Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Pacapescarul »

Uite ce a postat Nea' Petrovici acu vreo 3 ani pe alt forum:
"Multi nu folosesc icrele de guvide sau hanusi. Gresit. Pe linga faptul ca au marimea celor de stiuca, sau mai mari
sunt delicioase, avind un gust marin. Eu merg an de an pe 1 mai la Eforie sud si am locuri speciale unde prind numai
guvide de nisip care sunt plini de icre. Reusesc sa string cel putin 2 kg. de icre."
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu numai ca nu sunt otravitoare, dar sunt si delicioase si unde mai pui ca sunt si extrem de usor de procurat, avand in vedere ca guvidul se prinde foarte usor.
Dl. Petrovici are dreptate, ca sa prinzi guvid cu icre trebuie sa dai pe nisip, nu la pietre. Din barca ori de pe stabilopozi, lansand spre larg.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

bre Claudiule,am zis si io ce-am auzit, n-am dat cu paru' :!:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am glumit bre Costine :lol:
Las' ca poate ne otravim un pic la primavara cu niste icre de guvid ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Paca, Costine, a inceput sa se prinda guvid cu icre, frate!
Cam greu ca inca e la pietre si trebuie cautat, dar se prinde.
Cred ca peste vreo 2 saptamani daca se mai incalzeste apa, iese la plimbare si-l putem prinde si mai pe larg.
Uite si dovada:

Image

De-o prajeala subtire:

Image
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by rebeu »

Auuuuuu!!!!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Pacapescarul »

Cum dai de stire, ne infiintam pe litoral pentru vreo 2-3 zile. Io-s mai modest decat nea' Vali, ma multumesc si cu un kil de icre. :D
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pai...incepand de ieri pana pe la inceputul lui iunie, as zice. :lol:
Puteti veni oricand in acest interval de timp, numai ca nu stiu exact cand isi depun icrele si deci, sa n-o lungiti. :)
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by rebeu »

Şi ce ne trebuie pentru asta? Ace, fire, beţe, momeli... Asta pentru cazul fericit când apuc să ajung p-acolo. Şi pregatirile au farmecul lor... ;)
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu va trebuie nimic special.
Lansete de orice fel, chiar si fixe(vergi), preferabil mai ieftine, fire de 0.35-0.40, carlige cu tija lunga (de rapitor) marimi ca cele de chefal: 2, 3, 4., plumbi de 30 - 60g. preferabil rotunzi.
Momeala:
1. garid (cea mai buna momeala)
2. carne de scoica (midie) proaspata, sarata, congelata sau fiarta
3. rame
4. carne de vita
5. saratura(hamsie, sprot, aterina, etc.)
Pescuitul la guvid nu necesita cine stie ce scule, monturi sau momeli.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Puteti veni oricand in acest interval de timp, numai ca nu stiu exact cand isi depun icrele si deci, sa n-o lungiti. :)
Pt. niscaiva informatii, cititi la:
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=441
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Pacapescarul »

Pai hai sa vedem cati amatori sunt pentru o iesire la mare. Eu unul sunt "liber" de maine pana pe 4 mai.
1. Pavel Catalin
PS: Claudiu, crezi ca poti rezolva de o cazare ieftina si buna?
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

O sa incerc sa vad ce pot face.
Vedeti cati va strangeti si poate o rezolvam la un apartament sau la un prieten care are hotel in eforie nord.
Valentin Petrovici

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Valentin Petrovici »

