Greaca - Cercani

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Sionut, suna-l pe Liviu si iti spune el exact.
A pescuit la umbrarul 5.
Paulletta
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:
costin stefanescu wrote:ba Cornele,bravo nenicilor ca v-ati distrat,da'mai lasati-o moale fratilor cu laudatul asta , ne facem dracu' de ras :lol: ,la ce balta are George acolo,poate sa dai cu ace goale sa nu prinzi :lol: ,mai bine a-ti face un concurs amical,cine prinde cel mai putin !! :lol:
Pai ce rost mai are concursul asta,Costine,ca deja este un castigator detasat:Sandu Savu!!!!! :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Desigur Ionuţ. Dacă mai ai întrebări după răspunsul lui Paul, îti voi răspunde cu dragă inimă.
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Greaca - Cercani

Post by fish bone »

Bai frate, sa stii ca se intampla ceva pe Greaca Cercani.
Problema asta cu "drogatul" pe malul baltii e destul de delicata. Eu unul am plecat groghi de acolo dupa 10 ore din care efectiv de pescuit 6.
Am ajuns pe balta destul de tarziu, pe la 10:00, si in loc sa bag betele la apa, am inceput impreuna cu Paul, Cornel si Ovidiu sa "prizam" Palinca de Banisor de la bunul prieten Dutu. Asta e un "drog" destul de periculos pentru ca in caz de supradoza, adormi fix pe unde nu te astepti plus ca incepi sa gandesti una si sa vorbesti alta iar pe timp de noapte cand incepe avertizorul de la o lanseta sa urle tu scoti lanseta de langa. Da frate chiar asa am patit.
Pe la 12:00 totusi reusisem sa arunc si eu monturile in apa cu toate ca nu prea vedeam unde arunc. Ma gandeam ca pana dimineata nu voi auzi sunetul avertizorilor dar nu a fost asa. Prima bucatica de 4 kg m-a incalzit nitel, dar la ora 02:00 cand am scos pe mal impreuna cu Miyagi bucata de 11.5 kg deja eu devenisem euforic iar prietenul Miyagi se uita urat la mine.
Atunci am inteles frate cum se face distributia "prafurilor" aici: PRIN APA NENE! SI SELECTIV!
Deci, pui mamaliga pe momitor, bagi trei boabe pe firul de par si arunci. Apoi astepti. Cand reusesti sa scoti peste mai mare de 10kg cu fir neschimbat pe mulineta de 3 ani te simti in al 9-lea cer. Eu zic ca 30 ron/doza de adrenalina e aproape moca plus ca ulterior mai simti asa niste furnicaturi pe sira spinarii cand le arati prietenilor captura in poze. Partea naspa e ca nu totdeauna au astia marfa, asa ca poti sa ai zile in care arunci si la capatul celalalt al firului nu se prinde nimic, adica nu-ti pune nimeni nimic in carlig, nici macar un "joint" de 200-300g. Si atunci devii frustrat nene, intri in fibrilatii, daaaa.., adica ce malaiul tau nu e bun? Ca ala de ce e bucuros langa tine pentru un ciortanel de 2,5kg si tie nu ti se da nimic cu toate ca ai luat-o pe drumul cu gropi si ai si uitat poate sa arunci betele in apa.
Nenea George, eu ma simt bine pe balta matale mai ales cand ma vad si cu prietenii, cu toate ca mai pierd cateodata notiunea timpului si notiunile elementare de pescuit.
@ costin: mi-am insusit observatia. Data viitoare cand mai ajungem la Greaca vom face un concurs de genul cel mai mare crap adus la mal cu fir de 10, lansete de 1.5 m, fara ac.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

Pentru zilele alea de concurs sa reinventam coltul rusinii si botezuri ca premii pentru fiecare loc.
Appo: malaiul era de pe Ghencea :D .
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

fish bone wrote: @ costin: mi-am insusit observatia. Data viitoare cand mai ajungem la Greaca vom face un concurs de genul cel mai mare crap adus la mal cu fir de 10, lansete de 1.5 m, fara ac.
amicului meu i-a rupt de 0,14 la undita care a rezistat la un ciortan de 2 kg :lol: :lol: :lol: i-am spus ca am fir de 0,50 la mine, dar nu a vrut sa se imprumute, asa ca a bagat de 0,18 si nu i-a mai rupt pana a plecat :lol: :lol: :lol: ; il inscriu la concursul sus-mentionat :lol: :lol: :lol:
sanatatzuri la evribadi!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

mdd69ro wrote:
fish bone wrote: @ costin: mi-am insusit observatia. Data viitoare cand mai ajungem la Greaca vom face un concurs de genul cel mai mare crap adus la mal cu fir de 10, lansete de 1.5 m, fara ac.
amicului meu i-a rupt de 0,14 la undita care a rezistat la un ciortan de 2 kg :lol: :lol: :lol: i-am spus ca am fir de 0,50 la mine, dar nu a vrut sa se imprumute, asa ca a bagat de 0,18 si nu i-a mai rupt pana a plecat :lol: :lol: :lol: ; il inscriu la concursul sus-mentionat :lol: :lol: :lol:
sanatatzuri la evribadi!
Poi da da` nu primim decat cu fir de maxim 0,12 :lol: .
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Greaca - Cercani

