Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by fatdaddy »

ioanrv wrote:P. S. ...si ca un pont, la Metro si altele asemenea cel mai mult fura angajatii... :!:
Tot romani...
Andrei Riga
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

fatdaddy wrote:
ioanrv wrote:P. S. ...si ca un pont, la Metro si altele asemenea cel mai mult fura angajatii... :!:
Tot romani...
Pai romani, ca nemtii n-au salarii de kkt...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Deci sa inteleg ca nu sunt probleme cu regulamentul baltii si alte cele ci cu mine. Ono si Ionut va invit pe un topic de tuberoze :D . Si-l sun si pe mihai ;) .
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

La tuberoze vin si eu. Sa admiram flori frumoase !
Cine nu reuseste, il ajutam .
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

ioanrv wrote:
cezar wrote:
mikcutu wrote:@Adrian Magic Lakes: ati specificat ca reducerea se aplica la prima partida.
Daca eu voi face prima partida pe aceasta balta in Septembrie, cum voi face dovada ca nu am mai fost la dumneavoastra pe balta?

Merci.
Casele de marcaj au memorie ! ;)
Casele de MARCAT nu memoreaza numele clientului. ;)
Sa-i bage macar CNP-ul, ce dracu' ! ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Lorelai »

Eu cred ca pe Mikutu o sa-l recunoasca !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

Miyagi wrote:
Ono wrote:
ioanrv wrote: balta asta nu ofera nimic nou nici ca si capturi, nici ca preturi. Regulamentul ma jigneste...
Corect 100% !

Bai Trubadurul Miyagi, pe mine nu m-a deranjat instalarea camerelor, desi cand ma duc cu prietenii la pescuit poate ca nu am chef sa ma simt ca in 1984, mai draga Big Brother... Pe de alta parte este o senzatie de puscarie ca te controleaza la masina, fiind ilegal sa faca asta, atentie! Este o mojicie din partea lui ca face asta si o umilinta incalificabila pentru clientul care accepta.

Am fost la Greaca. Am prins pesti multi si frumosi, administratorul s-a purtat bine, i-am spus sa se duca cand vrea la masina sa controleze, a controlat, dar nu m-am simtit bine... mi s-a parut sub demintatea umana, iar pentru asta nu cred ca mai ma duc...

Eu ma duc la pescuit cu prietenii sa ma simt bine, sa ma relaxez, nu sa fiu tratat drept delicvent... Delicventii sunt cei care nu-ti dau bonuri fiscale cand platesti si care nu raporteaza vreo incasare de 5-10 ani de cand au baltile...

LE: Miyagi, cand spui ca dau cu bata in balta ar trebui sa te controlezi si sa argumetezi, altfel pari doar un pupa-in-fund administrator balta.
Ono se pare ca tu ai probleme existentiale Tata si ce sa mai vorbim? vorbim la o bere poate?! Eu iti spun ca nu s-au instalat camerele tu o tii p-a ta. Sub demnitatea umana te clasezi singur cu astfel de abordari. Te-ai intrebat oare cum se simte George sau oricine altcineva cand e furat? Mai bine spune-ne cum te simti tu ca stiu ca si tu invartesti cate ceva.
Frate voi chiar vreti sa lasati impresia omului ca-i fraier daca nu se lasa pe mana clientului, sau pe ideile lui? Nu mai incercati frate sa formati voi opinii care suferiti de invidie sau mai stiu eu ce? Auzi tu la tine declicventi ca-n `84, mojicii ca te cauta la portbagaj si asta ar fi ilegal. Bai Tata ilegal e sa te caute Politia fara mandat in portbagaj nu un proprietar pe proprietatea lui, da` de unde sa stii tu d-astea daca doar le trantesti asa aiurea pe forum. Relaxat pe vreo balta cu prietenii nu te vei mai simti Tata nicaieri. Sau poate tu mergi prea putin pe balti in ultima vreme ca sa-ti dai seama. Cu astfel de abordari a inceput si patronilor sa le fie teama sa mai faca cate ceva. Pescari care sar la gatul paznicului sau patronului, fura peste si baga la portbagaj, paznici care fura peste impreuna cu pescarii-clienti, altercatii si alte impertinente pe balta, braconaj ce nu poate fi combatut decat prin costuri foarte mari si nu prin costurile reduse care ti le poate oferii un sistem de supraveghere. Se supara unii ca nu mai pot merge cu amantele pe baltile sau in locatiile unde sunt camere. Aici frate n-am ce sa mai comentez decat ca pentru 10 grame sau minute de placere strici tot. Altfel?! Ce motive ai mai avea sa te simti urmarit daca nu te incadrezi in cele enumerate de mine? Sa ma controlez ? Tot eu!? Ia uite ca ti-am argumentat! Acu` spune si tu cand ai fost pe Milotina si te-au filmat camerele sau nu ti-a taiat bon in momentul platii.
Miyagi, prietene, chestie asta cu "pescarul platitor de taxa fura peste ma enerveaza cel mai tare".

