Lilieci - La Costel

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Lilieci - La Costel

Post by Albatrin »

O suprafaţă de 9ha luciu de apă, amenajată şi dată la pescuit din 2009.
Cel mai bine o cunoaşte Marian Popa „p_m_1959”, pe care-l rugăm să ne spună TOT ce ştie despre această baltă!!!
Ce ştim cu certitudine este că administratorul, Costică Moldoveanu, este un om de toată isprava, care a pus tot sufletul pentru acţiunea "Veniţi cu Maty pe Lilieci să-l ajutăm pe Luca" şi a cărei reuşită i se datorează într-o proporţie foarte mare.
Credem că de ieri, 6.02.2010, între APC21 şi administraţia bălţii a început o lungă şi fructoasă colaborare!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by FAE »

:D SALVE :D
Citeva date despre aceasta balta se poate...taxe,conditi ,drum,posibilitati de acces, ce peste este in ea....etc...!pun aceste intrebari ptr. pescuitul de primavara-toamna(tirziu)...
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Lilieci - La Costel

Post by Dumitrescu Iancu »

FAE wrote::D SALVE :D
Citeva date despre aceasta balta se poate...taxe,conditi ,drum,posibilitati de acces, ce peste este in ea....etc...!pun aceste intrebari ptr. pescuitul de primavara-toamna(tirziu)...
;) SA TRAITI BINE ;)
Fae,iti vom da toate detaliile,daca ai bunavointa sa ne mai pasuiesti putin!Urmeaza sa mai discutam cu adminul respectiv,si dupa accea vom posta conditiile in care pot pescui atat membrii APC21,cat si ne-membrii!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Lilieci - La Costel

Post by rebeu »

Verifica cineva dacă e corect ce-am editat aici?

http://wikimapia.org/#lat=44.5553716&lo ... 29&m=b&v=1
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lilieci - La Costel

Post by Albatrin »

rebeu wrote:Verifica cineva dacă e corect ce-am editat aici?

http://wikimapia.org/#lat=44.5553716&lo ... 29&m=b&v=1
Perfect corect coane Radule!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Acum vreo 10 ani vin acasa de la munca,si cearta mare in fata blocului;trei vecini fusesera la peste si au prins peste mult :
-unde ai fost Golosoi la peste?
-la o balta Sandule! au inceput reprosurile de rigoare,ca eu ti-am spus tie unde am fost,dar
tu nu si tot asa.
Las sa treaca ziua aia si a doua zi ,dau telefon lui Golosoi,sa-mi faca o mamaliga(facea o mamaliga ptr momitor de se lipea de cerul gurii,
nici nu aveai nevoie de carlig) si il iau la intrebari; ia zi-mi si mie unde ai fost la peste? nimic,nimic nu am scos de la el dar din raspunsurile
vagi pe care mi le-a dat am ajuns la concluzia ca au fost la Gogosari 1;ce sa va spun la ora 14 eram cu lansetele in apa si a inceput recitalul,
pina a doua zi am prins mult peste printre care si captura mea :un romanesc de 12,5kg.
La ora 13 am plecat spre Alexandria la parinti,multumindu-i in gand lui Golosoi ca nu m-a mintit,dar ptr ca exista un dar,de ce eu am prins
numai crap romanesc iar el prisese preponderent cteno?
trec cateva zile si ma intorc de la muncile campului,incepusera ploile rau de tot si nu mai puteam face nimic,ajung seara acasa ,comitetul de
primire in fata blocului:l-au spart astia iar pe ten!unde dracu ma?,ca ti-e frica sa iesi fara umbrela din casa.
ce s-o mai lungesc la urmatoarea lor partida de pescuit impreuna cu un prieten ne urcam in masina si incepem urmarirea,(aflasem noi ceva
de la un prieten comun,cam unde ar putea pescui) si asa i-am gasit la Catrunesti 1 asa se numea sub patronajuil d-lui Bala,Lilieci la Costel
de anul trecut.
A doua zi eram pe balta,rezultatele:1...bucati de ten cam la 2-3 kile bucata pe care i-am aruncat ca sant traistar.
Atat pentru astazi,mai e si maine o zi ! incepem cu momeli,monturi si locuri prinzatoare.
___________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lilieci - La Costel

Post by Albatrin »

Aşa Mariane, de când îţi aştept postările !!!
P.S. Cu locurile prinzătoare mai uşor, că balta n-are decât 9ha :D :D :D
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Cristi nu sant de acord cu tine! in acelasi loc,acolo la Lilieci,manca pestele pana la o anumita
ora si distanta fata se mal, dupa care incepea sa manance mai aproape de mal si mai in lateral,
si e doar un exemplu.
Pana sa administreze Costel balta,nu erau mai mult de 7-8 locuri daca le includem si pe cele
la care ajungeai prin balarii inalte cat tine!
pe vremea lui Bala(fostul propietar)la ora 8 am se furaja pestele ,si indiferent cu ce nada pescuiai
pana spre seara nu vedeai un tac,pentru ca pestele se ridica dupa fund ca sa manance pleava aia
sau ce le da mancare,deci eram contra cronometru:la ora 5am eram cu lansetele in apa,peste juma
de ora incepea sa traga,iar la ora 8 fie ca-i da mancare sau nu puteai sa pleci acasa.
_______________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

