info de la dunare

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: info de la dunare

Post by cezar »

Incursiune ieri pe Borcea, zona Jegalia-Iezeru.
Participanti : Costin, Rebeu, Paullleta, Laloi, Albatrin si subsemnatul.
Rezultate foarte modeste: Paulletta - o stiuca retinuta (si un "pix" eliberat)
Laloi - un avat de cca 18 cm
Subsemanatul - doi strapazani ( 1100 gr, respectiv 450 grame.
Restul - ... au beneficiat alaturi de cei de mai sus de o splendida zi de toamna.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: info de la dunare

Post by rebeu »

Sunt şi câteva poze. Vremea a ţinut cu noi. Pe mine personal nu m-a deranjat peştele, dar poate că aşa m-am bucurat mai mult de vreme, loc şi prieteni.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

si eu am facut o astfel de incursiune in paradis...tot ieri...defapt de sambata seara.dar seara a fost ptr socializare:P.am fost in zona facaieni,..mii s i milioane de pescari frate,probanil ca i a scos din casa vremea mininata ptr pescuit,eu am dat din barca si ...capturile nu sau lasat mult asteptate,a inceput sa pape si ala marele....toata lumea care avea o undita in balta prindea peste..serios...
eu refuz sa imi pun pingelele in cui...vrea sa mai trag o fuga pe joi...sa vedem cum e vremea..
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: info de la dunare

Post by dutustoica »

APC 21 a mai fost prezenta pe Dunare, in zona Fetesti, printr-o trupa de haiduci (vorba lui Cezar) formata din Vali Petrovici, Geo, Petrica, Liviu, Gabi, Gabi (in)Discretul, Valic, Papusa, Oscar si susbsemnatul. Timp exceptional, atmosfera super, Dunarea incredibil de frumoasa dar zgarcita cu pescarii. N-a dat nici o captura mai de Doamne Ajuta, cativa avati, un morunas, ceva platica.In aceste conditii, Liviu, Gabi si Discretul au fost campioni la prins, iar primii au facut adevarate demonstratii de pescuit la feeder (cred c-am scris bine :roll: :roll: :roll:) Cu toate astea, am avut o ciorba de peste excelenta (multumiri prietenului nostru Marian Motoaca) iar traditionalul disc cu fripturi si cartofi prajiti si-a facut din plin prezenta. N-a lipsit nici ratota de Banisor ;) ;) ;) .... si evident...palinca.....tot de Banisor :lol: :lol: :lol:. Asta, asa ca sa ma laud si eu cu ceva....ca de prins .... :oops: :oops: :oops:
Oricum, le multumesc tuturor participantilor pentru faptul ca au demonstrat inca o data, ca spiritul APC nu se manifesta prin cantitatea de peste prins, ci prin felul in care reusim de fiecare data sa ne simtitm atat de bine impreuna, indiferent de locatie, timp, anotimp si starea vremii, varsta, ocupatie si ... mai ales...simpatii politice sau sportive.
Da Doamne, sa ne tina cat mai mult.
Valentin Petrovici

Re: info de la dunare

Post by Valentin Petrovici »

Ţin să mulţumesc în primul rînd celui ce a răspuns de bucate. Ca întodeauna Duţu a fost la înălţime. Am gustărit din cele preparate de Duţu, am mai servit o ciorbă, un lebăr şi o tobă de măruntaie de nisetru, am sorbit un scoţian, o palincă marca Bănişor, o Finlandia, un şpriţ, o bere, am depănat amintiri, am mai făcut ceva planuri pentru viitor etc. Şi toate acestea s-au petrecut adînc în miez de noapte în jurul focului care a ars permanent. Super din toate punctele de vedere. Şi ca o completare la cele spuse de Duţu referitor la capturi. A mai fost şi o mreană mai răsărită capturată de Liviu ( cred). În rest ......regrete că s-a terminat atît de repede. Mai ales la plecare. Şi mai ales că avem mult de aşteptat.
Valentin Petrovici

Re: info de la dunare

Post by Valentin Petrovici »