Dar cand patronul furajeaza pestele in zone inaccesibile lansetistilor/unditarilor, cand plimba apa de zici ca-i viitura pe Siret, cand arunca tot felul de chimicale in apa, cand populeaza intentionat cu raci care-ti toaca si boillies, si porumb uscat, cum este ?
Scrie in regulamentele de cacat ale patronilor ca au voie sa faca treaba asta ?

Sa stii ca eu pe pescarii care-s mai jmecheri decat patronii ii ovationez ca pe campioni, nu-i judec de hoti !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

De acord cu tine Cezar. Astea sunt chestii pentru care si eu mi-o fur insa eu vorbesc despre acei pescari pe care i-am gasit pe balta intr-o noapte cand ne-am gandit noi sa facem un control neanuntat, pe la 2, care mai erau si la protocol ca nu era de-ajuns ca isi faceau sejurul moca cu tot cu rulota si nici macar nu s-au sinchisit sa tireze matele la peste dupa ce l-au spintecat si l-au tirat ca aveau frigider deh!, le-au aruncat in balta chiar in fata lansetelor, nestiind ca noi vom veni cu barca. Mai vorbesc despre genul de pescari care se duc la competitii internationale organizate la noi in tara si chiar daca se dau bani grei tot nu se abtin si ii gasesti cu baboiu` in portbagaj ca vezi Doamne nimeni nu zice nimica. Intreaba-l pe Sionut de anul trecut de la Sarulesti. Cum sa avem si noi balti cum trebuie? Hai frate sa denuntam tot ce nu ne convine ca exista si-ntre noi un fel de acceptare a anumitor magarii facute de patroni, pe care ne-o insusim cand e vorba de baltile in cauza. Eu am spus tot ce am avut de spus, iar daca mai sunt curiozitati inca mai am raspunsuri numai ca acum facem teoria pescuitului cand niste oameni, noi in domeniu cer niste sfaturi si-si fac publica oferta. Si aceasta putand fi inbunatatita. Atunci noi cum raspundem?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Si ca sa-ti confirm ca nu "te ciugulesc" :) am sa postez si eu o intamplare recenta de pe o balta care confirma ca ceea ce zici tu cu naditul in locuri anume stabilite. Treaba e reala si sper sa pun mana si pe ceva fotografii.
Adrian Magic Lakes
Posts: 12
Joined: 06 May 2011, 10:40

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adrian Magic Lakes »

mikcutu wrote:despre pretul C&R 12h, tot Adrian poate sa ne elucideze...si eu sunt foarte interesat de aceasta taxa.
Preţul este 80RON la C&R, dar la 50% reducere la prima partidă, este 40RON.