Post by fish bone »

eu chiar ma gandesc serios la treaba asta...
Costin ne-a provocat asa ca o sa-l lasam pe el sa stabileasca regulile.
Am o singura propunere: dupa inceperea drill-ului cel care mulineaza va fi legat la ochi iar cel care tine minciogul va fi legat la gura.
Nu se accepta sprijin din partea vecinilor de stand, a spectatorilor, etc
Asta evident daca avem ce aduce la mal.
Costine, mai in gluma mai in serios, asteptam regulamentul de la tine si pe urma discutam cu George.
Sunt convins ca vei participa si tu.
Eu ma inscriu primul.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Greaca - Cercani

Post by costin stefanescu »

Liviule,eu nu le am frate cu baltile,la George n-am pescuit niciodata,am fost doar la paranghelii la el,baiatu e de nota 10 dar el stie ca nu pescuiesc acolo, sa ma anuntati cand o mai puneti in gasca ,o sa vin si eu la un gratar si-un spritz ca n-am mai baut de mult cu George!Pauletto transmitei frate salutari din partea mea!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

fish bone wrote:eu chiar ma gandesc serios la treaba asta...
Costin ne-a provocat asa ca o sa-l lasam pe el sa stabileasca regulile.
Am o singura propunere: dupa inceperea drill-ului cel care mulineaza va fi legat la ochi iar cel care tine minciogul va fi legat la gura.
Nu se accepta sprijin din partea vecinilor de stand, a spectatorilor, etc
Asta evident daca avem ce aduce la mal.
Costine, mai in gluma mai in serios, asteptam regulamentul de la tine si pe urma discutam cu George.
Sunt convins ca vei participa si tu.
Eu ma inscriu primul.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si eu al doilea.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Greaca - Cercani

Post by cezar »

Fratilor, va obositi degeaba !
Eu am facut niste investigatii personale si am aflat (la modul cel mai serios) ca Sandu Savu si-a uitat momelile si nada acasa, pe balcon ! Pus in fata acestor vitregii ale sortii, s-a hotarat sa pescuiasca...fara ! :lol: :lol: :lol:

Incercati si voi si o sa vedeti ce prindeti! ;)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

cezar wrote:Fratilor, va obositi degeaba !
Eu am facut niste investigatii personale si am aflat (la modul cel mai serios) ca Sandu Savu si-a uitat momelile si nada acasa, pe balcon ! Pus in fata acestor vitregii ale sortii, s-a hotarat sa pescuiasca...fara ! :lol: :lol: :lol:

Incercati si voi si o sa vedeti ce prindeti! ;)
Pai atunci inseamna ca e un potential pretendent la podium in concursul nostru :D .
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Greaca - Cercani

Post by savu alexandru »

Nu am uitat eu momelile ci Mahoe! Ne-a "imprumutat" Geo niste momeli dar balta e doar de crap "momit la greu"!
Momelile de la Mahoe au ajuns a doua zi la Lilieci si au "facut treaba"; a prins fiul(Bogdan ) cu un prieten, cateva kg de caras(cam ca palma!).
LaPeste
Posts: 16
Joined: 01 Feb 2010, 18:46

Re: Greaca - Cercani

Post by LaPeste »

vreau sa merg si eu pe greaca duminica. plec de dimineata direct de la munca. e drum bun? am auzit ca o sa ploua putin
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Greaca - Cercani

Post by Dumitrescu Iancu »

LaPeste wrote:vreau sa merg si eu pe greaca duminica. plec de dimineata direct de la munca. e drum bun? am auzit ca o sa ploua putin
Drumul este foarte bun,indiferent cat ploua!
LaPeste
Posts: 16
Joined: 01 Feb 2010, 18:46

Re: Greaca - Cercani

Post by LaPeste »

nu va suparati inca o intrebare. ce inseamna umbrare? un fel de foisoare care te apara de ploaie in caz ca ploua sau bate soarele?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Greaca - Cercani

Post by Dumitrescu Iancu »

LaPeste wrote:nu va suparati inca o intrebare. ce inseamna umbrare? un fel de foisoare care te apara de ploaie in caz ca ploua sau bate soarele?
Da,ceva de genul asta!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

LaPeste wrote:vreau sa merg si eu pe greaca duminica. plec de dimineata direct de la munca. e drum bun? am auzit ca o sa ploua putin

Ca-sa poti pescui la Greaca-Cercani in Week trebuie sa suni si sa faci o programare, altfel risti sa nu gasesti loc unde sa pescuiesti.
Suna-l pe George si anunta-l.
Paulletta
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Greaca - Cercani

Post by Eugen Fetes »

Ieri a inceput asfaltarea in comuna Hotarele. Cred ca de luni - marti singura portiune stricata ramane la iesirea din Heresti (zona dealului).
0745578278
ciobeas1
Posts: 14
Joined: 26 Apr 2010, 12:39

Re: Greaca - Cercani

Post by ciobeas1 »

Atentie crapul a intrat la bataie .. a fost un prieten astazi sareau ca nebunii
a luat doar ciortan sub kg eliberat normal, asa ca 1-2 sapt liniste pe aici cred.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

DIN DATA DE 07.06 2010 PE BALTA CERCANI SE PESCUIESTE NUMAI PE BAZA DE ABONAMENT SI RECOMANDARE(ALTFEL BALTA ESTE INCHISA)
Paulletta
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”