Lilieci - La Costel

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Lilieci - La Costel

Post by Pacapescarul »

Asa cum a scris si Cornel, pe la pranz am aterizat si eu la Lilieci. L-am gasit pe Miyagi facand scurta la mana cu varga de 6m, la carasel.
M-am pus si eu pe treaba cu feeder-ele si am luat vro 2 kile, printre care cativa mai rasariti.

Image

Costel a fost de nota 10, vazand ca am ajuns la pranz si dau doar cu 2 bete, a mai umblat la taxa in favoarea mea.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Cornele!dragul mosului,uite cum facem vinerea urmatoare merg impreuna cu Paca
la Costel,daca vrei vin-o si tu,iti alegi ce loc vrei,iar la sfarsit numaram ciortanii.
ai mai multi platesc balta pentru amandoi,ai mai putini platesti tu!? ce zici !?te bagi?
______________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by Miyagi »

p_m_1959 wrote:Cornele!dragul mosului,uite cum facem vinerea urmatoare merg impreuna cu Paca
la Costel,daca vrei vin-o si tu,iti alegi ce loc vrei,iar la sfarsit numaram ciortanii.
ai mai multi platesc balta pentru amandoi,ai mai putini platesti tu!? ce zici !?te bagi?
______________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
M-as baga ca-mi place compania da` o sa ies cu cumnatamiu ca deabia s-a intors in tara la un crap si stam peste noapte la casuta. O lasam pe dupa Pasti ok?
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Nu m-am facut inteles: pescuiala este pe data de 09.04.2010! oricum conteaza mai putin
cine prinde mai mult,sau mai putin,important e sa ne simtim bine!
_________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by Miyagi »

p_m_1959 wrote:Nu m-am facut inteles: pescuiala este pe data de 09.04.2010! oricum conteaza mai putin
cine prinde mai mult,sau mai putin,important e sa ne simtim bine!
_________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
E foarte adevarat si asta e cel mai important si pentru mine. Tu crezi ca noi am facut vre-un concurs pe acolo? chiar am fost misto si singuri-singurei :D . Mi-a placut si abia astept sa iesim,iar. In ce priveste WE de dupa pasti voi fi la Sarulesti la Salau - incepe campionatul de spinning.
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Aseara am vorbit cu Costel de la Lilieci: luni a fost balta plina,s-a prins caras,ciortan la 1,5-2 kile
si un crap de 7kile,asta din ce stie el.
__________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

nu am fost NICIODATA pe aceasta balta!va rog sa-mi dati detalii (cum se ajunge) ca parca m-as "risca" si ei la o iesire!iar tax este asa cum s-a postat:40 ron ptr membrii APC21?va multumesc!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Lilieci - La Costel

Post by cezar »

ALIN66 wrote:nu am fost NICIODATA pe aceasta balta!va rog sa-mi dati detalii (cum se ajunge) ca parca m-as "risca" si ei la o iesire!va multumesc!
Bucuresti-Afumati-Sindrilita-Lilieci, apoi dreapta cca 100 m spre hagiesti si imediat stanga, pe drumul pietruit (pe langa biserica) pana la dig. De la asfalt - cca 500 m. Balta este cea din stanga.
Alta varianta : din Lilieci, dupa a doua Vulcanizare, faceti dreapta si ajungeti, dupa cca 7-800 m, pe malul celalalt al aceleasi balti.
Daca aratati carnetul PC21, aveti reducere (40 lei in loc de 50)
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

Bucuresti-Afumati-Sindrilita-Lilieci, apoi dreapta cca 100 m spre hagiesti si imediat stanga, pe drumul pietruit (pe langa biserica) pana la dig. De la asfalt - cca 500 m. Balta este cea din stanga.
Alta varianta : din Lilieci, dupa a doua Vulcanizare, faceti dreapta si ajungeti, dupa cca 7-800 m, pe malul celalalt al aceleasi balti.
Daca aratati carnetul PC21, aveti reducere (40 lei in loc de 50)[/quote]
multumesc mult ptr raspuns!am pus aceasta intrebare deoarece unele voci"din targ" spun ca balta e "fosta groapa de gunoi a satului"sau groapa de gunoi se afla pe malul ei,etc!din postari am inteles ca este vb de o balta curata,populata recent!zilele astea sigur o voi incerca!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Lilieci - La Costel

