Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

"Felicitari pentru prima balta din Romania amenajata in mod corespunzator, cu bun simt, unde nu sunt permise manelele, gratarele pe sol, mizeria aruncata aiurea."
Traiasca P.C.R. ! Dar va mai spun eu cel putin 10 cu parametrii de mai sus...

"24 de ore de pescuit minunate.Am plecat dp balta ostenit:)).Felicitari!!! Toata gasca s-a simtit extraordinar.Ne vedem week-end ul viitor."
Eu va sugerez sa va mutati acolo...ce sa mai irositi timp si bani cu drumul... :lol:

Incet, incet se inmultesc genul asta de balti ce nu au a face prea mult cu ceea ce intelegem noi prin pescuit.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

ioanrv wrote:"Felicitari pentru prima balta din Romania amenajata in mod corespunzator, cu bun simt, unde nu sunt permise manelele, gratarele pe sol, mizeria aruncata aiurea."
Traiasca P.C.R. ! Dar va mai spun eu cel putin 10 cu parametrii de mai sus...

"24 de ore de pescuit minunate.Am plecat dp balta ostenit:)).Felicitari!!! Toata gasca s-a simtit extraordinar.Ne vedem week-end ul viitor."
Eu va sugerez sa va mutati acolo...ce sa mai irositi timp si bani cu drumul... :lol:

Incet, incet se inmultesc genul asta de balti ce nu au a face prea mult cu ceea ce intelegem noi prin pescuit.
Prietene, cam asta-i esenta problemei!
Este mai mult "taxa pe viciu", decat taxa de pescuit !
Dar cine vrea sa plateasca, de ce sa nu o faca ?
E treaba fiecaruia !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

cezar wrote: Prietene, cam asta-i esenta problemei!
Este mai mult "taxa pe viciu", decat taxa de pescuit !
Dar cine vrea sa plateasca, de ce sa nu o faca ?
E treaba fiecaruia !
Mi-ai placut in topicul asta sefu` ca niciodata...Asa e, mica sau mare, e treaba fiecaruia ! :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

ioanrv wrote:
cezar wrote: Prietene, cam asta-i esenta problemei!
Este mai mult "taxa pe viciu", decat taxa de pescuit !
Dar cine vrea sa plateasca, de ce sa nu o faca ?
E treaba fiecaruia !
Mi-ai placut in topicul asta sefu` ca niciodata...Asa e, mica sau mare, e treaba fiecaruia ! :lol:
Ceea ce ma mira, este ca numarul "clientilor" este atat de mare !

Eu am mai scris pe undeva, diferenta intre stilul asta de pescuit si cel practicat pe Mures, Prut, Somes si, mai ales, pe Dunare este identica cu aceea intre vanatorul de taiga si "cotetarul" care impusca iepuri de casa si rate lesesti prin curticica bunicilor.

Dar, tot are chestia asta si o parte buna ! Ce ne-am face daca ar veni toti la Dunare si-n Delta ? :lol: :lol: :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ioanrv »

cezar wrote:Ceea ce ma mira, este ca numarul "clientilor" este atat de mare !

Eu am mai scris pe undeva, diferenta intre stilul asta de pescuit si cel practicat pe Mures, Prut, Somes si, mai ales, pe Dunare este identica cu aceea intre vanatorul de taiga si "cotetarul" care impusca iepuri de casa si rate lesesti prin curticica bunicilor.

Dar, tot are chestia asta si o parte buna ! Ce ne-am face daca ar veni toti la Dunare si-n Delta ? :lol: :lol: :lol:
Ptiu !...Asa-i...Tine-i nene acolo pe Magic Lakes :!: :lol: :lol: :lol:
Adrian Magic Lakes
Posts: 12
Joined: 06 May 2011, 10:40

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adrian Magic Lakes »

Vin și pozele imediat. Din ce am înțeles mai sus, testimonialele de pe baltă sunt fabricate și în weekend nu s-a prins nu? Au fost mai mulți pescari care au totalizat peste 20 de kg de pește pe parcursul unei zile.

S-a prins mult ciortan (2-4 kg) și la băț, la câțiva metri de mal. Vă las cu o poză(un ciortan de 3 kg prins de un pescar la vargă) și promit să revin.

