Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eugen stie ce zice, ca doar are informatii de la pescari profi, care cu asta se ocupa, din asta isi castiga painea.
Azi am auzit si eu de la un coleg de munca ca s-ar prinde stavrid si chefal pe la Agigea prin port, dar nu mi-a spus exact unde. Oricum, ideea este ca a inceput treaba.
Rame de mare bulgaresti se gasesc fara probleme la magazinele de la Brick.;)
Prohibitia la mare este doar la guvid pana la 30 mai, la stavrid si chefal nu este prohibitie, mai ales ca acestia nu depun icrele in perioada asta.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Eugen stie ce zice, ca doar are informatii de la pescari profi, care cu asta se ocupa, din asta isi castiga painea.
Azi am auzit si eu de la un coleg de munca ca s-ar prinde stavrid si chefal pe la Agigea prin port, dar nu mi-a spus exact unde. Oricum, ideea este ca a inceput treaba.
Rame de mare bulgaresti se gasesc fara probleme la magazinele de la Brick.;)
Prohibitia la mare este doar la guvid pana la 30 mai, la stavrid si chefal nu este prohibitie, mai ales ca acestia nu depun icrele in perioada asta.
Unde gasesti rime de mare ??? BRICK?... era o gluma? sau sint prea obosit sa inteleg...
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Claudiu, tot de la Marian stiu ca acolo in port (vis-a-vis de digul pe care mergeam noi) de fapt pe partea perpendiculara pe digul ala se ciuguleste chefal punctabil la undita. Flacaii stau in apa pana la brau si folosesc cocolos. Inca nu-i pe felie asa cum trebuie dar in maxim o saptamana, mai ales dupa furtunile astea, se va face treaba serioasa.
Stavridul care se prinde in zona litoraluilui nostru nu seamana cu cel din hypermarket-uri fiind muuuuult mai mic. Nu sunt nici macar cat un oblete mai altoit.
0745578278
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote: Unde gasesti rime de mare ??? BRICK?... era o gluma? sau sint prea obosit sa inteleg...
Piata din spatele magazinului Brick din Constanta. Sunt multe magazinase de pescuit acolo, constantenii cunosc.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:
vladstanescu wrote: Unde gasesti rime de mare ??? BRICK?... era o gluma? sau sint prea obosit sa inteleg...
Piata din spatele magazinului Brick din Constanta. Sunt multe magazinase de pescuit acolo, constantenii cunosc.
Ok... bucuresteanu' bolovan nu stie..haha... sincer am fost in constanta acum citiva ani... in rest.. o traversez spre vama veche si atit... poate imi ziic si mie pe unde mai exact.. o adresa ca la prosti... hahaha, sau poate cine stie ne intilnim la un chefal. Daca auzi ca apar.. .da si tu de veste... please
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Stai linistit ca inca n-a inceput chefaleala cum trebuie, pana in iunie nici nu ma agit.
Sa vedem cu stavridu' cum sta treaba, ca asta-i una dintre perioadele lui, mai-iunie, apoi august-octombrie.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Stai linistit ca inca n-a inceput chefaleala cum trebuie, pana in iunie nici nu ma agit.
Sa vedem cu stavridu' cum sta treaba, ca asta-i una dintre perioadele lui, mai-iunie, apoi august-octombrie.
Tine-ma la curent te rog !!!! Mecix
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by shogunu65 »

vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:Eugen stie ce zice, ca doar are informatii de la pescari profi, care cu asta se ocupa, din asta isi castiga painea.
Azi am auzit si eu de la un coleg de munca ca s-ar prinde stavrid si chefal pe la Agigea prin port, dar nu mi-a spus exact unde. Oricum, ideea este ca a inceput treaba.
Rame de mare bulgaresti se gasesc fara probleme la magazinele de la Brick.;)
Prohibitia la mare este doar la guvid pana la 30 mai, la stavrid si chefal nu este prohibitie, mai ales ca acestia nu depun icrele in perioada asta.
Unde gasesti rime de mare ??? BRICK?... era o gluma? sau sint prea obosit sa inteleg...

Salut Vlad!

pentru rame de mare incearca la 0751.11.33.18 - Dl. Anghel din Mangalia.

E pescar, eu luam de la el acu vreo 2 ani cand pescuiam dimineata in Vama.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

shogunu65 wrote:
vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:Eugen stie ce zice, ca doar are informatii de la pescari profi, care cu asta se ocupa, din asta isi castiga painea.
Azi am auzit si eu de la un coleg de munca ca s-ar prinde stavrid si chefal pe la Agigea prin port, dar nu mi-a spus exact unde. Oricum, ideea este ca a inceput treaba.
Rame de mare bulgaresti se gasesc fara probleme la magazinele de la Brick.;)
Prohibitia la mare este doar la guvid pana la 30 mai, la stavrid si chefal nu este prohibitie, mai ales ca acestia nu depun icrele in perioada asta.
Unde gasesti rime de mare ??? BRICK?... era o gluma? sau sint prea obosit sa inteleg...

