Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Bravo, George, perseverenta isi spune cuvantul!
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

Daca se poate va rog sa detaliati echipamentul.

Este posibil sa apara un santier la Mangalia (si sa fiu numit de patron responsabil cu urmarirea executiei) deci .... e de bine, marea nu ingheata asa des ca lacul Pleasa.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Pai, pe perioada iernii nu prea ai ce pescui in mare, poate doar ilarie cateodata prin port si la aia nu-ti trebuie decat o fixa de 7-8m cu fir de 015-020, pluta, plumb si carlig cu tija lunga mai micut, cam nr. 8.
Mai nasol o sa fie cu ramele de mare, ca pe vremea aia nu se baga nimeni sa scoata...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Informatii la cald de la mare chiar daca suntem in prag de Craciun!
Inca se pescuieste la mare si chiar se prinde peste! :)
Intra pe: https://www.facebook.com/groups/mareneagra/ si afli mai multe dupa ce devii membru al grupului Pescuitul in Marea Neagra.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

A inceput sa se prinda calcan de pe plaja. Azi am luat o bucata la Vama Veche.
Poze... cand o sa fie posibil sa le pot pune, ca deocamdata site-ul imi spune ca nu sunt valide...
Pana atunci, le puteti vedea pe: https://www.facebook.com/groups/mareneagra/
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salut, Claudiu ! Informatia cu calcanul este de 1Aprilie sau e pe bune ?
"La ce" ai luat calcan ? La saratura ? Ce montura ai avut ? La ce distanta de mal ? Oare, pe la Mamaia o merge incercat ? Sau pe la Navodari, pe langa digul de sud ?
A inceput guvidele prin port, chiar si prin Portul Tomis ! Nu mai este nimeni care sa aduca stiri proaspete ? Eu am fost pe 21.04.2015, seara, intre17.30h-19.00h in port si am luat 2kg. in aprox. 2 ore. Am fost in dana 79 in capatul estacadei si am dat la piept de curcan (asta aveam acasa, in frigider) cu sofran.
Hai, "fire-ntinse !"
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

E o coincidenta ca a fost prins pe 1 aprilie si de aceea si banuielile ca ar fi o pacaleala, dar este pe bune. A fost prins pe plaja din Vama Veche la bucatica de hamsie. Daca ai un cont de Facebook poti intra pe grupul nostru si vei avea o sumedenie de informatii la cald despre pescuitul in Marea Neagra. Daca nu, poti intreba aici si iti vom raspunde. :)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ce se mai prinde la malul marii:

Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

Ne-ai spart cu fotografiile acestea, tatelule Caludiu!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

@tdf, astea sunt poze de pe grupul unde esti si tu membru. Trebuia sa le stii, deja. :D
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by tdf »

@Claudiu
Pe Facebook intru la luna, nu mai des.
Sa-mi fie rusine!
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

felicitari preopinentilor ... frumoasa si diversificata captura!
iaca ca eu nu m-am mai indeletnicit cu pescuitul (mult spus pescuitul, tentativele mai degraba) in micul meu sejur de weekendul trecut de vineri pana luni seara in Jupiter
asta si pt ca anul trecut am fost in Managalia si am achizitionat cateva tzaparine pe care le-am pierdut (agatzat) relativ repede si n-am mai avut chef dupa aceea de nimic ... doar am fost intr-o dimineata la popasul pescarilor din Olimp si m-am mai delectat cu ceea ce au adus din larg de la taliene ... stavrid, hamsie, cenacop ... aer curat, rasarit mirific etc
insa intr-o binemeritata pauza de plaja am stat langa doi baieti care dadeau la ce pica pe lacul din dreptul hotelului Scoica, pe partea dinspre plaja
unul dadea la rame celalalt la bucatica de guvide, ambii in cautarea bibanului ... ziceau ca este si caras pe acolo
cel cu ramele ioc, insa cel cu bucatica a prins in 20 min in fata mea doi bibani dintre care unul imens, cat doua palme asa ... mai aveau cativa in traista, la vreo 10 buc
interesant .... pe de alta parte din vorba in vorba mi-au spus o chestie ciudatica despre care vreau sa va intreb
cica anul trecut in timpul nu stiu carui val de caldura s-a pomenit lumea ca au veniti pestii in bancuri spre mal si puteau sa-i preia fiecare cu ce avea la indemana ... nu erau cu burta in sus insa era suficient sa ai o punga, un pet o plasa improvizata ca ii culegeau ca pe caimac? este adevarat? a fost chiar asa?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ceva asemanator s-a intamplat prin 2011 sau 2012, nu mai retin exact, dar erau pesti care agonizau la mal, multi fiind chiar morti.
Am vazut ca se vindea si prin unele piete peste adunat de pe la mal...
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Buna ziua !
Nici o noutate pe-aici ? A inghetat forumul ? Nu mai pescuieste nimeni la mare ? Ce se mai prinde, pe unde ? La ce ?
Tineti numai la secret ?
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu prea se mai prinde mare lucru la mare: chefalul este de negasit, iar stavridul se prinde subtire de tot in perioada asta...
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

