Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:
vladstanescu wrote:pe 10-12 iunie cica e o Regata.. plecarea din Eforie sau Mangalia.. am un amic care face parte din echipaj.. cred ca ajung acolor sa ii suflu in vela si dupa aia ramin la un chefal ceva... la mangalia, Vama Veche .. sau pe unde o aparea Domnu Chefal. !
Bravo! Sa ne tii la curent! ;)
Cu siguranta !. Oricum inainte ,,,cumpar ceva chefal pentru poze.. ca sa va fac in ciuda !!! :D :D :D
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

Claudiu wrote:Carasi in mare...
Deci acum cateva zile am fost in portul turistic de la Mangalia la un pescuit de guvid si am vazut un peste in apa.Dupa parerea mea era caras,arata identic.Am zis ca m-a batut soarele in cap si m-am tampit.

La far in Mangalia nu ai loc sa arunci o undita de pescarii la chefal.M-am uitat si eu intr-o zi la ei,prindeau chefal mic la vreo 20cm.Mic dar des :D

Ma duc azi intr-o scurta plimbare sa vad ce se mai prinde si daca o sa gasesc un pescar mai politicos poate ma lasa sa fac o poza maretelor capturi.Desi multi dintre ei se prefac ca nu te aud cand ii intrebi ceva,zici ca vorbesti cu stalpii.
Pescar amator.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Primul caras in MN l-am vazut in Mangalia sub podul rulant. Tot atunci am si prins, pe langa carasi si un salaias in acelasi loc. Dupa asta am vazut multi carasi, in special primavara, in Constanta la digul de la "3 papuci" (sau doar 2 papuci?!). :twisted:
0745578278
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

In Constanta, carasii provin din lacul Tabacariei, iar in Mangalia, din Limanu.
Zilele trecute era plin de caras marunt la scurgerea de la pescarie, iar fomistii ii basculau cu minciogu'.
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

Am fost ieri print portul turistic si m-am uitat pe la pescari si nu am rezistat,am fugit acasa si mi-am luat o fixa si am tras o guvideala scurta :lol:
Unii pescari prindeau chefal,altii am vazut ca prindeau bacaliar micut,un domn chiar avea cativa prinsi.
Tot astept sa inceapa barbunul dar vad ca se lasa asteptat.
Pescar amator.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

CatalinMng wrote:Am fost ieri print portul turistic si m-am uitat pe la pescari si nu am rezistat,am fugit acasa si mi-am luat o fixa si am tras o guvideala scurta :lol:
Unii pescari prindeau chefal,altii am vazut ca prindeau bacaliar micut,un domn chiar avea cativa prinsi.
Tot astept sa inceapa barbunul dar vad ca se lasa asteptat.
chefal mare?.....????
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

vladstanescu wrote: chefal mare?.....????
Chefal marunt de 20 cm maxim,nu am vazut nicio captura impresionanta pana acum.
Pescar amator.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Si in Agigea in port se ia chefal si stavrid, dar trebuie sa ai timp si sa te complici cu taxa de intrare.
Ce dor imi e de Mangalia...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Apropo's de chestia asta cu taxa de intrare in port, mie nu-mi pica bine ideea de a pescui in mare cu taxa, indiferent de situatie, ca-i port si trebuie sa le platesti alora intrarea, chiar daca te doare la brishca de afacerile lor, ori ca platesti vreo amenda ca n-ai PG sau ca-i prohibitie la guvid. Domnilor, Marea e libera, e a noastra, si nu trebuie sa ne puna nimeni sa platim pentru a ne bucura de ea.
Imi aduc aminte cum in urma cu vreo 2 ani m-am dus la ghiseu sa platesc bonul de intrare in port si am incercat o negociere cu tanti de la acel ghiseu, spunandu-i ca nu fac altceva decat sa merg la pescuit de guvizi si ca oare merita sa platesc atatia bani pentru un banal pescuit la guvizi? La care tanti imi raspunde: pai daca vrei sa prinzi peste trebuie sa platesti, nu crezi? :o :shock:
In mare, fa, zdreanto? sau asta este obiectul taxei, pescuitul?
Te doare p... :roll:
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

:lol: :lol: :lol: ...si daca nu prinzi,ce faci....ii ceri banii innapoi ? :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

