Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by fatdaddy »

changeme wrote:Va doresc un sezon 2014.. cam atat de imbelsugat
Vezi ca nenea asta nu pune nimic in sajoc.
Andrei Riga
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

"Nenea asta" e atat de "photoshopat" incat nici daca ar vrea, n-ar putea. ;)
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

sal'tare...azi am fost pe plaja la o plimbare datorita vremii excelente...am gasit cateva rapane proaspete,le-am luat si mi-am facut una din pofte
o alta pofta ar fi sa incerc spre sf. lunii la calcan de pe plaja...ce ziceti...ce sanse as avea ???
cu respect...
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Coane, am incercat si eu cativa ani la rand sa prind calcan de pe plaja prin martie-aprilie, chiar si mai, dar n-am avut nicio sansa. Incerca, totusi, ca norocul nu-l avem toti la fel. ;)
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am fost ieri prin Portul Tomis și am văzut multe bancuri de ilarie, dar n`am văzut pe nimeni care să îi încerce, oare or pune botul? a auzit cineva ceva?
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

In port se prinde ilarie dar nebuni astia dau la JAPCA
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

changeme wrote:In port se prinde ilarie dar nebuni astia dau la JAPCA
M-as fi mirat sa dea la rama de mare. Pe frigul asta... :roll:
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Am fost saptamana trecuta la un Guvi dar nu am avut nici o trasatura , inca este apa prea rece . Imi puteti spune va rog cum arata o montura de calcan si ce tip de momeala pot folosi ,si vreo 2-3 locuri unde as avea sanse sa prind asa ceva? :D
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Montura e simpla, Pater Noster, un plumb ca la chefal si doua carlige cu tija lunga legate o idee mai sus de plumb, dar nu asa ridicate ca la montura chefalului. Momeala poate fi hamsia ori bucatica de hamsie sarata sau proaspata legata cu ata de carlig sau garizi, creveti din magazin, chestii d'astea.
Locuri bune de calcan... nu stiu la sigur, doar ce am auzit pe altii ca ar fi prins: plaja din Eforie Nord in apropiere de digul de sud-Agigea, de pe digurile din Eforie Nord, plaja Eforie Sud, Tuzla, plajele din Constanta zona faleza nord, Ion Ratiu, Mamaia, Navodari, Digul de sud, digul de nord, Navodari... si or mai fi si altele, dar nu stiu calcan daca o fi. :roll:
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

O-ho-hooo, d-nul GEORGE ! Te dai la calcan ? Vezi sa pui fir gros pe mulineta, ca este greu de scos din apa..! Eventual, minciog (ha!) :lol:
Acum, fara gluma, m-am gandit si eu sa-mi incerc norocul, dar nu stiu daca intra sub incidenta prohibitiei. Daca da, intre ce perioade ?
Dar stiuca, la Dunare(nu in Delta, pe la Dunarea, Topalu) pe-aici, prin judetul Constanta ? Eu am inteles ca a fost restrictie(la stiuca) pina pe 15 martie. Deci, ar fii permis acum... Apropo, ca tot m-am pus pe intrebat: lacurile Siutghiol si Tabacariei fac parte din grupul lacurilor litorale mentionate in Ordinul de Prohibitie ? Poate ma lamureste d-nul CLAUDIU, ca un veritabil veteran, ca sunt cam in "ceata" cu chestiile astea..!Multumesc anticipat !

Va salut voios si...fire-ntinse !

P.S.:GEORGE, daca prind vreun calcan, il atarn :lol: pe sirma de rufe in balcon, ca sa ma laud, asa ca nu ai cum sa nu afli ! :lol:
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by mikcutu »

