Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pescuitul Surfcasting
Este pescuitul de pe plaja, atunci cand cautam sa prindem chefal, cambula sau calcan.
Iti trebuiesc lansete lungi, minim 3.90m cu actiune de minim 100-150gr.,spre exemplu, eu mi-am cumparat 2 Lineaeffe din trei piese si sunt multumit. Mulinetele trebuie sa fie long cast pentru lansari la mare distanta. Eu am gasit mulinete Lexus 704 la un pret foarte prietenos si-si fac treaba cu brio. Nu-mi trebuie fitze la pescuitul marin, pentru ca sculele se deterioreaza repede si in scurt timp trebuiesc inlocuite.
Eu practic pescuitul surfcasting de multi ani si intotdeauna cu mare placere; nu l-as compara cu nimic. Ne mai trebuiesc niste suporturi gen tuburi care se infig in nisip si se baga cotoarele lansetelor in acele tzevi(tuburi) sau suporturi verticale telescopice, ca lansetele sa stea ridicate la cel putin 50 grade fata de sol, pentru a lasa cat mai putin fir sa ia contact cu apa, altfel valurile si algele ce se depun pe fir ne pot ingreuna reusita partidei. Cam asta-i in mare, pescuitul surfcasting. Daca ati pescuit si voi de pe plaja, chiar va rog sa descrieti stilul vostru si sa veniti cu completari la ceea ce am descris, pentru ca numai asa cred eu ca putem progresa si invata unii de la altii.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi am incercat marea cu degetul. Profitand de vremea frumoasa, am iesit vreo 2 ore la un pescuit de guvid si cambula, aceasta din urma fiind mai mult o utopie de-a mea.

Image
Last edited by Claudiu on 18 Nov 2009, 16:30, edited 1 time in total.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Momeala pentru cambula:

Image
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pe "al batran" l-am agatat de pe drum si l-am pus sa caute gaurile :lol:

Image
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pe una a gasit-o, vad...

Image
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

E norocos! A mai dat de una :D

Image
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Armand »

Si guvizii ce au spus?!

Mai misca pe vremea asta?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Dar peste, canci! Nu-i nimic, asteptam primavara...

Image
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

Pai Claudiule,ma gandesc ca iarna se cara in larg,oricum dupa cateva ore de stat afara pe stabilopozi va-ti facut chef de-un jidvei :lol: !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Culmea, ca guvidul se baga la pietre iarna, nu se cara in larg, dar nu prea are pofta de mancare. Abia in primavara incepe sa miste timid... Pe mosu' l-am luat cu japca din oras, ca avea treaba si a trebuit sa-l las tot acolo, dar mandea, se stie, direct jidvei :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu are dreptate, am vazut iarna (apa este de multe ori limpede) guvizi imobili pe langa pietre, le tragi momeala pe la bot si nu reactioneaza; culmea, tocmai guvizii care sunt atat de lacomi si mananca...de toate!
Cred ca temperatura joasa le incetineste metabolismul, mananca rar si economisesc energie prin miscari facute cu economie. Cred starea asta de "amorteala" este cauza lipsei muscaturilor.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Sa ne mai incalzim un pic ;)
(da click pe imagine, ca-i video)

Image

Image

Image

Image
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

D-le Claudiu
Ne-am incalzit ..... la calorifer :lol:
Aveti acum insa, o rara ocazie: 3-5 zile de filmari cu "turturi si cascade" de ghiata pe malul marii :!:
Ce ziceti de niste imagini "artistice " ;) ;) ;)
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Face baiatu' ;)
Chiar am de gand s-o tai azi prin portul Tomis.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Marea Neagra, mare comunitara

Am intrat in anul 2007 plini de voie buna. Oare tot atat de veseli vom fi si la sfarsitul lui?! Ce se va intampla cu noi pescarii sportivi odata cu integrarea in UE? O sa fie mai bine pentru ape si pesti? Acestor intrebari le caut raspunsuri. Astept si alte pareri, din partea voastra.

De la 1 ianuarie marea noastra devine si marea Uniunii. Tarmul marii devine granita Uniunii. Mai multa paza si masuri mai aspre privind protectia mediului?! Marea neagra a fost grav afectata de iarna teribila a lui 2006, cand marea a inghetat pe o distanta de cateva sute de metri de la tarm, gheata distrugand bentosul zonei costiere romanesti inclusiv scoicile si mai ales pestii bentonici. A fost afectat lantul trofic al marii. Au murit colonii intregi de rapana, meduze si mai ales populatiile de guvizi. Rezultatul s-a vazut in primavara lui 2006 cand recolta de guvizi pe barca a scazut la 50% fata de 2005. In special hanosul a avut o scadere dramatica. Probabil s-a retras mai la sud, spre Bulgaria! Lipsa midiilor a facut ca zonele de pescuit sa treaca de 20 m adancime, adica 5 km in larg. Greutatea hanosilor capturati a scazut de la aproape 400 g la sub 250 g. Strunghilul a avut o scadere majora in primavara revenind spre toamna. Daca in 2005 recolta pe barca era de circa 18 kg de guvide pescuit de un pescar cu 4-5 volte in apa, in 2006 recolta a fost de 10-12 kg. La calcan s-a simtit o oarecare revenire datorita scaderii braconajului navelor turcesti, mai ales dupa arestarea lor de catre politia de frontiera. O mare parte din braconierii locali au disparut din doua motive: lipsa fondurilor necesare sustinerii activitatii de pescuit datorita cantitatii mici de calcani capturati si a pretului care ii facea neatractivi pe piata. Numeroasele furtuni au facut ca o mare parte din plasele de pescuit sa se piarda necesitand bani pentru inlocuirea lor.