Era să uit sarea şi piperul acestei ieşiri. Vineri seara am sosit pe la 16,30 pe loc. Am poposit la marginea pădurii pe malul Dunării. După rînduirea taberei cu nelipsitele glume şi mai ales cu bucuria de nedescris în astfel de situaţii o parte din colegi au trecut la pescuit alţii la pregătirea şi aruncarea nadei. Încet încet am înaintat către ora 21. Pentru că intervenise fenomenul foamea, la îndemnul lui Duţu am început să roim în jurul mesei precum albinele seara în jurul stupilor. Liniştea se aşternuse în tabără. Se mai auzeau numai ……fain, bună, minunată şi nelipsitul hai noroc. Deodată cîinii care se aciuise pe lîngă tabăra noastră au început să latre anunţînd că se apropie cineva de noi. Imediat cu toţi am reacţionat şi am făcut cîţiva paşi spre interiorul pădurii. Cîinii dădeau semnale din ce în ce mai tari că intrusul se apropiase de noi. În negură apare un ins cu un maldăr de bagaje în cîrcă şi trusa de lansete în mîini. Era acoperit de mormanul de bagaje. I-am ieşit în întîmpinare cu lanterna cu gîndul să văd ce este cu el la ora aia. Era ora 23 deja. Restul băieţilor erau şi ei cu ochii pe el. Cînd să-l întreb de ceva sănătate iese Duţu în întîmpinare şi grăieşte: lasă-l Vali că este de-al nostru. Mirat mă retrag. Nu-l cunoşteam. Băiatul îşi trage răsuflarea, îşi dă bagajele jos şi se apropie de noi care îl priveam uimiţi. Atunci mi-am dat seama că bagajele depăşeau greutatea lui. Duţu face prezentările de rigoare. Este Gabi ( Indiscretul). Uimiţi în continuare, ascultăm povestea lui. Din motive personale nu a putut veni cu noi. A plecat din Bucureşti cu autobuzul de Constanţa care l-a lăsat la staţia de taxare de la podul de la Feteşti. Apoi pe jos în toiul nopţii a luat drumul către noi. În jur de 6-7 km . Cîmp, gropane, pădure , întuneric, cîini şi mai ales povara bagajelor. Şi-a tras puţin sufletul, a servit masa cu noi apoi a trecut la pescuit. Şi-a luat lansetele s-a dus cam la 1 km de noi, a făcut focul şi a început să pescuiască. A intrat în cort pe la 6 dimineaţa. De admirat acest băiat. Am stat şi stau şi acum şi mă gîndesc ce poate face acest fenomen numit pescuit. Şi tot aşa mă gîndesc ce prietenii poate lega pescuitul.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: info de la dunare

Post by Petru Burian »

rebeu wrote:Sunt şi câteva poze. Vremea a ţinut cu noi. Pe mine personal nu m-a deranjat peştele, dar poate că aşa m-am bucurat mai mult de vreme, loc şi prieteni.
Aici e musai o'ntrebare: inteleg ca "pestele trebuie sa fie măreţ" :lol: dar cand e atata "timp" un pescuit la pluta chiar nu v-ar distra :shock: :evil:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by Ono »

Iata ce inseamna pescarul din APC21 ! Sunteti de exceptie ! Felicitari si la mai mare !
barbulea
Posts: 78
Joined: 01 Apr 2010, 23:39

Re: info de la dunare

Post by barbulea »

Valentin Petrovici wrote:Ţin să mulţumesc în primul rînd celui ce a răspuns de bucate. Ca întodeauna Duţu a fost la înălţime. Am gustărit din cele preparate de Duţu, am mai servit o ciorbă, un lebăr şi o tobă de măruntaie de nisetru, am sorbit un scoţian, o palincă marca Bănişor, o Finlandia, un şpriţ, o bere, am depănat amintiri, am mai făcut ceva planuri pentru viitor etc. Şi toate acestea s-au petrecut adînc în miez de noapte în jurul focului care a ars permanent. Super din toate punctele de vedere. Şi ca o completare la cele spuse de Duţu referitor la capturi. A mai fost şi o mreană mai răsărită capturată de Liviu ( cred). În rest ......regrete că s-a terminat atît de repede. Mai ales la plecare. Şi mai ales că avem mult de aşteptat.
Mreana a fost capturata de Gabi (in)Discretul. :)

Eu nu ma pot lauda decat cu 2 avati punctabili. Dutu insa ne-a intrecut pe toti. A fost pescar (fara noroc de data asta), dar si un super gospodar. Multumesc Dutu pentru bucatele super gustoase si nu in ultimul rand, multumesc "haiducilor" pentru atmosfera si buna dispozitie din tabara.
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: info de la dunare

Post by dutustoica »

barbulea wrote: Mreana a fost capturata de Gabi (in)Discretul. :)

Eu nu ma pot lauda decat cu 2 avati punctabili. Dutu insa ne-a intrecut pe toti. A fost pescar (fara noroc de data asta), dar si un super gospodar. Multumesc Dutu pentru bucatele super gustoase si nu in ultimul rand, multumesc "haiducilor" pentru atmosfera si buna dispozitie din tabara.
Liviu, ca sa nu creada lumea ca ne laudam :roll: :roll: :roll: , baga si niste poze.
barbulea
Posts: 78
Joined: 01 Apr 2010, 23:39

Re: info de la dunare

Post by barbulea »

dutustoica wrote:Liviu, ca sa nu creada lumea ca ne laudam :roll: :roll: :roll: , baga si niste poze.
Iata si cateva poze din scurta aventura in zona Fetesti.