Din informaţiile mele primite de la Eforie Sud a început să pună botul dar pe la găuri. Adică la diguri printre stînci în termen local la "găuri". Şi la bărci în larg. Restul slab. Frigul menţine apa rece. Acum încerc să vă spun cîte ceva despre scule şi monturi. Eu de obicei îmi iau cu mine două lansete. Una de orice mărime pentru montură cu plumbul la fund iar o a doua de peste 4 m pentru plută. Montura clasică pentru fund are plumbul în capăt şi două cîrlige mai sus. Primul cîrlig să cadă lîngă plumb iar al doilea mai sus cu distanţă între ele să nu se încurce. Montura cu plută. Am o plută culisantă mare, grea şi groasă să pot arunca cît mai departe şi să o pot vedea bine. Apoi plumbul în capătul firului şi două cîrlige. Primul cîrlig să cadă aproape de plumb şi al doile mai sus să nu se încurce între ele. Cam la o jumătate de metru de plumbul mare pun o alică tot de plumb ca opritor pentru plută. Apoi pe fir cu o aţă de papiotă fac un nod dublu apoi îi tai mustăţile de tot să rămînă decît nodul în sine. Acest nod de aţă culisant îl duc în sus pe fir 4-5 m în funcţie de adîncimea apei după o prealabilă încercare a apei pentru a vedea adîncimea. Apoi lansez şi pluta se opreşte singură în nodul de aţă iar blumbul cu cele 2 cîrlige se duc pe fundul apei. Cam asta ar fi. Cîrlige ideale ar fi cu tija lungă albe. Eu merg pe la Obor la tarabe şi sunt vro 2 care mai au asemenea specimene de cîrlige. Dacă nu au luaţi ce găsiţi mai ieftin că se cam pierd monturi. Spre deosebire de Claudiu eu folosesc plumbi plaţi. Eu cred că ăia rotunzi se rostogolesc pe pitre şi intră la găuri. Fiecare cu părerea lui. Montura propriuzisă eu o fac din fir mai subţire ca în caz de agăţătură să nu se rupă linia. Cam asta ar fi. Pentru strunghilul de nisip ( icroşii ) eu merg la digul mare de la Eforie Sud. În capătul digului la vro 10 m se vede fundul apei care este mai deschis la culoare. Şi în partea stîngă a digului la fel. Cam pe la toate digurile sînt porţiuni cu nisip unde stau icroşii. Despre păpică cum a spus şi Claudiu garidele este în capul listei. Eu pescuiesc cu carne de cioară şi de pescăruş care este tare şi roşie la culoare. În rest rîme negre,albitură sărată, scoică ( f bună dar o fură repede chiar dacă este sărată) şi carne de vită.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Mi-ar fi placut tare mult dar pentru mine nu e disponibil decat sfarsitul lui mai.
Eu la lanseta pescuiesc cu degetul pe fir. E o senzatie deosebita sa simti atacul in acest fel. In zilele in care frecventa e mare, uneori intep si las lanseta acolo si astept atacul la cel de-al doilea ac, mai ales daca am lansat la distanta.
Am pescuit doar la garid, scoica si rama. De cativa ani pescuiesc doar la rama.
Last edited by Mihai Vinturache on 26 Apr 2010, 13:23, edited 1 time in total.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ca sa nu agat, folosesc doar un carlig legat cu nailon o idee mai subtire decat linia, carligul il prefer mai moale sa se poata dezgata de pietre. Folosesc plumb rotund tocmai in ideea de a nu se agata si a putea fi usor de scos din gaurile dintre pietre. Asta acum, cand pescuiesc printre stabilopozi sau in capul pietrelor. Vara cand lansez mai pe larg nu mai folosesc plumbi rotunzi pentru ca dau pe portiuni de nisip sau piatra mica, unde plumbii rotunzi nu-si mai au rostul.
Recent am prins binisor in portul Tomis la fixa de 4m cu pluta. Am dat exact in capul pietrelor scufundate. Momeala cea mai prinzatoare au fost niste garizi grecesti pe care i-am cumparat dintr-o piata de peste din c-ta la pretul de 17lei/kg.
Incet-incet ar trebui sa iasa la plimbare, dar pana nu se incalzeste mai mult, ii cautam tot pe langa diguri.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pacapescarul wrote:Pai hai sa vedem cati amatori sunt pentru o iesire la mare. Eu unul sunt "liber" de maine pana pe 4 mai.
1. Pavel Catalin
PS: Claudiu, crezi ca poti rezolva de o cazare ieftina si buna?
Parerea mea este, totusi, sa nu va grabiti pentru ca Marea inca nu ofera cine stie ce satisfactii pescaresti si nici vremea nu e prea buna, e cam frig, vant, apa extrem de rece si valuri mari cu hula.
Cred ca pe la jumatatea lunii mai spre iunie este mult mai nimerit.
Voi decideti.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Pacapescarul »

OK, o mai amanam un pic. Eu am insistat pentru ca spuneai sa "n-o lungim prea mult". :D
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ok, smecheria e sa veniti in mai, sa n-o lungiti pana in iunie-iulie. :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

Claudiule,o sa venim cand o sa ne spui tu ca merita,doar esti la o aruncatura de bat si ne poti tine la curent,oricum de 1 mai nu se merita,cresc astia preturile la cazare imediat apoi banuiesc ca le lasa!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”