Greaca - Cercani

Valoare taxă, condiţii de pescuit, restricţii impuse de administratorul bălţii

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

mdd69ro wrote:Paulleta, multam mult si sanatate celui mic!
Am gasit postarile vechi, de la copca. Dar spre deosebire de acel drum, ultimul(prin Hotarele-Greaca) a suferit o modificare. E vorba de drumul prin Magura2, cum ai zis tu? Drumul fiind pe cimp, e practicabil, mai ales ca se anunta ceva ploi?

ASTA ESTE DRUMUL PRACTICABIL PE ORICE VREME, DISTANTA 55KM.

Bucuresti Hotarele-Greaca

Se merge pe traseul Buc.-Oltenita pana la km 31 unde se afla o intersectie cu o statie peco.
Se face dreapta la intersectie unde se vede indicator catre Heresti,Hotarele.
Se merge pana la intrare in Heresti unde sa va face la stanga catre Hotarele.
Ajungeti in Hotarele in centru unde ve-ti vedea o statuie,acolo faceti la stanga si urmati soseaua care se face usor la dreapta si urca o panta.
Mergeti pana la iesire din comuna . de acolo tineti drumul cum va duce.
Se merge inainte pana ajungeti sa vedeti intr-o vale 2 balti, una pe stanga si un ape dreapta.
Se merge inainte pe sosea si se urca panta, soseaua va ajunge sa se intersecteze cu o alta sosea(sos. OLTENITA-GIURGIU), ACOLO TREBUIE SA VIRATI DREAPTA catre Greaca.
Mergeti pana ajungeti in Greaca si de acolo pe partea DREAPTA ve-ti vedea o statie de autobuz din Plexiglas albastru, imediat dupa statie este un drum asfaltat la dreapta.
Pe acel drum mergeti pana cand vireaza usor la stanga iar in curba respectiva ve-ti vedea o casa mare.
Urmati soseaua pana va ajunge sa coboare in vale si acolo vedeti balta pe stanga si balta pe dreapta.
Imediat dup ace se termina podul este un drum in stanga de piatra pe langa balta, mergeti pe el inainte pana ajungeti la cabanuta lui George.
De acolo cred ca va descurcati singuri.
Paulletta
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

Multumesc inca o data, Paul! Pe acest drum am ajuns si la copca dar era o portiune de drum....pffffff.....Macar atunci avea ceva zapada pe ea! Dar, in cazul in care ajung(s-au anuntat ploi si vineri si sambata), o sa urmez ultima varianta de drum expusa de tine. Sanatate celui mic!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

mdd69ro wrote:Multumesc inca o data, Paul! Pe acest drum am ajuns si la copca dar era o portiune de drum....pffffff.....Macar atunci avea ceva zapada pe ea! Dar, in cazul in care ajung(s-au anuntat ploi si vineri si sambata), o sa urmez ultima varianta de drum expusa de tine. Sanatate celui mic!
Tot pe traseul asta voi merge si eu. Vreau la 6 cel tarziu sa fiu acolo.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

mdd69ro wrote:Multumesc inca o data, Paul! Pe acest drum am ajuns si la copca dar era o portiune de drum....pffffff.....Macar atunci avea ceva zapada pe ea! Dar, in cazul in care ajung(s-au anuntat ploi si vineri si sambata), o sa urmez ultima varianta de drum expusa de tine. Sanatate celui mic!
Portiunea de drum care este in reparatie este mica asa ca daca nu vrei sa mergi cu 100 km/ ora este ok.
Se merge bine pe ea.
Eu saptamana trecuta am fost cu un TICO si nu am avut probleme.
Paulletta
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by Mihai Vinturache »

Pe o parte din drumul stricat s-a turnat asfalt pe o banda asa incat portiunea foarte rea s-a micsorat. Sunt cam 4 km. Totusi si acolo unde s-a turnat asfalt trebuie mers cu grija pentru ca nu e linie continua, asfaltul e intrerupt din loc in loc.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

Miyagi wrote:
mdd69ro wrote:Multumesc inca o data, Paul! Pe acest drum am ajuns si la copca dar era o portiune de drum....pffffff.....Macar atunci avea ceva zapada pe ea! Dar, in cazul in care ajung(s-au anuntat ploi si vineri si sambata), o sa urmez ultima varianta de drum expusa de tine. Sanatate celui mic!
Tot pe traseul asta voi merge si eu. Vreau la 6 cel tarziu sa fiu acolo.
Cred ca pe la 7 voi ajunge si eu cu un amic. Daca imi lasi un numar de telefon, ne vorbim be balta. Al meu este pus sub scris, in fiecare postare. Sa ne vedem sanatosi pe balta!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