Image
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

in concluzie si cei mai putin pescari pot prinde peste aici.
Last edited by Radu Ionut on 17 May 2011, 10:02, edited 1 time in total.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

Dragutz. :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

Radu Ionut wrote:daca si omul asta a prins chiar ca prind toti cei care merg pe balta...si mai ziceati ca nu sunt manelari pe acolo!!
Trimite-ne o poza si cu tine, sa vedem ce muzica iti place si sa ne dam seama cam cat peste poti sa prinzi.
Din postare e cam greu sa ne dam seama, putem doar banui...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

e drept ca am fost cam aspru cu omul dar nu ma refeream nicidecum la persoana ci la vestimentatia care nu e una pescareasca. imi cer scuze pt postare dc va deranjeaza!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

poftim, am modificat
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Ono »

Adrian Magic Lakes wrote: ...au verificat juvelnicul sa vada daca am respectat regulamentul ceea ce am si apreciat. S-au notat capturile pentru un studiu de fezabilitate probabil.
Nu ne-am ingramadit...

Felicitari pentru prima balta din Romania amenajata in mod corespunzator, cu bun simt....


24 dr ore de pescuit minunate.Am plecat dp balta ostenit...
... stilul americanez incomplet... ma refer la marketing. Plus adaugiri care te fac sa te simti chiar patriot!

Adrian, se pot posta si impresiile clientilor despre controlul la masini, portbagaje, anvelope, etc?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

Salut modul de rezolvare.
Nu mai am nevoie de nici o poza, prefer originalul la o bere la Rates sau pe balta.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

cu mare placere in oricare dintre locatii. prefer balta ca in acest fel mai invat si eu de la cei experimentati.
cum am spus si intr-un comentariu mai inainte, astept si eu o iesire a dvs celor care mergeti pe raurile din jurul Bucurestiului ca de balti ''bune'' cu plata sunt satul. am o adaugire de facut: sunt un pescar ghinionist! :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

Radu Ionut wrote:in concluzie si cei mai putin pescari pot prinde peste aici.
Stai asa, ca nu-i asa ! :lol:
Cum ti-ai dat seama ca omu-i mai putin pescar, doar dupa vestimentatie ? :shock:
Daca era imbracat intr-un costum de pescuit, era un veritabil pescar? :roll:
Eu consider ca n-are nicio relevanta felul cum esti imbracat la pescuit. Pestele nu are preferinte vestimentare. Daca te referi la figura pescarului, aici pot sa-ti dau dreptate, pestele s-ar putea speria si cred ca ar ocoli zona. :twisted:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

Stimati Domni,
Am parerea ca usor, poate fara sa vrem, devenim putin cam agresivi fata de aceasta balta, de fapt fata de administratorii ei.
Iar dorinta acestora de a infiripa un dialog cu un grup reprezentativ de pescari nu pot decat sa o salut. Mai ales ca acesti pescari nu sunt grupul lor tinta.
Cred ca au inteles si ei ca aici este site-ul unei asociatii de pescari ,unde rubrica eliberari permise este la mare cinste.
Totusi exista si oameni care apreciaza pescuitul pe o balta privata, unde vrea sa gaseasca locul amenajat, sa iasa cu familia si prietenii nu neaparat pescari si ei, eventual sa se simta ocrotit de multe neajunsuri pe care le poate intalni pe balti salbatice, ca sa nu spun salbaticie.
Ar fi ideal sa fie si la noi ca in filmul pe care l-am vazut aseara cu un grup de pescari din Romania ajunsi in Suedia si care plateau taxa de pescuit la un automat.
Dar pana acolo cred ca mai avem. Daca lumea ar fi mai civilizata si nu s-ar duce atati bani pe paza, cred ca taxele ar fi mai mici iar prezenta paznicilor invizibila.
Si ca sa inchei, cererea si oferta regleaza pretul. Sunt restaurante scumpe si restaurante ieftine.Te duci unde iti permiti. Daca nu esti bine tratat, nu te mai duci, indiferent de pret.
Lucru valabil si pentru Lilieci la Costel, si pentru Bundget si pentru toate
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

Claudiu wrote:Eu consider ca n-are nicio relevanta felul cum esti imbracat la pescuit. Pestele nu are preferinte vestimentare. Daca te referi la figura pescarului, aici pot sa-ti dau dreptate, pestele s-ar putea speria si cred ca ar ocoli zona.
Claudiu, atunci trimite poza tu, sa ne dam seama cum de prinzi atata peste !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

