraba in conditiile de "puscarie" impuse de anumiti patroni . Evident , nu toti suntem hoti , nu toti indesam crapi in galeti dar toti suntem tratati cu aceeasi moneda . :oops:
Pana mai acum 2-3 ani , frecventam Tancabestiul . Nu o data am trecut cu masina de bariera , stand pe dig(asta si in timpul noptii). :idea: Daca picau porci peste 5kg trebuia sa anuntam paznicul sa vina , sa cantareasca si apoi sa eliberam dihania in bazinul de concurs , ala din spate . S-a intamplat de cateva ori chestia asta . La plecare eram intr-adevar controlati de paznic chiar si la roata de rezerva , chiar daca nu calcasem niciodata stramb . :idea:
Problema noastra nu era ca tineam masina in parcare , dar pe timpul noptii mai dormeam , ca de instalat cort nu aveam unde...si pentru 2 zile sau 3 , odihna era necesara .
Ca o paranteza , am pescuit si pe balti de afara , unde regulile erau stricte , dar nu mai stricte ca aici , sincer . Acolo te urmaresc baietii cu binoclu la fiecare pas , plus ca esti controlat la iesirea de pe balta .
La noi merge mai greu treaba si datorita mentalitatii romanului , dar totul trebuie modelat in asa fel incat sa fie bine pentru toata lumea .

PS: as prefera sa fiu controlat chiar si sub canapele , decat sa car de scule sute de metri . Daca mai e si o zi cu ploaie si vant , parasesti balta vrei nu vrei...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by valic »

Mihai Vinturache wrote:Intamplarea a facut sa fiu martor cand o trupa de 4 insi, veniti cu un furgon, au incercat sa fure cca 60 kg de crap, in conditiile in care fiecare primise un extras din regulament. In fiecare geanta, in fiecare galeata etc. era bagat cate un crap. Nici eu nu pot da nume pentru ca nu-i cunosc ,dar i-am vazut. Asta ca observatie. In fond omul conduce o afacere si trebuie sa si-o protejeze. Eu nu am ce sa-i reprosez acestui om, am fost tratat cu respect atata vreme cat l-am tratat cu respect. Mai departe este o problema de optiune personala a fiecaruia.
Pe de alta parte, acesta este un forum al pescarilor. Al pescarilor de toate felurile, fie ca sunt ei haiduci sau baltari. Hai sa nu ne luam peste picior pentru asta. Avind in vedere numarul de pescari inscrisi pana acum in asociatie, cred ca nimeni nu se mai poate hazarda sa spuna ca majoritatea sunt haiduci, atata vreme cat cunoastem putini dintre ei. Astfel de afirmatii ne duc intr-o directie gresita. V-ati simtit vreodata luati la misto, la semafor, de cel din BMW-ul de alaturi??? :(
Fiecare pescuieste dupa cum poate, fiecare are anumite conditionari: financiare, fizice, de anturaj, de timp etc. si nu trebuie condamnat pentru asta. Ce sa facem cu cei care merg sa pescuiasca la bulgarul de la Oltenita? Sa-i impuscam???
Pe de alta parte am convingerea ca si haiducii mai viziteaza baltile, macar in prohibitie :D.
Pilotul de avioane utilitare traieste placerea zborului la fel ca cel de pe supersonice. Si ca sa citez si eu o figura celebra... "parerea mea."
Multumesc ne'a Mihai ... ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Indian Larry wrote: as prefera sa fiu controlat chiar si sub canapele , decat sa car de scule sute de metri . Daca mai e si o zi cu ploaie si vant , parasesti balta vrei nu vrei...
Eu am inteles situatia pe care o expui tu. Mi s-a intamplat si mie. La MV2 m-au pus de 3 ori sa scot juvelnicul. Dar in cazul baltii de la Greaca nu e cazul. De aceea am si specificat ca am fost tratat cu respect.
Intri cu masina pana pe locul de pescuit, descarci totul, iar cand trebuie sa pleci, iei masina din parcare, te duci cu ea la locul de pescuit si incarci tot. Asta este momentul in care vine un paznic sa asiste. In cazul prezentat de mine, au inceput crapii din galeti sa dea din coada si paznicii i-au auzit. In restul timpului se face supraveghere prin binoclu.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Si Cu cele spuse mai sus cred ca Mihai a lamurit pe toata lumea. :lol:
Parerea mea, sa citez si eu un clasic in viata ;)
Paulletta
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by valic »

