Lacul Baneasa

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Lacul Baneasa

Post by PETREMAN »

Am fost duminica pe Baneasa ,pe partea cu strandul Baneasa sau fostul strand as putea sa-i spun ....la cum arata :lol: , taxa este 50 ron de la 6 dimineata pana la ora 20 , se poate retine 5 kg de crap ( doar bucati peste kilogram restul ce este sub se elibereaza ) iar restul speciilor la liber, la salau ai voie doar cu pestisor viu ...nu este voie sa pescuiesti la plastice sau table :( . Am ajuns tarziu pe balta ....locuri putine dar am gasit pana la urma , locuri bune sub salcii ...la umbra :lol: si am stat pana pe la ora 13 cand si soarele care a intrat pe locurile noastre la umbra si cei veniti sa se scalde m-au rapus . Am prins un ciortan la 1,5 kg la undita ,doua platici la kg una la undita si una la feeder , un caras la juma de kil tot la feeder si o groaza de ciortanici sub kilogram pe care le-am eliberat .Ca momeala am folosit patratica de mamaliga ,cocolos de paine ,pufarine si porumb bonduelle , am evitat sa folosesc rame sau viemusi pt ca stiam ca sunt somni africani in balta si m-am gandit sa nu-i provoc :lol: ..... dar tot degeaba ....astia mananca orice :( . Intre pestii astia pe care i-am prins au intrat si o groaza de somni africani (am prins somni africani si la doua boabe pe ac si la cocolos ....la orice ...mama lor :evil: ) ....deci daca scapau boabele de bonduelle fara sa le vada africanii prindeai crap sau platica daca nu ....african :lol: ...una peste alta ...aproape , umbra pana pe la 13-14 , masina langa tine iar pestele a mers destul de bine cat sa-mi mai aduc aminte cum e cu ciotani peste kg la undita in drill . Ca un sfat cine poate sa mearga in cursul saptamanii e mai castigat .....locuri mai multe si fara scaldatori ;)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”