Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by bughy »

Da, am modificat, ca mi-am dat seama ca spusesem o prostie, pastruga e gri, nu portocalie, si are nasul mai lung si punctuletze. Dar unde a prins asa ceva?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi, iar am avut parte de un pescuit frumos cu prietenul Eugen, in largul marii.
Vreme numai buna de pescuit pe mare, hanus cat cuprinde, prajeala la soare...cam multa, ce-i drept, dar una peste alta, a fost prea tare !
Eugene, sa-ti traiasca barca si motoru`, tata ! :D

Image

Image

Image

Image



si doua filmari :

http://youtu.be/8_nrvB63qDI

http://youtu.be/tTQQ-7XKwZQ
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

am fost azi si am luat doar 1, frumusel ...la 800g...cred ca am sa ma las :cry: pana in septembrie si ma bag pe lacu" mamaia...se ia caras frumos si taranca...cate un crap ,doi...asta e,ne orientam caci acasa nu putem sa stam ;)
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by bughy »

Adica pe siutghiol? Unde se pescuieste acolo? si e cu taxa? Vreau sa ma duc vineri la un pescuit de genu, dar ma gandeam la histria, canalul 2. Dar as incerca si pe siutghiol daca e gratis :) Nu prea stiu locuri :)
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

da !pe siutghiol...lacul e in custodia primariei c-ta si nu mai umbla decat comunitarii,ma rog pol. locala iar amenzi se pot da la HCL de catre pol si jandarmi...locuri bune sunt pe partea cu statiunea mamaia,printre salciile alea si pacolo nu vine nimeni sa te controleze(acum nustiu cum e cu camparea..ai voie cu un cort ,nu ai...??? chiar nu stiu)eo am fost anu trecut in toamna in drept cu aqua magic...am platit 50 de lei da am luat cateva buc. de cten frumos caras si rosioara la fixa in mal...cam asta ar fi,mai multe detalii ofer dupa ce fac cateva partide tot acolo ca nu-mi place sa vorbesc din auzite sau alte basme...fire-ntinse tuturor!!! :P
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Alaltaieri, seara, la Comandament...

Image

Azi, la Tobogan, Mamaia...

Image

Chefal, nexam... :roll:
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

este peste da nu mananca...am vazut azi in val la 1o m de mal,am incercat in toate stilurile posibile si nimic... :(
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Asa este, Petrica, numai ca nimanui nu-i pasa despre ce discutam noi aici, asa ca...eu ma retrag in treaba mea...Ce dreaq, ma simt penibil cand scriu despre ceva ce nu intereseaza decat pe vreo 2, maxim 3...macar de erau frumosi. :lol:
Hai la crap, poate avem succes cu asa ceva ! Fara misto, poate ne-om intalni sa facem o pescuiala ca la carte pe Siutghiol, cu nadire serioasa si toate cele. ;)
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by bughy »

Eu citesc ce ziceti :P Dau refresh de 4-5 ori pe zi, minim. Am fost eu pe siutghiol vineri. Intre canal si siutghiol, in mamaia sat acolo. Erau vreo 15 pescari, dintre care 2 venisera cu o seara inainte, si nimeni nu prindea nimic. Decat ei prinsesera in timpul noptii 2 carasi mici, la fixa. Si aveau si foarte multe lansete, si barca, plecau din cand in cand.
Dupa vreo 6 ore de asteptat, si nicio trasatura, am facut concurs de prins guvizi cu prietenul cu care eram, si am prins si 2 regine, f f mici.

A venit unu cu taxa, pe la ora 7 fara un pic, si ne-a taiat un bon de 30 de lei amandurora.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

asta cu taxa e cam japca...chiar sunt curios ce scrie pe bon(firma ,stampila,nr de inregistrare..etc)..daca vrei sa-i faci ii faci...in fine
cam pe unde ai fost tu vreau sa-mi fac un loc de pescuit ca doar incepe crapu tare acu...in canal vb....sau de la podul feroviar de la navodari mai spre cariera luminita(cam in drept cu pescaria tasaul) acolo nu te deranjeaza nimeni,momesc locu numai eu si nu ma mai mut sa vad ce se intampla pana in toamna...
am auzit ca se mai ia un crapcean ,doi dar toata lumea vorbeste de somotel...cica nu e seara sa nu se ia ,ba unu 2,3...
om vedea, de saptamana asta ma apuc de treaba...fire intinse!
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by rebeu »

Claudiu wrote:Asa este, Petrica, numai ca nimanui nu-i pasa despre ce discutam noi aici, asa ca... ;)
S-o crezi tu. Ia uită-te la numărul de accese de pe subiect ca să te lămureşti cât de citit este...

