Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Ono »

cezar wrote:daca s-au bagat ... 400 de exemplare, iar pe zi au luat drumul portbagajului 30-40 buc, cati crapi mai sunt in balta ?
... ma fac popa, in ce religie vrei tu si dau citate celebre aferente...

Dupa cum au mirosit mai multi ... canci crap (ei spun ca au importat un fel de crap 'salbatic' din Ungaria :lol:, care, stim cu totii, e mai dificil, mai nervos, plus ca nu stie dialectul!!! ). Au facut ceva reclama, ceva promotie, intr-o luna urmeaza declinul, ca se prind tzugulanii si intarziatii...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Ar mai fi o problema la bazinul ala care ar putea sa motiveze parerile si/sau constatarile ce stau la baza polemicilor.
Dar sa asteptam raspunsurile lui Adrian.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Ono »

Eu ma asteptam sa spui ca ai prins 25 de crapi intr-o zi pe balta asta, asa cu filozofii... :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Poi si daca iti spun ca am prins sau chiar daca prind sa zicem trebuie sa prinda toata lumea? Sau sa ma creada? Ideea e ca rezultatele in ansamblul lor trebuie sa se reflecte in pret, iar comunicarea din partea administratiei baltii mai oportuna, mai rapida. Daca tragi omului vorba din gura cu patentul iarasi nu-i bine. Cert e ca acel bazin nu e chiar atat de usor de abordat, iar pestii sunt majoritar prea mari pentru a putea fi prinsi. In fine intram in chestii tehnice si nu mai vreau sa ma implic. Eu mi-am terminat treaba acolo, Razvan la fel. De-acum sa o administreze sanatosi si sa puna pescarului in fata conditii propice ca altfel iau nastere polemicile si alte alea, dupa cum se vede. Ideea era ca de la debut si-au facut loc anumite insulte ce nu-si aveau rostul.
Fir intins tuturor!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Ono »

Miyagi wrote:... iar pestii sunt majoritar prea mari pentru a putea fi prinsi...
Am impresia ca ne iei la misto... sa fie pe Milotina somni din aia de 300-500 de kg ca in Azerbaigian, la care trebuie sa ai instructor?

Eu (si altii de aici) am prins pesti mai si foarte mari de mai multe ori, sigur am si ratat... ca orice pescar, dar a spune ca sunt pesti prea mari sa poata fi prinsi... :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Ono wrote:
Miyagi wrote:... iar pestii sunt majoritar prea mari pentru a putea fi prinsi...
Am impresia ca ne iei la misto... sa fie pe Milotina somni din aia de 300-500 de kg ca in Azerbaigian, la care trebuie sa ai instructor?

Eu (si altii de aici) am prins pesti mai si foarte mari de mai multe ori, sigur am si ratat... ca orice pescar, dar a spune ca sunt pesti prea mari sa poata fi prinsi... :lol:
Ono singurul care ia la misto aici pe cineva esti doar tu. Eu nu tin partea nimanui si cred ca mi-am spus punctul de vedere destul de clar si pe deasupra sincer. Departe de mine ideea de ai proteja afacerea omului ci am vorbit din ceea ce stiu. Acum ca lucrurile au stat intr-un fel pana mi-am terminat eu treaba si s-or schimba pe parcurs va fi alta poveste. Pentru asta nu trebuie insa blamat un om sau ceea ce ofera el. Nu convine?! poate sa vorbeasca fiecare in numele lui asa cum si-au spus mai multi parerile, insa tu ai deja o preocupare pe subiect si asta se vede. Nu ma consider un mare crapar insa balta aia ma poate ajuta sa devin unul mai bun decat sunt. Daca te-ar interesa in mod absolut sunt convins ca ai fi fost mai conciliant insa vad ca te preocupa mai mult cine face afaceri si in ce mod. Sper sa fi inteles eu gresit si discutia noastra sa se continuie la o bere si nu polemizand pe forumuri.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Vis a vis de marimea pestilor, pentru cine e interesat stau in buturugile de sub padure unde au destula mancare. Pe Milotina nu se hranesc pestii ca habitatul s-a dovedit a fi prolific in stadiu natural, iar pestii sunt salbatici. De-asta s-a si apelat la popularea cu crap salbatic. Cat o dura jucaria ramane de vazut. Am vazut pe balta in repetate randuri pescari care prind crap si pescari care nu. In aceeasi zi sau noapte. Am vazut cum arata balta pe substratul ei si geografia cuvetei lacului. I-am vazut cum stau si unde si de-asta imi permit sa vorbesc. Daca consideri ca scotand un crap de 20 de pe intinsura si nu reusesti sa scoti unul de 5 din agatatura, DA!!!, crapii sunt prea mari ca sa-i poti prinde. Asta datorita faptului ca sunt "educati" ( nu-i bataie de joc sau vorba aiurea ci o notiune care incepe sa ia viteza in dialectica crapista ) si de aceea stau in buturugi. Daca ma provoci la vorba? Na! sub padure sunt doua praguri intesate de buturugi dupa care coboara un al treilea si asta nefiind lipsit de agatatura. Vreau sa-ti vad reactia acum. Cum sti tu sa prinzi crap mare intr-un noian de buturugi?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Iar vis a vis de afaceri se poate spune ca si-a facut reclama si la noi in asociatie. Mi se pare normal atata timp cat suntem interesati de balti bune. Daca nu a platit-o cum probabil a facut-o pe alte forumuri ca vad ca a inceput o campanie destul de dinamica, asta-i altceva insa nu cred ca e treaba noastra. Despre asta ar trebui sa se ocupe CD-ul asociatiei si nu noi. Daca s-a permis existenta topicului si in ce conditii iarasi nu ma intereseaza insa, repet, pe mine ma intereseaza balta ca pescar. Nu mai am nici-un parti pris, iar prezenta mea pe aceasta balta va fi la fel ca si prezenta oricaruia. Voi plati pentru serviciile de care voi beneficia. De-asta am si zis mai la inceput ca ideea de a-i face concurenta lui George la Greaca ar fi sinucidere. Mai ales acum la inceput. Sper ca m-am facut bine inteles daca pana acum au fost neclaritati.
Parca si la Greaca ai avut ceva probleme sau obiectii din cate mi-aduc aminte?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