mdd69ro wrote:
Miyagi wrote:
mdd69ro wrote:Multumesc inca o data, Paul! Pe acest drum am ajuns si la copca dar era o portiune de drum....pffffff.....Macar atunci avea ceva zapada pe ea! Dar, in cazul in care ajung(s-au anuntat ploi si vineri si sambata), o sa urmez ultima varianta de drum expusa de tine. Sanatate celui mic!
Tot pe traseul asta voi merge si eu. Vreau la 6 cel tarziu sa fiu acolo.
Cred ca pe la 7 voi ajunge si eu cu un amic. Daca imi lasi un numar de telefon, ne vorbim be balta. Al meu este pus sub scris, in fiecare postare. Sa ne vedem sanatosi pe balta!
Ne vorbim. Eu vin cu Ovidiu si cu Paul.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

44º07'52.45"N 26º20'00.19"E
Acestea sunt coordonatele directe din fata cabanei lui George.

se poate vedea aici:

Image
Paulletta
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Greaca - Cercani

Post by savu alexandru »

Fara suparare dar CERCANI- GREACA e balta lui "peste prajit"; platesti si nu se elibereaza nici un bon/chitanta fiscala!
Nu ai nici cea mai mica sansa sa prinzi ceva in afara de alevini!
Daca "Doamne fereste" prinzi un cirotan intre 1-4 kg il platesti ma scump ca in OBOR la crap viu!
Cei care promoveaza asemena cacealmale ar trebui sa fie interzisi!
Pe drumul spre "locatie" faci praf/distrugi masina!
Cred ca nu e singura promovare aiurea!
Azi e "juniorul" la LILIECI si sunt incantati ca , dupa ce au platit taxa(nici ei nu au dat chitanta fiscala!) nu i-a mai cautat nimeni in buzunare(ca la Greaca!) ca sa vada daca nu au ascuns vreun alevin!
Ar trebui facut facut ceva cu "PROMOVARILE" de locatii din interes!
Cine vrea sa promoveze "locatia" sa apeleze la asociatie!
Cei ineresati vor face contract cu asociatia si vor spune ca nu distribuie pe balta droguri(ca la Cercani!).
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by ghinozo »

ahahahaaaa....asa iti trebuie nea Sandule...ce cauti pe balta ? aaa? zi....?...te-a imbarligat Mahoe....ee.....vezi...talica un deltar si dunarean get-beget calci pragu la balti......NA...sa te mai duci altadata..ahahahha...in alta ordine de idei LA MULTI ANI sa traiesti.









savu alexandru wrote:Fara suparare dar CERCANI- GREACA e balta lui "peste prajit"; platesti si nu se elibereaza nici un bon/chitanta fiscala!
Nu ai nici cea mai mica sansa sa prinzi ceva in afara de alevini!
Daca "Doamne fereste" prinzi un cirotan intre 1-4 kg il platesti ma scump ca in OBOR la crap viu!
Cei care promoveaza asemena cacealmale ar trebui sa fie interzisi!
Pe drumul spre "locatie" faci praf/distrugi masina!
Cred ca nu e singura promovare aiurea!
Azi e "juniorul" la LILIECI si sunt incantati ca , dupa ce au platit taxa(nici ei nu au dat chitanta fiscala!) nu i-a mai cautat nimeni in buzunare(ca la Greaca!) ca sa vada daca nu au ascuns vreun alevin!
Ar trebui facut facut ceva cu "PROMOVARILE" de locatii din interes!
Cine vrea sa promoveze "locatia" sa apeleze la asociatie!
Cei ineresati vor face contract cu asociatia si vor spune ca nu distribuie pe balta droguri(ca la Cercani!).
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Greaca - Cercani

Post by paulletta »

Nea Savule, fara suparare, daca stai sa bei si sa vorbesti fara a pescui normal ca nu prinzi peste, culmea este ca Mihai Vanturache a luat 20 de bucati de crap, toata lumea a prins peste numai dumneata te gasesti sa spui baliverne.
Daca cereai bon fiscal il primeai, iar in buzunare nu te-a controlat nimeni,
Distributie de droguri poate ai mata in cap sa faci asa.
DE AZI INAINTE PENTRU MINE ESTI O PERSOANA NONGRATA!!!
NU de alta dar nu ma asteptam la asa ceva din partea dumitale.

In rest no coment..........
Paulletta
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by valic »

Eu zic ca nenea Savu trebuie lasat sa-si savureze BEREA .................parerea mea................
Fiecare face ce poate (a se citi "cat poate")

In rest, cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Greaca - Cercani

Post by Geo »

Sandule,
Îmi pare rău că ţi-ai "stricat" postarea în care îţi exprimai părerea. Subliniez, părerea ta.
Părere în mare parte subiectivă, iar ultima afirmaţie fără nici o legătură cu realitatea.

