Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by rebeu »

Radu Ionut wrote:... sunt un pescar ghinionist! :lol:
Hummm... tizuleee, se spune... ecologist! :ugeek:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evoIX »

Am fost eu la Milotina in weekend.

Concluziile sunt clare ... atata peste eu nu am vazut nicaieri niciodata. Am prins ciortani 2-4kg la varga, la feeder, si pentru primele 20 min la .. lansete clasic.
Dupa 20 min am renuntat la a mai pescui cu altceva decat cu varga de 5m. Pur si simplu nu aveai timp sa schimbi momelile la 2-3 scule.
Caras cu nemiluita si 2 crapi.
N-am retinut nici un crap, am retinut caras .. nu ma intrebati cat ... mi-e si rusine sa spun. :D

Tinand cont ca prima oara cand mergeti costa 50 ron/12 ore sau 75 ron/24 ore ... eu zic ca ... se merita.
Ca si balta de rapitori si asta de crap/caras e o balta unde ... parerea mea ... nu ai cum sa nu prinzi peste ... decat daca uiti sa legi carligul cu toate ca vreo 2 carasi i-am scos agatati de aripioare .. fara sa fie intepati .... probabil ca nu prinzi daca uiti sa legi firul :D.

E o balta excelenta pentru a merge cu copiii, sigur o sa plece incantati, sau cu cineva care vrea sa mearga la pescuit sa si prinda peste nu numai sa se bucure de peisaj. O balta pretabila pentru un concurs ... de varga ... am vazut ca se vorbea pe undeva de un astfel de concurs :).

Eram chiar langa nenea care apare in poza de mai sus ... (am vazut polemici pe-aici :)) ... da baiatu era mai mult fotograf .. decat pescar :) chiar venise sa faca fotografii si accidental avea si o undita :).

Era sa uit ... daca ciortanii 2-4kg te incanta foarte mult la varga .. :) ... impresionante pt mine au fost 5-6 exemplare de caras 800g - 1,5kg bucata.

Numai bine.
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

deci am nimerit cand am zis ca nu e pescar! :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

Radu Ionut wrote:deci am nimerit cand am zis ca nu e pescar! :lol: :lol: :lol:
Mai, nene, balta d'asta, unde ar prinde peste si catelul soacra-mi, chiar ca nu ma intereseaza ! :lol: :lol: :lol:
Nici daca ar fi gratis !
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evoIX »

Eeee acum ... intre noi fie vorba ... cam asa e ... :D :D insa nu strica si cate o distractie d-asta ... si mai ales .. comparand cu zecile de balti unde nu prinzi nimic :) ... mie mi-a placut, mai ales ca am pescuit numai si numai cu o varga dupa vreo ora in care am constat ca nu pot tine 2 scule in apa :)) ... ca-n vremurile "cand eram mic" ... si cuvantul potrivit nu cred ca e totusi pescuit :) ci ... distractie
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

evoIX wrote:Eeee acum ... intre noi fie vorba ... cam asa e ... :D :D insa nu strica si cate o distractie d-asta ... si mai ales .. comparand cu zecile de balti unde nu prinzi nimic :) ... mie mi-a placut, mai ales ca am pescuit numai si numai cu o varga dupa vreo ora in care am constat ca nu pot tine 2 scule in apa :)) ... ca-n vremurile "cand eram mic" ... si cuvantul potrivit nu cred ca e totusi pescuit :) ci ... distractie
da, asa mai merge ...
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by arlan »

cezar wrote:
Radu Ionut wrote:deci am nimerit cand am zis ca nu e pescar! :lol: :lol: :lol:
Mai, nene, balta d'asta, unde ar prinde peste si catelul soacra-mi, chiar ca nu ma intereseaza ! :lol: :lol: :lol:
Nici daca ar fi gratis !
hai mai Capitane ca esti rau, omu' a postat sa primeasca sfaturi si domnia Ta strivesti initiativa!!! :cry:
eu voi incerca ceva sfaturi pentru imbunatatirea conditiilor si atragerea a cat mai multi pescari impatimiti ce nu au timp pentru Dunare si delta ei ...... ptr pescari ocupati cu afaceri si proiecte nationale de dezvoltare durabila si multisectoriala :
1. necesar un drum cel putin pietruit, pe tot conturul baltii, cu doua sensuri si refugii pentru parcare in dreptul fiecarui stand;
2. fiecare stand amenajat cu ponton etajat ( la parter pescuitorul sta la umbra iar la nivel superior se organizeaza loc de joaca pentru copii si de plaja, wellness sau birdwatching pentru nevasta );
3. grup sanitar propriu la fiecare stand, cu dus si uscator de par si instalatie de aer conditionat ;
4. gratar propriu cu gaze naturale si prevazut cu geam antifoc sa nu stropeasca;
5. la accesul in campusul pescarilor sa se monteze pentru automobile bariere cu cititor de cartele abonament iar pentru pasageri se vor monta turnicheti prevazuti cu camere video pentru recunoasterea fizionomiei si cititor de amprenta;
6. crapii peste 5,001 kg vor avea montat pe urechea stanga ( partea osoasa ) un "nasture" magnetic similar celor din hipermarketuri;
..... ar mai fi ceva idei dar nu pot sa "dau tot din casa" ....
am uitat sa adaug ca se vor majora taxele de la minim 111 lei/110 min ptr C&R ( necesat 10 min la 2 ore pentru schimbat hartia igienica la grupurile sanitare ) iar fullservice cam 388 lei/7 h si 50 min ( 10 min diferenta conf. vezi mai sus ) ............ si -mi pun capul pe tocator ca se vor gasii clienti ......
..... am mai scapat cate una alta dar sunt sigur ca mai sunt colegi din APC21care pot completa ....
Traiasca Garda APC21 si Capitanul
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by pupu »