Post by cezar »

ALIN66 wrote:Bucuresti-Afumati-Sindrilita-Lilieci, apoi dreapta cca 100 m spre hagiesti si imediat stanga, pe drumul pietruit (pe langa biserica) pana la dig. De la asfalt - cca 500 m. Balta este cea din stanga.
Alta varianta : din Lilieci, dupa a doua Vulcanizare, faceti dreapta si ajungeti, dupa cca 7-800 m, pe malul celalalt al aceleasi balti.
Daca aratati carnetul PC21, aveti reducere (40 lei in loc de 50)
multumesc mult ptr raspuns!am pus aceasta intrebare deoarece unele voci"din targ" spun ca balta e "fosta groapa de gunoi a satului"sau groapa de gunoi se afla pe malul ei,etc!din postari am inteles ca este vb de o balta curata,populata recent!zilele astea sigur o voi incerca![/quote]

Este o balta ingrijita, patronul este un om de toata isprava, care se ocupa si de curatenie. Acuma, nu e nici ca la farmacie, dar este mult peste alte balti cu pretentii mai mari.
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Balta nu este fosta groapa de gunoi, ci fosta pepinira a D-lui Bala,in aceasta balta se
baga puiet care era furajat si in functie de marime era imprastiat in celelalte 12-13
balti pe care le avea acum 10 ani;inca ceva Bala cu toate defectele lui este ing.pisci-
col si fost sef a piscicolei Ialomita.
__________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

[quote="p_m_1959"]Balta nu este fosta groapa de gunoi, ci fosta pepinira a D-lui Bala,in aceasta balta se
baga puiet care era furajat si in functie de marime era imprastiat in celelalte 12-13
balti pe care le avea acum 10 ani;inca ceva Bala cu toate defectele lui este ing.pisci-
col si fost sef a piscicolei Ialomita.
____________________________
@p_m_1959 fiindca ai fost "laudat" de prieteni ca ,cunosti cel mai bine dintre toti balta,te mai deranjez cu niste intrebari:se pescuieste pe ambele maluri si unde dupa parerea ta ar fi un loc mai bun de prins?nu merg neaparat sa iau peste acasa,dar daca tot merg pe balta sa n-am un tac doua acolo parca ar fi pacat....!apropo,mai apelez o data la bunavointa ta:cu ce momeli sa mereg in perioada asta?multumesc mult ptr rabdare!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Lilieci - La Costel

Post by p_m_1959 »

Se pescuieste pe ambele parti dar eu zic sa pescuiesti pe partea satului
si cat mai in aval,ca punct de reper sant 2 salcii pe mal,se pescuieste
cu fir subtire,cirlige nr. 12-14,viermusi in combinatie cu pufuleti cu miere
si cu usturoi,cat despre ''laude'' nici vorba de asa ceva este pur si simplu
noroc si perseverenta,si nu in ultimul rand vreo 40 de ani pescuit.
___________________________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
l
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lilieci - La Costel

Post by mdd69ro »

Multumim de detalii!
Cred ca trebuie udate(adica sa faca baie pescarul care prinde cel mai mult)! ;) :D :D :D
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

p_m_1959 wrote:Se pescuieste pe ambele parti dar eu zic sa pescuiesti pe partea satului
si cat mai in aval,ca punct de reper sant 2 salcii pe mal,se pescuieste
cu fir subtire,cirlige nr. 12-14,viermusi in combinatie cu pufuleti cu miere
si cu usturoi,cat despre ''laude'' nici vorba de asa ceva este pur si simplu
noroc si perseverenta,si nu in ultimul rand vreo 40 de ani pescuit.
___________________________________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
l
multumesc mult si ,dece nu ,poate ne vedem pe balta!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Lilieci - La Costel

