Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

La Vadu pe plaja este un dig, singurul dig din zona. Acolo este o baltoaca de unde poti scoate rame de mare, mai sunt si alte baltoci pe acolo, dai tu de ele daca stai mai mult. Poti pescui de pe acel dig sau de pe plaja in stanga digului. De altfel, orice loc pe plaja Vadu e bun la chefal, cu rezultate ceva mai bune cam la 500-600m de dig, in partea dreapta, spre Corbu.
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Ieri am prins o scrumbie la oil , nici urma de stavrid acolo . Se prinde ilarie la fixa in zona epava .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:La Vadu pe plaja este un dig, singurul dig din zona. Acolo este o baltoaca de unde poti scoate rame de mare, mai sunt si alte baltoci pe acolo, dai tu de ele daca stai mai mult. Poti pescui de pe acel dig sau de pe plaja in stanga digului. De altfel, orice loc pe plaja Vadu e bun la chefal, cu rezultate ceva mai bune cam la 500-600m de dig, in partea dreapta, spre Corbu.

Merci Claudiu. Informatii de folos !. Poti aranja si cu vremea???? am auzit ca vin ploile la C-ta si in weekend.... :oops: :oops:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am incercat azi la chefal pe la pescarie si... pauza. Eram singurul nebun care dadea la chefal.
Attachments
IMG_20140526_145211.jpg
IMG_20140526_150700.jpg
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

:lol: :lol: :lol: las' man ca nu esti singur...maine o sa fiu si eu ca tine :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

este ilarie în port, s-a prins ieri pe digul de nord, îi mai și văd noaptea când sunt în tură de noapte, se strang pe la luminile de pe la vapoare, a prins un prieten ieri 28 de bucați într-o oră
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Las' ca-l turnam noi si pe plaja! ;)
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

Image

"Impresionanta" captura de ieri.O mare parte din pesti si-au racapatat libertatea,nu am observat cele 2 gauri din juvelnic.Pe o parte ii bagam,pe alta ei scapau :lol:
Macar am prins de o prajeala,cat sa imi fac pofta.


Pe la 7 dimineata erau intradevar multi pescari in port la Mangalia,incercau la chefal mic la fixa dar cat m-am holbat eu la ei nu prindeau decat aterina.
Pescar amator.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

azi pe plaja corbu puzderie de maruntis...am luat 5 castraveti(cornisor :lol: ) printre trasaturile marunte
mai trebuie sa se incalzeasca apa un pic si e gata,pe treaba
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

Image

Nu este captura mea,ci a unui domn binevoitor care mi-a permis sa fac 2-3 poze pestilor pe care ii prindea.
In timp ce stateam de vorba cu el prinsese cativa pe care i-a eliberat.
Pescuia chiar in fata catamaranului Kissing Gate din portul turistic Mangalia.

In schimb eu la guvid,pauza :lol: M-am dus si tarziu si nici nu aveam momeala obisnuita,am incercat azi la carne vreo jumatate de ora.Am plecat cum am venit :lol:
Pescar amator.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

azi la navodari(tabara) am luat 11 gigei cam la 150g/buc si 2 mai rasariti la aprox. 400g/buc
a fost preponderent innorat,racoare,marea linistita,trasaturi multe...per' total a fost o partida reusita intre orele 06-12
fire zdranganite :D
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Bravo, Petrica! Eu n-am fost la fel de norocos, cu toate ca am dat la o aruncatura de bat de tine, pe digul de sud, si in mare si in bazin... Rezultate zero, fara trasaturi, fara miscari in apa.
Erai pe plaja la Navodari? M-am tot uitat dupa pescari si n-am vazut nimic pe plaja, probabil erai mult mai departe de raza mea vizuala.
Attachments
IMG_20140529_085935.jpg
IMG_20140529_085927.jpg
IMG_20140529_085439.jpg
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

