silistea

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:am fost azi cu Paca pe lac ,insa nu in zona Silistea ci cam 5 km mai spre barajul Frasinet,s-a prins platica cam 14 kile, media 300 gr.,vreo 6 carasi frumosi si un ten de 2 kile,vant si soare,ne-au facut ochii tandari :lol:
Azi am fost cu sotia pe lac, insa nu in zona Silistea ci cam 50 km spre Calareti, am pescuit fata taxa cu 2 vergi (undite) si am prins cam 8 kg de caras si o salonta de 2 kg... :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: silistea

Post by Claudiu »

Uite altu` incatusat de femeie !Image
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: silistea

Post by costin stefanescu »

meserias nene,probabil ca sotia ti-a dat clasa,ca tu ai fost ocupat cu fata ...de la taxa :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Uite altu` incatusat de femeie !Image
Nu nene, am luat-o de placere sa-i dau aer... :lol: :lol: :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:meserias nene,probabil ca sotia ti-a dat clasa,ca tu ai fost ocupat cu fata ...de la taxa :lol:
A fost fara...taxa... :lol: 8-) :!:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: silistea

Post by costin stefanescu »

Pacanezu' in actiune



Image






uite si mutantu'

,ce buze are zici ca fluiera :lol:





Image








Image
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: silistea

Post by Armand »

Frumos castravetele...

A avut 2 kile?!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: silistea

Post by Claudiu »

Seamana la moaca cu un fost coleg. :lol:
User avatar
szebastian
Posts: 11
Joined: 11 May 2011, 14:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: silistea

Post by szebastian »

Se poate pescui la rapitor pe silistea ?Si ce conditii se mai pun referitor la scule si cantitate.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: silistea

Post by costin stefanescu »

pt rapitor e alta taxa,cred 50 roni,faza cu nr de lansete ,etc nu le cunosc,cred ca la liber :D !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

Scuzata sa-mi fie ignoranta dar Silistea e tot una cu Valea Argovei ? Ca am fost sambata trecuta si departe de a gasi linistea si locurile visate...full de n-aveai aer...asa ca am "esuat" in cele din urma la Sandulita cu rezultate modeste (7-8 kg de platica mica).
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: silistea

Post by Mihai Vinturache »

In principiu, raspunsul e DA. Silistea e una din localitatile de pe malul lacului Valea Argovei. Si mai concret, locul de pescuit cunoscut ca "Silistea" e un brat al lacului care arata ca un canal, de fapt acolo intra unul din afluentii lacului.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

Mihai Vinturache wrote:In principiu, raspunsul e DA. Silistea e una din localitatile de pe malul lacului Valea Argovei. Si mai concret, locul de pescuit cunoscut ca "Silistea" e un brat al lacului care arata ca un canal, de fapt acolo intra unul din afluentii lacului.
Da, asta stiam si eu...Pe mine ma interesa daca locul cunoscut sub numele de "Silistea" (cel de cealalta parte a podului fata de Magic Milotina) e acelasi cu cel cunoscut ca "Valea Argovei" ... :?: Asa mai sunt "Valea Argovei - La Motor", "Valea Argovei - La Zamfir" etc...M-ar mai interesa cum se ajunge la locul unde au fost Costin si Paca, cel din pozele de mai sus... ;) :)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: silistea

Post by Mihai Vinturache »

ioanrv wrote: Da, asta stiam si eu...Pe mine ma interesa daca locul cunoscut sub numele de "Silistea" (cel de cealalta parte a podului fata de Magic Milotina) e acelasi cu cel cunoscut ca "Valea Argovei" ... :?:
NU. Sub numele de Valea Argovei e cunoscuta zona lacului dintre Silistea si barajul de la Frasinet.
Lacul Valea Argovei are, in limbajul pescarilor din Bucuresti, urmatoarele sectiuni: Canalul Gurbanesti - Zona Cotofanca - Zona Preasna - Zona Silistea - Valea Argovei. Asta daca cel care iti da informatia vrea sa fie precis. Altfel iti poate spune sec ca a fost pe Valea Argovei
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