Nici vorbă de distribuţie de droguri pe acolo ! Eu unul nu am văzut aşa ceva. Aici cred că trebuie să clarifici lucrurile, deoarece dacă (de exemplu) ai uitat ghilimelele, cuvântul capătă o conotaţie precisă. Iar asta trebuie să o justifici cu probe, nu să arunci cuvintele pur şi simplu. Te rog să explici clar ce ai vrut să spui.

Omul îşi păzeşte investiţia cât de bine poate, iar limitarea dimensiunii şi preţul pentru kg de crap sunt măsuri în sensul ăsta. Ştiai (sau trebuia să ştii) condiţiile de pescuit încă dinainte de a ajunge acolo şi nu te-a obligat nimeni să stai. Dacă nu ştiai, acum vreo câţiva ani administraţia bălţii avea condiţia de 5 kg pe zi cu "crap inclus" şi nu controla pe nimeni la plecare; din păcate după câteva luni nu prea mai avea peşte în baltă iar printre cei care contribuiau din plin la "dispariţii" erau, din păcate, tocmai pescarii... Eu cred că are dreptate cu măsura asta.
Varianta de drum de acces la care te referi are doar 4 km. de drum foarte prost, dar economiseşte 30 km de drum. Oricine poate alege variantele de drum mai bun dar mai lung.
Chestia că se prind doar alevini iarăşi nu este corectă. Oricine a momit cât de cât a prins şi ceva peşte. Dovada este Mihai, care a dat recital la crap, dar a şi nădit la greu! Şi ai văzut că în jurul tău cam toţi prindeau ceva peşte...
Cu bonul fiscal ai dreptate: obligaţia lor este să îţi dea bon, chiar dacă nu îl ceri.
Pescuitul = Relaxare în natură
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by mdd69ro »

Am fost si eu acolo, in acelasi timp. M-am documentat inainte, stiam conditiile, drumul, etc. Iata concluziile mele, referitor la postarile anterioare:
-bon cu regulament mi-au dat, chitanta fiscala nu; dar sincer, nici nu ma interesa asa ceva; nu decontez, nu intra la impozit, suma nu e mare si in final, cazurile de evaziune fiscala nu tin de mine ci de politia economica(ca sa nu mai zic de faptul ca la ce evaziune fiscala e in tara asta, asta de aici ar fi kaka-maka);
-nu a venit nimeni sa ma intrebe daca vreau sa cumpar droguri si nici eu nu am vazut vanzare de droguri(si am umblat ceva pe balta, dupa barcuta de plantat ramasa pe mijlocul lacului; MULTUMESC Pauletta pt ajutor sau multumeste tu in numele meu celui care mi-a scos-o din deriva!);
-de controlat m-au controlat putin paznicii in bagaje la plecare, dar nu foarte exagerat(desi masina a stat in parcare si la sfarsit unul din ei a venit cu mine cind am plecat cu masina spre locul unde am pescuit si unde erau bagajele); poate aici ar trebui umblat un pic, pentru ca am stat cam un sfert de ora sa ii astept sa vina, in timp ce ei se indemnau unul pe celalalt sa vina sa preia salteaua si sa cantareasca pestele;
-de prins.....eh, aici e un pic mai de stat de vorba: carasul lipseste aproape cu desavarsire si ciortanica pune botul la orice, te omoara, te asasineaza,te distruge, DAR asigura distractia si frecventa :lol: :lol: :lol: :lol: ; acum, sincer sa fiu, si eu daca aveam balta, pastram locurile bune pentru cunoscuti ;) ; dar asa cum a zis cineva de mai sus, daca nadesti bine locul, nu stai sa somezi; personal am prins doi ciortani ceva mai mari de kilogram, un carasel palmas si ciortanica cat cuprinde; amicul cu care am venit tot cam la fel, dar la undita de 7 m;
-drumul urmat de mine il vedeti in postarile anterioare, specificat de Paulleta, si e destul de bun, poti sa mergi si repede, cu exceptia acelei portiuni de drum cu gropane si care sunt in asfaltare;
In concluzie m-am distrat si cred ca mai ma duc acolo, dar cand o sa mai creasca pestisorii ;) sau cand ma duc cu pustiul, sa omoare ciortanica si sa-l invat C&R. O recomandare pentru administratorul baltii ar fi sa lase un pic mai jos pretul crapului, avand in vedere CA CArasul nu prea este, cele 5 kg sunt pentru toti pescarii de pe balta la un loc :lol: :lol: :lol: si ca ciortanica mica teomoara. In rest, pentru C&R si la taxa asta, este super OK.

