Podari

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Podari

Post by Deceneu »

Tocmai m-am intors de la o partida de 24 de ore pe Podari , comuna Florica... Am ajuns pe 30-07 in jurul orei 15. am nadit cu porumb si niste mixuri... Primul peste a intrat in jurul orei 00, dar aproape de mal ( probabil din cauza lanternei ) l-am scapat, avea undeva in jur de 2.5 kg. ( estimez eu ) . Pana dimineatza nimic , pe la ora 9 am reusit sa aduc pe mal o salonta la 3 Kg, 2 ore mai tarziu si un somotei la 2 kg. In rest .. un singur tzac am mai vazut pe la ora 14 dar nu am intepat.Destula lume pe balta , eu am pescuit undeva la mijlocul baltii , in dreapta si vis-a-vis m-a terorizat un tzaran cu lautarii toata noaptea, apoi lautarii s-au mutat pe zi la alt tzaran din dreapta dar pe mal cu mine. ... Am inteles ca balta a fost recent popula cu somn african intre 1-3 kg si ciortan cam la fel. Patronul si paznicii destul de ok... patronul a aparut in spatele meu exact knd eram in dril cu salonta... mi-a facut si cateva poze probabil ptr reclama... am inteles k urmeaza sa repopuleze urmatoarea saptamana... iar cu ciortan... Ca si capturi pe balta.. s-a mai prins somn si ciortan da nu cine stie ce...
Am scris cele de mai sus pur informativ, mentionez k e a 2-a iesire pe aceasta balta pe anul asta . Concluziile le trageti voi.
Fir Intins.(Da nu prea tare k se rupe )
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Podari

Post by Mihai Vinturache »

Multumim pentru informatii.
Poate le completezi cu date privind regimul baltii: taxa, nr. de scule permise, ce si cat se poate lua acasa etc.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Podari

Post by Deceneu »

A da ... am uitat ma scuzati. Sincer nu prea exista limita de peste care se poate lua acasa....ei zic k te lasa sa iei 5-7 pesti mari... crap sau somn ( mai are si caras cat degetu) dar nu te controleaza nimeni... practic e cumva la " bunul simt" . Taxta este de 60 de lei 12 ore sau 100 de lei 24 de ore... Toti zic k merge f bine la plantat...asta daca te bagi pe primele locuri ( care am auzit si ca sunt cele mai bune ) in stanga de baraca paznicilor akolo poti sa plantezi... in resti unde am dat io sincer daca te fortezi putin si ai si cu ce , le dai direct la 10 M de stuful de pe partea cealalta. Ca momeala am folosit porumb uscat dipuit in diverse. app de asta am mai avut 2 lini rupte la undita , odata la rama , odata la boaba de conserva Au fost niste baieti care au luat somn 6-8 bucati... ziceau ei la rama mare si la coropisnita. Aviz amatorilor are somn balta dar atentie la rame... cat mai mari si de preferabil negre.. ptr k la cele mai micutze si rosii ai toate sansele sa le scoata caraselul care e din abundenta.Nr de scule 5 da si asta e doar asa .. informativ... eu am fost cu socramiu si am avut cam 7-8 bete se pescuieste pe noapte etc.. nu cred ca se poate pescuii in C&R. nu prea sunt restrictii. Repet am scris acest topic ca si caracter informativ asupra baltii.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Podari

Post by Radu Ionut »

Am fost si eu la aceasta balta in urma cu cca o luna pe o caldura mare. Am ajuns pe balta in jurul orei 5 si locurile bune cum le tot zice lumea (cele de langa cabana paznicului ) erau deja luate. M-am postat si eu langa ei. Pe la 5:30 aveam 5 lansete in apa si o undita cu care sondam malurile. Am dat la rama neagra, rama rosie, coropisnita si porumb in lapte si unul preparat de mine cu mai multe mirodenii. Am mai dat si cu bonduele si cu porumb uscat. Am scapat un somn la rama neagra. La coropisnita absolut nimic. A venit paznicul de dimineata si mi-a zis sa nu dau in larg ca n-are rost sa dau asa in lungul malului. Asa am si facut si am luat la rama neagra 2 ciortani pe la 1,5kg, am scapat vreo 6 ca eram singur si malul e un pic cam inalt si nu prea m am descurcat cu minciogul de unul singur. Tot ce am prins am prins numai la rama neagra si la 2-3 m de mal. Nici un tzac la porumb. Practic colcaia de ciortani apa si ma enervam vazandu-i cum se tot agita in fata mea. Surprinzator este ca am prins ciortanii la rama neagra la 2-3m de mal unde apa avea nu mai mult de 1m. Pe la 15 am ramas fara rame pentru ca toca tot caraselul indif ca era rama nearga sau rosie. Oricum a fost o zi caniculara si dupa ora 13 n-am mai avut nici un fel de activitate.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”