Mihai Vinturache wrote:
ioanrv wrote: NU. Sub numele de Valea Argovei e cunoscuta zona lacului dintre Silistea si barajul de la Frasinet.
Lacul Valea Argovei are, in limbajul pescarilor din Bucuresti, urmatoarele sectiuni: Canalul Gurbanesti - Zona Cotofanca - Zona Preasna - Zona Silistea - Valea Argovei. Asta daca cel care iti da informatia vrea sa fie precis. Altfel iti poate spune sec ca a fost pe Valea Argovei
Da, e clar acum...tks...In continuare sunt interesat de traseul exact pana la locul unde au pescuit Costin si Paca...daca vreunul din cei doi e binevoitor...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: silistea

Post by Miyagi »

ioanrv wrote:
Mihai Vinturache wrote:
ioanrv wrote: NU. Sub numele de Valea Argovei e cunoscuta zona lacului dintre Silistea si barajul de la Frasinet.
Lacul Valea Argovei are, in limbajul pescarilor din Bucuresti, urmatoarele sectiuni: Canalul Gurbanesti - Zona Cotofanca - Zona Preasna - Zona Silistea - Valea Argovei. Asta daca cel care iti da informatia vrea sa fie precis. Altfel iti poate spune sec ca a fost pe Valea Argovei
Da, e clar acum...tks...In continuare sunt interesat de traseul exact pana la locul unde au pescuit Costin si Paca...daca vreunul din cei doi e binevoitor...
A2 - Lehliu Gara - stanga inainte de bariera catre Vale si dupa ce intrii in comuna, mergi aproape un km si dai de prima intersectie cu un drum ce vine din dreapta. Faci dreapta pe el ( indreptandu-te catre Milotina Magic bla, bla, bla ) si apoi, cam dupa vreo 5-6 km ajungi la podul ce desparte beltilii. Dreapta bazinul 1 de la Magic, iar stanga Silistea. Baietii cred ca au dat pe partea dreapta dupa ce au trecut podul. Au coborat imediat dupa el prin stanga.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:am fost azi cu Paca pe lac ,insa nu in zona Silistea ci cam 5 km mai spre barajul Frasinet,s-a prins platica cam 14 kile, media 300 gr.,vreo 6 carasi frumosi si un ten de 2 kile,vant si soare,ne-au facut ochii tandari :lol:
Miyagi, eu de locul asta vorbesc...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: silistea

Post by Miyagi »

ioanrv wrote:
costin stefanescu wrote:am fost azi cu Paca pe lac ,insa nu in zona Silistea ci cam 5 km mai spre barajul Frasinet,s-a prins platica cam 14 kile, media 300 gr.,vreo 6 carasi frumosi si un ten de 2 kile,vant si soare,ne-au facut ochii tandari :lol:
Miyagi, eu de locul asta vorbesc...
Mah nu stiu exact unde au dat insa pe traseul pe care ti l-am spus, dupa ce faci dreapta in Valea Argovei mergi 3-4 km si dai de satul Silistea care are balta pe partea stanga. Ai doua solutii: ori ii intrebi pe ei de locul ala exact ori te duci si cobori sub sat ( inainte de sat, in el sau dupa el ) si-ti alegi un loc de pescuit.
Barajul Frasinet e in partea opusa satului Silistea catre avalul bazinului Vai Argovei, iar explicatia lor a fost pentru a se intelege ca nu au ajuns la podul ce desparte Valea de Milotina. E mai putin de mers pana aici.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: silistea

Post by Miyagi »

Un loc bun de "maturoaie" mai era la stejar, pana in baraj cum iesi din Vale, dar n-am mai fost de multi ani pe-acolo.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: silistea

Post by ioanrv »

Miyagi wrote:Un loc bun de "maturoaie" mai era la stejar, pana in baraj cum iesi din Vale, dar n-am mai fost de multi ani pe-acolo.
Din pacate nu cunosc zona si repere de genul "stejar", "baraj" nu prea ma ajuta...Cea mai buna solutie ar fi sa ma invite Costin odata la peste in zona... :mrgreen: ;)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”