Post by valibu »

Nu am putut sta acasa, am luat doua tevi si am dat o tura pe cateva balti. Pe Fundulea 7 cateva masini, somaj la greu. Pe Fundulea 2 ziceai ca a dat drumul la foame, om lamga om, bat langa bat. Am stat ceva vreme, dar nu am vazut nimic impresionant (poate s-a luat, vorbesc doar de ce am vazut). Pe Fundulea 1 ceva mai lejer, dar nu am stat sa ved ce si cum. La Matara nici o miscare, nici macar picior de pescar. La fel si pe Mariuta. Hagiestii si Catrunestii destul de aglomerati, dar nici aici nu am vazut miscare. M-am oprit la Costel, unde am si pescuit pret de 2 ceasuri. Carasel auriu, dar si caras mare, trecut de litra. Am vazut si ceva ciortani, in jur de 1 kg. Din spusele pescarilor s-a scos si mai mare.
Cred ca saptamana viitoare incerc o iesire cu noaptea in cap (astazi am ajuns pe la 11) :roll: :roll: :roll: Daca si pescarii ar tine cont de curatenie, ar fi perfect. Este singurul capitol la care balta lasa de dorit.
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

maine vreau sa incerc balta !sfaturi de ultima ora va rog!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Lilieci - La Costel

Post by savu alexandru »

Oamenii sunt foarte ciudati ca posteaza pe Lilieci ce au visat si prin ce intersectii au ajuns(dar absolut nimic despre Lilieci ca probabil nu stiu ca e in Romania! ). Ar trebui sa faca cineva o educatie ca sa nu postezi deecat referitor la subiect! Ajungem sa ne facem de "rasul curcilor" cu tampenii de genul anterior!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Lilieci - La Costel

Post by savu alexandru »

maine vreau sa incerc balta !sfaturi de ultima ora va rog!ALIN66

Sfaturi de ultima ora sunt fantastic de multe si ajungi la pensie:
- ai achitat creditele bancare(daca ti-ai permis!);
- ai platit factura la internet, electrica, telefoane fixe/mobile;
-ai aruncat gunoiul avand grija sa nu arunci tigara nestinsa, ai stins calculatorul, ai oprit hota de la bucatarie;
Ai luat ce trebuia pentru pescuit?
Ar include sculele de pescuit, momeli, ustensile adiacente(scaune, juvelnic, mincioc, umbrela, acte, bani!)
Daca e sa enumerez totul nu as mai ajunge sambata viitoare pe balta! Se pare ca ai "ochi albastri"!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lilieci - La Costel

Post by ALIN66 »

spre deosebire de altii,abia marti 13.04.2010 am aflat ca lilieci este o localitate din romania (jud ialomita-cu ocazia asta am aflat si ca romania este impartita administrativ-teritorial in mai multe judete!)le-am respectat sfaturile platindu-mi facturile(inclusiv datoriile bancare)si,ptr linistea lor, am luat legatura si cu un avocat facindu-mi cu ocazia asta testamentul(asta deoarece am uitat sa-mi sting tigarea uitata in scrumiera si mi-e frica de sotie! :lol: :lol:) si impreuna cu doi prieteni,am plecat pe balta! :D partida reusita,caras si la 1/2 kg,mult carasel coi(eliberat),apa inca rece ptr aceasta perioada!sa se mai incalzeasca si voi reveni la o partida!a si deoarece un "prieten"este interesat de culoarea ochilor mei(in treacat ii spun ca sunt heterosexual convins)ca sa nu-l dezamagesc ii comunic cu aceasta ocazie ca am ochii verzi-caprui,si ca din pacate cand am plecat pe balta mi-am luat(din greseala desigur)si sculele(lansetele dotate complet,si minciocul,si juvelnicul,si banii,si scaunul,ce mai ,tot necesarul!promit ca nu se va mai repeta!) :lol: :lol:
Last edited by ALIN66 on 19 Apr 2010, 13:13, edited 1 time in total.
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”