radu wrote:...
Eu am inteles ca a fost restrictie(la stiuca) pina pe 15 martie. Deci, ar fii permis acum
...
se continua si incepand cu 1 Aprilie, ca si la celelalte specii...
pentru mai multe detalii: http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/2 ... 202014.pdf
Za dacs cam from za tracs!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Sigur ca si lacurile Siutghiol si Tabacariei se afla in prohibitie, fiind lacuri litorale, bineinteles. ;)
La pescuitul de pe mal in Marea Neagra nu exista nicio restrictie inafara de cea la guvid intre 1 si 30 mai.
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Domnilor, va multumesc pentru raspunsuri, dar in ORDINUL 83 la SECTIUNEA a2a, "Specii si perioade de prohibitie" Art.5 alin.1) puncul a) se specifica:stiuca, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 15 martie inclusiv in perimetrul Biosferei "Delta Dunarii" si pana la data de 25 martie inclusiv in restul habitatelor piscicole naturale.
De aceea, eu am inteles ca nu mai este prohibitie la stiuca, din 25 martie !?
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

radu wrote:Domnilor, va multumesc pentru raspunsuri, dar in ORDINUL 83 la SECTIUNEA a2a, "Specii si perioade de prohibitie" Art.5 alin.1) puncul a) se specifica:stiuca, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la data de 15 martie inclusiv in perimetrul Biosferei "Delta Dunarii" si pana la data de 25 martie inclusiv in restul habitatelor piscicole naturale.
De aceea, eu am inteles ca nu mai este prohibitie la stiuca, din 25 martie !?
TOTAL GRESIT !
Prohibiţia specifică la stiucă este intre 15 februarie şi 25 martie, adică în perioada boiştei (depunerea icrelor).
Începând de anul acesta, specia ştiucă intră şi în prohibiţia generală (01.04 - 30.05 în apele interioare, respectiv 01.04-15.05 în apele de frontieră).
ANPA motivează că s-a luat această măsură deoarece:
1. regula anterioară, când, pe durata prohibiţiei, ştiuca se putea pescui doar cu momeli artificiale, în sistem C@R nu se respecta
2. pe lângă ştiucă, pescarii prindeau şi reţineau alte specii, chipurile "accidental". Era greu să nu fie aşa, dacă se pescuia cu porumb, mămăligă sau chiar boiliees.

Atenţie să nu cădeţi în păcat. Motivul că "n-am ştiut" nu vă scapă de necazuri.
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Multumesc, d-l CEZAR !
Cu respect, eu am citat cuvant cu cuvant din ORDIN, mai-sus...! Eu am sa va ascult sfatul caci nu vreau sa calc pe bec ! Oricum, se interpreteaza gresit si spun aceasta pt. ca la fel ca si mine au inteles si altii ! Macar, daca s-or uita pe aici sa nu "cada in pacat".Stiu citeva persoane care se pregateau sa mearga la Topalu sa incerce la stiuca, tocmai pentru ca asa intelesesera si ei ! Oare de ce au mai mentionat chestia cu 25 martie ?! Ca sa incurce lumea ???!!! Sau, macar, ce inteles are, paragraful respectiv ???
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Domnule Radu. citez din Ordinul privind prohibitia 2014:

Art. 1. -
(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
.............................................................................................................................................................................
apoi,

Art. 5. -
(1) Fără a aduce atingere prevederilor art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:
a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale;
.............................................................................................................................................................................

Articolele se coroboreaza!!

Interdictia de la art.5, alin.1, litera a) este SUPLIMENTARA, avand in vedere ca stiuca depune devreme icrele (februarie-martie), spre deosebire de celelalte specii, pentru care prohibitia in perioada aprilie-mai este suficienta.


Nici mie nu-mi convine, dar...asta este situatia!
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Multam' pentru explicatii, d-nul CEZAR !
Daca legiuitorul ar renunta la Art.5/ alin.1/ lit.a) din ORDIN, poate nu s-ar mai creea confuzii ! Caci nu toata lumea are aptitudini in intelegerea profunda a aspectelor legislative asa cum sunt prezentate in ORDIN ! Ce sa inteleaga Taica Ion dintr-un ORDIN in care este purtat prin coordonate geografice (longitudini, latitudini, etc.) pe care le considera "limbi straine" ?! El, cind iese cu barca la pescuit, cred ca nu-si seteaza GPS-ul asa incat sa nu intre in zonele in care este interzis pescuitul in anumita perioada!... Pentru pescari, oameni simpli, reperele inseamna altceva !Iar cand vrei sa-i interzici cuiva accesul intr-o locatie, scrie-i "ACCESUL INTERZIS !" nu "AR CAM TREBUI SA NU TRECETI PE AICI !"...
Scuze ca am divagat, dar uite-asa mai aflam si noi cum e legal si cum nu, in ale pescuitului.
Si, ca sa nu ma las neinjurat, in continuare, va intreb: in spiritul Art. 1. (1)Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin Ne "putem da" la guvizi, pana la 1 mai ?
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

