Fundulea 2

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Fundulea 2

Post by nexu »

Am facut ieri o iesire, pe baltile Fundulea, stiut fiind ca sunt balti de iarna/primavara,ma mancau palmele rau de tot...
Injectat fiind de reclama care i se face, m`am oprit pe Fundulea2...pe la 7 dimineata, ceata de nu vedeam malu` opus...am aruncat o undita, timp in care Ionut (companionu` meu), a dat la apa o lanseta...imediat a venitara si pasnicu, care ne`a zis cum ca nu ne`am asezat pe locuri prinzatoare, indreptandu`ma mai catre dig, acolo unde era pamantu` batatorit si erau multe urme de scaune, galeti, etc...dupa ce`am vizionat locurile prinzatoare, m`am intors cu ideea sa strang si sa ma mut, doar ca Ionut luase un caras de fro 300gr...acesta a fost un factor hotarator si nu ne`am mai mutat...
Ca s`o scurtez, am avut aruncate cate o varga si doua lansete...dupa 2-3ore, timp in care am prins doar un p...ula ciobanului, am strans unditele, la lansete avand prezentari cam la 10min, cu rateurile de rigoare (carasoi la juma de kil) :twisted:
La final am avut 6,5kile caras, vreo 20buc, palmasi si mai mari, binenteles ca cei scapati fiind cei mai mari, din cauza de lipsa de mincioc :evil:
Taxa 30 ron/zi, monturi fine, de primavara, ace mici si subtiri, 2 viermusi pe ac si doo libelule, iar daca nu`ti trage timp de 10 min, scoate montura si baga libelule din nou, pt ca nu mai ai cu siguranta...daca dati cu 2-3 lansete, este suficient, important este sa va ocupati in permanenta, de libelulele din ac...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 2

Post by Mihai Vinturache »

Bravo Nexule.
Asa ar trebui sa arate mesajele postate la informatiile despre balti.
Parca vad in WE un puhoi de oameni pe aceasta balta.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Fundulea 2

Post by nexu »

Mihai Vinturache wrote:Bravo Nexule.
Asa ar trebui sa arate mesajele postate la informatiile despre balti.
Parca vad in WE un puhoi de oameni pe aceasta balta.
Stai listinit ca si asa e full in week end...apoi cine e atat de credul, incat sa se ia dupa mine??? :twisted:
Ieri desi era luni, ceata si mai tarziu a plouat, pescarii erau la datorie...informatia circula mai mult prin viu grai, decat scrisa ;)
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Fundulea 2

Post by Pacapescarul »

Poze Nexule, poze!
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Fundulea 2

Post by nexu »

Pacapescarul wrote:Poze Nexule, poze!
A facut Ionut, da` n`are nuj ce program sa le scoata...
Oricum, daca treci prin zona, "da o geana" p`acolo si`ai sa`ti dai seama, ca nu stau aia ca fraierii pe mal...
Eu am trecut, am intrebat si mi s`a raspuns(cativa pescari) ca nu merge, da` intr`o zi de luni, sa vezi p`o balta
unde nu merge, douaj de pescari, grupati toti catre dig, bate la ochi...nu te duce in week end ;)
0762 747 895...0732 085 740
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Fundulea 2

Post by nexu »

Pacapescarul wrote:Poze Nexule, poze!


Paca sa bagi poze, am reclamatii ca ai ce poza :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Fundulea 2

Post by p_m_1959 »

Acum vin de la Fundulea,am fost in vizita la Paca,Laloi,Costin,Armand,se prindea caras,mai bine pe partea cu soseaua;
Paca a fost nevoit sa plece odata cu mine dar au ramas ceilalti;diseara aflam rezultatele.
______________________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Fundulea 2

Post by costin stefanescu »

s-a facut ceva treaba,ca sa zic asa,oricum pt vremea asta merge,eu am strans fo'4 kile din care doar 5 punctabili restul crochete la o bere :lol: ,Armand cu Vera au fost campioni si la marime si la cantitate,cred c-au strans spre 8 kile din ce-am vazut, or sa spuna ei!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 2

Post by Mihai Vinturache »

Costine, tot la lansete?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Fundulea 2

Post by Pacapescarul »

Image
Image
Image

Se pre ca a trebuit sa plec tocmai cand i-a venit pofta de mancare. :( :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Fundulea 2