paulletta wrote:Si Cu cele spuse mai sus cred ca Mihai a lamurit pe toata lumea. :lol:
Parerea mea, sa citez si eu un clasic in viata ;)
MULTUMESC Paule ......... parerea mea ... :lol:
Valic
0744 644 368
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Cateva poze de la populare.

Image

Image

Image

Mai multe foto si detalii gasiti la www.greaca-cercani.ro
Paulletta
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Greaca - Cercani

Post by modigliani »

Indian Larry wrote:Mihai , nimeni nu ia pe nimeni peste picior . Ia-o si tu ca pe o parere personala , nu atac la persoana .
Total adevarat , total de acord . Duca-se fiecare pe maluri de ape unde sa se simta bine . Acolo-si alimenteaza hobby-ul ??? Acolo sa fie !!!

Mi-am expus punctul personal de vedere , si-l repet : nu ma reprezinta genul asta de pescuit . Mai mult , nici platit n-as da la peste in ,, Parnaia " aia ( parerea mea - eu ...... ,, clasicul " citat ceva mai sus :D ) , dar la fel repet , fiecare cu nevoile sale !
Fir intins si-un an minunat tuturor pescarilor din tara asta , care - pe unde si-o scoate vergile la aer !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Greaca - Cercani

Post by Sionut »

In week-end la puscarie :

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

@Marius, ai pierdut.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Greaca - Cercani

Post by Armand »

Foarte frumos Ionute!

Felicitari!
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Greaca - Cercani

Post by rubliov »

frumoase capturi!Ionut,esti meserias!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Ono »

Felicitari Ionut si Gabi.
In viata mai si pierzi...
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Greaca - Cercani

Post by Sionut »

@Armand, @Viorel, @Marius
multumesc.

Marius,
data viitoare te anunt mai din timp. Problema e ca nu stiu cand va fi, voi avea un program ff incarcat .
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Ono »

Ionut, vin cu mare placere, daca se mai tine ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Greaca - Cercani

Post by cezar »

Ionut, felicitari pentru capturi si pentru modul "istet" cum faceti reclama investitiei voastre comune cu balta Greaca-Cercani !
Tin sa anunt ca accesul meu pe forumul vostru este inca blocat, iar treaba aia cand a postat Vasile sub numele meu este o farsa de prost gust, ca sa nu zic mai rau. Probabil a facut-o cu o parola pe care o stie numai el si crede ca poate minti pe toata lumea !
Nu am nimic personal cu nimeni, pe tine chiar te apreciez, dar si rabdarea mea are o limita. :evil:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Greaca - Cercani

Post by modigliani »

Sionut wrote:In week-end la puscarie :
...... Nnnnnnnnna ! Na ca .... parerea mea ( sic ) nu-i chiar asa de nefondata ! Ups .......
Cezar wrote:Ionut, felicitari pentru capturi si pentru modul "istet" cum faceti reclama investitiei voastre comune cu balta Greaca-Cercani !
Tin sa anunt ca accesul meu pe forumul vostru este inca blocat, iar treaba aia cand a postat Vasile sub numele meu este o farsa de prost gust, ca sa nu zic mai rau. Probabil a facut-o cu o parola pe care o stie numai el si crede ca poate minti pe toata lumea !
Nu am nimic personal cu nimeni, pe tine chiar te apreciez, dar si rabdarea mea are o limita. :evil:
.........................................................

Mica-i lumea , nene ! ..... Da' mai mic si mai al dracu'-i Netu' ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”