Legat de agăţături, nu, nu sunt agăţături.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by laloi »

Domnilor, imi mai permit un scurt comentariu, pe puncte:
1. legat de taxa C&R, eu am dat un ex de aprox 3 euro pe 12 ore (pt cine nu a avut curiozitatea sa calculeze), hai max 5, dar aici dvs vb de 20 (sau 10 pe 12 ore daca e posibil, asta urmeaza sa clarificati unor cetateni care au intrebat asta)... poate nu mai am eu notiunea banului, dar in ritmul asta cred ca o sa ma apuc de golf, o sa fie la un nivel comparabil... si atentie, vb de C&R, deci minima paguba care o produc cred e faptul ca , calc iarba unde pescuiesc.... fiindca sincer Wireless nu o sa consum, doar vin la peste nu sa stau pe net... va rog, nu e nevoie sa mi se spuna cate investitii costuri etc, cand mergeti si luati un produs din Metro ca tot se pomenea nu stau sa dau telefon la producatori sa-mi explice ce si cum au ajuns ei la pretul produsului x... si nu mai zic de pretul pt rapitori, 100 ron doar ca sa vad vreun salau sau stiuca, mie unul mi se pare exorbitant, dar bine ca nu-s atins atat de rau de microbu rapitorului, asa ca nu ma pricep aici, dar pur si simplu ca spectator mi se pare f mult.
2. Sunteti f meticulosi in a sanctiona eventualele nereguli comise de pescari, dar v-ati gandit vreodata, de ex, sa recompensati pescarul corect? Adica ok, e injositor sa mi se uite cineva in masina (dupa mine, mai mult cel ce o face, nu cel ce o accepta), dar daca vedeti ca sunt in regula, imi dati 20% reducere, de ex, la urmatoarea partida?? Educatia se face nu numai cu parul....
3. Si apropo de educatie, eu unul stiu, de mic, ca e foarte urat sa fiu paracios (pe mine asa m-au invatat parintii), acuma nu vreau sa extrapolez si sa zic ca e de-a dreptul odios ce propuneti dvs, securistic, ca sa fiu in ton cu alte postari, adica dvs va propuneti sa premiati informatorii .... Asta de departe mi se pare cea mai de prost gust (ca sa nu folosesc termeni mai brutali) prevedere din regulament. Spiritul civic (fiindca banuiesc ca pe acolo o sa vreti sa ajungeti cu vreo explicatie) exista sau nu la un cetatean, daca cutarica il vede pe isculica ca face ceva in neregula, se duce si ii atrage atentia ca face o neregula ca asa-i dicteaza constiinta, nu ca sa primeasca de la un tertz un premiu...
PS Obiectiv vrand sa fiu, precizez ca am facut aceste comentarii la aceasta balta (mai exact la regulament) fiindca asa a fost sa fie, dar ideile de mai sus sunt valabile in peste 90% din baltile similare de profil, deci nu am absolut nimic cu brandul respectiv sau vreun parti pris...
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by fatdaddy »

Claudiu wrote:
fatdaddy wrote:
ioanrv wrote:P. S. ...si ca un pont, la Metro si altele asemenea cel mai mult fura angajatii... :!:
Tot romani...
Pai romani, ca nemtii n-au salarii de kkt...

Si de cand salariul mic e scuza ptr hotie si talharie? Daca asta e scuza , inseamna ca totul s-a terminat...Maine pot sa-ti dau in cap ca-mi plac pantofii tai si salariul meu nu-mi ajunge si de pantofi.
Andrei Riga
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Miyagi »

Punctul tau de vedere e plin de bun simt asa cum esti si tu Radule. Daca-mi permiti am sa fac un ultim comentariu si eu ca tot ai adus vorba. In urma unor astfel de parti pris-uri asociatia a semnat niste protocoale. Unul dintre ele ma favorizeaza si pe mine oferindu-mi 20 % discount pe o balta pe care am ajuns sa o frecventez intamplator si unde ma simt extraordinar de bine, fiind deasemenea la fel primit, doar pentru faptul ca sunt membru cotizant al APC 21 insa si pentru acel protocol ( sau poate n-o fi semnat ceva desi discountul functioneaza ) a muncit cineva si m-am simtit dator sa intervin ca o luau lucrurile razna si daca pot sa ajut si eu, atat noul administrator cat si colegii din cadrul asociatiei interesati de aceasta balta am s-o fac in aceeasi idee. Vreau sa-ti spun ca si eu am fost pe acea balta prima data verificat insa doar la giuvelnic si asta o singura data dupa care, facandu-ma cunoscut niciodata nu s-a mai pus problema. Sunt primit pe acea balta ca si pe "Radu Lalescu" de care iti povesteam mai devreme :D . Se fura peste in schimb din balta aia ca in codru. Nu e o balta rea si nici administratorul. Cam acelasi lucru ma gandeam ca se va intampla si aici mergand pe considerentul ca si eu am fost dus si recomandat acolo.
Acum fiecare cu parerea lui personala. Nu voi mai face nici un comentariu in plus ca prea cred unii ca daca am ajuns sa ne cunoastem trebuie sa ne si permitem anumite chestii in dauna tertilor.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Claudiu »

