Valea Argovei 3 - La Motor

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Valea Argovei 3 - La Motor

Post by Mihai Vinturache »

Este o balta pe care am mai incercat-o de cateva ori si anul trecut.
Mi-am propus o prima iesire in acest an in conditii mai economice asa ca m-am prezentat duminica dimineata pe aceasta balta, sambata fiind dedicata altor probleme.
Taxa pe balta : 50 lei/12 ore sau 75 lei/24 de ore. Se poate pescui cu 5 scule, se retin 4 kg de crap mai mare de 1 kg si 6 kg de caras.
Drumul foarte bun pana la locul de pescuit unde poti tine masina langa tine.
Duminica balta a fost foarte lejera din punct de vedere al aglomeratiei, fiind totusi destui pescari pe mal, deosebit de civilizata dpdv al comportamentului celorlalti pescari. Administrator primitor si discret.
Am ajuns pe balta pe la ora 6 si am inceput sa pescuiesc pe la ora 7 iar la ora 15 am inceput sa strangem ca ne ameninta ploaia. Am pescuit cu 3 lansete pregatite pentru crap si 2 feedere.
Am prins cam 3 kg de caras la 150 gr. bucata (3-4 ceva mai marisori) la feeder, la viermusi si rama, cu nada pentru apa rece.
La lansete am pescuit la distanta si am luat 2 crapi de 1,5 kg si 1 de 1,2 kg. Cam dupa ora 13 la feedere activitatea a incetat total iar la lansete am inceput sa prind crapi sub 1 kg (vreo 6 bucati) eliberati. Toti crapii au fost prinsi la buchet de rama, desi am incercat diverse combinatii de porumb (bonduelle, cu capsuna, cu miere, cu vanilie). In arc am avut mamaliga cu halva.
Mi-am uitat acasa galeata cu nade Benzar si cu boilesuri, asa ca n-am incercat cu altceva in arc.
Vremea a fost schimbatoare si spre pranz a inceput sa bata vantul.

Nenea Gicu a pescuit cu 3 undite. A prins si el cam 3 kg de caras nadit cu grau umezit, tot la 150 gr.
Dupa pranz a inceput sa prinda ciortani, a oprit unul trecut de 1 kg si restul 4-5 sub limita au fost eliberati
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by shogunu65 »

puteti da niste detalii despre locatie? stiu unde este satul Valea Argovei, da nu mi dau seama de care balta vorbiti.

multumesc frumos!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by Mihai Vinturache »

Se merge pe A2 si se iese de pe autostrada la Lehliu. La iesirea din nodul rutier se face la stanga spre Lehliu iar in mijlocul satului, inaintea intersectiei cu calea ferata, se face la stanga spre Valea Argovei. Dupa circa 7 km drumul trece printre 2 balti. Acolo trebuie facut la stanga, pe langa balta, e un drum de servitute foarte bine intretinut. Prima balta, chiar la drum, este La Motor. Vezi poza.
Attachments
La Motor.JPG
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by shogunu65 »

va multumesc!

sper sa fie vreme buna duminica :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by cezar »

Azi am fost, împreună cu Mihai Vînturache, Radu Lalescu şi Nenea Gicu să vedem pista de concurs. Este foarte promiţătoare, arată foarte bine
şi am bătut palma cu patronul pentru concursul din 18.05.2013.
Am şi pescuit, cu bon de 50 lei (casă de marcaj!). Am prins, între orele 6,15 şi 13,30, un număr de 7 ciortani şi vreo 4 kg de caras plin de icre.
Precizez că la ora 7,30 avem deja trei ciortani la 1,3-1,4 kg, deci îmi făcusem porţia de crap, conform regulamentului bălţii. Apoi am pescuit exclusiv c@r la crap.
Carasul a fost bonus, nu l-am vizat in mod deosebit, ci mai mult am testat monturi si momeli pentru crap.
Ciortanul este ori 1.0- 1,4 kg, ori de 0,5-0,7 kg.

Se pare că sunt şi crapi mai mari, dar eu nu am prins. În schimb, au fost destule rupturi, pentru că am pescuit la monturi fff fine, la lansetă şi feeder.

Momeala victorioasa-viermusul

Cred că va fi un concurs foarte reuşit. Mie mi-a fost lene să-mi fac undiţă cu plută, dar cine a încercat, a avut randament. Şi...rupturi !
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by Victor »

cindva....acu vreo 15 ani ,cind era patron deputatul Pavelescu,l-am zapacit pe caras,-17 kg,media 3-400 gr,luat la patratica de mamaliga,cu 5 lansete.
era si atunci crap in balta ,dar mai rar.
acum, cred ca barilla 47 ar fi cele mai nimerite
0762965992
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by adrian74 »

va salut cu respect...
am fost si eu aici ''la motor'' acum 3 saptamani...3kg de caras si un ciortan frumos la 3,8kg... si acum 3 zile al luat in 20h 2 carasi... :o
o sa revin si cu o poza dar nu stiu sa o'' micsorez''...
niciodata nu spun NICIODATA...
User avatar
adrian74
Posts: 32
Joined: 24 Mar 2013, 13:45
Location: Bucuresti

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by adrian74 »

un ciortan frumos...
Attachments
DSC00163.JPG
niciodata nu spun NICIODATA...
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Valea Argovei 3 - La Motor

Post by shogunu65 »

a fost cineva anul asta?
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”