Balta Chiala

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Balta Chiala

Post by cezar »

Am pescuit duminică, pe o vreme câinoasă, pe Chiala. Am fost împreună cu Vali Trocan, Ionuț Drăgulănescu, Costin Ștefănescu, Petre și Neluțu Măinescu, Mircea Bone, Cristi Honț, Paulletta și Aura C.

Toată lumea a prins pește, caras mare (300-600 grame) și ciortan (1,5-2,5 kg), în ciuda condițiilor meteo total nefavorabile.
Taxa 50 lei.
Aglomerat, trebuie ajuns devreme pentru a prinde loc.
Traseu: Bucuresti-Pantelimon-Fundulea-Tamadau, apoi, inainte de intrarea în Călăreți, dreapta spre Sărulești Gară. Chiar înainte de barieră se face stânga câteva sute de metri, apoi pe lângă o clădire galbenă (mică benzinărie) stanga, rămâne tot pe stânga un teren de fotbal. Se ține drumul cam 500 metri și se coboară la baltă. Drumul are suport de piatră și este destul de neted.

Balta este mică, acum merge în draci, dar nu știu pentru cât timp.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Balta Chiala

Post by Dan T »

Uhhhh...!!! V-a invatat Paulleta la ligheane :shock: :shock: :shock:
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta Chiala

Post by Victor »

cam tirzie informatia,avind in vedere ca lumea cealalta a primita pe data de 15.
vinul banuiesc ca a fost baut impreuna cu cel care a fost cu informatia. :roll:
0762965992
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Balta Chiala

Post by laloi »

Victor wrote:cam tirzie informatia,avind in vedere ca lumea cealalta a primita pe data de 15.
vinul banuiesc ca a fost baut impreuna cu cel care a fost cu informatia. :roll:
In comparatie cu info furnizata de dvs in topicul urmator, "am prins", e chiar luxurianta :mrgreen: ... eu oricum va multumesc pentru reteta de preparare a srotului sub forma de pufuleti negri, ca sa le zic asa, luasem si eu din obor odata, dar nu am stiut cum sa il pregatesc... fir intins!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta Chiala

Post by Victor »

multumesc ca am fost de folos cu ceva ...omul cit traieste invata ....,si cind moare...
0762965992
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Balta Chiala

Post by Victor »

cit despre balti sau locuri de succes e mai bine sa le tii pentru tine ,decit sa le gasesti ocupate de altii care vor informatia mura-n -gura.
aviz circotasilor.
0762965992
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Balta Chiala

Post by mikcutu »

merge cineva maine?
Za dacs cam from za tracs!
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: Balta Chiala

Post by Ionut »

Balta este foarte aglomerata iar ca sa gasiti loc pe ea trebuie sa ajungeti pana in ora 4:30.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Balta Chiala

Post by mikcutu »

asadar, am ajuns destul de tarziu (07:30)si cu greu am mai gasit un loc in dreapta restaurantului.
pana pe la 10 am tot incercat la crap dar fara rezultat; apoi am trecut pe caras.
am dat cu rama, viermusi, porumb de floricele si technopufi, porumb de plastic si pufuleti dar nu am prins decat la rama si la porumb de plastic.
din pacate, m-am prins destl de tarziu ca pestele mananca in 30-35 m de mal si am cam pierdut timpul.

pe arc am folosit nada de crap (benzar + MHLM + lapte de porumb + alte dracii de crap)

deci, daca mergeti, nu va carati cu bete de 3.90, de crap, ca mai mult va incurca. se pot folosi cele de dunare bine-merci.
Attachments
~700 g
~700 g
restul
restul
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Balta Chiala

Post by mikcutu »

btw, merci Cezar pentru pont.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”