breee mai hacana de blocu ala am dat...la ce ora ai venit? eram 2 exact acolo unde monteaza aia terase,umbtrele de stuf
am zs ca de la 6 la 12 am fost
:shock:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ha, ha :lol: , stai bre linistit ca n-am zis ca n-ai fost, doar ca n-am batut eu pan' acolo. :shock:
Pe la 8.00 am venit si am stat pana la 10.00 ca era clar ca stau degeaba.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Acum am venit plecat fiind pe Chilia. Pe 31 mai am trecut Dunarea pe la TV. Dupa vreo 3Km a inceput calvarul. Apa era si 1m peste sosea pe alocuri. Jumatate de metru restul drumului pana la postul de frontieristi de la Sireasa. Ne-am straduit sa gasim un loc de campare pe dig dar: oha umbra sau adapost de vant, oha lemne, oha acces la Dunare, oha acces la canalul cu carasi + exista riscul sa mai creasca un pic apa si... poate sa-mi pun masina in barca. Pentru a nu rata concediul, am luat bacul cale intoarsa si am zbughit-o catre MN. Evident ca pregatirea noastra pentru MN era zero barat. Nu aveam nimic ce putea fi catde cat compatibil cu pescuitul la chefal si, cu lansetele de spinning am pescuit din barca la guvide. Pot spune ca grupul nostru a batut la cur multi mangalioti. Am prins: caia, strunghil, hanus dintre care cativa de expozitie, bacalea si unele chiar frumoase, galea de la 25cm pana pe la 35-40cm, cativa stavrizi prinsi pe recuperare ceva mai mici de 20cm, un dragon de mare de vreo 25cm eliberat pentru ca... asa trebuia, 2 barbuni amarati. Pescuitul foarte capricios: fie il gaseam pe guvide la apa de 4-5m, fie pe 25-30m. Total aiurea si atipic. Momeala a fost rama neagra "asortata" cu felie de caia dar si rama subtire rosie (pentru barbun, stavride si alte lighioane micute). Am cumparat de la talianul din Mangalia stavrid urias raportat la ce am vazut pana acum (de peste 15cm lungime) dar la 15 lei/Kg. Un mangaliot a prins in dimineata asta la rama neagra un calcan de aproape 1Kg iar eu, la zeama de portofel o matza de 2,5Kg.
Ca si preturi de vanzare: guvidele (majoritar caia) 9-10lei/Kg, hanus 20-22 lei/Kg, ceatal (eu nu am gasit astazi) 5 lei/Kg, hamsie 6 lei/Kg, pisica si vulpea 30 lei/Kg, calcanul 60 lei/Kg. Vis-a-vis de cherhanaua din Mangalia, langa politia de frontiera se prindea chefalas la undita (nu stiu momeala) de 100-150g cu o frecventa acceptabila.
Vremea a fost bestiala: sambata am ajuns pe la 16:30 pe oarece nor (abia ce se opride ploaia), duminica + luni + marti ne-a rupt soarele si m-am ales si cu o insolatie, astazi placut, fara vant, plafon compact de mori negriciosi la ainaltime mare. Apa marii, daca se insista mergea de baie, dar noi am vrut sa evitam o posibila raceala. Astazi pescuia un flacau dupa chefal pe plaja dintre Venus si Jupiter. Nu stiu daca a avut rezultate. Pozele vor veni atunci cand intru in posesia lor.
0745578278
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eugene, ai reusit sa ma faci invidios pe tine! :lol:
Bravo, ma bucur ca ai nimerit la MN pana la urma. Vezi? Tot MN te ajuta la greu... ;)
PS. Trimite-mi si mie nr. stii tu, cui, pe privat. :ugeek:
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

una dintre seriile de 2 pesti
Image
0745578278
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Am mai multe poze. Cu toate ca le-am redimensionat doar pe asta am reusit sa o pun. Tind sa cred ca este o problema cu soft-ul forumului. Mai incerc cu alte doua poze si ma las pagubas.
Last edited by Eugen Fetes on 05 Jun 2014, 08:22, edited 1 time in total.
0745578278
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Dupe aproape 3 ore, captura mea
Image
Last edited by Eugen Fetes on 05 Jun 2014, 08:20, edited 1 time in total.
0745578278
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Cativa dinte hahahanusii zilei
Image
0745578278
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”