(2) În apele Mării Negre se interzic:
a) prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), pescuitul specializat al rechinului cu traul, ohane şi paragate, precum şi capturarea, deţinerea şi comercializarea acestuia, de la data intrării în vigoare a prezentului ordin până la 30 aprilie inclusiv şi în perioada 15 octombrie - 30 noiembrie inclusiv;
b) reţinerea la bord a femelelor de rechin gestante, tot timpul anului;
c) pescuitul sturionilor, tot timpul anului, cu excepţia pescuitului în scop ştiinţific şi a pescuitului reproducătorilor în stare vie pentru programele de populare de susţinere a Dunării şi dezvoltare a acvaculturii de sturioni;
d) pescuitul guvizilor, pe o durată de 30 de zile, în perioada 1 mai-30 mai inclusiv;
e) pescuitul delfinilor, tot timpul anului, menţinându-se obligativitatea raportării capturilor accidentale de delfini inclusiv din ZEE (zona economică exclusivă).
(3) Pescuitul calcanului se supune dispoziţiilor Regulamentului (UE) nr. 24/2014 al Consiliului din 10 ianuarie 2014 de stabilire, pentru 2014, a posibilităţilor de pescuit pentru anumite resurse halieutice şi grupe de resurse halieutice din Marea Neagră.
(4) Pentru pescuitul calcanului se folosesc unelte (setci) cu dimensiunea ochiului de plasă egală sau mai mare de 400 mm (2a ≥ 400 mm), iar dimensiunea minimă a exemplarelor care vor fi reţinute pe timpul pescuitului va fi de cel puţin 45 cm (lungime totală).
(5) Prin excepţie de la prevederile art. 1, speciile marine de peşti, altele decât cele prevăzute la alin. (2) şi (3), sunt permise la pescuit tot timpul anului, cu folosirea uneltelor specifice autorizate;
(6) Capturarea rapanei (Rapana venosa) este permisă tot timpul anului. Utilizarea "beam traulului" în perioada de prohibiţie a calcanului se poate face cu obligativitatea notificării Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură la fiecare ieşire/intrare în port a ambarcaţiunilor, pentru verificarea eventualelor capturi accidentale de calcan.

Chiar, cum procedam cu pescuitul la Marea Neagra, ca din cate am citit eu in acest ordin, scrie negru pe alb ca prohibitia la guvid incepe pe 1mai si se termina pe 30mai. Asta ce inseamna: "prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1)"
Last edited by Claudiu on 08 Apr 2014, 19:30, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

& Radu
& Claudiu

Iata ce spune Ordinul, la modul general:

Art. 1. -
(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin

Si iata exceptiile:

(2) În apele Mării Negre se interzic:
a) prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), pescuitul specializat al rechinului cu traul, ohane şi paragate, precum şi capturarea, deţinerea şi comercializarea acestuia, de la data intrării în vigoare a prezentului ordin până la 30 aprilie inclusiv şi în perioada 15 octombrie - 30 noiembrie inclusiv;
b) reţinerea la bord a femelelor de rechin gestante, tot timpul anului;
c) pescuitul sturionilor, tot timpul anului, cu excepţia pescuitului în scop ştiinţific şi a pescuitului reproducătorilor în stare vie pentru programele de populare de susţinere a Dunării şi dezvoltare a acvaculturii de sturioni;
d) pescuitul guvizilor, pe o durată de 30 de zile, în perioada 1 mai-30 mai inclusiv;

Deci, se poate pescui tot anul la guvide, cu exceptia peioadei 1-30 mai
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”