Chefalul s-a prezentat la fel ca in 2005. S-a prins bine atat de pe digurile de coasta cat si de pe plaja. S-au prins capturi la laban de 2-3 kg, atat in zona Tuzla cat si de pe dig la ecluza Agigea. O alta specie in scadere semnificativa a fost stavridul. Sau prins stavrizi din barca in special in zona Eforie – comuna 23 August. Cantitatile pe un pescar (o taparina) au fost de 3-4 kg. Lufarul a avut o aparitie sporadica, in special in zona digurilor de larg de la Constanta si Agigea Sud. S-a prins la lingurite oscilante grele, lunguiete prinse in sirag ca fulgii de taparina, dar uneori si la pilker. Zarganul a fost prezent doar la taliene in cantitati nesemnificative si numai exemplare foarte mici care, binenteles n-au fost eliberate!

Daca braconajul cu plase a scazut, in schimb a crescut foarte mult braconajul efectuat de scafandri, atat profesionisti cat si amatori. Acesti braconieri nu iarta nimic, cantitatile de rapana si calcan (subdimensionat) fiind de ordinul zecilor de kg. Cam asa ne primeste Uniunea in anul 2007 – in stare de faliment cu o mare secatuita si poluata, cu o flota de pescuit industrial fantoma. Ce ne ofera UE? In presa s-a vehiculat suma de 200 milioane euro. Acesti banii vin pentru acvacultura, adica pentru "crescatoriile de crap", pentru Marea Neagra fiind alocati numai 10% din ei. Banii vin numai daca suntem cuminti si nu ne apucam sa construim o flota de pescuit cu care sa intram in Mediterana sau Atlantic. Sa nu deranjam marile companii care pescuiesc acolo. Si scot profit!

Cateva milioane de euro vin pentru portul pescaresc de la Navodari a carui constructie poate incepe in 2007 si care are ca scop prelucrea pestelui prins in marea comunitara de catre companiile europene de pescuit din Mediterana. Poate ei vor reusi ceea ce nici un guvern roman nu a indraznit vreodata. Sa sparga blocada turceasca de plase din stramtoarea Bosfor si sa se refaca rutele de migratie ale speciilor din Mediterana: palamida, stavrizii, scrumbiile, etc. Banii oferiti de UE pescarilor profesionisti sunt pentru a renunta la pescuit si a se apuca de agro-turism sau orice altceva. Pescuitul traditional nu va fi incurajat, din contra normele UE prevad conditii greu de indeplinit. Pentru pescuitul sportiv nu se aloca nici un euro. Micile familii de pescari profesionisti dispar intr-un ritm alarmant, asa ca viitorul pentru "barcagii" nostri se anunta sumbru.
Articol scris de Sorin Creteanu
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

dupa parerea mea e cam exagerat articolul,ce sa-ti spun a inghetat marea cateva sute de metrii si a murit pestele,de parca guvizii sant fraieri si raman acolo sa inghete nu se duc in larg iar despre scafandrii amatori cum ca din cauza lor n-ar mai fi peste mi se pare o aberatie scrisa dupa vreun spritz,ce dracu aia daca prind cativa pestisori zic mersi,hai sa fim seriosi!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cam asa zic si eu.
Am observat ca unii au o tenta de exagerare in rau cand vine vorba de Marea Neagra sau chiar si Dunarea, sa zicem ca la dunare ar fi ceva motive de ingrijorare din cauza braconajului excesiv, dar ca sa spui ca din cauza inghetului pe o portiune de maxim 100 m de la mal, a marii, s-au injumatatit hanusii si guvizii, e aiurea rau. Mai ales ca hanusul nici n-a vazut malul vreodata in viata lui. :lol:
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Pacapescarul »

Claudiule, cand isi da drumul guvidele si este plin de icre, trebuie sa organizezi o iesire si pentru noi. Nu de alta, dar am auzit ca icrele de guvide sunt la fel de bune ca cele de stiuca.
Last edited by Pacapescarul on 19 Feb 2010, 12:08, edited 1 time in total.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

eu am auzi ca sant otravitoare :shock:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Sigur Paca, oricum primavara tre' s-al executam pe guvidul icros ;)
Bine ca nu-i trecut pe lista protejatilor :lol:
Costine, sterge-ti, frate, postarea :twisted:
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”