Salut Vlad!

pentru rame de mare incearca la 0751.11.33.18 - Dl. Anghel din Mangalia.

E pescar, eu luam de la el acu vreo 2 ani cand pescuiam dimineata in Vama.
Merci mult !!!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

in spatele fostului hotel Siemens este un teren de forbal. Acolo este un soi de targ gen "aleea castanilor" de langa Big Berceni. Vei gasi rame de mare bulgaresti la 10 lai masura in fiecare zi. Nu ai nevoie de niciun numar de telefon. Te duci si cumperi. In Mangalia cauta cjefalul in portul turistic fie la rame de mare fie la pufuleti cu scoica. Stiu ce spun. Daca ai chef sa intri in apa aia scarboasa pana la piept si sa pescuiesti la undita de 7-8m, treaba ta. In iunie vei vedea, cu ochiul liber, localnici care pescuiesc asa si au capturi semnificative.
Referitor la stavride, nu-ti pierde timpul cu el. Daca vrei neaparat, desi nu-ti recomand, ia-ti de la flacaii cu taliene (nu ca nu ar fi proaspat sau este scump). Atsa-i o parere personala care poate atrage "revolta" constantenilor. Din . meu de vedere stavridele care poate fi prins in Romania este ultimul peste ce merita osteneala.
0745578278
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Eugen Fetes wrote:in spatele fostului hotel Siemens este un teren de forbal. Acolo este un soi de targ gen "aleea castanilor" de langa Big Berceni. Vei gasi rame de mare bulgaresti la 10 lai masura in fiecare zi. Nu ai nevoie de niciun numar de telefon. Te duci si cumperi. In Mangalia cauta cjefalul in portul turistic fie la rame de mare fie la pufuleti cu scoica. Stiu ce spun. Daca ai chef sa intri in apa aia scarboasa pana la piept si sa pescuiesti la undita de 7-8m, treaba ta. In iunie vei vedea, cu ochiul liber, localnici care pescuiesc asa si au capturi semnificative.
Referitor la stavride, nu-ti pierde timpul cu el. Daca vrei neaparat, desi nu-ti recomand, ia-ti de la flacaii cu taliene (nu ca nu ar fi proaspat sau este scump). Atsa-i o parere personala care poate atrage "revolta" constantenilor. Din . meu de vedere stavridele care poate fi prins in Romania este ultimul peste ce merita osteneala.
merci d einformatii. O zi buna
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Stavrid mai mare de atat nu-mi aduc aminte sa fi prins, dar e al naibii de gustos, mai ales facut pe tabla cu sare si inecat intr-o zeama de saramura.;) Ala de import e pistol cu apa pe langa asta de Marea Neagra, ca de altfel toti pestii de mare care provin din import...
Attachments
Take003-1.jpg
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Stavrid mai mare de atat nu-mi aduc aminte sa fi prins, dar e al naibii de gustos, mai ales facut pe tabla cu sare si inecat intr-o zeama de saramura.;) Ala de import e pistol cu apa pe langa asta de Marea Neagra, ca de altfel toti pestii de mare care provin din import...
Tu vrei sa ne faci sa ne curga balele ???
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

De ce, arata asa de apetisant? Ma mir, ca nu e decat un biet stavrid de Marea Neagra...
:twisted:
Attachments
Take005-4.jpg
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:De ce, arata asa de apetisant? Ma mir, ca nu e decat un biet stavrid de Marea Neagra...
:twisted:
Sa iti fie rusine Claudiu ca vii cu poze d'astea deocheate !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Carasi in mare...
Attachments
CameraZOOM-20140520131405842.jpg
CameraZOOM-20140520131353760.jpg
CameraZOOM-20140520131347246.jpg
CameraZOOM-20140520131331011.jpg
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

deci ala cu rodpod-ul pe plaja stia el ceva... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

petricadascalu wrote:deci ala cu rodpod-ul pe plaja stia el ceva... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
da.. dadea la carasi mutanti !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

pe 10-12 iunie cica e o Regata.. plecarea din Eforie sau Mangalia.. am un amic care face parte din echipaj.. cred ca ajung acolor sa ii suflu in vela si dupa aia ramin la un chefal ceva... la mangalia, Vama Veche .. sau pe unde o aparea Domnu Chefal. !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote:pe 10-12 iunie cica e o Regata.. plecarea din Eforie sau Mangalia.. am un amic care face parte din echipaj.. cred ca ajung acolor sa ii suflu in vela si dupa aia ramin la un chefal ceva... la mangalia, Vama Veche .. sau pe unde o aparea Domnu Chefal. !
Bravo! Sa ne tii la curent! ;)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”