Post by nexu »

costin stefanescu wrote:Armand cu Vera au fost campioni si la marime si la cantitate,cred c-au strans spre 8 kile din ce-am vazut, or sa spuna ei!
Gresit formulat...Intai se mentioneaza pescaru`, apoi soferu`, deci Vera cu Armand, au fost campioni...
0762 747 895...0732 085 740
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Fundulea 2

Post by Armand »

costin stefanescu wrote:s-a facut ceva treaba,ca sa zic asa,oricum pt vremea asta merge,eu am strans fo'4 kile din care doar 5 punctabili restul crochete la o bere :lol: ,Armand cu Vera au fost campioni si la marime si la cantitate,cred c-au strans spre 8 kile din ce-am vazut, or sa spuna ei!
MAMAAA ce ochi ai Costine!!! Daca te vad astia de la SRI ce capacitati ai, te iau pe post de cantar cu laser :lol: :lol:

Deci am avut 7,85 KG cantariti acasa din care au fost cca 850Gr de icre ! Nici cantarele din Cora nu au asa precizie! :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Fundulea 2

Post by costin stefanescu »

:lol: :lol: am zis si eu asa le plesneala,fata de ritmul in care scoteati voi,oricum Vera a fost de departe campioana,inscri-o frate pe la concursuri,le da alora cu tifla-n nas :lol: !
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Fundulea 2

Post by Armand »

Daca ma bag si eu runner...sa mai dau o nada, sa fac o linie, ii asez scaunu ...are sanse reale sa ia toate cupele :lol: :lol: :lol: !
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Fundulea 2

Post by p_m_1959 »

Am fost ieri pe Fundulea2,am prins vreo 4 kile de caras frumos,toti din dreapta mea au prins cel putin
un ciortan;am pescuit intre orele 11-16 pe o vreme de cacao.
___________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Fundulea 2

Post by Pacapescarul »

Am fost azi pe balta. Pestele s-a retras la apa adanca spre digul de varsare. Beleaua e ca acolo nu sunt decat foarte putine locuri bune de pescuit. M-am chinuit vreo 2 ore pe malul inalt (opus cu satul) si am luat 4 carasi la 250gr. Nemairezistand vantului, care batea ca nebunul direct in fata, am renuntat si m-am mutat pe malul opus langa baraca paznicilor. Intr-o ora a tras doar un carasel ca degetu, asa ca am strans si am plecat acasa. Taxa 50 lei.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Fundulea 2

Post by Mihai Vinturache »

Probabil ca daca vremea continua ca in ultimele 2 zile (si se pare ca asa va fi) pestele se va intoarce din nou la apa mai mica. Se pregateste de bataie si trebuie sa se hraneasca.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Fundulea 2

Post by mikcutu »

sambata am inplan sa ajung acolo...are cine ceva hint-uri de dat?
rama sau libelula sau vierme?
nada ceva?
locuri?
undita sau lansete?
Za dacs cam from za tracs!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Fundulea 2

Post by nexu »

Am fo` sambata si n`am vazut un tac, duminica de asemenea, in ambele zile s`au luat 2-3 carasi pe toata balta...
Tre` sa treaca macar 5 zile de caldura, apoi se poate mere ...da` aveti nr adminului, Florin , 0735 945 137, sunati`l ca nu va minte niciodata, el are tot interesu` sa spuna cand mananca pestele, pt ca se asteapta la frun comentariu bazat de la voi :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Fundulea 2

Post by mikcutu »

Dupa cum ziceam, am fost sambata pe Fundulea 2. Am dat in stanga cabanei paznicilor, in ingraditura de pomisori. Eu am pescuit cu 4 lansete si o undita iar de prins am prins numai un carasel la undita...nici nu mai stiu la ce momeala ... la cate am tot incercal, dar parca era vierme. Nici cei de pe langa mine nu cred ca au prins mai mult de 10 carasi. Din ce am inteles de la un nene care parea de-al casei, in aceasta perioada, ar fi mers in zona digului din aval, la apa mai mare unde s-ar fi luat cativa crapi in jur de 3 Kg.

Apropos, era lume la ca balamuc...nu aveai loc sa arunci un ac. Se pescuia chiar si pe malul opus unde era f. inalt.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”