Lacul Morii

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Lacul Morii

Post by CRISTI DINU »

Lacul morii este destinatia pescuitului in exclusivitate la parasuta,am fost cu un amic care tocmai venise din sua,am fost sa ne dam cu bicicleta,ne-am oprit sa vedem daca se prinde, langa un ,,domn " cu doi copii,am fost surprin neplacut cand a scos una din lanseta, avea o plasa legata de fir ,eu am realizat foarte repede ce era ,in schimb amicul s-a intristat ca a vazut plasa agatata,copii se bucurau foarte tare,nici nu mai stiu ce sa scriu ,despre amic sau de copii pescuitului de viitor,oricum am plecat mai repede si pe alt drum sa nu se mai vada lacul,a fost prima oara cand m-a cuprins sentimentul de rusine.
vis a vis de intamplare.


Un pui de vierme, care tocmai a iesit dintr-un kkt, o intreaba pe maica-sa:

- Mama, noi putem trai intr-un mar?
- Da, fiule.
- Dar intr-o banana?
- Da, fiule.
- Atunci de ce traim intr-un kkt ?
- Pentru ca asta-i TARA NOASTRA fiule!

iese viermisorul din balega si intreaba: - Si ala ce e?
mama lui ii raspunde: - E cerul albastru.
- Si aia ce e?
- E iarba verde.
- Si ala ce e?
- E vantul proasat de primavara.
- Si asta ce e?
- Eeeh, ie balega noastra...
- Si noi de ce nu iesim de-aici?
- Pentru ca suntem patrioti!
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Lacul Morii

Post by ALIN66 »

cristinele inca o sa mai ai surprize de-astea neplacute...... :cry: asta-i mentalitatea romaneasca.....n-ai ce-i face!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Lacul Morii

Post by Ono »

E normal sa-ti fie rusine, in America nu se braconeaza, nu se fura, precum si etc la celalalte nenorociri.
Daca vrei sa vezi sportivitatea americana in actiune, cauta pe youtube si vezi cum se pescuieste si se vaneaza acolo.

Cristi Dinu, ai inceput sa mirosi a partiotism (tot ce ai scris e parca copiat de pe un forum american despre americani... probabil de scriitori sf, doar la ei nu se intampla cum ziceam mai sus).
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Lacul Morii

Post by Armand »

America nu prea e cel mai bun exemplu de civilizatie insa un lucru este cert ...

SE RESPECTA REGULILE.

Bune, proaste, cum sunt ele, regulile din America sunt impuse si respectate.
Cand un politist, un ranger, un agent alt politiei animalelor, un agent al fiscului...iti spune ceva, taci si faci intocmai, altfel nu prea e de bine.

Asa ca daca e sa ne fie rusine de cineva, e de cei ce pun legea in practica...
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Lacul Morii

Post by Armand »

PS: Filmuletele de pe Youtube cu vanatoare sau pescuit in America nu sunt exemple de braconaj pentru ca in marea majoritate a cazurilor sunt tehnici legale la ei.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Lacul Morii

Post by CRISTI DINU »

ideia de 112 am avut-o repede in minte, am avut o retinere din cateva motive ,acei copii ,amicu meu ...acu nu stiu daca era si eficienta ,am sa ma comving altadata.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Lacul Morii

Post by PsiHo »

oricum cei cu parasutele prind doar sabioara(oblete) si rar biban si/sau ghibort.
chiar daca stau la 2 pasi de lac nu am pescuit decat in toamna trecuta pe el de vreo 4-5ori (vazusem un blog cum ca s-ar fi prins salau pe el,am cautat informatii si nu era singurul care prinsese salau), la a doua iesire cu un prieten am luat si noi 2 strapazani eu unul la 1,5kg la un shad kopyto verde cu gliter el unu ceva mai mic la unul aceeasi culoare(numai stiu ce firma). am mai fost dupa de vreo 3 ori si nimic.
Am fost si pe Dambovita la Rosu..intr-o joi si malul PLIN unul langa altul plus ca mai erau vreo 5-6 barci pe apa(ma miram cum de s-a strans puhoiu ala de oameni intr-un loc). ce-am auzit pe acolo e ca s-a inmultit STIUCA foarte mult, se plangeau ''batranii'' ca nu mai prind biban din cauza ei.
Asteptam sa se dezghete si suntem pe el :)
didelpro
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2011, 11:45

Re: Lacul Morii

Post by didelpro »

Va salut.De simbata se prinde "binisor" pe canal la Chiajna (aval de pod).Se prinde balos,rosioara si oblete (mai mari decit pe Arges).
Pentru cine nu stie in lac sunt mai toate soiurile de peste de apa dulce (chiar si clean si mreana,care vin pe canalul cetului).
Cu toate ca braconajul este ca si in DELTA,este peste destul,basca ca multi dintre noi (mai milosi,pentru binele cetatii),aduc de "aiurea" peste si il elibereaza in lac. Pot sa va mai spun ca "pictorul" (MIhai Chirtu),a prins citeva "cumetre",dintre care una cred ca pentru mult timp va fi recordul lui. Asa ca puteti incerca.
Cele bune.
ps Stimate D-le Dinu (fara suparare),cred ca actiunea bancului se petrecea in america,asta cu "patriotismul' (din pacate),nu ne mai caracterizeaza,la ei este nr 1.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lacul Morii

Post by Lorelai »

didelpro wrote:ps Stimate D-le Dinu (fara suparare),cred ca actiunea bancului se petrecea in america,asta cu "patriotismul' (din pacate),nu ne mai caracterizeaza,la ei este nr 1.
Aici nu am inteles eu , care este bancul ? De ras, nu de pesti.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Lacul Morii

Post by Lorelai »

In rest, multumim pentru informatii, felicitari si Dvs si colegului Mihai . Mi-ar face placere sa fim impreuna la o actiune de asta strasnica.
Acelasi,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
didelpro
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2011, 11:45

Re: Lacul Morii

Post by didelpro »

Nu, nu este nici,nici."vremurili",care le traim ,sunt cauza,spun eu. Clasamentele si rautatile dintre noi (tagma asta),nu isi au rostul "de niciunele"!
ps abia astept,pescuiesc numai pe "naturale",chiar daca de multe ori dau "gherla".
Cele bune
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”