La inceput ,pescuiam pe balta asta la bomba,iar pe momitor puneam o nada formata din:
-doua parti faina de orz
-0 parte faina de grau
-halva alba 10%
-o lingura de amidon alimentar
-se amesteca toate astea intr-un vas(eu folosesc un pet de 5l taiat pe jumatate),apoi se pune
cate un pic de apa,neaparat din balta,(ceva cu ph nu stiu sa va spun)pana se face un terci;
cat timp desfaci lansetele,terciul se intareste si e numai bun de pus pe momitor,cu nada asta il rupeam pe ten';
incercati!nu aveti ce pierde,si sa nu ma luati cu chestii ca dai la bomba ca nu stiu ce ca am sa tac.
___________________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Dupa postarea anterioara mi-a venit o idee si cred ca e foarte buna:
cred ca este mai bine ca voi sa ma intrebati iar eu sa va raspund,
ar fi ceva interactiv,si nu v-as mai plictisi cu ceva ce nu va intereseaza.
____________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lilieci - La Costel

Post by Albatrin »

p_m_1959 wrote:Dupa postarea anterioara mi-a venit o idee si cred ca e foarte buna:
cred ca este mai bine ca voi sa ma intrebati iar eu sa va raspund,
ar fi ceva interactiv,si nu v-as mai plictisi cu ceva ce nu va intereseaza.
Mariane, eu zic să ne spui cam de câte ori ai fost anul trecut, ce capturi ai avut şi mai ales la ce.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Am fost de cel putin 25 de ori si am prins in medie 25kg de peste,anul trecut a mancat
preponderent la mamaliga,iar spre toamna la pelete pentru pesti exotici.
E..,multe de spus!cine nu ma crede sa dea o bere!
_______________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lilieci - La Costel

Post by Albatrin »

p_m_1959 wrote:Am fost de cel putin 25 de ori si am prins in medie 25kg de peste,anul trecut a mancat
preponderent la mamaliga,iar spre toamna la pelete pentru pesti exotici.
E..,multe de spus!cine nu ma crede sa dea o bere!
Ia d-aici şi dă-i bătaie :!: :!: :!: Image :lol: :lol: :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by costin stefanescu »

Marine,las-o dracu' ai fost azi la peste si n-ai zis ce-ai facut!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:Marine,las-o dracu' ai fost azi la peste si n-ai zis ce-ai facut!
Grasule zi-i frate odata cand vrei sa iesi,unde shi la ce ca am terminat toti peretii si nu mai am pe ce sa ma urc? In plus o sa te bazai pana-mi bei berea pentru bulgareshtili alea.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by costin stefanescu »

Cornele,asa le zicem noi dar nu sant bulgaresti,sant de la SPRO,insa la noi nu le importa nimeni si le luam din Ruse de la un turc,acum cativa ani faceam curse speciale pana la bulgari sa iau pt lume naluci,insa sa stii ca sant scumpe ,aprox. 5 euro bucata,acum am inteles ca au aparut si la noi niste copii la juma' de pret insa nu stiu cum actioneaza prin apa
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by Eugen Fetes »

costin stefanescu wrote:Cornele,asa le zicem noi dar nu sant bulgaresti,sant de la SPRO,insa la noi nu le importa nimeni si le luam din Ruse de la un turc,acum cativa ani faceam curse speciale pana la bulgari sa iau pt lume naluci,insa sa stii ca sant scumpe ,aprox. 5 euro bucata,acum am inteles ca au aparut si la noi niste copii la juma' de pret insa nu stiu cum actioneaza prin apa

La avat nu le-am probat ca nu am avut cand. Le-am testat intr-o partida scurta la stiuca si am ratat una, iar pe o alta am invatat-o sa respire aer de Bucuresti... asta in mai putin de 1 ora.
0745578278
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:Cornele,asa le zicem noi dar nu sant bulgaresti,sant de la SPRO,insa la noi nu le importa nimeni si le luam din Ruse de la un turc,acum cativa ani faceam curse speciale pana la bulgari sa iau pt lume naluci,insa sa stii ca sant scumpe ,aprox. 5 euro bucata,acum am inteles ca au aparut si la noi niste copii la juma' de pret insa nu stiu cum actioneaza prin apa
Eram convins ca-s de la SPRO 8-) . Sunt si eu amator daca se mai baga cineva: biban,stiuca si salau ca si coloristica.
Dau de baut.
Copiile le-a gasit Mishu Vanturache la expert-fishing si sunt EFFZETT; nu-s chiar rele,dar e diferenta de la cer la pamant intre ele.
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by mdd69ro »

p_m_1959 wrote:Am fost de cel putin 25 de ori si am prins in medie 25kg de peste,anul trecut a mancat
preponderent la mamaliga,iar spre toamna la pelete pentru pesti exotici.
E..,multe de spus!cine nu ma crede sa dea o bere!
_______________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!

anu' asta, dupa copca, ai mai fost? daca da, ai mai luat ceva? care sunt conditiile acum si la ce mai maninca? de locuri ne zici ceva?
multumesc anticipat!
sanatate maxima!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

anu' asta, dupa copca, ai mai fost? daca da, ai mai luat ceva? care sunt conditiile acum si la ce mai maninca? de locuri ne zici ceva?
multumesc anticipat!
sanatate maxima![/quote]

Nu ,nu am fost dar am auzit ca duminica mai era gheata rupta la maluri,atat cat sa nu poti pescui nici dupa mal nici sa urci pe ea.
____________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”