Ce pacat ca n-am eu o balta d'asta prin apropiere, ca-i dadeam de cap la crap, pan' la urma.
Fericitilor, sunteti inconjurati de craparii care-mai-de-care si tot faceti fite... Eu ce dreaq sa mai zic, ca oriunde m-as duce prin judet, nu-i vad mecla...Practic, nu exista, nu ca nu pune botu'... :(
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Ce pacat ca n-am eu o balta d'asta prin apropiere, ca-i dadeam de cap la crap, pan' la urma.
Fericitilor, sunteti inconjurati de craparii care-mai-de-care si tot faceti fite... Eu ce dreaq sa mai zic, ca oriunde m-as duce prin judet, nu-i vad mecla...Practic, nu exista, nu ca nu pune botu'... :(
Nici nu-i dificil Claule sa-l dibuiesti insa e mai dificil sa-l scoti ca-i destul de ingusta, scurta, plina de agatzau si fuge din prima la cotlon.
Probabil baietii provoaca ca sa le dai cu lingurita.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Ono »

="Miyagi" Daca te-ar interesa in mod absolut ...
Tu iti dai seama ce enormitati spui?! Auzi, sa ma intereseze pe mine o balta in mod absolut!!! :lol: Nu ma intreseaza nicio balta 'absolut', merg pe balta cand am chef sau e prohibitie. Tu esti doar un tip conflictual cu orice pret, care bate campii pe langa subiect, ca de obicei. Ca urmare ma opresc aici cu acest tip de discutie.
Last edited by Ono on 09 Jun 2011, 14:49, edited 1 time in total.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

Ono wrote:Tu iti dai seama ce enormitati spui?! Auzi, sa ma intereseze pe mine o balta in mod absolut!!! :lol: Nu ma intreseaza nicio balta 'absolut', merg pe balta cand am chef sau e prohibitie. Tu esti doar un tip conflictual cu orice pret, care bate campii pe langa subiect, ca de obicei. Ca urmare ma opresc aici cu acest tip de discutie.
Astea-s enormitati ?! Inseamna ca-i urmaresti activtatea forumistica de scurt timp...in general are proprietatea doar a juma` din cuvintele pe care le foloseste... :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Ce pacat ca n-am eu o balta d'asta prin apropiere, ca-i dadeam de cap la crap, pan' la urma.
Fericitilor, sunteti inconjurati de craparii care-mai-de-care si tot faceti fite... Eu ce dreaq sa mai zic, ca oriunde m-as duce prin judet, nu-i vad mecla...Practic, nu exista, nu ca nu pune botu'... :(
...lasa crapu`, zi cu rechinu` ca de cand astept... :roll: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

ioanrv wrote:
...lasa crapu`, zi cu rechinu` ca de cand astept... :roll: :lol:[/quote]
N-am mai fost, coane, ca era hula pe mare...si alta data n-am mai avut eu timp... :(
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

Ono wrote:
="Miyagi" Daca te-ar interesa in mod absolut ...
Tu iti dai seama ce enormitati spui?! Auzi, sa ma intereseze pe mine o balta in mod absolut!!! :lol: Nu ma intreseaza nicio balta 'absolut', merg pe balta cand am chef sau e prohibitie. Tu esti doar un tip conflictual cu orice pret, care bate campii pe langa subiect, ca de obicei. Ca urmare ma opresc aici cu acest tip de discutie.
Cred ca este un viciu de exprimare !
Era vorba de "integrarea in absolut". Adica, mergeti la balta, va asezati sa formati o spirala tinandu-va de maini, incercati sa nu va ganditi la prostii gen undite, momeli, caras, crap etc.
Decartezi taxa la patron, apoi asculti mesajul lui Guru Bivolaru si le lasi dracu de lansete. CAUTI ABSOLUTUL !
Cred ca MIyagi are dreptate ! ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

cezar wrote:Cred ca este un viciu de exprimare !
Era vorba de "integrarea in absolut". Adica, mergeti la balta, va asezati sa formati o spirala tinandu-va de maini, incercati sa nu va ganditi la prostii gen undite, momeli, caras, crap etc.
Decartezi taxa la patron, apoi asculti mesajul lui Guru Bivolaru si le lasi dracu de lansete. CAUTI ABSOLUTUL !
Cred ca MIyagi are dreptate ! ;)
A, pai daca e cu d-astea sefu`:...absolutul...guru...Grig (pentru cunoscatori) tre` stiut ca astia au si niste fete usurele si pricepute...cum e promotia?! 50 lei/12 h...pai e cea mai cool din cate am auzit...intrebarea e, la 12 h merg mai multi la o fata ca nu suntem niciunul chiar Titus Steel... :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

ioanrv wrote: ...Grig (pentru cunoscatori)
Ia uite cine cunoaste ! :lol: :lol: :lol:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by costin stefanescu »

hai mai lasati vrajeala asta cu spirala ca-mi vine de-o pisare meseriasa :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

costin stefanescu wrote:hai mai lasati vrajeala asta cu spirala ca-mi vine de-o pisare meseriasa :lol:
Parca M.I.S.A umflat si mie bashica un pic. Pregatiti paharele !!! :lol: :lol: :lol:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by costin stefanescu »

cin-cin :lol:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”