NU mai tine nene... weekendul urmator, ma bate gandul sa dau o fuga la mare pentru chefal sau guvid. Cum am mai spus eu nu am fost la chefal decit la vama veche.. Are cineva vre-o ideie unde ar fi mai bine de mers si stat cu cortul?.. vreau sa stau pe plaja dar nu cu toti nebunii sa se balaceasca printre firele mele. . Mi s-a tot spus sa merg in zona navodari... nu am fost niciodata. Pentru rame de mare dn constanta.. pina la ce ora gasesc deschis la magazin?.In plus.. ma ia cineva la intrebari daca ma bag cu o barca cu motor de 4C la mare?... stiu ca la vama e interzis.. ma gindesc ca si prin alte locuri ar fi la fel...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Du-te la Corbu sau la Vadu. Acolo nu e nici aglomeratie si nici dreaq nu te intreaba de sanatate.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Du-te la Corbu sau la Vadu. Acolo nu e nici aglomeratie si nici dreaq nu te intreaba de sanatate.
spre rusinea mea, recunosc ca nu am fost niciodata nici la corbu nici la vadu... asa ca.. toate au un inceput... cum se ajunge ?
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:Du-te la Corbu sau la Vadu. Acolo nu e nici aglomeratie si nici dreaq nu te intreaba de sanatate.
spre rusinea mea, recunosc ca nu am fost niciodata nici la corbu nici la vadu... asa ca.. toate au un inceput... cum se ajunge ?
hai ca am vazut pe unde e.. exista ceva locuri mai cautate in zona sau .. unde ai norocul?
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

luni sau marti cred ca am sa fac o incursiune la corbu si va comunic cum sta treaba
vladstanescu,iti recomand plaja corbu pt. ca ai si locul de rame aproape,nu te deranjeaza nimeni,plaja cu apa curata...ce sa mai...toate conditiile
pe weekend ne vedem la o pescuiala daca vrei,scoatem rame impreuna,pescuim impreuna ....dar...pestele nu-l impartim :lol: :lol: :lol:
numai bine !!!
P.S. "in spirit de gluma" :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

petricadascalu wrote:luni sau marti cred ca am sa fac o incursiune la corbu si va comunic cum sta treaba
vladstanescu,iti recomand plaja corbu pt. ca ai si locul de rame aproape,nu te deranjeaza nimeni,plaja cu apa curata...ce sa mai...toate conditiile
pe weekend ne vedem la o pescuiala daca vrei,scoatem rame impreuna,pescuim impreuna ....dar...pestele nu-l impartim :lol: :lol: :lol:
numai bine !!!
P.S. "in spirit de gluma" :lol:
hello !. cu cea mai mare placere. locul de rime aproape... ???? :-)
Treaba e ca am vorbit cu un amic din navodari si mi-a spus ca vadu si corbu intra cum ar fi in rezervatia deltei dunarii.. si ca s-ar putea s anu pot pune cortul... e adevarat?

In plus as veni si cu barca,... gonflabila cu motor.. daca nu iese chefalul macar de un guvide tot ma scot.
Am aruncat "momeala" la amicul meu cu care as vrea s amerg, sper sa poata.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Se prinde ilarie si ceva mai rar chefal, la fixa, pe digul "T" din Eforie Nord. Am dat azi o fuga pana acolo si am prins cateva bucati doar asa de amorul artei, ca n-am avut timp pentru pescuit...

Image

Image
CatalinMng
Posts: 7
Joined: 16 May 2014, 11:02

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by CatalinMng »

Claudiu wrote:taxa de intrare.
Ce dor imi e de Mangalia...
E o mare tampenie faza cu taxa la intrare oriunde sa pescuiesti in mare.Maine poimaine o sa vezi ca se urca aia pe stavilopozi sa ne taie bilete :)
Da o fuga daca tot iti e dor de Mangalia :D

Anul trecut pe vremea asta era coada de masini pe insula,se prindea chefal frumos.Acum vad ca inca e marunt.

Spunea cineva de rame de mare cumparate in Mangalia de la comerciantii de langa stadion.Aveti grija de unde cumparati,am asistat la o discutie intre pescari care se plangeau ca au cumparat rame moarte.Greseala lor ca nu au verificat.Varati nasul in punga,cutie sau in ce naiba se vand si vedeti pe ce dati banii.
Pescar amator.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

O intrebare mai de bucurestean,,,,, A incercat cineva la chefal cu creveti sau bucati de calamar?. Incerc sa merg pregatit in caz ca nu gasesc rame de mare. La guvud... stiu ca merge cu orice... salam, parizer... etc.. sau de ce nu ....bucata de guvud. Prinzi primul guvid,... ai momeana. pentru restul. Se pare ca voi megre la cadu. Amicul meu stie zona .. merge de 10 ani... poate s aimi dea cineva ceva informatii?... zona.. rime.. etc... Daca da... va invit la un foc de tabara pe plaja. ! Bineinteles ... stropit !!!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

tastatura de cacat.... voi merge la VADU cu CADU
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”