fatdaddy wrote:
Si de cand salariul mic e scuza ptr hotie si talharie? Daca asta e scuza , inseamna ca totul s-a terminat...Maine pot sa-ti dau in cap ca-mi plac pantofii tai si salariul meu nu-mi ajunge si de pantofi.
Sau mai degraba invers, ca salariul meu nu-mi prea ajunge si de pantofi. :lol:
Hai, dom`le, te miri atat de parca n-ai cunoaste realitatea din tara asta, realitate care nu-i de ieri-de azi...
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adi11 »

In primul rand nu am chef sa intru in polemica cu nimeni...am observat a nu stiu cata oara pe saptamana asta o alta balta care are regulamentul asta de kkt k ei populeaza balta cu crapi de 7 kg asta e minumum pe balta si pe de alta parte te lasa sa retii crap de 5 kg maxim...adica o idiotenie eu nu ma refer la mine aviz celor care mi-au raspuns la postare, in primul rand nici nu mai merg pe balti la porcariile care sunt acum la noi fata de alte tari...sa nu se creada ca vreau eu sa va retin pestele din balta NICI NU MA INTERESEAZA atata tot ca am observat vrajeala asta in regulamente....FIR INTINS!!!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Radu Ionut »

dupa cum cezar spune 95% din baltile din jurul bucurestiului practica smecherii care te fac sa dai banii de pomana si sa nu vezi nici macar un tac in lanseta. orice comentariu e de prisos atata timp cat nu se face nimic constructiv de pe urma sesizarilor pescarilor. in final, cred eu ca va fi ca orice alta balta care la un moment dat va muri sugrumata de proproile-i reguli si preturi.
eu am ajuns sa nu mai vreau sa merg la nici o balta cu plata din cauza faptului ca dau banii de pomana. pt aer curat exista paduri, munte si alte colturi de natura unde il putem respira.la balta se prinde peste si asta face deliciul pescarului. nu am nimic impotriva limitirii la 5kg dar eu am ce am cu cei 80ron pt C&R :D
apropo de pescuit fara taxa am rugaminte pt cei care merg pe arges, neaslov sau sabar dupa prohibitie dc pot primit un pufan in ale pescuitului pe rau ca invatacel le-as fi tare recunoscator.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by mikcutu »

Adrian Magic Lakes wrote:
mikcutu wrote:despre pretul C&R 12h, tot Adrian poate sa ne elucideze...si eu sunt foarte interesat de aceasta taxa.
Preţul este 80RON la C&R, dar la 50% reducere la prima partidă, este 40RON.

Legat de agăţături, nu, nu sunt agăţături.
Multumesc pentru raspuns dar din prima pagina reiese ca aceasta suma se taxeaza pentru 24h C&R.
Sa inteleg ca aceeasi suma se plateste si pentru 12h, sau ...?
Za dacs cam from za tracs!
Adrian Magic Lakes
Posts: 12
Joined: 06 May 2011, 10:40

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by Adrian Magic Lakes »

mikcutu wrote:
Adrian Magic Lakes wrote:
mikcutu wrote:despre pretul C&R 12h, tot Adrian poate sa ne elucideze...si eu sunt foarte interesat de aceasta taxa.
Preţul este 80RON la C&R, dar la 50% reducere la prima partidă, este 40RON.

