Tineretului

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Tineretului

Post by valic »

Saltare Fratilor,

Acu' juma' de ora am venit de pe Tineretului. Am Fost cu Papusha si cu Oscar, intre 16 si 17 (ca dupa vot, deh, sa ne relaxam).
Am plecat cu lanseta de rapitor "light" cea ce o folosesc pt barca, de 1,90 si textil de 0,18.
Cand sa plec, imi dau seama ca toate nalucile sunt in uscatorie, a carei cheie se afla la onorabilul Ghinozo pt bietii lui care imi fac termoizolatia la apartament.
Dau sa renunt, cand, in cuierul de la intrare, ce sa fie........ 5 jiguri si 5 twistere ........... bucurie mare.
Hai la lac.
Lansam, lansam si iar lansam ........... de fo' 50-60 ori, la un moment dat, pare ca s-a agatat, eu zic ca e peste, papusa zice ca e agatata, de acord zic eu, dar, de-odata o ia spre dreapta. Da-o dreaq de creanga ca asta nu trage, zis io ........... ba fratilor .............. cand pleaca de-o data, sa ma traga de pe mal, strang frana aproape la maxim, degeaba, pleaca invers, incerc sa-l intorc, reusesc un pic si iar pleaca...........
Ma sperii rau de tot, tragea ca vaporu' PE BUNE, am uitat ca aveam textil si ca aveam fo 120 metri, am confundat mulineta cu o alta cu mai putini metri, zic, gata l-am pierdut..........
Lanseta se inconvoaie la greu, o tin cu 2 maini, imi este frica ca se rupe, deh, am dat 2 bulioane pe ea, reusesc sa-l intorc putin si dintr-o data o ia invers, mulineta caraieeee cu ambreiajul strans la maxim, lumea se opreste si priveste.............uimita, eu ce sa mai zic, eram UD.
In acel moment pun mana pe tambur ca nu mai puteam sa-l oresc, tamburul imi patineaza in mana cu mare viteza, e ceva ce nu am mai patzit .............. se duce, se duce, si PAC, s-a rupt, cred eu de la nod...... lumea era oprita si se uita inmarmurita ............. eu m-am asezat in fund si nu-mi venea sa cred.......toate membrele mi tremurau, iar adrenalina era la cote maxime.
Parerea mea este ca era un novac, sau chinezesc, ceva la min 15 kg, fara glume ....... am fost la un pas de captura vietii zic eu ....... asta e...... l-am scapat.
Dupa 10 min de pauza, ca aveam nevoi, pun alt twister si dupa fo 15 lansari....... un biban.......macar de ziua votarii imi miroase mana a peste........
Cam aste e pe scurt aventura zilei votarii, iata si cateva poze prinse cu mobilul de Papusha fara a fi pregatita pt asa ceva, au fost realmente instantanee.
Poate alta data prindem si monstrul.

Cele bune.
Last edited by valic on 23 Nov 2009, 13:03, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Tineretului

Post by valic »

Iata si cateva poze ..........
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Tineretului

Post by mihai_mura »

Vezi daca ti-ai luat lanseta "light? Ti-am zis sa o iei pe cea "hard"! :lol: :lol: :lol:
Cred ca ai suparat un somn frumusel. Grija mare altadata!! :P :P :P
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Tineretului

Post by cezar »

mihai_mura wrote:Vezi daca ti-ai luat lanseta "light? Ti-am zis sa o iei pe cea "hard"! :lol: :lol: :lol:
Cred ca ai suparat un somn frumusel. Grija mare altadata!! :P :P :P
Mai curand cred ca a fosr un novac agatat accidental, avand in vedere ca lacul are exemplare gigant de 15/20 kg !
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Tineretului

Post by mikcutu »

....MINCINOSIIIIII!
....huo!


:D :D :D
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Tineretului

Post by PETER »

mikcutu wrote:....MINCINOSIIIIII!
....huo!


:D :D :D
A fost episodul 2 duminica la TV :lol:
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Tineretului

Post by costin stefanescu »

lasa Vali ca data viitoare vin eu cu taparina sa-l scoatem pe capatanos 8-) !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Tineretului

Post by valic »

costin stefanescu wrote:lasa Vali ca data viitoare vin eu cu taparina sa-l scoatem pe capatanos 8-) !
O comitem frate Costine sambata sau duminica urmatoare ?
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Tineretului

Post by costin stefanescu »

daca e urat afara ca altfel,avem spectatori si nu-mi place sa se uite lumea la noi ca la circ
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Tineretului

Post by valic »

mikcutu wrote:....MINCINOSIIIIII!
....huo!


:D :D :D
Micutzule ............ vezi si poza cu lanseta ........ cum e de curbata .........
Valic
0744 644 368
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Tineretului

Post by dutustoica »

valic wrote:
mikcutu wrote:....MINCINOSIIIIII!
....huo!


