Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am iesit ieri cu barca in zona Venus-Cap Aurora, unde stiam eu ca misuna tot felul de specii, dar dezamagirea a fost mare: 20 buc. guvizi si 4 hanusi nu prea mari. Am dat si la taparina si nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=fWeZw2t-ErE
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Super tare claudiu , eu m-am distrat ieri dupa masa MAXIM in 79 , nu am mai vazut asa activitate de mult .am prins o scrumbie frumoasa ,trite mici la greu , 4 pui de cenacop (8-10 cm) o hamsie si o gramada de stavrizi mici (Craci) , la fiecare aruncatura prindeam 1-2 intre ape . Chiar daca erau mici ii eliberam , o partida din punctul meu de vedere super reusita . Dupa furtuna de aseara sunt optimist asa ca dupa ora 2 o tai cu tovarasii la o taparina .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
MihaiM
Posts: 12
Joined: 07 Feb 2013, 12:18
Location: Constanța

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MihaiM »

Începe!!

Așteptăm un update!
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

azi plaja super curata,apa limpede,peste mare la mal da nu mananca...de la 6 la 12 nici o trasatura
cica ar fi laban ochelarist da eo am vazut chefal argintiu cu ochii mei...
lumea injura,el se plimba la apa mica,il doare la dorsala...tine regim si face inima rea pescarusilor...stam ,ne uitam,el se plimba si se apropie iarna,ne punem pofta in cui si cautam alte balti...va salut :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Ieri seara , pe digul de nord in bazin , la a 4-a baliza verde, am prins in sfarsit in 2 insi 15 stavrizi mari si grasuni si o gramada de craci, am pierdut o gramada de taparine pentru ca tragea doar pe fund si aproape de mal asa ca am plecat. In seara asta o sa revenim pregatiti.
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
piti352000
Posts: 1
Joined: 22 Aug 2014, 14:48

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by piti352000 »

Ziua buna stimati pescari! Rugaminte pentru o ( sau mai multe) informatie: se mai poate ajunge la pescuit pe insula din port? este permis accesul cu auto in platform Midia - Digul de sud, nord sau tevi?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!

O zi maxima!
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Se poate ajunge pe insula din port , te trece un nene cu o barca contra cost , atentie acolo la serpi ca sunt la tot pasul. Insula s-a schimbat foarte mult in acesti anii , a fost sectionata in 2 bucatii , interiorul acestei insule este un refugiu/parcare pentru majoritatea barjelor si slepurilor ce tranziteaza portul constanta. Poti avea rezultate frumoase la chefal si guvide , pescuitul la taparina este mai anevoios dar se poate face in capatul insulei (zona Agigea ). Daca doriti mai multe informatii despre locatia barcii lasati-mi un mesaj.O zi buna .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Tony »

va salut.... am si eu o intrebare pentru ca sunteti deai locului... in lacul Sudghiol din Mamaia este peste ..se poate pescui ..???
multumesc anticipat .!
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

eu nu-s de-al locului dar am pescuit acum cateva saptamani; daca este peste inseamna ca sunt urat rau ca s-a pitit de mine
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Tony wrote:va salut.... am si eu o intrebare pentru ca sunteti deai locului... in lacul Sudghiol din Mamaia este peste ..se poate pescui ..???
multumesc anticipat .!
Se pescuieste contra unei taxe de 30 lei si poti prinde caras si babusca la patratica de mamaliga mai moale sau cocolos de paine ingalbenita cu sofran. La lansete poti da si la bob de porumb.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Tony »

Claudiu wrote:
Tony wrote:va salut.... am si eu o intrebare pentru ca sunteti deai locului... in lacul Sudghiol din Mamaia este peste ..se poate pescui ..???
multumesc anticipat .!
Se pescuieste contra unei taxe de 30 lei si poti prinde caras si babusca la patratica de mamaliga mai moale sau cocolos de paine ingalbenita cu sofran. La lansete poti da si la bob de porumb.
//////////////////////

Multumesc de raspuns.....am fost pe acolo la baiat ca este cu serviciu si din bloc de unde statea el, am vazut cateva persoane care pescuiau dar, cum au venit asa au plecat ...este vorba de intrarea in Mamaia dinspre Navodari....( la bariere )....de aceea am intrebat...cu urmatoarea ocazie sa-mi iau cateva scule la mine sa-l incerc..:)
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Doar primavara si toamna se prinde binisor in lacul Siutghiol, mai ales pe partea cu Carrefour, unde este apa mai adanca. Pe latura cu statiunea Mamaia este apa mica si slabe sanse vara, cand este apa prea calda...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

changeme wrote:Ieri seara , pe digul de nord in bazin , la a 4-a baliza verde, am prins in sfarsit in 2 insi 15 stavrizi mari si grasuni si o gramada de craci, am pierdut o gramada de taparine pentru ca tragea doar pe fund si aproape de mal asa ca am plecat. In seara asta o sa revenim pregatiti.
Ati fost pregatiti? Ati prins ceva? ca ma bate gandul sa plec si eu in dupa-amiaza asta, intr-acolo.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am fost si... zero barat la toata lumea... Multa pescarime si niciun baboi...
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

nu pot sa crd .... sa mergi la pescuiala si sa nu prinzi chiear nimic ... cine a mai pomenit domle ashea cva hehehehehe
mai mai cami vineh sa incerc si io schema asta in concedul care tocma sta sa'nceapah
drpt pt care imi voi loa impreuna cu amicul 2-3 lansete obositeh si cele mai janghine taparine de la prichindel
ne insurubam intre stabilopozii aia cei mai penibili din jupiter neptun etc .... practic ie imposibil sa plec cu mana goala
macar ca adunam peturile din preajma si tot il surclasam pe claudiu :twisted:
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Claudiu ieri nu am fost, am copt vinete toata ziua, dar luni seara am luat un kilogram jumate de stavrid mare in acelasi loc, a facut prietenul meu cateva poze si o sa-l rog sa mi le dea .Stiu ca nu a tras ieri ca m-au sunat colegi mei dupa dig sa ma injure ca le-am zis ca nu o sa ia nimic pentru ca nu pot veni si eu :).
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Am fost si aseara , in bazin era imposibil sa pescuiesti ,batea sudul tare , asa ca ne-am bagat pe exterior , am prins cam 2 kg de stavride , am folosit taparine albastre .Unul dintre tov mei cred ca o fi calcat in ceva pentru ca a reusit sa prinda si sa scoata un calcan de 3.40 kg(cantarit) la taparina .am reusit de data asta sa fac si ceva poze .
Attachments
rsz_211.jpg
rsz_24.jpg
rsz_52.jpg
rsz_3.jpg
rsz_333.jpg
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
MihaiM
Posts: 12
Joined: 07 Feb 2013, 12:18
Location: Constanța

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MihaiM »

Sunt f curios cum ați scos calcanul de 3.4kg cu țaparina, de pe larg.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Foarte, foarte tare!!!
Asta-i bulan de bulan, e tata bulanului!
A lasat taparina pe fund si a inhatzat-o calcanoiu', nu? si probabil s-a mai intepat si in celelalte carlige de a putut fi adus si scos din apa.
Oricum, asta se intampla o data in viata, cred.
Bravo!
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Hehehehe , sa agatat saracul in mai multe carlige ,la adus la mal apoi colegul meu a coborat pe un stabilopod aproape de apa si i-a bagat mana in gura . Clar a fost un moment unicat din viata lui . Astazi dupa orele 16 semnam iar condica pe larg , cine stie la ce bulan are amicul nostru poate poate prindem si casalot cu el :lol:
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”