Legat de agăţături, nu, nu sunt agăţături.
Multumesc pentru raspuns dar din prima pagina reiese ca aceasta suma se taxeaza pentru 24h C&R.
Sa inteleg ca aceeasi suma se plateste si pentru 12h, sau ...?
Deocamdată, da. O să mai facem modificări în regulament şi în cel de taxe, dar după ce colectăm foarte multe feedback-uri, pentru că nu vrem să modificăm de 20 de ori documentele acestea. Măsurăm de 10 ori, tăiem o dată.

Câteva păreri ale celor care au fost în weekend acum pe Milotina:

Duminica am fost la Magic Lakes cu un prieten. Locul absolut superb, curat, amenajat frumos. Oamenii super de treaba, au venit sa ne intrebe daca e totul ok de fiecare data cand treceau prin preajma, corecti..au verificat juvelnicul sa vada daca am respectat regulamentul ceea ce am si apreciat. S-au notat capturile pentru un studiu de fezabilitate probabil.
Nu ne-am ingramadit, fiecare are cam 25 de m stand propriu unde iti organizezi tabara unde ai si cosuri de gunoi, WC-uri ecologice.
Nu va spun la ce am dat ca e secretul meu, dar capturi:
2 crapi oglinda la 4 kg bucata, o sa postez si fotografiile
2 carasi la 1,5 kg fiecare
in jur de 20 de bucati carasi intre 500-700 gr
caras sub 500 grame la fiecare 10 min si am stat exact 10 ore pe balta. Cred in ca in jur de 20 de kg de caras am prins si eliberat.

Felicitari pentru prima balta din Romania amenajata in mod corespunzator, cu bun simt, unde nu sunt permise manelele, gratarele pe sol, mizeria aruncata aiurea.



24 dr ore de pescuit minunate.Am plecat dp balta ostenit:)).Felicitari!!! Toata gasca s-a simtit extraordinar.Ne vedem week-end ul viitor.
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by ALIN66 »

Pe toate site-urile apare aceeasi poveste cu cat de fericiti au fost acei oameni minunati care au petrecut 24 h pe balta milotina 1 ......d-le Adrian e batator la ochi si agasant.....curiozitatea este cum se numesc acei oameni? :? si poze cu capturi au? :o eventual filmulete? :o multi dar si putini cunoastem balta milotina.....nu zic ca nu ati creat un loc minunat,nu zic ca nu se poate pescui intr-un mod civilizat,nu zic ca nu ati creat toate conditiile.....le-ati postat,aveti reclama pe mai multe site-uri de profil.........lasati-ne sa ne convingem singuri de aceasta balta!
Cum v-am urat succes pe alt site si aici va urez succes in aceasta activitate!si sigur o voi vizita ptr a ma convinge de minunatia respectiva....ca dupa vorbe si ce spun altii nu ma mai iau! :shock:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Magic 1 Milotina - Pescuit la Crap

Post by cezar »

ALIN66 wrote:Pe toate site-urile apare aceeasi poveste cu cat de fericiti au fost acei oameni minunati care au petrecut 24 h pe balta milotina 1 ......d-le Adrian e batator la ochi si agasant.....curiozitatea este cum se numesc acei oameni? :? si poze cu capturi au? :o eventual filmulete? :o multi dar si putini cunoastem balta milotina.....nu zic ca nu ati creat un loc minunat,nu zic ca nu se poate pescui intr-un mod civilizat,nu zic ca nu ati creat toate conditiile.....le-ati postat,aveti reclama pe mai multe site-uri de profil.........lasati-ne sa ne convingem singuri de aceasta balta!
Cum v-am urat succes pe alt site si aici va urez succes in aceasta activitate!si sigur o voi vizita ptr a ma convinge de minunatia respectiva....ca dupa vorbe si ce spun altii nu ma mai iau! :shock:
Eu am aflat de la doi participanti diferiti ca situatia n-ar fi chiar asa de roz.
Gazdele amabile, balta frumoasa, dar peste...mai putin.
Dar, stii cum este, Aline, "reclama-sufletul comertului".
Oricum, este prematur sa se dea verdicte, bune sau rele.

Oricum, sistemul de paza conceput de Miyagi (cu teledetectie prin satelit, senzori pe infrarosu si distrugerea braconierilor cu ajutorul "flacarii violet") functioneaza minunat. :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”