Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Cristi73 wrote:Buna ziua
Ma numesc Cristi, sunt din Deva, urmaresc acest topic de mult timp.
In vacanta din august o sa ajung si eu pe litoral, mai precis in Olimp.
Cu aceasta ocazie as vrea sa incerc si eu un pescuit la chefal.
Am vazut ca si locuri bune de pescuit Vadu, Corbu, zona portuara. Va rog sa-mi spuneti daca ar merge la
nord de Olimp in zona 23 August . A pescuit cineva in acea zona ?
Multumesc

Buna Cristi 73. Treaba cu chefalul nu este asa simpla . Chefalul nu e ca crapul sau guvidele. Exista perioade din an cind vine chefalul in mal... sau mai aproape de tarm. Si cind vine.. vine... in bancuri. citeva zile poate fi bancul de chefal in olimp.. dupa care sa se mute. Deci..... dupa cum ti-o fi norocul. Eu ma duc la chefal la sfarsitul lui august. Asta e perioada cind am prins mai tot timpul . Dau de pe mal... cu rima de mare... care trebuie sa o gasesti.. sa sapi in namol.in port la Mangalia. .... sau daca ai noroc .. sa o cumperi. eu nu am prins cu altceva. Poate Claudiu stie si alte momeli .. Eu merg la chefal in vama veche. Dau tot timpul in zona cu pietre si pe mare agitata. ( de pe mal ) forfatul e banal... 2-3 ace.. dar cu pop up pe tija .. sa tina acul sus sa nu iti haleasca guvidul. Ace cu tija lunga.. si fir intins. Poate altii au alte tehnici sau sint de alte pareri. Eu ti-am spus cum fac eu.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cristi73 wrote:Buna ziua
Ma numesc Cristi, sunt din Deva, urmaresc acest topic de mult timp.
In vacanta din august o sa ajung si eu pe litoral, mai precis in Olimp.
Cu aceasta ocazie as vrea sa incerc si eu un pescuit la chefal.
Am vazut ca si locuri bune de pescuit Vadu, Corbu, zona portuara. Va rog sa-mi spuneti daca ar merge la
nord de Olimp in zona 23 August . A pescuit cineva in acea zona ?
Multumesc
Cristi73, sincer sa-ti spun, nu am pescuit in zona 23 August, dar ma gandesc ca ar fi o zona extraordinar de buna la pescuitul chefalului, din moment ce la Costinesti si Tuzla, care sunt la o aruncatura de batz, lucrurile stau destul de bine. Daca gasesti acces la plaja, acolo fiind mal de pamant destul de inalt, poti incerca fara remuscari, zic. Practic, orice plaja a litoralului nostru poate oferi satisfactii la pescuitul chefalului, numa' chefal sa fie. :lol:
PS. Rama de mare este singura momeala pentru care bag mana'n foc.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:
Cristi73 wrote:Buna ziua
Ma numesc Cristi, sunt din Deva, urmaresc acest topic de mult timp.
In vacanta din august o sa ajung si eu pe litoral, mai precis in Olimp.
Cu aceasta ocazie as vrea sa incerc si eu un pescuit la chefal.
Am vazut ca si locuri bune de pescuit Vadu, Corbu, zona portuara. Va rog sa-mi spuneti daca ar merge la
nord de Olimp in zona 23 August . A pescuit cineva in acea zona ?
Multumesc
Cristi73, sincer sa-ti spun, nu am pescuit in zona 23 August, dar ma gandesc ca ar fi o zona extraordinar de buna la pescuitul chefalului, din moment ce la Costinesti si Tuzla, care sunt la o aruncatura de batz, lucrurile stau destul de bine. Daca gasesti acces la plaja, acolo fiind mal de pamant destul de inalt, poti incerca fara remuscari, zic. Practic, orice plaja a litoralului nostru poate oferi satisfactii la pescuitul chefalului, numa' chefal sa fie. :lol:
PS. Rama de mare este singura momeala pentru care bag mana'n foc.
Salut Claudiu. Am citit pe un site .. unul care a pescuit chefal la undita ..... momeala >> scoica. Cica punea scoica mare 3 cm in ac .. si o tinea max 15 -20 minute. Dupa care o schimba. rezultatul.. el prindea chefal de 3-500 gr.. ceilalti... nimic... E posibil la undita ???? d epe stabilopozi?... in plus zicea ca pescuia pe fund cu pluta... eu cred ca guvizii.. nu erau chiar prosti...
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