Sper sa nu fiu inteles gresit, sunt f. multi care ori nu au timp ,ori nu au cu ce (scule,talent,ambitie)si nu prea prind pe natural,asa ca o balta din asta le mai ridica moralul,atata ca parca vad ce rau o sa sara unii :D :D
Numai bine...
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evoIX »

Sau poate pe natural e ... prohibitie !?! ... :)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

pupu wrote:Sper sa nu fiu inteles gresit, sunt f. multi care ori nu au timp ,ori nu au cu ce (scule,talent,ambitie)si nu prea prind pe natural,asa ca o balta din asta le mai ridica moralul
Tu din care categorie faci parte ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by pupu »

Secret :D :D :D

Numai bine...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

pupu wrote:Secret :D :D :D

Numai bine...
Lasa, Pupule, noi mergem acolo prin octombrie, la stiuca d'aia, "mascata"! ;)
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by mikcutu »

in pretul de 100 ron de pe Magic 2, se poate opri vre-un peste sau de banii astia se practica C & R?
pe valea argovei se plateste 60 ron si daca vrei poti sa opresti 2 pesti, parca...
Za dacs cam from za tracs!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

mikcutu wrote:in pretul de 100 ron de pe Magic 2, se poate opri vre-un peste sau de banii astia se practica C & R?
pe valea argovei se plateste 60 ron si daca vrei poti sa opresti 2 pesti, parca...
...ai voie sa opresti 3 bucati...
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evoIX »

hai ca daca tot m-am dat in stamba p-aci sa lamuresc treaba :)

Pt MagicLakes e simplu :
http://www.magiclakes.ro/blog/crap-prima-partida

in 3 cuvinte e asa ... retii 5kg de crap si caras cat prinzi ... (grija mare ca prinzi .. rau de tot :)) ) in aia 100 ron ... care la prima partida se injumatatzesc ..adica 50.

Pe Valea Argovei ... (ca io acolo plecasem dotat cu barci si motoare sambata sa-i rup dintii la salau :)) ) .. e cam asa:

La rapitori: 80 ron pa zi .. retii 3 capturi ... cat de mari poti sa prinzi.
Daca vrei barca de la ei .. +60 ron ... (barca cu vasle :) ) ... cu sunat inainte rezervat alea alea.

La stationar: 30 ron ... eu am trecut sambata pe-acolo din cauza de vant puternic am abandonat ... era un nene care prinsese platici in general, carasi cativa si un ten la 1,5 kg.
Adrian Magic Lakes
Posts: 12
Joined: 06 May 2011, 10:40

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adrian Magic Lakes »

evoIX wrote:hai ca daca tot m-am dat in stamba p-aci sa lamuresc treaba :)

Pt MagicLakes e simplu :
http://www.magiclakes.ro/blog/crap-prima-partida

in 3 cuvinte e asa ... retii 5kg de crap si caras cat prinzi ... (grija mare ca prinzi .. rau de tot :)) ) in aia 100 ron ... care la prima partida se injumatatzesc ..adica 50.
Mersi că ai intervenit evoIX. I-ai răspuns şi lui mikcutu :D.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by mikcutu »

Adrian Magic Lakes wrote:
evoIX wrote:hai ca daca tot m-am dat in stamba p-aci sa lamuresc treaba :)

Pt MagicLakes e simplu :
http://www.magiclakes.ro/blog/crap-prima-partida

in 3 cuvinte e asa ... retii 5kg de crap si caras cat prinzi ... (grija mare ca prinzi .. rau de tot :)) ) in aia 100 ron ... care la prima partida se injumatatzesc ..adica 50.
Mersi că ai intervenit evoIX. I-ai răspuns şi lui mikcutu :D.
eu intreb de balta de rapitor, nu de aia de crap; dar cel mai precis vom discuta sambata pe balta
Za dacs cam from za tracs!
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evoIX »

La MagicLakes 2 (rapitori) e si mai simplu ... 100 ron/zi c&r.

Barca ... +30 .. .de luni pana joi parca ai si barca inclusa in aia 100 ron.

sau ... mai pe larg aici http://www.magiclakes.ro/taxe.pdf
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by evergreen »

am si eu o intrebare: la cele 4 tipuri de abonamente (pentru rapitor) se face vreun discount pentru membrii APC 21?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

evergreen wrote:am si eu o intrebare: la cele 4 tipuri de abonamente (pentru rapitor) se face vreun discount pentru membrii APC 21?
Nu avem niciun acord in sensul asta cu patronii baltii respective.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”