Numai că... dacă le spui tu pe toate... cine să mai spună-n plus?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by bughy »

Petrica, nu mai gasesc bonu ala, poate-l am in masina, ca iti ziceam eu c scrie pe el..

Rebeu, lasa-l frate pe claudiu, ca poate se supara si nu mai scrie, si mor aici fara informatii :))
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by gabibrb »

Claudiu wrote:Asa este, Petrica, numai ca nimanui nu-i pasa despre ce discutam noi aici, asa ca...eu ma retrag in treaba mea...Ce dreaq, ma simt penibil cand scriu despre ceva ce nu intereseaza decat pe vreo 2, maxim 3...macar de erau frumosi. :lol:
Hai la crap, poate avem succes cu asa ceva ! Fara misto, poate ne-om intalni sa facem o pescuiala ca la carte pe Siutghiol, cu nadire serioasa si toate cele. ;)
Claudiule, nu te alinta tati. Baga aici subiecte ca la pescuit cu mine nu vii. Sa vezi ce offffff road am facut...
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

ade bre lasati omu' in pace...ce sa faci cand nu mai dai de peste..asta e ;)
claudiule da pe PV-TV si uita-te pacolo,iti faci inima rea si pleci cu un entuziasm la pescuit de zici ca nu e adevarat,eu asa fac :D
in seara asta mi-am pregatit sculele pt. canal, maine sunt de munca iar de poimane ma apuc de prins broaste si pe EL... :P
O sa stau vreo 2 nopti timp in care o sa momesc si la crap ca doar se face porumbu acuma si-l sparg la nas :lol: ... :lol: ade fire-ntinse si nu mai fiti posomorati ca balta are peste,da e acoperit cu apa ;) ciaw!!
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by gabibrb »

Ce canal? CAre canal? Unde bre?
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

canalul dunare- marea -negra...in zona mamaia sat dar nu-mi plce acolo pt ca mai trec barjele spre ecluza si mai ies canotorii din tabara navodari
eu o sa ma duc mai sus de podul cfr -navodari...spre cariera,gasesc un loc ,sondez apa si ma instalez pt. somn initial...langa o sa-mi fac si un loc de crap(in caz nu o sa mearga somnul)momesc si astept...in acest timp dau in mal la fixa...
...deci nu e plictiseala ca la mare dar cand plec de acasa o sa-mi zica vecinii ca ma mut...la cate o sa-mi trebuiasca . :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by gabibrb »

A, la faza cu pregatirea si mutatul, te rog, sunt renumit. Nu am mai pescuit de foarte mult timp pe canal, nici pe ala mare, nici pe ala mic. Zici ca are si crap?
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by charly »

Pe canalul statiei de pompare vis a vis de Poarta Alba in iunie erau crapi ,,la metru,,in stuf,la depus icrele cred.Prima data am crezut ca-s ceva pasari.Am si eu o intrebare:cum mai ramane nada pe fund intr-o apa de 5m cand trece o barja deasupra?Nu dau la crap,dar eram curios.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

pai dasta ma duc acolo ca nu prea mai trece barja spre cariera...transportul la toate cele se face cu trenul ...asa ca acolo nu te deranjeaza nici barja,canotori,"plasari"...ma pun cu cortu me margine sub o salcie(loc frumos-zici ca e la delta) si dau spre malul celalat...canul dupa cum bine stiti vine in vorma de "v" : de la malul pietruit vine abrupt dupaia vreo 4m platforma si abia dupaia navigabilul de 5-7m...am sondat anu trecut locul si acum vreau s-o fac din nou sa nu am surprize..
deci dau pe pragul acela de 4m,pe marker (posibilitati sunt multe) dar acolo sta pestele,acolo am luat,acolo mananca,chiar si somnul acolo urca dupa broaste,guvizi si ce mai gaseste,peste este da nu a insistat nimeni petru ca te descurajezi in primele zile...
eu vreau sa insist sa vad cum merge treaba...imposibil sa nu fie
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by bughy »

Am mai inteles ca la Cumpana se prinde oblete si caras, iar la Straja salau. Doar am auzit.
Cat despre zona Ovidiu - Mamaia Sat, am vazut ca exista niste "refugii" pe partea cu Lumina si Navodari, unde canalul este lasat sa intre in mal, iar in zonele respective sunt poduri, micute.
Chiar langa podul CFR de la ovidiu, in partea dreapta, cum te uiti de pe malul din Ovidiu, este un astfel de loc.
Alea nu ar fi considerate zone bune? :)
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”