1. Prima seara
Image

2. Las Vegas noaptea (sau Fetesti cum i se mai spune in zona :D )
Image

3. Omleta minune pregatita cu atata maiestrie de Dutu in a doua dimineata
Image

4. Friptura cu cartofi din a doua seara, pregatita de acelasi maestru bucatar :)
Image

5. Finalul unui sezon de pescuit sportiv
Image
Valentin Petrovici

Re: info de la dunare

Post by Valentin Petrovici »

Alegerea locului de tabără şi de pescuit.
Image
Dunărea fierbe.
Image
La cotul dracului.
Image
Friptură a la Duţu.
Image
S-a mai şi pescuit.
Image
Imaginea vorbeşte.
Image
Tabăra noaptea.
Image
Un trofeu.
Image
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: info de la dunare

Post by rebeu »

Petru Burian wrote:
rebeu wrote:Sunt şi câteva poze. Vremea a ţinut cu noi. Pe mine personal nu m-a deranjat peştele, dar poate că aşa m-am bucurat mai mult de vreme, loc şi prieteni.
Aici e musai o'ntrebare: inteleg ca "pestele trebuie sa fie măreţ" :lol: dar cand e atata "timp" un pescuit la pluta chiar nu v-ar distra :shock: :evil:
Hummmm... la plută trebuie... să munceşti! Ceea ce... sigur nu e cazul meu... :oops:

Eu venisem "pregătit" (cică) doar pentru spining. Paul când a văzut că am tot arsenalul cu mine m-a întrebat de ce nu dau şi la altceva. Eu... (ca să scap) îi spun că... ştii... n-am luat nici râme, nici viermuşi...

Trec 5 minute şi... vine Paul cu râme şi viermuşi... Ia d'aici!
Grrrrr... n-am scăpat!

Acu'... să mai dau şi la plută? Deja era prea mult! :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by laloi »

Am incercat eu la pluta la toate adancimile si stilurile, si in afara de un avatel nimika, ioc, nexam, si pe Dunare si pe canalele din jur... mare dezamagire... :lol: ... spre deosebire de locul unde e pozat Dutu mai sus, unde am prins si ciortanul de un kil jumate la actiunea de la Cotul Dracului.... tot la undita...
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

fratilor....masina este pregatita de atac,adica de inca (sper nu ultima) o iesire la crap pe anu asta,dar ...DAR jur...pe trompeta mea cea rosie...ca daca i l iau pe 'ala' de 30'isjdha kile ma las de pescuit ...si ma apuc de....de goblene...sau vad eu....daca e vreun amator ... i l astept acolo,asadar ,..maine la 3 plecarea...detalii la intoarcere.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

asadar...detalii! poi!!...nu scapati de mine ptr ca nu am reusit sa i l prind pe ala mare...si nici masina nu a fost asa pregatita de atac precum banuiam ...sau cel putin baia de ulei nu si-a facut antrenamentul anticataroaie... dar cu poxipol si ziar...faci minuni,me rog...am ajuns acasa,si nu cu mana goala...cu ceva peste,cat ptr cateva ghratare serioase,marti plec iarasi..ca se impute treaba(o sa ninga)....asadar...acestea fiind spunse vb a doresc uichend placut si
multa bafta
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by valic »

ghinozo frate,

se pare ca bafta urata de tine s-a intors impotriva ta, stii tu, chestia cu baia de ulei ...........
in rest iti uram dupa sufletul tau ala mare si generos ...................

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: info de la dunare

Post by Miyagi »

Am fo pa Alionte Miercuri. Gramada de pixuri si niste albitura. N-am vorbit cu Marius, n-am avut bafta! :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: info de la dunare

Post by Dumitrescu Iancu »

Cornele,ai incercat stiuca si la viu?Dupa caras ai dat?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: info de la dunare

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:Cornele,ai incercat stiuca si la viu?Dupa caras ai dat?
Da. O lua mai bine. Am luat vreo trei si alte doua scapate numai la un singur avat mai mare ca palma. La un moment dat i-a zburat capul, l-am recuperat si l-am atasat din nou la corp si da-i in continuare - inca una retinuta si alta scapata. :D
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”