:D :D :D
Micutzule ............ vezi si poza cu lanseta ........ cum e de curbata .........
Era de la.............vant si.......valuri. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Tineretului

Post by rebeu »

Nuuuu... (din proprie experienţă), era de la cărpe! Eu am scos mai multe, una lungă de aproape un metru! S-adunase lumea aşteptând să-l scot pe tata Dâmboviţa (că mama ei... era pe centură la căte vorbe de duh i-am... dedicat!) :lol:

Dacă mergeţi sâmbătă/duminică pe Tineretului daţi un semn că vin şi eu. Mai ales că la pod la Timpuri Noi sigur o să prindă piftia/gelatina la cate jeliboane am plantat p-acolo săptămâna asta...

Poveste adevărată: Astă vară mereu ieşeam cu tzoacla prin parc în Tineretului. Luam cu mine şi ceva pâinică să am ce să dau la peştişori şi raţe de pe podul mare din parc (obicei pe care-l am de mulţi ani). De câteva ori am văzut şi eu ceea ce puştii locului numeau "patrula". Mereu câte doi, nişte monştrii (de la distanţa aia tot se vedeau mari de tot) chiar, parcă patrulau "creşa" (zona cu apă mică de sub pod, plină cu puiet).
Cum acum sigur sunt mult mai puţini care dau de mancare p-acolo, probabil că patrula a pus botu', la ce le-a oferit Valic.
Hummm... Valic, dacă te consolează: nu cred că s-a fabricat lanseta cu care să poţi scoate vreunul din monştrii ăia! Cred c-au scăpat şi din năvoadele pe care le-au mai pus p-acolo patronii...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Tineretului

Post by Adar Marian »

rebeu wrote: la pod la Timpuri Noi sigur o să prindă piftia/gelatina la cate jeliboane am plantat p-acolo săptămâna asta...
N-as fi crezut ca suntem atatia care bat Dambovita, insa dupa ce am citit de Costin, Vali, iata ca abia acum aflu si de 'mneata. Spilu-i ca va strangeti inspre sud, io calc malu oleaca mai la deal, d-asta nu ne-ntalnim.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Tineretului

Post by costin stefanescu »

Mariane prietene,eu dau la peste aproape oriunde,in orice "gaura',uda sa fie( :lol: :lol: ),dar mai putin pe Dambovita,nu prea am pasiune de ea,am incercat o data si zgomotul mi s-a parut infernal,parca dadeam in cada,sorry!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Tineretului

Post by rebeu »

Păi mai spre nord/centru/Unirea n-am unde parca... Cu tzoacla nu mai ies că mă "arestează" doctorii (păi noi ne chinuim să te facem bine şi tu...) plus că... dacă m-ai vedea ce încotoşmănat sunt... neeee! sigur treci pe lângă mine fără să mă recunoşti...

Nu am stat în nici-o zi mai mult de o oră jumate... cam de pe la 14:30-15 până pe la 16:30...
Dacă-i soare maine parchez pe la 15:00 la poarta aia de la bibliotecă vis-a-vis de Europe-Bank. Bănuiesc că p-akolo eşti prezent... e mereu lume pe malu' drept... dar e greu de găsit loc de parcare aşa că eu prefer malu' stâng...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Tineretului

Post by Adar Marian »

Maine-s la munca, insa joi, daca-i vreme frumoasa, posibil sa-i iau malu' la masurat.Si prefer mereu portiunea dintre Podul Marasesti si cel pietonal dinspre Timpuri Noi; lume mai putina, nu incurc unditarii, ma uit la joaca cardului de rate care-si au salasul acolo, rad de ele in egala masura in care o fac, la randul lor, de mine, treburi d-astea...
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Tineretului

Post by rebeu »

Deal! Dacă nu plouă sau ne ia vântu' pe sus... Tot malu' stâng îl prefer pt că e mai slab traficu' şi e mai uşor să găseşti parcare... dar dacă te văd pe malu' drept ... trec podu' sau te iau la ţintă cu ultimele jeliboane :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Tineretului

Post by Armand »

rebeu wrote: Valic, dacă te consolează: nu cred că s-a fabricat lanseta cu care să poţi scoate vreunul din monştrii ăia! Cred c-au scăpat şi din năvoadele pe care le-au mai pus p-acolo patronii...
Daca ai fir textil pe mulineta, un jig grosutz in carne(sa nu se indrepte) si nu sunt copaci sau pietre dupa care sa se dea....ii scotzi :twisted:

Frana slabutza si rabdare....si se oboseste singur ;)
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Tineretului

Post by ghinozo »

intamplator am trecut prin locatia cu pricina,la data cu priccina,in miomentul in cauza....si v a pot relata ceea ce am vazut....era in parca el..adica mincinosu cu [pricina...era cu o doamna si un catel...la indemnurile insistenete ale doamnei...a legat o bordura de 3 kile de textil si a aruncat o la 2 m de mal...asta numai si numai ptr a vedea si 'paratu' cum lucreaza lanseta ce tocmai o primise cado'....

multaaaa baftaaa bre...praslea
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Tineretului

Post by valic »

ieri am fost cu Bogdan Tudorache fo 2 ore, eu am avut un atac, iar el a avut un drill, din pacate a scapat stiuca, poate alta data
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”