aici e povestea cu chefalul la undita... http://pescuitamator.blogspot.ro/2010/0 ... hefal.html
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Dupa parerea mea, asta e un mare idiot, care nu a prins in viata lui un chefal, dar ii place sa manance kkt. Intradevar, la scoica se prinde chefal, in special la fixa, dupa furtuna, cand au spart valurile scoica de stabilopozi, dar ce scrie cercopitecul in continuare, cum ca chefalul se prinde foarte bine la taparina, e un mare rahat... E clar ca nu stie ce-i ala chefal si l-a confundat cu stavridul, care, intradevar, cel mai bine se ia la taparina. Ar trebui eliminat acest articol de pe spatiul virtual, ca induce pescarimea in eroare. Fara misto!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Dupa parerea mea, asta e un mare idiot, care nu a prins in viata lui un chefal, dar ii place sa manance kkt. Intradevar, la scoica se prinde chefal, in special la fixa, dupa furtuna, cand au spart valurile scoica de stabilopozi, dar ce scrie cercopitecul in continuare, cum ca chefalul se prinde foarte bine la taparina, e un mare rahat... E clar ca nu stie ce-i ala chefal si l-a confundat cu stavridul, care, intradevar, cel mai bine se ia la taparina. Ar trebui eliminat acest articol de pe spatiul virtual, ca induce pescarimea in eroare. Fara misto!
.. HAHAHHA.. eu te-am intrebat doar... hahahah ca esti din C-ta si stii cu siguranta mai multe. si mie mi s-a parut ciudat. Chestia cu taparina.. nu stiu.. dar stiu ca multi dau in bancul de chefal la japca... stil de pescuit pe care il detest... Asa cum ti-am spus. eu dau la chefal doar de pe mal... in apa agitata si in zona cu pietre. M-a invatat un brasovean care vine an de an la vama pe chefal... l-am studiat si i-am furat secretele.. si pina la urma intr-un an chiar l-am batut mar la nr de chefali prinsi in 2-3 ore spre seara. Poate facem un chefal impreuna la mare poate si cu asociatia sa invete lumea cum e la chefal si cit de paltitant e. Toate cele bune
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

salut baieti...voi ati simtit ceva de chefalu' asta sau vorbiti de el ca se apropie sezonul
am fost zilele trecute la guvide si am vazut carduri de cate 6-7chefali(mari) trecand spre nord(tulcea)
acu' astept sa se linisteasca marea sa-l pot incerca...poate,poate va dau vestea si ne adunam pe plaja
numai bine !
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

petricadascalu wrote:salut baieti...voi ati simtit ceva de chefalu' asta sau vorbiti de el ca se apropie sezonul
am fost zilele trecute la guvide si am vazut carduri de cate 6-7chefali(mari) trecand spre nord(tulcea)
acu' astept sa se linisteasca marea sa-l pot incerca...poate,poate va dau vestea si ne adunam pe plaja
numai bine !
Baga de veste poate facem un chefal de vineri pina duminica . chestia cu chefalul... nu am simtit nimic.... doar m-au stirnit amintirile .... si mi-a venit cheful.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu.. avand in vedere ca esti mai de-al locului , si stii mai bine decit noi cum e treaba la mare... am o intrebare prosteasca... Cu ce lanseta dai la chefal de pe mal?. Eu dau numai cu lansete de surf 4.5 m .. si am avut o disputa cu un amic.. care le stie pe toate care incerca s ama convinga ca mai mare de 3 m nu e nevoie.. si ca cel mai bun e feederul...... !!! :-) fara sa am succes , am incercat s aii explic cum ii face feederul.. la mare pe valuri... dar,,,, in sfirsit... sint eu bolovan sau .. nestiutor?
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

daca imi permiti vladstanescu...esti prea bine cu betele de 4,5m
deci nu sunt singurul care am vazut trazniti cu rodpod-ul si senzori la mare :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

petricadascalu wrote:daca imi permiti vladstanescu...esti prea bine cu betele de 4,5m
deci nu sunt singurul care am vazut trazniti cu rodpod-ul si senzori la mare :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
no way cu senzori si rod pod la mare... .. hahaha.. Betele de 4.5 m le bag intr-un tub fixat in nisip aproape vertical...
baracudastorm
Posts: 23
Joined: 06 Jun 2012, 16:04