Lorelai wrote:
Claudiu wrote:Eu consider ca n-are nicio relevanta felul cum esti imbracat la pescuit. Pestele nu are preferinte vestimentare. Daca te referi la figura pescarului, aici pot sa-ti dau dreptate, pestele s-ar putea speria si cred ca ar ocoli zona.
Claudiu, atunci trimite poza tu, sa ne dam seama cum de prinzi atata peste !
Care atata peste ? :? Tocmai, ca vorbesc din experienta ! :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

Lorelai wrote:Stimati Domni,
Am parerea ca usor, poate fara sa vrem, devenim putin cam agresivi fata de aceasta balta, de fapt fata de administratorii ei.
Iar dorinta acestora de a infiripa un dialog cu un grup reprezentativ de pescari nu pot decat sa o salut. Mai ales ca acesti pescari nu sunt grupul lor tinta.
Cred ca au inteles si ei ca aici este site-ul unei asociatii de pescari ,unde rubrica eliberari permise este la mare cinste.
Totusi exista si oameni care apreciaza pescuitul pe o balta privata, unde vrea sa gaseasca locul amenajat, sa iasa cu familia si prietenii nu neaparat pescari si ei, eventual sa se simta ocrotit de multe neajunsuri pe care le poate intalni pe balti salbatice, ca sa nu spun salbaticie.
Ar fi ideal sa fie si la noi ca in filmul pe care l-am vazut aseara cu un grup de pescari din Romania ajunsi in Suedia si care plateau taxa de pescuit la un automat.
Dar pana acolo cred ca mai avem. Daca lumea ar fi mai civilizata si nu s-ar duce atati bani pe paza, cred ca taxele ar fi mai mici iar prezenta paznicilor invizibila.
Si ca sa inchei, cererea si oferta regleaza pretul. Sunt restaurante scumpe si restaurante ieftine.Te duci unde iti permiti. Daca nu esti bine tratat, nu te mai duci, indiferent de pret.
Lucru valabil si pentru Lilieci la Costel, si pentru Bundget si pentru toate
Lorelei, ideea este ca omul a cerut sfaturi pentru a-si lansa cu succes balta. Nu l-am banuit nici un moment ca vrea sa-si faca reclama, altfel il trimiteam la casierie (publicitatea costa, nu?).
Pai, din aceste cateva pagini, poate trage deja niste concluzii !

Oricum, la 80 lei pe zi de pescuit, sistem C@R, nu cred ca va avea prea multi clienti !
Mai ales ca ofera baboi d'aia cheliosi. Daca avea macar nisetru, baracura sau biban de epave, poate incercam si eu. N'as fi avut pretentie la espadon sau pirarucu...dar drillul cu ciortaneii aia naparliti este mai putin palpitant decat cel cu o platicuta de Dunare !
Adrian Magic Lakes
Posts: 12
Joined: 06 May 2011, 10:40

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adrian Magic Lakes »

ALIN66 wrote:Pe toate site-urile apare aceeasi poveste cu cat de fericiti au fost acei oameni minunati care au petrecut 24 h pe balta milotina 1 ......d-le Adrian e batator la ochi si agasant.....curiozitatea este cum se numesc acei oameni? :? si poze cu capturi au? :o eventual filmulete? :o multi dar si putini cunoastem balta milotina.....nu zic ca nu ati creat un loc minunat,nu zic ca nu se poate pescui intr-un mod civilizat,nu zic ca nu ati creat toate conditiile.....le-ati postat,aveti reclama pe mai multe site-uri de profil.........lasati-ne sa ne convingem singuri de aceasta balta!
Cum v-am urat succes pe alt site si aici va urez succes in aceasta activitate!si sigur o voi vizita ptr a ma convinge de minunatia respectiva....ca dupa vorbe si ce spun altii nu ma mai iau! :shock:
Salut Alin,

părerile sunt luate de la pescari care au postat direct pe pagina noastră de Facebook. Intră pe Facebook, caută Magic Lakes şi ai acolo postările la liber, nu cenzurăm, nu modificăm păreri. Aş da link, dar şi aşa se crede că scopul este de a face reclamă şi atât.

Ne interesează păreri, sugestii şi alte feedback-uri. Am obţinut destule informaţii în cele peste 80 de comentarii, ceea ce ne bucură.

Legat de unele contestaţii, ştim că nu îi putem mulţumi pe toţi, ne interesează să îi mulţumim pe aceea pe care îi deservim, iar pe ceilalţi să îi informăm de ce anume facem şi unde vrem să ajungem.

Eu fac un follow-up la ceea ce am zis în acest topic, că vă informez şi va arăt exemple de reuşită.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”