Spor la treburi!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Greaca - Cercani

Post by Miyagi »

Am fost si eu impreuna cu Ovidiu si am luat cam 20 de bucati in jur de 2 kg,cel mai mare fiind de 2,7kg,am scapat 2 mai mari,da` a venit Liviu si ne-a "daramat" :D tot universu`: 4 pesti,cam 20 de kile,cel mare fiind de 11,5. Balta buna,drum bun si la venire si la plecare :lol: . Am nadit cu momitorul tot timpul.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Greaca - Cercani

Post by costin stefanescu »

ba Cornele,bravo nenicilor ca v-ati distrat,da'mai lasati-o moale fratilor cu laudatul asta , ne facem dracu' de ras :lol: ,la ce balta are George acolo,poate sa dai cu ace goale sa nu prinzi :lol: ,mai bine a-ti face un concurs amical,cine prinde cel mai putin !! :lol:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Greaca - Cercani

Post by laloi »

Am fost si eu ieri, duminica adica... urmat drumul prin Heresti, Hotarele, ultimul indicat de Paul, ok, eu din Iancului pana pe balta fix o ora... am dat cu 2 lansete si o undita de 6m, cele mai bune rezultate la undita, 2 crapi de 1,5-1,7 (ultimul pastrat) si la lanseta unul de vreo 1,5 kg (nu-l stiu exact, ca vecinu care avea cantar plecase intre timp :D )... lansetele au stat (si la propriu, si la figurat, pe boabe de porumb, tot felul de arome, prins crapul la unele mucegaite in final :lol: ), in schimb la undita am facut muschi la mana (de aia nici nu am scos-o pe a doua, plus ca a batut vantul mereu), la rama ciortanica una dupa alta, si la vreo 20-30 de bucati au mai intrat si seniorii, plus 2 carasi (care in final au poposit in 23 August, ca mai traiau acasa, si dupa ce s-a jucat fetita cu ei i-am dus impreuna in parc cu galetusa ;) ). Legat de paza, intr-adevar f stricta (dar ma asteptam la ea, nu a fost o surpriza, oricum in limite destul de elegante, acu omu daca e patit sufla si in iaurt), dar ca nivel de taxa e rezonabil zic eu, nu cunosc alta balta cu C&R la nivel de 30 RON (acuma sincer nu stiu cat costa crapul viu in supermarket, dar aici daca vrei il iei sau nu, eu am luat unul). Singurul lucru care m-a deranjat a fost fumul de gratar, sincer pe la vreo 2 incepusera sa ma usture ochii, unde stateam eu in curbura si cum batea vantul tot fumul venea acolo, ca ma gandeam oare o fi de la gratare sau a coborat norul de cenusa :x , dar de la gratare era... si atentie pt abonatii orange, pe mal nu aveam semnal, trebuia sa urci dealul sa poti vb. Si daca s-ar mai putea umbla la program, acuma vara e ziua lunga, nu la ora 18 gata plecarea, tinand cont de distanta pana acolo, macar o zi lumina. Cam asta ar fi ...
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Greaca - Cercani

Post by Petru Burian »

savu alexandru wrote:Cei ineresati vor face contract cu asociatia si vor spune ca nu distribuie pe balta "droguri"(ca la Cercani!).
Stimati colegi
Eu as propune folosirea ghilemelelor la apropouri sau sa fim mai atenti cu vocabularul :D :D
S-ar putea ca "unii" sa aiba motorase de cautare dupa care vor lucra din greu degeaba :lol: :lol: :lol:
Eventual altii se vor trezii cu cuie'n talpa, tot pe degeaba :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Greaca - Cercani

Post by Sionut »

Miyagi wrote:Am fost si eu impreuna cu Ovidiu si am luat cam 20 de bucati in jur de 2 kg,cel mai mare fiind de 2,7kg,am scapat 2 mai mari,da` a venit Liviu si ne-a "daramat" :D tot universu`: 4 pesti,cam 20 de kile,cel mare fiind de 11,5. Balta buna,drum bun si la venire si la plecare :lol: . Am nadit cu momitorul tot timpul.
Salutare,
daca ai amabilitatea de a-mi raspunde la cateva intrebari :
unde si la ce distanta de mal a pescuit Liviu ?
cu ce a pescuit ? Cu ce a nadit ?

Merci anticipat.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Greaca - Cercani

Post by Dumitrescu Iancu »

costin stefanescu wrote:ba Cornele,bravo nenicilor ca v-ati distrat,da'mai lasati-o moale fratilor cu laudatul asta , ne facem dracu' de ras :lol: ,la ce balta are George acolo,poate sa dai cu ace goale sa nu prinzi :lol: ,mai bine a-ti face un concurs amical,cine prinde cel mai putin !! :lol:
Pai ce rost mai are concursul asta,Costine,ca deja este un castigator detasat:Sandu Savu!!!!! :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit cu taxă”