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by baracudastorm »

Cand infloresc salcamii atunci incepe chefalu
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote:Claudiu.. avand in vedere ca esti mai de-al locului , si stii mai bine decit noi cum e treaba la mare... am o intrebare prosteasca... Cu ce lanseta dai la chefal de pe mal?. Eu dau numai cu lansete de surf 4.5 m .. si am avut o disputa cu un amic.. care le stie pe toate care incerca s ama convinga ca mai mare de 3 m nu e nevoie.. si ca cel mai bun e feederul...... !!! :-) fara sa am succes , am incercat s aii explic cum ii face feederul.. la mare pe valuri... dar,,,, in sfirsit... sint eu bolovan sau .. nestiutor?
Lasa-l pe el sa dea cu lansete pana in 3 metri si feedere, si tu da in continuare cu surf de 4.5m.
La chefal se pescuieste cu bete surf incepand de la 3.90m in sus, nu in jos, cum iti spunea amicul tau.
E clar ca le stie pe toate, mai putin pe astea... :lol:
P.S. Chiar sunt curios cum lansezi la peste 100m un plumb de 120g care se foloseste frecvent la chefal, cu un batz de feeder...
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

baracudastorm wrote:Cand infloresc salcamii atunci incepe chefalu
Au inceput sa infloreasca !!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote:
baracudastorm wrote:Cand infloresc salcamii atunci incepe chefalu
Au inceput sa infloreasca !!!
Stai calm, ca asta e din alt film. ;)
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by johnny_fia »

petricadascalu wrote:daca imi permiti vladstanescu...esti prea bine cu betele de 4,5m
deci nu sunt singurul care am vazut trazniti cu rodpod-ul si senzori la mare :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pe bune? Ati vazut oameni cu rodpod si senzori pescuind? :o

Daca pe langa rodpod si senzori, pune pe fir de par niste boilesuri cu aroma de capsuni, ii rupe capu :lol:
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

johnny_fia wrote:
petricadascalu wrote:daca imi permiti vladstanescu...esti prea bine cu betele de 4,5m
deci nu sunt singurul care am vazut trazniti cu rodpod-ul si senzori la mare :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pe bune? Ati vazut oameni cu rodpod si senzori pescuind? :o

Daca pe langa rodpod si senzori, pune pe fir de par niste boilesuri cu aroma de capsuni, ii rupe capu :lol:
si cu saculet solubil !!!!!!! :lol: :lol: :lol:
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am auzit niște domni mai în vârstă în autobuz că vorbeau despre stavrid, cum ca ar fi început să fie pe zonă.
poate cineva sa confirme asta? ori tot din auzite, ori din propria experiență
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

La talian se prinde stavrive frumos de tot si nu putin. La taparina nu a incercat prietenul meu ca prohibitia tine pana la 1 iunie si ii este frica. Din cand in cand se mai ia chefal in zona. Se vede cum misuna pe langa dig dar nu pune botul. Poate dupa valurile astea de acum sa-si dea drumul bine. Claudiu stie de unde am informatiile.
0745578278
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

andyman wrote:am auzit niște domni mai în vârstă în autobuz că vorbeau despre stavrid, cum ca ar fi început să fie pe zonă.
poate cineva sa confirme asta? ori tot din auzite, ori din propria experiență
Daca cineva are in cap de un stavrid sau chefal de weekend la mare, sint amator . La stavrid nu am dat niciodata , dar se invata. Nu am vazut stavrid decit la metro si carrefour ... :-)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”