pai in week-enul trecut am fost in constanta .... am stat intr-un apartament (al unui prieten plecat in Grecia pt 2 sapt) care este deasupra plajei 3 papuci ... acolo erau ceva preopinenti pe stabilopozi insa slabutza miscarea

in schimb, in portul Cta unde sunt terasele noi (acum cativa ani nu erau), chiar in dreptul centrului vechi, unde sunt multe ambarcatiuni acostate si chiar in fata terasei unde ftl mele au mancat o pizza am avut noroc ca erau doi pescari care faceau prapad ... vedeti poznele atasate

i-am intrebat de vb ... si au zis ca ilaria (erau si exemplare mai maricele) se da prinsa la rame bulgaresti (de ce? alea locale nu sunt bune? nu, alea bg sunt mai rezistente si sunt mai apetisante ... de ce? nu stim) ... cat am stat eu vreo 10 min langa ei tragea in continuu

forfacul era cva gen intre ape la 80cm - 1m pluta mica, bat lung, cam la 10-15 scufundari ale plutei iesea un gushter
Attachments
IMG-20150725-WA0003.jpeg
IMG-20150725-WA0005.jpeg
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Vesti pe-aici, IOC !
Hai sa va mai povestesc eu ce stiu de pe la mare : a inceput sa "pice" chefalul. Asa cum a observat si andrei1205 (pozele atasate sunt din Portul turistic Tomis, nu din Portul Constanta), mai des "cade" ilaria, adica puiul de chefal. Dar si bucati insemnate s-au prins la fixa, cat mai-ales la lanseta (la lanseta se pescuieste de pe plaje sau de pe digurile plajelor). Deasemeni, stavridul a inceput, timid si rar sa apara la taparina pe digurile de nord si de sud(adica la Agigea) ale Portului Constanta, pe partea dinspre larg, de pe stabilopozi (pentru cei care se pot catara precum caprele-negre). Guvizii sunt rari de-a binelea si doar exemplare mici. Pentru cei care nu stiu de ce se pescuieste chefalul cu rame bulgaresti: deoarece ramele de mare se procura foarte greu si cu munca multa. Se intra in apa pana la brau pe plaja, seara dupa ce pleaca turistii sau dimineata, unde se sapa cu lopata in nisipul de sub apa. La 10-20 de lopeti (ingreunate cu nisip si cu apa de mare !!) gasesti cam 40-50 rame, daca ai noroc..! Iti rupi mijlocul si nu-i placut deloc daca este octombrie-noiembrie iar apa este rece... Asa ca alternativa sunt ramele bulgaresti cumparate de la magazinele de articole de pescuit si momeli. Costa 10 RON/ pachetul cu aprox. 30-40 rame care sunt pastrate intr-un compost de pamant cu alge, invelite intr-o pagina de ziar impachetat intr-o forma de marimea a doua pachete de tigari, umectat cu apa de mare. Acest pachet se pasreaza la frigider si se umecteaza zilnic cu apa de mare(pe care ti-o pastrezi acasa, in sticla, pentru asa-ceva). Se poate pastra si timp de aprox. 1 saptamana ( daca nu le consumi pe toate din prima).
Locuri de pescuit chefal in zona Constanta: de pe digurile Portului Midia (lanseta), in Portul Constanta, la danele 7-8-12....22 si 79-80(fixa) , Portul Constanta-Sud(Agigea) danele 119 si 137 precum si pe malurile Canalului Dunare-Marea- Neagra (fixa). Mai tarziu, cand se mai golesc plajele de turisti si de sezlonguri, se va putea pescui de la mal, de pe plaje(lanseta).
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by laloi »

Aici e ioc la modul general... dar cum spunea Claudiu altui coleg, intra pe grupul acela de pe facebook si o sa primesti informatie zilnic chiar "live" cu lux de amanunte si detalii... eu sunt inscris, dar din pacate pt mine e departe Marea Neagra... oricum foarte buna si sinteza facuta de tine, de tinut minte. Best :)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Asa este, informatii la cald, zi de zi, sunt oferite pe grupul de pe Facebook: Pescuitul In Marea Neagra.
Numai cine nu vrea, nu are parte de ele... ;)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”