Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Sfaturile nu ti le-am dat "oricum", asa ca foloseste-te de ele cu incredere si nu o lua in nume de rau, ca eu doar am vrut sa te ajut, chiar daca stilul meu e mai bizar pentru cei care nu ma cunosc. :? :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

"Oricum" nu m-am suparat deloc. Concediul are ca subiect principal fata care nu are nici 4 ani. In consecinta pescuitul este o activitate abordabila doar in masura in care doarme. Asa ca am fost foarte stict conditionat in ceea ce priveste sculele si momelile si posibilitatea de miscare.

Sper ca in viitor sa iti pot urma sfaturile in ceea ce priveste pescuitul in MN si nu numai.

Ca fapt divers a trebuit sa declin astazi o invitatie din partea unui cunoscator la pescuit din barca in MN; imi vine sa plang dar imi trece.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi n-a fost vreme buna de pescuit din barca la mare, a fost hula. Am vrut sa ies si eu cu barca la Costinesti in zona "epava", dar m-am lasat pagubas. Asta, si ca sa nu-ti para rau ca ai declinat invitatia. ;)
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

Astazi am ajuns acasa. Rezutate infime la pescuit pe Siutghil DAR, dupa cum pe aici cineva spune, orice zi proasta la pescuit este mai buna decat o zi la serviciu.

In ultimele 6 zile la MN apa rece, curenti puternici in mal si valuri relativ mari. Ce m-a mirat foarte este ca erau multi alevini la mal; prin urmare ma gandesc ca, probabil, se putea pescui la prima ora si de pe mal cu lanseta lunga si tare (apud Claudiu) dar nu aveam cu mine echipamentul necesar. Asa ceva nu se va mai intampla - mai bine raman acasa.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am dat si eu azi la chefal de dimineata, la digul de la Ion Ratiu, si dupa-amiaza pe plaja la Hanul Piratilor, fara a avea vreun rezultat. Nimeni nu prindea.
La mare e dificil cu pescuitul, pentru ca se schimba foarte des curentii si daca nu esti pe felie atunci cand trebuie, pierzi vremea... Asta e.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

salutare claudiu. Sapt asta bag o fuga pina la vadu ( corbu ) cu un amic care are treaba acolo.. si stam o noapte. deci daca avem noroc poate si prindem. Daca e iti dau un semn si poate bem o bere pe plaja. la lansete. Mi-a spus cineva ca pe la vadu.. la IMR sint niste balti cu stuf si rime de mare.. corect? Numai bine, Vlad
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Bravo, omule, sa va distrati frumos! Eu plec maine la munte. :)
User avatar
ckristinel
Posts: 28
Joined: 08 Sep 2011, 20:19

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by ckristinel »

Se prinde pisica de mare pe digul de sud la Navodari,spre larg,la cel mult 30-40 metri fata de dig.Fire intinse si poate intra si chefalul.
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Am prins ieri in dana 79 (oil terminal) 4 scrumbii .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Salutare!
Ceva pisici s-au mai prins? Da' chefal?
Vara asta am labarit-o si m-am tinut numai de plimbari, asa ca n-am cu ce sa ma laud. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Mai oameni buni, mai am 10 zile de concediu!
Cine vrea sa pescuiasca impreuna cu mine din barca pneumatica la guvid, hanus, stavrid sau cine stie ce-o mai pica, este invitatul meu! Bineinteles, cine are curaj, ca unii se sperie la idea de a pescui in Mare dintr-o barca pneumatica, total gresit din punctual meu de vedere.
Asa ca, cine doreste, sa-mi scrie pe privat sau pe forum si mergem la pescuit fara discutii, in functie si de starea marii.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu wrote:Mai oameni buni, mai am 10 zile de concediu!
Cine vrea sa pescuiasca impreuna cu mine din barca pneumatica la guvid, hanus, stavrid sau cine stie ce-o mai pica, este invitatul meu! Bineinteles, cine are curaj, ca unii se sperie la idea de a pescui in Mare dintr-o barca pneumatica, total gresit din punctual meu de vedere.
Asa ca, cine doreste, sa-mi scrie pe privat sau pe forum si mergem la pescuit fara discutii, in functie si de starea marii.
Eu descind luni seara la Constanta pentru exact 10 zile...vorbim!!! :lol: :lol: :lol: ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

cezar wrote:
Claudiu wrote:Mai oameni buni, mai am 10 zile de concediu!
Cine vrea sa pescuiasca impreuna cu mine din barca pneumatica la guvid, hanus, stavrid sau cine stie ce-o mai pica, este invitatul meu! Bineinteles, cine are curaj, ca unii se sperie la idea de a pescui in Mare dintr-o barca pneumatica, total gresit din punctual meu de vedere.
Asa ca, cine doreste, sa-mi scrie pe privat sau pe forum si mergem la pescuit fara discutii, in functie si de starea marii.
Eu descind luni seara la Constanta pentru exact 10 zile...vorbim!!! :lol: :lol: :lol: ;)
Super-mega-extraordinar! :lol:
Vorbim! ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi pe digul din Navodari doar atat...
Attachments
IMG_20140720_111745 - Copy.jpg
Bogdan
Posts: 3
Joined: 14 Jul 2013, 22:12

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Bogdan »

In zece aile am fost o singura data la o tentativa de pescuit, fiindca am avut ca asistenta 3 baieti de la 4 la 7 ani :) si a fost mai mult militarie decat pescuit.
Mi-ar fi placut sa ies pe mare dar .. marea nu a vrut, a fost cam agitata. Sper in astea doua zile cat mai stau sa reusesc, macar sa miroasa mana a peste proaspat :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

N-am mai iesit nici eu la pescuit cu barca pe mare, am fost plecat in we, iar de cand am venit, numai hula... N-a fost de pescuit, cel putin din barca...
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

la mare e hula de mai bine de 2 saptamani...
am venit acum de la plaja si de aseara pana azi am luat 3 ilarii amarate
gata cu chefalul anu asta...poate ceva ilarie prin oct.
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cica se ia scrumbie grupa mare la poarta 6. A mai auzit cineva?
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Se prinde scrumbie dar e RARA, lumea exagereaza,am tot auzit ca s-au prins zeci de scrumbii si cand am ajuns acolo nu era chiar asa. Aglomeratie mare 30-40 de insi si doar cativa aveau 10-12 bucati, oameni dadeau pe fund cu 2 taparine combinate, ace mari nr 1 si multa beteala .
Am fost saptamana asta de 3 ori si am luat 5 scrumbii si 2 stavrizi mici(mai mult noroc am avut la chefal am luat cateva bucati punctabile la fixa ,l-am papat si e ok ! ) ,cei drept dupa ora 18. Colegi mei prindeau dimineata in dana 80 9-10 buc de om .
Daca doriti sa pescuiti in aceste dane inainte sa plecati uitati-va pe acest site daca este vapor in dana sa nu va duceti degeaba https://www.marinetraffic.com/ro/ais/home/ daca este tanker este marcat cu rosu si nu va lasa , daca este verde cargo puteti pescui daca aveti loc .
A fost prietenul meu cu barca la guvizi zona digul de sud Agigea ,la taparina dupa sute de incercari a reusit sa prinda 1 lufar , o palamida si 3 stavrizi mari .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

o poza informativa
Attachments
rsz_1untitled.jpg
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”